Szkolenia oparte na badaniach - przykłady aktywności
ok. 5 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!
Jako naukowiec często wykorzystuję w swoich szkoleniach wyniki badań - to podstawa mojego podejścia do projektowania programu szkoleń. Choć ich interpretacja jest trudna, a publikacje celowo są pisane takim językiem angielskim, jakiego nie spotkasz nawet w House of Cards, stanowią one wartościowe źródło wiedzy do programu szkoleniowego, bo pozwalają unikać powielania mitów. W tym artykule opisuję metody prowadzenia szkoleń opartych na badaniach. Znajdziesz tu informacje o tym, gdzie znaleźć publikacje i kilka propozycji ćwiczeń wykorzystujących wyniki badań, które ułatwią uczestnikom pracę z tym trudnym materiałem.
Skąd brać publikacje naukowe?
Miejsce, w którym znajdziesz najwyższej jakości artykuły naukowe, to strona Web of Science. Niestety dostęp do niej jest płatny i bardzo drogi. Większość instytucji naukowych opłaca ten dostęp i wystarczy zalogować się do sieci WiFi danej uczelni, lub skorzystać z komputerów dostępnych w bibliotece, aby móc czerpać z tych zasobów. Jeśli nie jest Ci po drodze do biblioteki, wiele wartościowych publikacji jest również indeksowanych w Google Scholar. Rzadko znajdziesz tam dostęp do pełnych treści artykułów, ale często sam abstrakt wystarcza, żeby dowiedzieć się, jakie odkrycia opisuje dana publikacja. Przestrzegam przed korzystaniem z artykułów zamieszczanych na researchgate.net i academia.edu. Często są to bardzo niskiej jakości publikacje, które w inny sposób nie ujrzałyby światła dziennego. Jedyną wartością, jaką zwykle można z nich wydobyć, jest przegląd literatury opisywany we wstępie artykułu.
► Dodając hasło "meta-analysis", albo "review" do nazwy artykułu szukanego w danym obszarze, zwiększasz swoje szanse na znalezienie pracy przeglądowej, podsumowującej najważniejsze odkrycia z ostatnich lat.
Wykorzystanie publikacji na szkoleniach - metody prowadzenia szkoleń
Aukcja
Przygotuj krótkie podsumowanie wniosków z kilku artykułów naukowych w obszarze szkolenia. Rozdaj uczestnikom równą ilość żetonów pokerowych i rozpocznij aukcję, w której mogą wykupić te wnioski, które wydają się im najcenniejsze. Cena poszczególnych wniosków stanowi dobrą podstawę do dyskusji o ich wartości i przeniesieniu na praktykę.
Odtwarzanie eksperymentów
Wiele publikacji opiera się na eksperymentach, które z łatwością możesz odtworzyć w sali szkoleniowej, aby unaocznić ich wyniki. Ostatnio na przykład pokazałem uczestnikom wyniki badań dotyczących wpływu ilości ról społecznych, jakie odgrywamy na kreatywność. Był to test kreatywności i zestawienie wyników z ilością ról odgrywanych przez każdego z uczestników. Wyniki eksperymentu potwierdziły się, dając solidny dowód na to, w jaki sposób można rozwijać swoją kreatywność.
Inżynieria odwrotna
Przeprowadź dyskusję, w której uczestnicy muszą odtworzyć problem, z jakim borykał się autor badania i jego otoczenie, znając jedynie wyniki. Efekty dyskusji możesz zobrazować na mapie myśli. Przykłady takich wyników z moich ostatnich szkoleń i prezentacji:
-
Liderzy lojalności publikują dwukrotnie więcej tweetów niż pozostałe firmy Fortune 500;
-
Grupy, w których rozpoczynano szkolenie od krótkiej medytacji, średnio pozostawały skupione o 20 minut dłużej;
-
Osoby, które dobrze ubierały się na spotkanie negocjacyjne, osiągały znacznie lepsze wyniki (to badanie podchwytliwe, znaczenia nie ma wpływ wyglądu na drugą stronę stołu, lecz większa pewność siebie).
