European Commission logo
Oħloq kont
Tista’ tagħżel diversi kliem b’virgola diviżorja

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim tal-Adulti fl-Ewropa

Blog

Organisatsioonisisene õppimine kui tulemuslikkuse nurgakivi

Organisatsioonisisene õppimine loob mitmekesiseid võimalusi isiklikuks ja professionaalseks kasvuks, avades õpiuksi teadmiste ja oskuste omandamiseks.

TreeImage.
Ludvig Tasane
Organisatsioonisisene õppimine kui tulemuslikkuse nurgakivi.

Pilt on loodud Midjourney tehisaru abil. Autori erakogu.

Organisatsioonisisene õppimine on konkurentsieelise saavutamisel muutunud üha olulisemaks. Ettevõtted, kes investeerivad selle arendamisse, suudavad paremini säilitada oma tõhusust ja edu. Organisatsioonisisene õppimise protsess suurendab oluliselt inimeste kaasatust ja motivatsiooni, kuna nad tunnevad end väärtustatuna ja näevad oma panuse olulist mõju. 

Triinu Raig on oma 2023. aastal kaitstud magistritöös välja toonud, et muudatuste edukus organisatsioonis oleneb töötajate hoiakutest, eestvedamisest ja organisatsioonikultuuri omadustest. Raig rõhutab, et muudatuste sisseviimiseks ja ühiskondlikus konkurentsis püsimiseks peab organisatsioonil olema õppiva organisatsiooni kontseptsioon, mis soodustab pidevat arengut. 

Õppiv organisatsioon arengueelduste loojana

Õppiv organisatsioon on ideaalpilt organisatsioonist, mis inimeste arengu väärtustamise kaudu loob organisatsioonile majanduslikku kasu. Kuigi puudub üheselt mõistetav definitsioon, on õppiva organisatsiooni kujundamise tulemiks Senge (1990) ja DeGeus’i (1999) arvates ainuomane konkurentsieelis, mis säilib ka üksikute töötajate lahkumisel. 

Raig on oma töös esile toonud mitmeid definitsioone õppivaks organisatsiooniks kasvamise jaoks, millest tooksin esile õppimise protsessi ja aja määratlusega seotu. Nimelt on õppimine oma olemuselt aeglane ja väljakutseid esitav protsess, mis annab organisatsioonile sisendi nii eesmärkide sõnastamisel, kui ka eesmärkideni jõudmiseks vajalike ressursside ja protsesside planeerimisel. Seega tuleb õppival organisatsioonil konkurentsis püsimiseks luua turvaline ja õppimist soodustav keskkond, kus kooskonna liikmetele on tagatud arengurahu.

Organisatsioonikultuuri mõju õpikeskkonna kujundamisel

Raig (2023) on oma töös välja toonud, et organisatsioonikultuuri rakendatakse läbi uskumuste, väärtuste ja normide, mida organisatsiooni liikmed omavad ja mis kujundavad töötajate käitumist ja kus kultuur tähendab, et kooskonna väärtused, sisekliima ja käitumuslikud mustrid loovad ühtse terviku. Seega, kui organisatsiooni liikmetel ei ole sarnaseid väärtusi, hoiakuid, tõekspidamisi ja käitumisnorme, tekivad raskused ka organisatsiooni eesmärkide saavutamisel ja kooskonnasiseses kommunikatsioonis. Oluline on organisatsioonikultuuri juures mõista nii nähtavate (strateegiad ja protsessid), kui ka mittenähtavate (väärtused, uskumused, arusaamad) tasemete olemasolu ja nende mõju.

Meelespea õppivale organisatsioonile

Organisatsiooni suurim väärtus on tema inimesed - mida rahulolevamad on organisatsiooni liikmed, seda rohkem panustavad ja pingutavad nad ka paremate tulemuste ja ühiste eesmärkide nimel. Õppiva organisatsiooni loomiseks on vajalik leida viise, kuidas muundada individuaalsed teadmised ettevõtte teadmisteks, mida saab jagada kogu töötajaskonnaga. Organisatsioonisisese õppimise mõistmine ja järjepidev edendamine aitab ettevõtetel ja organisatsioonidel jääda konkurentsivõimeliseks, kaasata ja motiveerida töötajaid ning edendada innovatsiooni ja kasvu, mis moodustavadki tulemuslikkuse nurgakivi.


Artikkel on inspireeritud Triinu Raigi koostatud magistritööst “Töötajate organisatsioonisisese õppimise kogemus Tradehouse OÜ näitel” ja valminud TLÜ 2024. aasta kevadsemestri ainekursuse „Kommunikatsioonioskused elukestvas õppes“ raames.

Artikli autor: Ludvig Tasane, Tallinna Ülikooli andragoogika magistrant


Kasutatud kirjandus:

  • De Geus, A. (1999). Elav ettevõte. Fontes.

  • Senge, M. P. (1990). The Fifth Discipline. The Art of Practice of the Learning Organization. Random House. 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Toqgħodx lura milli tagħmel dan!
Agħfas fuq il-ħolqa t'hawn taħt u tella' artiklu ġdid!

L-aħħar diskussjonijiet

Profile picture for user tom.borg.
Tom Borg

EPALE 2021 Thematic Focuses. Let's start!

We invite you to enrich what is set to be an intense year ahead with your contributions and expertise! Let's start by taking parto in this online discussion. The online discussion will take place Tuesday 9 March 2021 from 10 a.m. to 4 p.m. CET. The written discussion will be introduced by a livestream with an introduction to the 2021 Thematic Focuses, and will be hosted by Gina Ebner and Aleksandra Kozyra of the EAEA on the behalf of the EPALE Editorial Board.

More
Profile picture for user Mahira.
Mahira Spiteri

Diskussjoni ta’ EPALE: Il-forniment ta’ tagħlim ta’ ħiliet bażiċi

Il-ħiliet bażiċi huma trasversali. Dawn mhumiex rilevanti biss għall-politika edukattiva, iżda huma rilevanti wkoll għall-politiki tal-impjiegi, tas-saħħa, soċjali u ambjentali. Il-bini ta’ miżuri ta’ politika koeżivi li jappoġġjaw lill-persuni bi ħtiġijiet bażiċi ta’ ħiliet huwa meħtieġ mhux biss biex il-Perkorsi ta’ Titjib tal-Ħiliet ikunu suċċess, iżda wkoll biex jgħinu fil-bini ta’ soċjetajiet aktar reżiljenti u inklużivi. Id-diskussjoni online se ssir f’din il-paġna fis-16/17 ta’ Settembru bejn l-10:00 u s-16:00 CET u se tkun immoderata mill-Koordinaturi Tematiċi ta’ EPALE tal-EBSN

More