European Commission logo
Log in Create an account
Each keyword is searched for in the content.

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Attention! This is social media. Over-consumption is dangerous!

How to tame social media? Both our profession and occupation are closely connected to social media. But how could we implement social media, putting it in front of the professional development?

Pexels-photo-789703_social_media_smartphone

How to tame social media?

Can you imagine your life without social media? Yes, I think you can, but it’s not that easy. Twitter, Facebook, Google+, Instagram, Pinterest, YouTube, etc. have deep-rooted in our lives. Many of our relationships are backed by social media, we can be virtually close to the family members and friends, who we don’t come across every day. Another important aspect of how social media have affected our life, is finding information and consuming it. We might even say that nothing prevents us from reaching the information we seek. 

Both our profession and occupation are closely connected to social media. But how could we implement social media, putting it in front of the professional development?

Networks, conversations, social media sites and personal pages of opinion leaders contain very interesting and research deserving content like blogs, articles, studies, calls to action, etc. All this abundance awaits detection and studying. Being inside the informational issues in social media, connected to your speciality, enriches you with new ideas and motivates you. But you should always evaluate it in advance as everything that glitters is not gold!

By sharing relevant information in social media, you also shape your own professional identity. Write the kind of posts you would like to read and share the information that is true. Valuable and meaningful posts will bring you exactly the right contacts, so it’s worth investing in the time and the will to create and share your own valuable content.

 

Using hashtags

An excellent way to find interesting and useful information on social media networks is hashtags. Hashtags provide the opportunity to discover and categorise valuable content inside and outside social media channels. Using hashtags allows you to make your own content accessible too, and their appropriate use will make it easier for other social media users to reach your posts.  

What hashtags should be used if you want to find professional information? Think about the main definitions and terms, widely used in this field. Below, you’ll find just a few examples (please, add your own recommendations to the commentaries of this blog post), which might be used for search in the field if adult education and learning – with hashtags like:

  • #epale
  • #education
  • #adulteducation
  • #adultlearning
  • #instaeducation (for Instagram users)

For instance, hashtags listed in Twitter according to their popularity in the field of education and teaching look as follows:

  • #lrnchat (social media and education)
  • #edchat 
  • #blendchat ja #blendedlearning (combined learning)
  • #mlearning (m-learning)
  • #elearning (e- learning)
  • #pbl ja #pblchat (problem-based and also project-based learning)
  • #highered (higher education)

Beware – the word „adult“ in English is not good for a hashtag!

How could you use the hashtags? One possibility is just to look up for them in Google. Alternatively, use hashtags on social networks that you visit. Then you can join a particular social network and a conversation of interest, based on the findings, find familiar persons and topics to follow on the social media channel. 

 

Social media as a supporter of your professional development

Finally, some recommendations for the use of social media in supporting the professional development. 

  • Maintain your image. Reveal such content, in which you are sure not to be embarrassed hearing it later in the TV news. 
  • Always create and share high-quality and true information, avoid posting based on emotions.
  • When posting and commenting, be always positive.
  • Beware of the privacy policy of a social media account and make the right decisions in this regard.
  • If you are a service provider, avoid selling directly, instead, offer the value.

 
Attention! We are talking about social media that enhances your professional development by consuming it in a reasonable amount. Over-consumption is dangerous!

The author: Veronika Tuul is a learning designer and educator. As a practising educator, she is interested in spreading learning opportunities in vocational training and professional development through technology. She has an occupational qualification of adult educator, level 7. 

