European Commission logo
Crear una cuenta
Can select multiple words with divider comma

EPALE - Plataforma electrónica de aprendizaje de adultos en Europa

Blog

Odnalezienie utraconego zaufania, czyli narzędzia cyfrowe a lokalna partycypacja

Partycypacja przybiera odmienne formy w różnych kontekstach. Czy wpływa na jakość życia?

Profile picture for user Dorota Gierszewski.
Dorota Gierszewski
Community Hero (Gold Member).

ok. 4 minut czytania  polub, linkuj, komentuj!


Od dekady coraz powszechniejsze stają się formy angażowania mieszkańców na rzecz partycypacji za pośrednictwem platform internetowych. Pomagają one zwiększać udział mieszkańców w różnorakich rodzajach procesów partycypacyjnych od planowania i budżetowania po panele obywatelskie i opracowywanie aktów prawnych i na różnych ich etapach. Internet stwarza możliwość większego zaangażowania osób w procesy decyzyjne i współtworzeniu miejsc zamieszkania.

Na klawiaturze laptopa dłonie kobiety. Nad klawiaturą wyświetlają się duże wirtualne ikony symbolizujące m.in. książkę, lupę i tarczę strzelniczą.

Fot. Shutterstock

E-partycypacja

E-partycypacja to angażowanie obywateli w proces podejmowania decyzji publicznych z wykorzystaniem Internetu[1]. Partycypacja cyfrowa jest stosunkowo nowa i może wymagać znacznej pracy. Po co więc to robić? Może dlatego, iż większość ludzi na świecie, a zwłaszcza żyjących w państwach demokratycznych, czuje, że ich głos nie ma znaczenia[2]. Wyniki badań pokazują natomiast, że wraz z zastosowaniem otwartego procesu decyzyjnego, pojawia się wiele korzyści dla mieszkańców. Jakich? Przede wszystkim:

  • zdobywanie umiejętności obywatelskich, które można wykorzystać w różnych dziedzinach[3]
  • budowanie zaufania do lokalnego zarządzania[4]
  • satysfakcja z działań lokalnych władz
  • lepsze zrozumienie własnych praw i obowiązków
  • zadowolenie z silniejszych więzów ze społecznością.

Ponadto samorządy i instytucje są bardziej skłonne do:

  • bezpośredniego zaspakajania potrzeb danych społeczności[5]
  • tworzenia bardziej efektywnych usług społecznych
  • czerpania zadowolenia z dialogu społecznego.

Taki rodzaj partycypacji może także wzbudzać wiele zastrzeżeń, na przykład związanych z wykluczeniem cyfrowym czy ochroną prywatności. Nie ulega wątpliwości, że wymaga ona odpowiednich umiejętności i posiadania sprzętu oraz prowadzi do ujawnienia tożsamości.

Cyfrowe platformy partycypacyjne

Praktycy e-demokracji stworzyli strony internetowe, aby animować uczestników do współzarządzania  chcieli ograniczyć jednostronne nadawanie informacji. Celem było zainicjowanie czegoś więcej niż tradycyjnych spotkań osobistych, wykorzystywania ankiet czy innych metod zbierania opinii mieszkańców. Platformy cyfrowe umożliwiają udział w działaniach, takich jak:

  • zgłaszanie nowych projektów
  • wspólne podejmowanie decyzji
  • planowanie sposobu korzystania z przestrzeni publicznej
  • głosowanie nad sposobem wydatkowania środków publicznych
  • opracowywanie polityk publicznych i prawodawstwa.

Cyfrowe platformy partycypacyjne oferują różnorodne korzyści. Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może śledzić status projektu. Odbiorcy mogą to robić asynchronicznie. Oznacza to, że mogą uczestniczyć w prijektach, kiedy jest to dla nich wygodne (w porównaniu ze spotkaniami stacjonarnymi, które mogą odbywać się w godzinach niedogodnych dla niektórych). Platformy służą także jako miejsca sieciujące mieszkańców, pozwalając im na budowanie wspólnot lokalnych.

Jeśli brakuje środków na wdrożenie nowej platformy cyfrowej, można angażować ludzi za pomocą technologii, z której już korzystają. Zwolennicy partycypacji na całym świecie z powodzeniem korzystają z aplikacji takich jak: WhatsApp, Telegram, Signal, Microsoft Teams lub podstawowych formularzy online, aby osiągnąć wiele celów. Narzędzia te działają jako cyfrowe platformy uczestnictwa, gdy używa się ich do zaangażowania, nawet jeśli nie są tworzone w tym celu. Zaangażowanie bowiem może mieć miejsce wszędzie tam, gdzie ludzie są zmotywowani do uczestnictwa.

Cyfrowe platformy partycypacyjne wciąż ewoluują, dzieje się to dzięki ciągłym innowacjom i inwestycjom.

Wady e-partycypacji

Mimo iż w cyfrowym uczestnictwie przeważają korzyści, ma ono także swoje wady. Warto o nich pamiętać, przede wszystkim o tym, że e-partycypacja nie jest możliwa dla całej populacji. Istotny jest tu brak równości w publicznym dostępie do sieci. Nie każdy posiada komputer, smartfon, a nawet stabilny internet. Problemem jest oczywiście nie tylko techniczna niemożność uczestnictwa. Wielu osobom brakuje umiejętności niezbędnych do bycia w cyfrowym świecie.

