European Commission logo
Oħloq kont
Tista’ tagħżel diversi kliem b’virgola diviżorja

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim tal-Adulti fl-Ewropa

Blog

3,2,1... stop! O niedocenianej kompetencji zwalniania

Uważam, że jedną z najważniejszych kompetencji rozwojowych jest umiejętność, w zależności od sytuacji, zwolnienia a nawet zatrzymania się.

Profile picture for user karolina_d.
Karolina Derynska

ok. 4 minuty czytania - polub, linkuj, komentuj!


Wiele teorii, wskazówek, odhaczanie kolejnych zadań, multitasking, obłęd bycia zabieganym, a to wszystko dla lepszej produktywności, wydajności, konkurencyjności, poczucia bycia wartościowym. Można by zapytać za duńskim filozofem Kierkegaardem: „Dokąd biegną ci szybkobiegacze?

W oparach ambicji, presji ekonomicznej i społecznej, „kulturze zapieprzu”, absorbującej pracy, która niekoniecznie daje satysfakcję rozwojową i finansową zaczęłam czuć się jak chomik. Nie mam nic do tych gryzoni, to tylko skojarzenie z kółkiem, w którym biega gryzoń, jest w ciągłym ruchu, coś robi, ale prowadzi go to donikąd.

Jeszcze przed pandemią, postanowiłam zwolnić. Czułam się zmęczona, wyczerpana, niedoceniana. Jednocześnie nie miałam przestrzeni, aby zastanowić się nad kolejnymi krokami w mojej karierze zawodowej, zastanowić się nad życiem osobistym.

Nauczeni jesteśmy biec a każde spowolnienie postrzegane jest jako porażka, wypadanie z obiegu. Większość rozmów towarzyskich koncentruje się na pracy. Wręcz trzeba mówić jak to jest się „zawalonym” robotą, to równa się z sukcesem i szczęściem w oczach innych. Z mojego otoczenia, od ludzi o różnych profesjach nigdy nie usłyszałam: zatrzymaj się, złap oddech.

Otóż w momencie kiedy się zatrzymamy nie tracimy swojej wartości. Wręcz przeciwnie, wiele możemy zyskać: nowe pomysły, nową energię, motywację, przestrzeń do złapania oddechu, odzyskania nadziei, siły do realizacji marzeń. Zmęczeni, zrezygnowani, bez wiary i nadziei ,że coś możemy zmienić, kolejne wyznaczanie celów i zarządzanie swoją drogą życiową, zarządzanie zmianą będzie obarczone bardzo dużym błędem poznawczym.

żółty napis STOP napisany na ulicy

Photo by Nick Fewings on Unsplash

W moim środowisku pracy najczęstszym słowem było „asap”. Dodatkowo dominował multitasking oraz brak priorytetyzacji. Niekończący się dzień pracy. Poczułam, że jak się nie zatrzymam, nie wyskoczę z tego rozpędzonego „kółka chomika” to albo na zawsze pozostanę już w takim kółku albo nie dam rady. Bardzo doskwierało mi poczucie braku czasu i siły na moje hobby oraz braku przestrzeni do przygotowania się do zmian, o których marzyłam.

Niedługo po tym jak postanowiłam zatrzymać się, uczestniczyłam w spotkaniu online zorganizowanym przez stowarzyszenie, którego mam przyjemność być członkinią. Spotkanie przygotowane we współpracy z EAP24 „Jak zadbać o swoją kondycje psychiczną 10 praktyk”. Wśród dziesięciu praktyk wymienionych podczas warsztatów pojawiło się hasło „Stop to gain mobility” - Zatrzymaj się, aby zyskać energię, witalizm, dynamizm.

W moim odczuciu, choć zabrzmi to bardzo niepopularnie, to jest klucz do zmiany, odzyskania energii do działania i nadziei, że możemy zrealizować to co zaplanujemy, świadomie. Takie zatrzymanie się/zwolnienie to według mnie nawet nie praktyka a kompetencja. Umiejętność odpuszczania bez utraty poczucia własnej wartości, skupienie się na zyskiwaniu sił psychicznych i fizycznych. Ta kompetencja, która jest marginalizowana musi być punktem wyjścia i jest etapem koniecznym planowania i podejmowania zmiany. Błędne jest bowiem myślenie, że jak będę biec wolniej albo zatrzymam się nie dotrę do celu.

Nawet w treningach biegowych istnieje zasada nazwijmy ją „odpuszczania” czy „zwalniania”. Biegam amatorsko dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. W moich treningach również zmagałam się z wpojonym przekonaniem, że jak nie będę biegła wystarczająco dobrze/szybko wszyscy mnie wyprzedzą. Tak, w tym szybkim „asapowym” świecie ciągle miałam poczucie, że jestem w tyle. Takie myślenie również przerzucałam na treningi biegowe - „wszyscy mnie wyprzedzą”, „będę najwolniejsza na tej ścieżce przy trasie Siekierkowskiej”, „jak nie wypełnię planu treningowego z dobrym wynikiem to poczucie porażki zdołuje mnie”.