Likeme (2)

Comments

et saaks hakkama. Kogu info ammutamine ja ka iseenda kogutud info  ja teadmiste jagamine sotsiaalmeedia kanalites - kui oluline see oskus on. Iseasi kui targalt või hõlpsasti oskame otsida ja vajaminevaid märksõnu kasutada. Eestis räägitakse sotsiaalmeedia ja veebikeskkonna aktiivse kasutamise olulisusest palju ja ida aeg edi, seda enam, aga tegelikult oskust kasutada ei ole paljudel. Jah on sellised esmatasandil vajalikud oskused ehk, aga et leida kiirelt ja hõlpsasti oluline, see pole lihtne. Päris palju kasutan aega et otsida vajalikku infot erinevatest infoallikatest interneti vahendusel. Avastasin alles Täiskasvanute koolitusel vastavat teemat kuulates, et olen alles lapsekingades, samas tundus, et surfan suurepäraselt veebivahendusel. Poleks uskunudki. Seega olen ainult tänulik, et selline koolituspäev meile osaks sai. Eraldi peaks pikalt süübima ka nn.#hastagi kasutusse, sest arvan, et enamusel pole siiski aimugi miks, kuidas ja kas seda kasutama peab, nagu ma isegi. Täna enam ilma sotsiaalmeediata ei saa ja mida rohkem me  avatud oleme, seda suuremad on võimalused leida vajaminevat ja ka olulist oskuslikult edasi anda ja kanda.

Likeme (0)

Kui palju aga Eestis sotsiaalmeedias hashtage kasutatakse just õppimisega seotud sisu osas? Twitter ei ole meil sellise hooga käima läinud nagu seda on Lääne Riikides, Facebookis ei kasutata hashtage väga aktiivselt ja instagramil on õppimise toetamisel üsna piiratud funktsioon. Kui paljud koolitajad otsivad erialast teavet hashtagide alusel? Kas selleks, et näiteks EPALE Facebooki lehe sisu oleks koolitajatele leitavam peaks kasutama hashtage? Ehk kellelgi on olemas isiklik kogemus sellega seoses? 
Likeme (0)

Hashtagid on eelkõige olnud olulised Twitteris ja Instagramis, kuid neist esimene ei ole saavutanud suurt populaarsust Eestis. Kas säutsu lühiformaat loob tunde, et tegemist on pealiskaudse infoga või puudub Twitteris sisu, mis on huvitav ja atraktiivne? Pigem olen märganud, et Twitteris vaid dubleeritakse infot, mis jõuab minuni ka teisi kanaleid pidid, mistõttu justkui pole vajadust Twitterist lisa otsida. Ei oska  arvata, mis on peamine põhjus, kuid mulle näib, et ka eesti keelseid teemaviiteid on kaunis vähesel määral kasutusel (eelkõige pean silmas täiskasvanuhariduse valdkonda). 
Likeme (0)

See on tõesti väga hea, et Veronika niisuguse teema tõstatas ning meid infoleviku ja levitamise nõksude peale mõtlema pani. Mulle tundub, et hashtagid vajaksid täitsa eraldi ja pikemat käsitlemist enamik meie jaoks. 
Kus ja millal ning millises vormis?
Likeme (0)

... on täiskasvanute koolitajatele üheks läbivaks teemaks. Veronika materjali saab kasutada lausa õppematerjalina. Nii hea kokkuvõte!
Eile lugesin kommentaare meie presidendi kõne kohta. Kui suur töö meid ees ootab või on veel tegemata! Uskumatu, kuidas inimesed ennast kuvavad.
Ise aga ei kujuta ette, et sulgen oma konto ja lõikan ennast elust välja. Nii palju olulist infot saan kerge vaevaga kätte.
Likeme (0)

Sotsiaalmeedia võimaldab tõesti enamat kui vaid lõbus ajaviitmine. Oluline on infohulgas üles leida huvipakkuv sisu ja selles osas on #hashtagide soovitused väga, väga head. Jälgin mitmeid täiskasvanuhariduse teemalisi blogisid ja üks mu lemmikutest on thelearningprofessor by John Field (https://thelearningprofessor.wordpress.com) ning lisks Twitter, mis aitab olla kursis uusima infoga nt @EAEA2020 (European Association for the Education of Adults). 
Likeme (0)

Login or Sign up to join the conversation.