European Commission logo
Ein Konto erstellen
Mehrere Wörter mit Komma trennen

EPALE - Elektronische Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Blog

Działam, więc jestem. Kontekstualny charakter uczenia się partycypacji społecznej

Facio, ergo sum. Partycypacja jest jednym z narzędzi społeczeństwa obywatelskiego

Profile picture for user Dorota Gierszewski.
Dorota Gierszewski
Community Hero (Gold Member).

ok. 3 minut czytania  polub, linkuj, komentuj!


Uczestnictwo w społeczeństwie przynosi korzyści zarówno człowiekowi, jak i całemu społeczeństwu. Osoby wykluczone bądź te, które się izolują, nie zaspokajają swoich podstawowych potrzeb i nie wykorzystują możliwości. Bez udziału poszczególnych osób wspólnota nie może planować i realizować sensownych wspólnych celów, a określenie uniwersalnych wartości jest często niemożliwe. Aby zaistniało uczestnictwo, potrzebne jest spełnienie dwóch warunków. Ważne są: interakcje społeczne oraz obecność innych. 

Zbliżenie na dłoń układającą układankę z kolorowych drewnianych klocków, na których widnieją symbole białych popiersi.

Fot. Shutterstock

Partycypacja społeczna

Jest działaniem, w którym osoba ze względu na zinternalizowane wartości włącza się w działania non-profit w przestrzeni społecznej zarówno z innymi, jak i dla innych, „ma poczucie sprawstwa wyrażające się w świadomości wpływu na otoczenie społeczne oraz doświadcza uczestnictwa, przeżywając współdziałanie z innymi jako aktualizuję swego osobowego potencjału i spełnienia siebie”[1]. Posiadanie doświadczenia partycypacji społecznej może przekładać się na kształtowanie się postaw prospołecznych.

Oczywiste jest, że partycypacja i współdecydowanie obywateli w życiu publicznym nie powinno obejmować jedynie udziału w wyborach (niestety do tego często się sprowadza), ale przejawiać się uczestnictwem w debatach publicznych, konsultacjach społecznych, a także w inicjowaniu działań na rzecz budowania lokalnej wspólnoty, a w związku z tym społeczeństwa obywatelskiego oraz dobrego demokratycznego państwa. Spektrum partycypacji rozciąga się zatem od partycypacji reprezentatywnej poprzez procesy partycypacji demokracji bezpośredniej aż do procesów partycypacji zorientowanych na współpracę, których celem jest możliwość współdecydowania, współdziałania i tworzenia.

Dlaczego warto traktować partycypację serio?

Partycypacja spełnia istotne funkcje oraz stwarza możliwość „przekształcania tego, co partykularne, w to, co publiczne, uzależniania we współzależność, konfliktu w kooperację, podporządkowania prawu w samostanowienie, zobowiązania w bezinteresowność, a zniewolenia w poczucie obywatelskości”[2]. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w bieżące sprawy publiczne, przy rozwiązywaniu problemów lokalnej społeczności, poddanych pod szerszą dysputę możliwe jest zwiększenie skuteczności działań różnego rodzaju instytucji przedstawicielskich. Jest to możliwe chociażby poprzez kontrolę obywatelską w ramach demokracji partycypacyjnej.

Partycypacja realizowana w różnych obszarach uprawomocnia obywateli do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym i autentycznego zainteresowania dobrem wspólnym. Wiąże się to z porzuceniem osobistej wygody na rzecz myślenia w kategoriach wspólnotowych, dlatego też rozumieć je można jako dobrowolny i nieodpłatny udział w zbiorowych działaniach na rzecz dobra wspólnego. Tak pojmowane zaangażowane oznacza chęć doprowadzenia do zmian w życiu wspólnoty, często lokalnej, zmierzających do promowania lepszej jakości życia tej społeczności[3]. Mamy tu do czynienia z wieloaspektowym zjawiskiem społecznym.

Umiejętności na rzecz partycypacji społecznej

Aby udział mieszkańców w działaniach na rzecz lokalnej wspólnoty mógł mieć miejsce, niezbędne jest posiadanie przez nich wiedzy i umiejętności. Baczną uwagę warto poświęcić zwłaszcza umiejętnościom. Często rozwijają się one na skutek powiązania nieformalnego uczenia się z przejmowaniem społecznej odpowiedzialności przez mieszkańców. Ci, którzy w swoim życiu decydują się na podejmowanie dobrowolnych zobowiązań społecznych, zyskują w dwójnasób. Z jednej strony stwarza im to szansę na wykorzystanie własnego potencjału i związaną z tym satysfakcję życiową, z drugiej pozwala nabyć nowe umiejętności wpływające na lepszą jakość życia.

Uczenie się partycypacji ma charakter kontekstualny. Jego cele oraz treści powiązane są z ustrojem politycznym kraju i rodzajem społeczności, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Ponadto proces tego uczenia się jest złożony, biorąc chociażby pod uwagę treści i miejsca uczenia się.

Podsumowanie

Warto zaakcentować, iż społeczeństwo obywatelskie ściśle związane jest z partycypacją społeczną. Można sformułować tezę, że społeczne zaangażowanie mieszkańców jest wysoce pożądaną cnotą w społeczeństwie obywatelskim. Nie sposób zatem wzmacniać takiego społeczeństwa bez poszerzenia środków bezpośredniego wpływania przez mieszkańców na szereg spraw publicznych, w tym przede wszystkim na sprawy o charakterze lokalnym.