Wpadło mi w ręce kilka artykułów o metodzie treningowej Gallowaya. Od razu zaznaczam, że przez jednych biegaczy metoda ta jest lubiana i stosowana, przez innych znienawidzona. Tu kolejny raz mamy do czynienia „z odpuszczaniem, zwalnianiem”, co nie znaczy z rezygnowaniem.

Robiąc przerwy na marsz minimalizuje się zmęczenie dzięki czemu można zwiększyć odległość. Galloway podkreśla, że w ostatecznym rozrachunku 32 kilometry marszu to przecież 32 kilometry ciągłego biegu niezależnie od prędkości. Co więcej nawet jeśli stawiamy na szybkość, ta metoda również może się sprawdzić. Niektórzy maratończycy poprawili swoje wyniki o 10,20 i więcej minut. U mnie ta metoda również się sprawdza.

W życiowym maratonie zastosowana przeze mnie zasada zatrzymania i zyskania witalności oraz zwalnianie tempa znacząco wpłynęła na poprawę jakości życia, myślenia oraz jakości stawianych sobie celów. W wyścigu, w którym panicznie bałam się zwolnić i tak bywałam wyprzedzana, zadeptywana i pozostawiana sobie. Najgorsze jest to ze przez ten pęd za „nie wiadomo czym” straciłam czas i ochotę na robienie tego co lubię, na realizację moich a nie społecznych oczekiwań.

Dlatego uważam, że jedną z najważniejszych kompetencji rozwojowych, szczególnie w tych szybkich i szalonych czasach jest umiejętność, w zależności od sytuacji, zwolnienia a nawet zatrzymania się. Taka kompetencja pomoże w odzyskaniu przestrzeni na przewartościowanie, w określeniu być może nowego kierunku, pozwoli na odpoczynek oraz na dostrzeżenie rzeczy, których nie widzieliśmy w zamazanym obrazie. Wierzę, że wpłynie to pozytywnie na życie wewnętrzne i paradoksalnie również na życie zawodowe. Zaryzykuję stwierdzenie, że kompetencja zwalniania i świadomego zatrzymania się jest kompetencją przyszłości.


Zobacz także:

Edukatorzy i Edukatorki! Dbajmy o siebie!

Gdy kończą się baterie…

Wakacje – czas ładowania pozytywnej energii


Źródła:

https://treningbiegacza.pl/artykul/maraton-trening-metoda-gallowaya

 

Login (1)

Kumment

Profile picture for user Bartek Lis.
Bartek Lis
Community Hero (Gold Member).
Sat, 02/26/2022 - 13:53

Przedstawione powyżej doświadczenia są chyba wspólne dla każdego kto zajmuje się pracą projektową – aplikowanie, realizowanie, rozliczanie, aplikowanie o kilka rzeczy na raz i realizowanie ich ponad siły to niejako stały element grantozy/projektozy/projektariatu (terminów na określenie rzeczywistości projektowej tutaj można mnożyć coraz więcej). I tak, zwolnienie staje się bardzo istotną praktyką chroniąca przed wypaleniem. Problem w tym, że bardzo ekskluzywną – przynajmniej w obszarze kultury, w którym pracują osoby prowadzące małe stowarzyszenia/fundacje/kolektywy w 3-sektorze niestety rzadko kiedy mogą sobie na nią pozwolić.

Login (0)
Profile picture for user Sylwia.
Sylwia Kurszewska
Thu, 02/24/2022 - 06:49

W moim środowisku na pytanie „Na kiedy?” najczęstszą odpowiedzią było i jest „Na wczoraj ;)”. Multitasking? Też nam bardzo dobrze znany. Problem ten jednak nie dotyczy każdego pracownika. Wszystko zależy od stanowiska, specyfiki pracy i zakresu obowiązków. W jednej organizacji są osoby, które żyją w szybkim „asapowym” świecie i ciągle mają poczucie, że są w tyle oraz takie, których praca wydaje się być bardziej spokojna, a wszystkie obowiązki wykonywane są na czas.

Potrzeba odpuszczania bez utraty poczucia własnej wartości, skupienie się na zyskiwaniu sił psychicznych i fizycznych, prędzej czy później dotyka pierwszą grupę, bo to oni z reguły żyją w tych szybkich i szalonych czasach, wykonując swoją pracę „w pracy i po pracy”. Zwolnienie czy odpuszczenie nie jest takie proste kiedy przed Tobą kolejny projekt i termin do wykonania. Z różnych powodów wpadamy do kołowrotka, o którym piszesz. Być może z przyzwyczajenia, a może z poczucia obowiązku, bo w końcu jesteśmy odpowiedzialni za dane zadanie i musimy wykonać je na czas, bo od tego zależy też dalsza praca innych. Są też tacy, co po prostu lubią jak dużo się dzieje. Grunt to uważność, o której pisze Monika Gromadzka - uważność która pozwala nam wcześniej zauważyć, że sytuacja w której się znajdujemy robi się dla nas niebezpieczna, a wtedy pora na ważne, czasem radykalne zmiany.

