European Commission logo
Log in Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Szkolenia oparte na badaniach - przykłady aktywności

Metody prowadzenia szkoleń opartych na badaniach naukowych. 

Profile picture for user czahajda.
Radek Czahajda

ok. 5 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Jako naukowiec często wykorzystuję w swoich szkoleniach wyniki badań - to podstawa mojego podejścia do projektowania programu szkoleń. Choć ich interpretacja jest trudna, a publikacje celowo są pisane takim językiem angielskim, jakiego nie spotkasz nawet w House of Cards, stanowią one wartościowe źródło wiedzy do programu szkoleniowego, bo pozwalają unikać powielania mitów. W tym artykule opisuję metody prowadzenia szkoleń opartych na badaniach. Znajdziesz tu informacje o tym, gdzie znaleźć publikacje i kilka propozycji ćwiczeń wykorzystujących wyniki badań, które ułatwią uczestnikom pracę z tym trudnym materiałem.

Library_unsplash_0

Skąd brać publikacje naukowe?

Miejsce, w którym znajdziesz najwyższej jakości artykuły naukowe, to strona Web of Science. Niestety dostęp do niej jest płatny i bardzo drogi. Większość instytucji naukowych opłaca ten dostęp i wystarczy zalogować się do sieci WiFi danej uczelni, lub skorzystać z komputerów dostępnych w bibliotece, aby móc czerpać z tych zasobów. Jeśli nie jest Ci po drodze do biblioteki, wiele wartościowych publikacji jest również indeksowanych w Google Scholar. Rzadko znajdziesz tam dostęp do pełnych treści artykułów, ale często sam abstrakt wystarcza, żeby dowiedzieć się, jakie odkrycia opisuje dana publikacja. Przestrzegam przed korzystaniem z artykułów zamieszczanych na researchgate.net i academia.edu. Często są to bardzo niskiej jakości publikacje, które w inny sposób nie ujrzałyby światła dziennego. Jedyną wartością, jaką zwykle można z nich wydobyć, jest przegląd literatury opisywany we wstępie artykułu. 

► Dodając hasło "meta-analysis", albo "review" do nazwy artykułu szukanego w danym obszarze, zwiększasz swoje szanse na znalezienie pracy przeglądowej, podsumowującej najważniejsze odkrycia z ostatnich lat.

Wykorzystanie publikacji na szkoleniach - metody prowadzenia szkoleń

Aukcja

Przygotuj krótkie podsumowanie wniosków z kilku artykułów naukowych w obszarze szkolenia. Rozdaj uczestnikom równą ilość żetonów pokerowych i rozpocznij aukcję, w której mogą wykupić te wnioski, które wydają się im najcenniejsze. Cena poszczególnych wniosków stanowi dobrą podstawę do dyskusji o ich wartości i przeniesieniu na praktykę.

Odtwarzanie eksperymentów

Wiele publikacji opiera się na eksperymentach, które z łatwością możesz odtworzyć w sali szkoleniowej, aby unaocznić ich wyniki. Ostatnio na przykład pokazałem uczestnikom wyniki badań dotyczących wpływu ilości ról społecznych, jakie odgrywamy na kreatywność. Był to test kreatywności i zestawienie wyników z ilością ról odgrywanych przez każdego z uczestników. Wyniki eksperymentu potwierdziły się, dając solidny dowód na to, w jaki sposób można rozwijać swoją kreatywność. 

Inżynieria odwrotna

Przeprowadź dyskusję, w której uczestnicy muszą odtworzyć problem, z jakim borykał się autor badania i jego otoczenie, znając jedynie wyniki. Efekty dyskusji możesz zobrazować na mapie myśli. Przykłady takich wyników z moich ostatnich szkoleń i prezentacji:

  • Liderzy lojalności publikują dwukrotnie więcej tweetów niż pozostałe firmy Fortune 500;

  • Grupy, w których rozpoczynano szkolenie od krótkiej medytacji, średnio pozostawały skupione o 20 minut dłużej;

  • Osoby, które dobrze ubierały się na spotkanie negocjacyjne, osiągały znacznie lepsze wyniki (to badanie podchwytliwe, znaczenia nie ma wpływ wyglądu na drugą stronę stołu, lecz większa pewność siebie).

