EPALE Podcast - Κινητικότητα μάθησης ενηλίκων: πώς και γιατί
![TreeImage.](/themes/custom/epale/assets/images/placeholder_72x72_user_1.webp)
Πλατφόρμα Διά Βίου Μάθησης
Η Πλατφόρμα Διά Βίου Μάθησης, σε συνεργασία με την EPALE, προσκάλεσε τη Mika Saarinen (Διευθύντρια της Φινλανδικής Εθνικής Υπηρεσίας για το Erasmus+) και την Katerina Sir (από τον πολιτιστικό σύλλογο ASTO), να συζητήσουν την κινητικότητα της μάθησης ενηλίκων, μεταξύ ευκαιριών και επιδιωκόμενων βελτιώσεων.
Η συζήτηση ξεκίνησε με έμφαση στις ευκαιρίες που προσφέρει το τρέχον πρόγραμμα Erasmus+ σε ενήλικες εκπαιδευόμενους για να προχωρήσουν σε κινητικότητα. Ιδιαίτερη προσοχή δίνεται στην εξέλιξη της μαθησιακής κινητικότητας των ενηλίκων και στον τρόπο με τον οποίο τα τρέχοντα προγράμματα Erasmus+ διευκολύνουν την κινητικότητα των ενηλίκων. Υπογραμμίστηκαν επίσης τα οφέλη της μαθησιακής κινητικότητας για τους ενήλικες: ενώ η απόκτηση νέων δεξιοτήτων και ικανοτήτων θεωρήθηκε ως σημαντικό κέρδος, τα κύρια οφέλη σχετίζονται με τις εγκάρσιες ικανότητες και την ιδέα ότι η μαθησιακή κινητικότητα κάνει καλύτερους, πιο ενεργούς πολίτες.
Ένα άλλο σημείο συζήτησης ήταν το γεγονός ότι η συμμετοχή των ενηλίκων στην κινητικότητα αυξάνεται. Αυτά είναι καλά νέα και οφείλονται εν μέρει στο αυξημένο ποσό χρηματοδότησης που διαθέτει το Erasmus+ για ενήλικες εκπαιδευόμενους και συνδέσμους ενηλίκων. Τη στιγμή που το Σχέδιο Δράσης για τον Ευρωπαϊκό Πυλώνα Κοινωνικών Δικαιωμάτων έθεσε ως στόχο όπως το 60% των ενηλίκων να συμμετέχουν σε κατάρτιση κάθε χρόνο έως το 2030, οι ειδικοί συμφώνησαν ότι πρέπει να παραμείνουμε φιλόδοξοι με τους στόχους.
Οι εμπειρογνώμονες συζήτησαν επίσης την πρόσφατα εγκριθείσα σύσταση του Συμβουλίου «Η Ευρώπη σε κίνηση», η οποία επιδιώκει να ενισχύσει τη μαθησιακή κινητικότητα με νέους στόχους. Ενώ η κινητικότητα των ενηλίκων παραμένει εκτός αυστηρών στόχων, η σημασία της παραμένει κεφαλαιώδης και αναγνωρίζεται στο κείμενο.
Η συζήτηση εξελίχθηκε αυθόρμητα, αναγνωρίζοντας παράλληλα ότι η ευκαιρία να προχωρήσουμε σε μια κινητικότητα είναι μια ανεκτίμητη εμπειρία πάνω στην οποία μπορούμε να οικοδομήσουμε τη μελλοντική μας εκπαίδευση.
Διαβάστε το πλήρες κείμενο του podcast εδώ!
W tym roku wyjeżdżam na…
W tym roku wyjeżdżam na mobilność po raz siódmy. O wartości tych wyjazdów, korzyściach, o tym, czego się nauczyłam, co zrozumiałam i jakie nabyłam doświadczenia mogłabym mówić godzinami. Wyjazdów w ramach Erasmus+ nie sposób przecenić! Dają mi niesamowitą inspirację i w życiu zawodowych, jak i prywatnym.