Problemem jest także wiarygodność informacji. Nieumiejętność rozróżniania prawdziwych informacji i fake newsów może prowadzić do tworzenia stronniczych opinii i dezinformacji. Może istnieć także obawa, że grupy rządzące mogą mieć ukryte plany i wpływać na opinię publiczną. Dlatego ważne jest, aby projektować je w sposób promujący przejrzystość i odpowiedzialność.

Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii, przyjęcie i wdrożenie e-partycypacji należy dokładnie ocenić, aby upewnić się, że korzyści przewyższają ryzyko. Ciągła interakcja między ludźmi i ich przedstawicielami władzy zmniejsza dystans, wzmacnia zaufanie instytucjonalne oraz wykorzystuje kapitał społeczny mieszkańców.

Więcej informacji nt. cyfrowych platform partycypacji można znaleźć w przewodniku: https://drive.google.com/file/d/1gqiswi5zgyFCMR7JzzLfRbM8dZH4cpff/view


dr hab. Dorota Gierszewski – andragog, wykładowca akademicki, badaczka, trenerka, organizatorka społecznościowa. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowana problematyką nieformalnej edukacji dorosłych, obywatelskości, migracji, międzykulturowości. Ambasadorka EPALE.


Zobacz także:

Działam, więc jestem. Kontekstualny charakter uczenia się partycypacji społecznej

Nieformalne przestrzenie uczenia się obywatelskości

Budżet obywatelski jako narzędzie edukacji o samorządności

Seniorzy współczesnej Europy. Problemy i wyzwania

Krytycznego myślenia nigdy za wiele…


Źródła:

[1] Gil-Garcia, J. R., Gonzalez-Miranda, F. (2010). E-government and Opportunities for Participation: The Case of the Mexican State Web Portals, w: Citizens and E-Government: Evaluating Policy and Management, red. C. Reddick, IGI Global, Hershey, PA.

[2] Dalia Research (2018), Alliance of Democracies and RasmussenGlobal. Global Perceptions of Democracy.

[3] Wampler, B. (2000). A Guide to Participatory Budgeting. International Budget Partnership; Ploskyy, K. et al. (2021). Participatory Budgeting: Practical Experiences from Cities in Eastern Ukraine. Ukraine: PAUSI.

[4] Shulga et al. (2019). Can Local Participatory Programs Enhance Public Confidence, Washington, DC: World Bank.

[5] Mackenzie, H. (2020). Rural Public Transport Procurement -Putting Communities Firmly in the Driving Seat. Citymart Procurement Institute (blog).

Login (1)

Comentario

Profile picture for user ritchie81.
Maciej Bielawski
Community Hero (Gold Member).
Mar, 23/01/2024 - 05:03

W naszym pędzącym świecie przenoszenie partycypacji w świat on-line jest dobrym pomysłem. Oczywiście nie zastąpi do dialogu oraz wyboru optymalnych rozwiązań dla jakiejś inwestycji społecznej czy kierunków rozwoju wspólnoty lokalnej. Natomiast konsultacja dokumentów, wybór projektów w ramach budżetu obywatelskiego, jak najbardziej się zmieszczą w tej formie współdecydowania. 

Login (0)
Profile picture for user Hondo.
Wojciech Świtalski
Community Hero (Gold Member).
Jue, 03/08/2023 - 08:35

Trochę mi zabrakło w tekście rozwinięcia wątków zapowiedzianych w tytule. Jak zaufanie zostało utracone i jak odzyskane? Zresztą w świetle tego, co pisze Ula, być  może, jest to zapowiedź przedwczesna.

Login (0)
Profile picture for user Urszula Rudzka-Stankiewicz.
Urszula Rudzka-Stankiewicz
Community Hero (Gold Member).
Jue, 27/07/2023 - 11:56

Bieżące  aktywne angażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji, ale także lepsze rozumienie, co się wokół nich dzieje jest w kluczowe dla dojrzałej demokracji. Brałam parę lat temu udział w próbie stworzenia podobnej platformy, do momentu, kiedy niestety jedna z partii okazała się głównym (wcześniej ukrytym) sponsorem przedsięwzięcia i podjęła próbę znacznej ingerencji w sposób komunikacji. Wtedy większość z nas zakończyła współpracę. To niestety olbrzymie zagrożenie. Transparentna informacja o zaangażowaniu politycznym administratorów/sponsorów narzędzia jest niezwykle ważna.  

Login (1)

Users have already commented on this article

Inicia sesión o Regístrate para publicar comentarios.

Want to write a blog post ?

No dude en hacerlo.
Haga clic en el siguiente enlace y comience a publicar un nuevo artículo.

Últimos debates

TreeImage.
Marcial Pamies Berenguer
Community Contributor (Bronze Member).

Explorando el concepto de persistencia en la educación de adultos

¡Únete a nuestra conversación sobre un tema vital en la educación de adultos! Exploramos la persistencia del alumnado - un viaje lleno de retos únicos.
¿Eres un adulto retomando tus estudios, un educador apasionado por el aprendizaje continuo, o simplemente interesado en la educación? Queremos escuchar tus historias y reflexiones.
Comparte tus experiencias, consejos y preguntas. Juntos, podemos descubrir nuevas formas de apoyar y motivar a los estudiantes adultos en su recorrido educativo. ¡Participa en esta importante discusión!

Más
Profile picture for user n00aq5pg.
Soraya Veronica Medina Fuentes

Educo desde lo que soy

Educación consciente, Educación desde el Ser, Modelos educativo

Más
TreeImage.
Inmaculada Alonso Franco

Teatro y Educación

Técnicas, opiniones, etc. acerca del teatro y su uso como herramienta para la educación en sus diferentes ámbitos.

Más