Prognozowanie

Uczestnicy zgadują wyniki badań na podstawie hipotez stawianych przez autorów. Nieintuicyjne odpowiedzi zdecydowanie bardziej zapadną im w pamięć. Wykorzystałem to ćwiczenie w trakcie szkolenia ze sprzedaży, powołując się na badania Adama Granta dotyczące wyników grup intro-, ekstra- i ambiwertyków. Jak myślicie, która z tych grup miała najlepsze wyniki sprzedażowe?

Kocham cię stato 

Wyniki statystycznych badań ilościowych możesz przedstawić w formie zabawy zaczerpniętej z jednego z programów telewizyjnych. Zadajesz pytanie badawcze, jedna grupa proponuje odpowiedź w postaci ilości punktów procentowych, a druga grupa mówi, czy rzeczywisty wynik wynosi więcej, czy mniej niż proponowana statystyka.

Czytanie w parach

Jeśli chcesz, by uczestnicy docenili Twoją pracę w opracowaniu dla nich badań naukowych i metody prowadzenia szkoleń, możesz czasem dać im publikacje do samodzielnego przeczytania i wyciągnięcia wniosków. Sami dojdą do tego, jak bardzo są wdzięczni trenerowi ;)

Pogromcy mitów

Przygotuj na kartach zestaw prawdziwych i zmyślonych wyników badań naukowych. Uczestnicy mają za zadanie rozszyfrować, które z nich są prawdziwe, a które zmyślone. Możesz w ten sposób obalić też mity powtarzające się w danym obszarze.


A może już wykorzystujesz wyniki badań w swoich szkoleniach? Skąd je bierzesz i w jaki sposób nawiązujesz do nich w trakcie szkoleń? Promujmy razem szkolenia oparte na dowodach naukowych!


Radosław Czahajda – trener, naukowiec, aktywista. Koordynator europejskiej społeczności Trainers' Forum, współfundator inkubatora innowacji społecznych Impossible. Przeprowadził ponad 1500 godzin warsztatów, szkoleń i wystąpień dla trenerów, korporacji i organizacji pozarządowych w kilkunastu krajach Europy. W działalności naukowej szuka odpowiedzi na to, jak organizować najbardziej skuteczne szkolenia, a w trakcie warsztatów i wystąpień konferencyjnych promuje ważne odkrycia naukowe w obszarach edukacji, zasobów ludzkich, przedsiębiorczości i marketingu. Ambasador EPALE.


Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń, narzędzi trenerskich i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat technik prowadzenia szkoleń, narzędzi szkoleniowych i pracy trenera dostępne na polskim EPALE!

Zobacz także:

Naukowy gotowiec na Twoje warsztaty - cz. 1

Co wpływa na zaangażowanie podczas kursów online?

Szkolenia oparte na badaniach - przykłady aktywności

Cztery sprawdzone sposoby rozwoju kreatywności i jeden słaby

Powiedz NIE pracy w zespole

Login (0)
Themes addressed

Comments

Profile picture for user czahajda.
Radek Czahajda
Fri, 05/10/2019 - 13:51

Dziękuję Wam za wszystkie cenne uwagi i wkład w narzędziownię osób chcących tworzyć swój warsztat w oparciu o badania :) Faktycznie, warto też zachęcać ludzi do krytycznego myślenia i sceptycyzmu wobec prezentowanych faktów. W końcu tylko 1/3 publikowanych badań jest w pełni wiarygodna.

Czasem pod koniec prelekcji lub warsztatów opartych o badania pytam uczestników pod koniec: jedna z tych wszystkich rzeczy, które Wam podałem została przeze mnie zmyślona. Która? 

Tak naprawdę nigdy nie było fałszywych badań w moich wystąpieniach, ale ta chwila zwątpienia wywołuje wartościowe wnioski, żeby samemu sprawdzać jakość używanych badań :)
Login (0)
Profile picture for user rafal_zak.
Rafał Żak
Mon, 04/29/2019 - 22:58

Nie zapominajmy też o Robin Hoodach nauki, czyli tych, którzy wydostają artykuły na wolność ;-) 
Działa też prośba w mediach społecznościowych o dostęp do konkretnego artykułu. Zwykle znajdzie się ktoś, kto pomoże. 
Same przykłady aktywności bardzo ok! 
Login (0)
Profile picture for user Monika G.
Monika Gromadzka
Mon, 04/29/2019 - 00:14

