European Commission logo
Skapa ett konto
Kan välja flera ord med kommatecken

EPALE - Elektronisk plattform för vuxnas lärande i Europa

Blog

Wartości: kotwice i drogowskazy w pracy zawodowej

Czy zastanawiałeś się nad zgodnością twoich wartości osobistych i tych, które realizujesz w środowisku pracy?

Profile picture for user Barbara Habrych.
Barbara Habrych
Community Hero (Gold Member).

ok. 5 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Czy zastanawiałeś się nad zgodnością twoich wartości osobistych i tych, które realizujesz w środowisku pracy? Czy zdarzyło ci się zdefiniować swoje wartości i ułożyć ich hierarchię? Czy usłyszałeś lub zadałeś na rozmowie rekrutacyjnej pytanie o wartości?

Dlaczego warto?

S. Retkowski i M. Podsiadły w artykule „Gdy nasza praca pasuje do naszych wartości. Ocena zgodności wartości własnych i organizacji a wypalenie zawodowe” przytaczają szereg badań, z których wynika, że niespójność preferowanych przez pracownika wartości z wartościami organizacji, zespołu czy kierownika przekłada się na negatywne skutki dla pracownika bądź organizacji. Mogą nimi być:  wyższy poziom cynizmu, realne pogorszenie efektywności pracy, a nawet wypalenie zawodowe.

Przytaczają także badania, które dowodzą, że „dopasowanie wartości pracowników i organizacyjnych na siedmiu wymiarach (między innymi na wymiarze komunikacji, orientacji na zysk, ważność ludzi itp.) ma istotny pozytywny związek z satysfakcją z pracy oraz normatywnym i afektywnym zaangażowaniem pracownika w organizację oraz negatywny z intencjami opuszczenia organizacji”. [i]

kotwicaPhoto by Freysteinn G. Jonsson on Unsplash

Czym są wartości?

Wartości w rozumieniu psychologicznym można rozumieć dwojako:

  1. jako przedmiot dążeń i pragnień,
  2. jako kryteria dokonywanych wyborów.

Dlatego w doradztwie zawodowym często mówi się metaforycznie, że wartości to nasze drogowskazy lub kotwice.

Metaforę kotwic upowszechnił E. Schein. W jego koncepcji człowiek uzyskując wgląd w siebie, pogłębiając samoświadomość, zdobywając doświadczenie  formuje kotwice, czyli „siły stablizujące” składające się z motywów i wartości, w oparciu o które podejmujemy decyzje karierowe, poszukując miejsca pracy, w którym możemy być autentyczni, pracować w zgodzie ze sobą.

Kotwice wg E. Scheina to[ii]:

  1. Autonomia i niezależność - potrzeba pracy na samodzielnym stanowisku, możliwość organizacji własnej pracy.
  2. Profesjonalizm - dążenie do bycia ekspertem w swojej dziedzinie.
  3. Przywództwo - potrzeba pełnienia funkcji liderskich.
  4. Bezpieczeństwo i stabilizacja pełnią  - pewność, stałość  zatrudnienia.
  5. Kreatywność i przedsiębiorczość - możliwość wdrażania nowych pomysłów, wymyślania innowacyjnych rozwiązań dla złożonych problemów lub prowadzenia własnej firmy.
  6. Usługi i poświęcenie dla innych - potrzeba pracy na rzecz innych ludzi, spraw lub idei.
  7. Wyzwanie - potrzeba ryzyka, nowości, mierzenia się z trudnościami.
  8. Styl życia - dążenie do równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym, czas dla  rodziny i przyjaciół.

Temat kotwic kariery pojawia się dość często na zajęciach doradztwa zawodowego dla młodzieży.

Pracujemy jednak przez całą dorosłość, doświadczenie pomaga nam pogłębić wgląd w siebie, zwiększyć samoświadomość. Zmieniają się także nasze potrzeby i role życiowe. Zarówno Schein, jak i inni badacze są zgodni, że hierarchia wartości może zmieniać się w przebiegu życia i warto wracać do tego zagadnienia w dorosłości.[iii]

Kotwice Scheina odnoszą się do kontekstu pracy. Jeśli popatrzymy na kwestię wartości szerzej, myśląc o wszystkich obszarach życia, może przyjść nam do głowy pytanie, które często słyszy Brene Brown:

Wartości osobiste czy zawodowe?

Brene Brown jest psycholożką, która zajmuje się między innymi tematem wartości w organizacjach. prowadzi na ten temat badania i warsztaty w firmach. W swojej książce „Odwaga w przywództwie” poświęca rozdział tematyce życia w zgodzie z wartościami, w którym przytacza opis typowej podczas warsztatów sytuacji i swoją odpowiedź:

„Gdy poruszam tę kwestię podczas spotkań w organizacjach, z sali zawsze pada pytanie: A czy tu chodzi o wartości zawodowe czy osobiste? Rzecz polega na tym, że każdy z nas ma tylko jeden zestaw wartości. Wartości wyznawane przez tę samą osobę nie zmieniają się w zależności od sytuacji. Powinniśmy żyć tak, aby niezależnie od okoliczności czy kontekstu dochowywać wiary naszym najważniejszym wartościom.”[iv]

Brene Brown stawia przed nami spore wyzwanie: wybranie z listy kilkudziesięciu wartości[v] dwóch lub trzech. Dlaczego? W odpowiedzi przywołuje słowa Jima Collinsa: „Jeśli się ma więcej niż trzy priorytety, to znaczy, że się nie ma priorytetów."