Prognozowanie
Uczestnicy zgadują wyniki badań na podstawie hipotez stawianych przez autorów. Nieintuicyjne odpowiedzi zdecydowanie bardziej zapadną im w pamięć. Wykorzystałem to ćwiczenie w trakcie szkolenia ze sprzedaży, powołując się na badania Adama Granta dotyczące wyników grup intro-, ekstra- i ambiwertyków. Jak myślicie, która z tych grup miała najlepsze wyniki sprzedażowe?
Kocham cię stato
Wyniki statystycznych badań ilościowych możesz przedstawić w formie zabawy zaczerpniętej z jednego z programów telewizyjnych. Zadajesz pytanie badawcze, jedna grupa proponuje odpowiedź w postaci ilości punktów procentowych, a druga grupa mówi, czy rzeczywisty wynik wynosi więcej, czy mniej niż proponowana statystyka.
Czytanie w parach
Jeśli chcesz, by uczestnicy docenili Twoją pracę w opracowaniu dla nich badań naukowych i metody prowadzenia szkoleń, możesz czasem dać im publikacje do samodzielnego przeczytania i wyciągnięcia wniosków. Sami dojdą do tego, jak bardzo są wdzięczni trenerowi ;)
Pogromcy mitów
Przygotuj na kartach zestaw prawdziwych i zmyślonych wyników badań naukowych. Uczestnicy mają za zadanie rozszyfrować, które z nich są prawdziwe, a które zmyślone. Możesz w ten sposób obalić też mity powtarzające się w danym obszarze.
A może już wykorzystujesz wyniki badań w swoich szkoleniach? Skąd je bierzesz i w jaki sposób nawiązujesz do nich w trakcie szkoleń? Promujmy razem szkolenia oparte na dowodach naukowych!
Radosław Czahajda – trener, naukowiec, aktywista. Koordynator europejskiej społeczności Trainers' Forum, współfundator inkubatora innowacji społecznych Impossible. Przeprowadził ponad 1500 godzin warsztatów, szkoleń i wystąpień dla trenerów, korporacji i organizacji pozarządowych w kilkunastu krajach Europy. W działalności naukowej szuka odpowiedzi na to, jak organizować najbardziej skuteczne szkolenia, a w trakcie warsztatów i wystąpień konferencyjnych promuje ważne odkrycia naukowe w obszarach edukacji, zasobów ludzkich, przedsiębiorczości i marketingu. Ambasador EPALE.
Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń, narzędzi trenerskich i niestandardowych form? Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat technik prowadzenia szkoleń, narzędzi szkoleniowych i pracy trenera dostępne na polskim EPALE! |
---|
Zobacz także:
Naukowy gotowiec na Twoje warsztaty - cz. 1
Co wpływa na zaangażowanie podczas kursów online?
Szkolenia oparte na badaniach - przykłady aktywności
Cztery sprawdzone sposoby rozwoju kreatywności i jeden słaby
Comments
Nie zapominajmy o Robin Hoodach ;-)
ciepełko w sercu czuję :)
cieszę się, że poruszasz ten temat, bo jest on mi bardzo bliski. Ja jeszcze tylko często rozmawiałam z uczestniczkami dłuższych szkoleń czy zajęć o tym, że w nauce mamy dwa podejścia: jakościowe i ilościowe. Ważne tylko, żeby wiedzieć czym się różnią, i żeby nigdy przenigdy :D :) nie "pomylić się" i nie odpływać za daleko w wyciąganiu wniosków.
Odtwarzanie eksperymentów a kryzys replikacyjny
Dziękuję za inspirujące
Podstawowy warsztat statystyczny
Myślę, że jedną z barier jest to, że w przypadku danych statystycznych jest równie łatwo wnioskować jak kłamać. Prawie każdy wie, co to średnia, ale już nie każdy co to mediana, czy na przykład kwadryl.
Myślę, że w pracy z grupą w sposób, w jaki proponujesz, warto też pokazać jak bardzo znana wszystkim średnia arytmetyczna może przekłamywać rzeczywistość.
Trik na krytyczne myślenie