Login (0)
Profile picture for user Marta Kaźmierczak.
Marta Kaźmierczak
Wed, 02/16/2022 - 17:21

Dziękuję za Twój wpis. Popieram "zwalnianie", jednakże często słyszę od klientów coachingowych: "Nie umiem zwolnić/ nie mogę. Jak mam to zrobić?". Wystarczyłoby zadać sobie pytania: Co mnie wspiera w tym biegu? ,Co osłabia?, Po co biegnę?. Mam wrażenie, że nie każdy jest gotowy na odpowiedź. Nie każdy chce ją usłyszeć. Rzeczywiście, kiedy się zwolni, to stwarza się sobie przestrzeń do zmiany, ale najpierw do zastanowienia się: Co dalej? Czego tak naprawdę chcę? Warto celebrować życie, skoro mamy je tylko jedno... Pozdrawiam serdecznie :)

Login (0)
Profile picture for user Monika G.
Monika Gromadzka
Tue, 02/08/2022 - 20:34

bardzo interesujący tekst! Świetnie, że na EPALE podzieliłaś się swoim doświadczeniem. Mam ciągle takie wrażenie, że to zwalnianie (dawanie sobie czasu) jest coraz modniejsze. Coraz częściej słyszy się hasła typu: zwolnij; skoncentruj się na sobie, ty jesteś najważniejszy itd. O nośności tematu świadczy też szereg różnych publikacji z tej tematyki.  Od lat "ostrzenie piły" czy też po prostu czas na namysł, poukładanie sobie w głowie i możliwość spojrzenia z perspektywy, to coś, do czego trenerzy rozwoju osobistego mocno zachęcają. Metody zarządzania sobą w czasie, które pomagają wyjść z perspektywy "pilne" i przenieść się na "ważne" też są już dobrze znane, a jednak wciąż... Mam wrażenie, że często są to puste słowa, które jednak przegrywają ze wspomnianą przez Ciebie kulturą "zapierdolu". 

Sama ze swojej strony powiem, że co chwila, już może z przyzwyczajenia, wsiadam do tego chomiczego kołowrotka. I tylko pewna wyrobiona już uważność, pozwala mi wcześniej niż kiedyś zauważyć, jak bardzo jest to dla mnie niezdrowe. Wydaje mi się, to chyba jest nowa umiejętność, której nie tylko trzeba się nauczyć, ale wręcz wciąż rozwijać, bo w nowym kontekście, szczególnie jeśli się ma predyspozycje do "przykręcania sobie próbki", znów można się zapomnieć.

Login (1)

Dziękuję za komentarz. Zgadzam się! Ponadto nawet w kontekście pracy to zwalnianie ma swoje konkretne przykłady. Coraz więcej mówi się i wprowadza, w niektórych firmach, krajach. czterodniowy dzień pracy.  

Login (0)

Users have already commented on this article

Illoggja jew Irreġistra biex tibgħat il-kummenti.

Want to write a blog post ?

Toqgħodx lura milli tagħmel dan!
Agħfas fuq il-ħolqa t'hawn taħt u tella' artiklu ġdid!

L-aħħar diskussjonijiet

Profile picture for user tom.borg.
Tom Borg

EPALE 2021 Thematic Focuses. Let's start!

We invite you to enrich what is set to be an intense year ahead with your contributions and expertise! Let's start by taking parto in this online discussion. The online discussion will take place Tuesday 9 March 2021 from 10 a.m. to 4 p.m. CET. The written discussion will be introduced by a livestream with an introduction to the 2021 Thematic Focuses, and will be hosted by Gina Ebner and Aleksandra Kozyra of the EAEA on the behalf of the EPALE Editorial Board.

More
Profile picture for user Mahira.
Mahira Spiteri

Diskussjoni ta’ EPALE: Il-forniment ta’ tagħlim ta’ ħiliet bażiċi

Il-ħiliet bażiċi huma trasversali. Dawn mhumiex rilevanti biss għall-politika edukattiva, iżda huma rilevanti wkoll għall-politiki tal-impjiegi, tas-saħħa, soċjali u ambjentali. Il-bini ta’ miżuri ta’ politika koeżivi li jappoġġjaw lill-persuni bi ħtiġijiet bażiċi ta’ ħiliet huwa meħtieġ mhux biss biex il-Perkorsi ta’ Titjib tal-Ħiliet ikunu suċċess, iżda wkoll biex jgħinu fil-bini ta’ soċjetajiet aktar reżiljenti u inklużivi. Id-diskussjoni online se ssir f’din il-paġna fis-16/17 ta’ Settembru bejn l-10:00 u s-16:00 CET u se tkun immoderata mill-Koordinaturi Tematiċi ta’ EPALE tal-EBSN

More