European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Blog

Organisatsioonisisene õppimine kui tulemuslikkuse nurgakivi

Organisatsioonisisene õppimine loob mitmekesiseid võimalusi isiklikuks ja professionaalseks kasvuks, avades õpiuksi teadmiste ja oskuste omandamiseks.

TreeImage.
Ludvig Tasane
Organisatsioonisisene õppimine kui tulemuslikkuse nurgakivi.

Pilt on loodud Midjourney tehisaru abil. Autori erakogu.

Organisatsioonisisene õppimine on konkurentsieelise saavutamisel muutunud üha olulisemaks. Ettevõtted, kes investeerivad selle arendamisse, suudavad paremini säilitada oma tõhusust ja edu. Organisatsioonisisene õppimise protsess suurendab oluliselt inimeste kaasatust ja motivatsiooni, kuna nad tunnevad end väärtustatuna ja näevad oma panuse olulist mõju. 

Triinu Raig on oma 2023. aastal kaitstud magistritöös välja toonud, et muudatuste edukus organisatsioonis oleneb töötajate hoiakutest, eestvedamisest ja organisatsioonikultuuri omadustest. Raig rõhutab, et muudatuste sisseviimiseks ja ühiskondlikus konkurentsis püsimiseks peab organisatsioonil olema õppiva organisatsiooni kontseptsioon, mis soodustab pidevat arengut. 

Õppiv organisatsioon arengueelduste loojana

Õppiv organisatsioon on ideaalpilt organisatsioonist, mis inimeste arengu väärtustamise kaudu loob organisatsioonile majanduslikku kasu. Kuigi puudub üheselt mõistetav definitsioon, on õppiva organisatsiooni kujundamise tulemiks Senge (1990) ja DeGeus’i (1999) arvates ainuomane konkurentsieelis, mis säilib ka üksikute töötajate lahkumisel. 

Raig on oma töös esile toonud mitmeid definitsioone õppivaks organisatsiooniks kasvamise jaoks, millest tooksin esile õppimise protsessi ja aja määratlusega seotu. Nimelt on õppimine oma olemuselt aeglane ja väljakutseid esitav protsess, mis annab organisatsioonile sisendi nii eesmärkide sõnastamisel, kui ka eesmärkideni jõudmiseks vajalike ressursside ja protsesside planeerimisel. Seega tuleb õppival organisatsioonil konkurentsis püsimiseks luua turvaline ja õppimist soodustav keskkond, kus kooskonna liikmetele on tagatud arengurahu.

Organisatsioonikultuuri mõju õpikeskkonna kujundamisel

Raig (2023) on oma töös välja toonud, et organisatsioonikultuuri rakendatakse läbi uskumuste, väärtuste ja normide, mida organisatsiooni liikmed omavad ja mis kujundavad töötajate käitumist ja kus kultuur tähendab, et kooskonna väärtused, sisekliima ja käitumuslikud mustrid loovad ühtse terviku. Seega, kui organisatsiooni liikmetel ei ole sarnaseid väärtusi, hoiakuid, tõekspidamisi ja käitumisnorme, tekivad raskused ka organisatsiooni eesmärkide saavutamisel ja kooskonnasiseses kommunikatsioonis. Oluline on organisatsioonikultuuri juures mõista nii nähtavate (strateegiad ja protsessid), kui ka mittenähtavate (väärtused, uskumused, arusaamad) tasemete olemasolu ja nende mõju.

Meelespea õppivale organisatsioonile

Organisatsiooni suurim väärtus on tema inimesed - mida rahulolevamad on organisatsiooni liikmed, seda rohkem panustavad ja pingutavad nad ka paremate tulemuste ja ühiste eesmärkide nimel. Õppiva organisatsiooni loomiseks on vajalik leida viise, kuidas muundada individuaalsed teadmised ettevõtte teadmisteks, mida saab jagada kogu töötajaskonnaga. Organisatsioonisisese õppimise mõistmine ja järjepidev edendamine aitab ettevõtetel ja organisatsioonidel jääda konkurentsivõimeliseks, kaasata ja motiveerida töötajaid ning edendada innovatsiooni ja kasvu, mis moodustavadki tulemuslikkuse nurgakivi.


Artikkel on inspireeritud Triinu Raigi koostatud magistritööst “Töötajate organisatsioonisisese õppimise kogemus Tradehouse OÜ näitel” ja valminud TLÜ 2024. aasta kevadsemestri ainekursuse „Kommunikatsioonioskused elukestvas õppes“ raames.

Artikli autor: Ludvig Tasane, Tallinna Ülikooli andragoogika magistrant


Kasutatud kirjandus:

  • De Geus, A. (1999). Elav ettevõte. Fontes.

  • Senge, M. P. (1990). The Fifth Discipline. The Art of Practice of the Learning Organization. Random House. 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Não hesite em fazê-lo!
Clique no link abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid-teach Portugal
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais