European Commission logo
Maak een account aan
Je kunt meerdere woorden selecteren met scheidingskomma

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blog

Seminarium EPALE: Narzędzia budowania zaangażowania w edukacji dorosłych

26 września 2023 roku, godz. 11.00 – 13.30

Profile picture for user mdybala.
Małgorzata Dybała

Zobacz nagranie: https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/nagranie-seminarium-epale-narzedzia-budowania-zaangazowania-w-edukacji-doroslych


Zapraszamy na Seminarium EPALE - online na temat narzędzi budowania zaangażowania w edukacji dorosłych. Porozmawiamy o tym, jak zmotywować i zaangażować osoby uczące się a także pokażemy narzędzia, techniki i gry, które można wykorzystać w edukacji dorosłych.

seminarium EPALE

 

26 września 2023 roku, godz. 11.00 – 13.30

W spotkaniu wezmą udział Ambasadorzy EPALE:  dr Agnieszka Leśny, Noemi Gryczko oraz Piotr Maczuga.

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE.

Rejestracja na seminarium:  https://epale542.clickmeeting.com/seminarium-epale-narzedzia-budowania-zaangazowania-w-edukacji-doroslych/register

Udział w seminarium jest bezpłatny.  Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktywnego konta lub rejestracja na Platformie EPALE.


Czego o budowaniu zaangażowania uczą nas gry i jak można to wykorzystać w edukacji?

dr Agnieszka Leśny

Jak to się dzieje, że dorosły człowiek znajduje czas i motywację, aby „bawić się” tydzień w rycerza i "biegać z mieczem po polu", a szanowana urzędniczka poświęca ponad godzinę dziennie na kolekcjonowanie różowych kryształów w wirtualnym świecie?  

Mechanizmy budowania zaangażowania w grach fascynują naukowców od dekad. Wiemy już o nich coraz więcej. Korzysta z nich biznes, korzysta edukacja. 

Jak nakręcanie rywalizacją, bodźcami i punktami ma się do współczesnych trendów dbania o dobrostan, redukcję stresu, sprzyjające i zrównoważone środowisko pracy?  

Zapraszam do odświeżonej refleksji nad wykorzystaniem wiedzy o grach we współczesnej edukacji osób dorosłych. 

dr Agnieszka Leśny – pedagożka i kulturoznawczyni, naukowo związana z Wydziałem Pedagogicznym UW. Pracuje w trybie projektowym w różnych obszarach edukacji i biznesu. Zajmuje się m.in. budowaniem zaangażowania, efektywną komunikacją, zarządzaniem talentami. Wykorzystuje metodykę experiential education ze szczególnym uwzględnieniem outdoor/adventure education (pedagogika przygody) oraz gier i grywalizacji. Prezeska Fundacji Pracownia Nauki i Przygody. Ambasadorka EPALE.


Na opak. Jak wykorzystać efekt zaskoczenia, aby obudzić kreatywność i zaangażować osoby uczące się

Noemi Gryczko

Prezentacja trenerska, ćwiczenie w parach, dyskusja, przerwa kawowa i podsumowanie. Brzmi znajomo? Większość z nas stosuje te i podobne aktywności na sali szkoleniowej i w środowisku online. Pojawia się pytanie, jak jeszcze można pomóc osobom dorosłym aktywnie uczyć się: analizować, interpretować treści i stosować nowe umiejętności. 

Nie zdradzę nic więcej, bo… nie będzie efektu zaskoczenia. Dość powiedzieć, że inspiracje są zaczerpnięte z design thinking, foresight i filozofii. Każdą osobę, która lubi podważać status quo, zapraszam na spotkanie o tworzeniu sytuacji edukacyjnych, które opierają się na podważaniu konwencji i wykorzystywaniu znanych metod pracy z grupą w nowy sposób. 

Noemi Gryczko - projektuje doświadczenia edukacyjne online i offline. Uczy, jak wykorzystywać technologie, aby lepiej angażować pracowników, studentów i uczestników konferencji. Wspierała ponad 400 wykładowców i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego w transformacji cyfrowej. Wdraża projekty rozwoju kompetencji cyfrowych. Współautorka książki „Biznes w świecie mobile” (wyd. Poltex, Warszawa 2018). Ambasadorka EPALE.


Pokaż to, zamiast gadać! Techniki wizualizacji w wideo (i nie tylko), które wciągają

Piotr Maczuga

W świecie, gdzie edukacja za pomocą obrazu stała się równie powszechna jak pisanie tekstu, wyzwanie polega już nie tylko na "jak to zrobić", ale "jak to zrobić efektywnie". Czy jesteś zmęczony oglądaniem i tworzeniem kolejnych filmów z "gadającą głową"? Odkryj techniki wizualizacji, które przyciągają uwagę i nie pozwalają na nudę. Przyjrzyjmy się różnorodnym, praktycznym przykładom, które potrafią wciągnąć i zainteresować.

Co więcej, wszystkie zaprezentowane rozwiązania są dostępne i zrozumiałe dla przeciętnego edukatora. Nie potrzebujesz być ekspertem technologicznym, aby wprowadzić te innowacje do swojej praktyki pedagogicznej. Przekształć sposób, w jaki angażujesz uczestników — bez zbędnego języka technicznego i złożonych implementacji.

Piotr Maczuga – pisze, nagrywa, szkoli i występuje publicznie, przybliżając temat nowych technologii w edukacji dorosłych. Na co dzień produkuje treści edukacyjne i cyfrowe eventy oraz buduje i modernizuje studia multimedialne. Współzałożyciel Fundacji Digital Creators. Ambasador EPALE.

Login (4)

Commentaar

Profile picture for user Dorota Gierszewski.
Dorota Gierszewski
Community Hero (Gold Member).
ma, 09/18/2023 - 10:26

Aktywność dorosłych jest rozumiana szeroko. W związku z tym pojawia się wiele pytań takich jak: jak rozwijać kreatywność, jak motywować osoby dorosłe, jakim potrzebom najtrudniej jest  sprostać w pracy z dorosłymi, jakie przestrzenie warto rozwijać? Program brzmi niezwykle kusząco. Już nie mogę się doczekać na nową dawkę wiedzy w tym zakresie. 

Login (0)

Users have already commented on this article

Log in of Registreer om te reageren.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Laatste discussies

TreeImage.
NSS EPALE Vlaanderen

Wat staat er in de jobomschrijving van de centrumcoördinator?

'It's lonely at the top' voor de directeur van een centrum voor volwasseneducatie. Dat gevoel staat nergens beschreven in vacatures.
Dit is een oproep van om jobomschrijvingen te delen én een uitnodiging om het over het gevoel van eenzaamheid, of andere gevoelens, aan de top van een organisatie te hebben.

Meer
Profile picture for user Karine Nicolay.
Karine Nicolay

EPALE Discussie: Wat kunnen we doen om de volwasseneneducatie beter te maken voor mensen met een beperking?

In juni richt EPALE de schijnwerpers op hoe mensen met een beperking kunnen bijleren. We horen graag van jou hoe we volwasseneneducatie voor mensen met een beperking kunnen verbeteren. De schriftelijke discussie (in het Engels) zal plaatsvinden op 8 juni om 14 uur (CEST).
Meer