Myśląc o nabywaniu umiejętności obywatelskich, warto pamiętać, że ta nauka przestała być domeną edukacji formalnej, chociaż jest z nią najczęściej utożsamiana. Uczenie się w dorosłości jest przede wszystkim nieformalne i opiera się na uczeniu się przez doświadczanie.


dr hab. Dorota Gierszewski – andragog, wykładowca akademicki, badaczka, trenerka, organizatorka społecznościowa. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowana problematyką nieformalnej edukacji dorosłych, obywatelskości, migracji, międzykulturowości. Ambasadorka EPALE.


Zobacz także:

Nieformalne przestrzenie uczenia się obywatelskości

Budżet obywatelski jako narzędzie edukacji o samorządności

Seniorzy współczesnej Europy. Problemy i wyzwania

Krytycznego myślenia nigdy za wiele…

Energia, która łączy


Źródła:

[1] W. Szymczak, Partycypacja osób zaangażowanych społecznie. Struktura, funkcje, modele, Lublin 2013, s. 556.

[2] B. Barber, Silna demokracja, tłum. A. Krzynówek, w: D. Pietrzyk-Reeves (red.), Współczesna filozofia polityki. Wybór tekstów źródłowych. Kraków 2003, s. 280.

[3] D. Gierszewski, Zaangażowanie obywatelskie : przykry obowiązek czy zaszczytna powinność? : percepcja i konsekwencje dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w: D. Gierszewski, H. Kretek (red.), Edukacja obywatelska dorosłych a społeczeństwo obywatelskie. Racibórz 2015, s. 47.

Login (3)

Kommentar

Profile picture for user ritchie81.
Maciej Bielawski
Community Hero (Gold Member).
Di., 23.01.2024 - 06:16

Samorząd terytorialny to wspólnota lokalna, którą tworzą mieszkańcy oraz tworzone przez nich grupy nieformalne, organizacje, jak również działające instytucje. Często samorząd lokalny zapomina o tym, że różne polityki publiczne mają by tworzone w oparciu o potrzeby mieszkańców oraz z ich aktywnym udziałem w realizacji różnych przedsięwzięć. Powinniśmy tworzyć otwartą, atrakcyjną formułę dialogu, zapraszania do współpracy, rozwijać oddolne i partnerskie podejście działania różnych instytucji prowadzące do angażowania i mobilizowania mieszkańców do działania. 

Login (0)
Profile picture for user slais.
Sławomir Łais
Community Hero (Gold Member).
So., 25.06.2023 - 12:50

Dla mnie ten artykuł jest szczególnie cenny, ponieważ uważam, że angażowanie to warunek konieczny uczenia. Dopóki się osoba nie zaangażuje, to się nie uczy. Widzę tu analogię do angażowania się obywatelskiego, bo choć to inny temat, to wnioski i odkrycia mogą być podobne. Partycypacja, poczucie sprawczości to rzeczy, które powinniśmy również wzmacniać w procesie uczenia - projektujmy tak procesy rozwojowe, żeby ludzie się angażowali, a nawyki nabierane w uczeniu przełożą się na partycypację społeczną.

Login (1)

Uczenie się w kontekście sprawia, że proces ten jest bardziej wciągający i wewnętrznie motywuje osoby uczące się. To z kolei może ściślej łączyć doświadczenie uczenia się z codziennym życiem, czyniąc je istotnym i zapadającym w pamięć. A równocześnie zmniejszać trudności podczas stosowania nowych narzędzi i koncepcji w nieznanych sytuacjach. Dlatego tak ważne jest, aby pozwalać uczącym się myśleć o potencjalnych i rzeczywistych zastosowaniach wiedzy.

Login (0)

Users have already commented on this article

Loggen Sie sich ein oder registrieren Sie sich, um zu kommentieren.

Want to write a blog post ?

Zögern Sie nicht, es zu tun!
Klicken Sie auf den untenstehenden Link und beginnen Sie mit der Veröffentlichung eines neuen Artikels!

Neueste Diskussionen

TreeImage.
Zsuzsanna Dr Kiss-Szabó

Rollenwandel beim Ausbildungspersonal in der beruflichen Aus- und Weiterbildung im 21. Jahrhundert

Der Arbeitsmarkt des 21. Jahrhunderts befindet sich in einem ständigen Wandel. Erfahren Sie mehr über die Veränderungen im Arbeitsumfeld in dem vom BIBB veröffentlichten Artikel "Führung und Kommunikation in der Ausbildung".

Zusätzlich
Profile picture for user npchanta.
Chantal PIERLOT

Fähigkeiten für ein demokratisches Leben aufbauen. Die Rolle der Erwachsenenbildung und -erziehung

Starten Sie die Diskussion, wie die Fähigkeiten des 21. Jahrhunderts aktivere Bürger hervorbringen können!

Zusätzlich
Profile picture for user npchanta.
Chantal PIERLOT

Online-Diskussion - Kreativität und Kultur für den sozialen Zusammenhalt