Radku,
cieszę się, że poruszasz ten temat, bo jest on mi bardzo bliski. Ja jeszcze tylko często rozmawiałam z uczestniczkami dłuższych szkoleń czy zajęć o tym, że w nauce mamy dwa podejścia: jakościowe i ilościowe. Ważne tylko, żeby wiedzieć czym się różnią, i żeby nigdy przenigdy :D :) nie "pomylić się" i nie odpływać za daleko w wyciąganiu wniosków.
Login (0)
Profile picture for user Paweł Nowak - Eklektika.
Paweł Nowak
Wed, 04/24/2019 - 22:18

Odtwarzanie eksperymentów to bardzo ciekawy pomysł w kontekście tzw. „kryzysu replikacyjnego”, który trapi obecnie psychologię, lub szerzej nauki społeczne w ogóle. Chodzi w tym o to, że eksperymenty mające na celu replikację/odtworzenie słynnych badań z przeszłości bardzo często dają wynik negatywny, co poddaje w wątpliwość znaczną część „wiedzy”, którą, jak nam się wydawało, mieliśmy jako społeczność. Jednym z przykładów może być np. słynny efekt lady Makbet (osoba, poproszona o przypomnienie sobie jakiegoś swojego zawstydzającego zachowania ma rzekomo większą skłonność do rozpoznawania słów dotyczących czystości – nazwa pochodzi od mycia rąk przez bohaterkę dramatu Szekspira). Nie udało się go zreplikować w większości badań, które próbowały to zrobić. 
Oczywiście fakt, że jakiś słynny wynik badań nie zostanie odtworzony w małym przecież gronie, jakim jest grupa szkoleniowa, nie będzie definitywnym odrzuceniem tego wyniku – ale może dać grupie do myślenia, a przecież o to chyba także chodzi.
Login (0)
Profile picture for user m_rosalska.
Małgorzata Rosalska
Community Hero (Gold Member).
Ambassador badge.
Tue, 04/23/2019 - 22:47

Dziękuję za inspirujące przykłady wykorzystania badań naukowych! Dane z badań wykorzystuję często na zajęciach z kompetencji akademickich. Nawiązując do znanego powiedzenia Marka Twaina "są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki" sprawdzamy czy dane empiryczne są zawsze wartościowe. Krytyczne myślenie to przecież jedna z kompetencji kluczowych. Do analizy, a właściwie meta analizy danych też trzeba być przygotowanym. To że coś brzmi naukowo wcale nie musi oznaczać, iż ma dużą wartość poznawczą. Ważne są też źródła. Ostatnio pracowaliśmy na materiale fundacji SmarterPoland dotyczącym wizualizacji danych (a właściwie manipulacji danymi). Może komuś się przyda: http://smarterpoland.pl/index.php/category/zly-wykres/
Login (0)
Profile picture for user slais.
Sławomir Łais
Community Hero (Gold Member).
Ambassador badge.
Tue, 04/23/2019 - 15:00

W sieci jest mnóstwo danych statystycznych - jak choćby w Eurostat. Zdarzało mi się sięgać nawet do publicznych baz FBI, gdy zaciekawiło mnie, czy Polacy też się łapią na takie oszustwa, jak na przykład Nigerian scam, czyli maile "Mój mąż był skorumpowanym politykiem i umarł w Nigerii...". 
Myślę, że jedną z barier jest to, że w przypadku danych statystycznych jest równie łatwo wnioskować jak kłamać. Prawie każdy wie, co to średnia, ale już nie każdy co to mediana, czy na przykład kwadryl. 
Myślę, że w pracy z grupą w sposób, w jaki proponujesz, warto też pokazać jak bardzo znana wszystkim średnia arytmetyczna może przekłamywać rzeczywistość.
Login (0)
TreeImage.
Karolina Kwiatosz
Tue, 04/23/2019 - 14:00

Warto również zajrzeć do wirtualnej biblioteki ERIC - gromadzi ona publikacje naukowe z różnych dyscyplin, ze wszystkich stron świata, a ich wspólnym mianownikiem jest edukacja. Wiele prac dotyczy kształcenia i szkolenia osób dorosłych. ERIC działa bezpłatnie na zasadach otwartego dostępu.
Polecam także bazę Scopus, nieco mniej dostępną, ale bardzo cenioną przez naukowców z uwagi na dbałość o wysokie standardy jakości prac, które są w niej zamieszczane.
Login (0)

Login or Sign up to join the conversation.