Zdefiniowanie wartości nie kończy tego procesu, jest dopiero początkiem.

W kolejnym kroku warto nazwać kilka zachowań wspierających nasze wartości oraz kilka zachowań „ryzykownych", czyli takich, które nas kuszą, a chcemy ich unikać, bo są sprzeczne z naszymi wartościami.

Szukając nowej pracy w dużej firmie czy instytucji, warto sprawdzić czy na stronie internetowej istnieje zakładka „wartości”. Jakie są? Jak są zdefiniowane? Jak przekładają się na działania firmy? Jak korespondują z moimi wartościami?

Oczywiście to tylko (aż?) deklaracja. Podobnie w naszym życiu możemy o czymś mówić, ale tego nie praktykować. Dopiero przyglądając się codziennym wyborom, decyzjom i zachowaniom widzimy, czy wnętrze i fasada są spójne.


Barbara Habrych – pedagożka, ekspertka HR, trenerka biznesu i edukacji. Specjalizuje się w tematyce rekrutacji i rynku pracy, procesów HR, uczenia się dorosłych, tutoringu, doradztwa zawodowego i rozwijania kompetencji przyszłości. Ambasadorka EPALE.


Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń, narzędzi trenerskich i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat technik prowadzenia szkoleń, narzędzi szkoleniowych i pracy trenera dostępne na polskim EPALE!


Zobacz także:

Rezyliencja w pracy: jak budować odporność psychiczną pracowników i menedżerów?

Czat GPT – pierwsze doświadczenia i wrażenia edukatorki

Edukacja dorosłych: jak już dziś przygotowywać się na wyzwania przyszłości?

Trzy kroki do autentyczności. Przegląd narzędzi tutorskich

KUL CAN - KUL potrafi! A Twoja uczelnia? Jak wspiera studentów z niepełnosprawnościami?

Uniwersytet Sukcesu – szansa na sukces w cyfrowym świecie

Czy (i jak) lider może budować poczucie własnej wartości pracownika?


Źródła:

[i] Retowski, S., & Podsiadły, M. J. (2016). Gdy nasza praca pasuje do naszych wartości. Ocena zgodności wartości własnych i organizacji a wypalenie zawodowe. Psychol. Społecz11, 56-68.

[ii] Knopik, T. (2018). Edukacja ku mądrości w doradztwie edukacyjno-zawodowym. Prima Educatione, (2)

[iii] Temat ten podejmuje także Małgorzata Rosalska w artykule:  Czy warto opierać decyzje zawodowe na zainteresowaniach?  https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/czy-warto-opierac-decyzje-zawodowe-na-zainteresowaniach

[iv] Brown, B. (2019), Odwaga w przywództwie, MT Biznes

[v] Autorka udostępnia bezpłatnie proponowaną listę wartości na swojej stronie: (dostęp z dnia 04.04.2023) https://brenebrown.com/resources/dare-to-lead-list-of-values/

Login (0)

Kommentar

Profile picture for user Urszula Rudzka-Stankiewicz.
Urszula Rudzka-Stankiewicz
Community Hero (Gold Member).
tis, 05/02/2023 - 21:50

Mówi się o tym, że konflikt wartości jest z natury nierozwiązywalny. Częste mierzenie się z sytuacjami, w których nasze wartości są testowane i środowisko działania sprzyja zachowaniom wbrew naszym wartościom, może być źródłem długotrwałego silnego stresu. Kluczowe jest jednak, abyśmy byli w stanie odkryć i nazwać swoje realne wartości, a nie tylko te najbardziej dostępne nam poznawczo. Przykład? Wg corocznych badań CBOS najważniejszymi dla Polaków wartościami jest zdrowie i rodzina, równocześnie... wystarczy spojrzeć na statystyki rozwodów, chorób dietopochodnych. Realne zachowania nie są zgodne z deklarowanymi wartościami.  

Login (0)
Profile picture for user m_rosalska.
Małgorzata Rosalska
Community Hero (Gold Member).
fre, 04/14/2023 - 14:06

Bardzo lubię tę koncepcję Scheina. Jest bardzo użyteczna metodycznie. Szczególnie sprawdza się w pracy z dorosłymi, którzy odczuwają dyskomfort w swojej sytuacji zawodowej, a nie potrafią określić w czym tkwi problem. Praca na kotwicach nie tylko bardzo uruchamia refleksję, ale także pozwala nazwać to, co czasem jest trudne do nazwania i uchwycenia.

Login (0)

Users have already commented on this article

Logga in eller Registrera dig så kan du kommentera.

Want to write a blog post ?

Tveka inte att göra det!
Klicka på länken nedan och börja lägga upp nya artiklar!

De senaste diskussionerna

Profile picture for user NSS Sverige.
EPALE NSS Sverige

Att navigera artficiell intelligens i dagens samhälle

Kom med och reflektera över och diskutera AI:s roll i dagen samhälle och möjliga verktyg för att lära oss använda artificiell intelligens på bästa sätt.

Mer
Profile picture for user NSS Sverige.
EPALE NSS Sverige

Hållbarhet och vuxnas lärande: att röra sig bortom gröna kompetenser?

Var med när vi reflekterar över hur vi kan utnyttja gröna kompetenser för att lösa komplexa sammankopplade frågor så som klimatförändringar och miljöproblem.

Mer
Profile picture for user NSS Sverige.
EPALE NSS Sverige

Grundläggande kompetenser i Pact for Skills

Utforska integrationen av grundläggande kompetenser i Pact for Skills-initiativet!

Mer