European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Blog

Blog

O co chodzi? Trener analizuje potrzeby. Tak troszkę analizuje

Identyfikacja i analiza potrzeb szkoleniowych może być osobną specjalistyczną usługą doradczą.

Profile picture for user rafal_zak.
Rafał Żak

ok. 5 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Identyfikacja i analiza potrzeb szkoleniowych może być osobną specjalistyczną usługą doradczą. Wtedy zadaniem trenera jest dokonanie analizy, a później sformułowanie raportu. Nie musi być wykonawcą później zaplanowanych działań rozwojowych, jego usługa kończy się na diagnozie (i za to wystawia fakturę). 

W części przypadków jednak, będąc w roli trenera prowadzimy tak zwaną „małą analizę potrzeb”. Mówimy tutaj o sytuacji, w której Klient nie jest skłonny płacić dodatkowo za działania diagnostyczne, związane z poznaniem potrzeb uczestników lub tym działaniem zajmuje się wewnętrzny dział HR. Trener otrzymuje zlecenie przygotowania konkretnego szkolenia lub cyklu szkoleń w z góry określonym zakresie. W takiej sytuacji prowadzimy jedynie niezbędne działania pozwalające nam rzetelnie wykonać zlecenie i dobrze przygotować się do zajęć.

Nik-macmillan-280300-unsplash1
Photo by Nik MacMillan on Unsplash

W tak zwanej „małej” analizie potrzeb szkoleniowych najczęściej stosowanych jest kilka metod:

WYWIADY
Wywiad jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod gromadzenia danych o potrzebach rozwojowych i oczekiwaniach uczestników projektu. W „małym” procesie analizy potrzeb, który nie jest osobną usługą, a jest dokonywany na potrzeby niewielkich projektów szkoleniowych – wywiad często obok ankiety jest jedynym wykorzystywanym narzędziem diagnozy. 

Najczęściej prowadzimy rozmowy z uczestnikami projektu szkoleniowego (kilku wybranych z grupy), ich bezpośrednich przełożonym/przełożonymi oraz pracownikami sił personalnych. Do wyboru pozostają zwykle dwie formy – spotkanie bezpośrednie oraz rozmowa telefoniczna (lub skype). Wybór zależy często od geograficznego rozmieszczenia osób z którymi mamy rozmawiać oraz ilości wywiadów, które sobie zaplanowaliśmy.

ANKIETA PRZEDSZKOLENIOWA
Ankieta badania potrzeb szkoleniowych jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod gromadzenia danych o potrzebach rozwojowych i oczekiwaniach uczestników projektu. Popularność ankiety wynika głównie ze względów organizacyjnych i ekonomicznych. Pozwala przebadać dużą grupę w krótkim czasie, a wyniki są łatwe do analizy statystycznej. Dzisiaj odchodzi się od ankiet w wersji papierowych, korzystając z wersji elektronicznych rozsyłanych drogą mailową bądź z programów komputerowych, pozwalających na wypełnienie ankiety z Internecie. Ankiety są tworzone na potrzeby konkretnego procesu szkoleniowego.

ANALIZA DOKUMENTACJI FIRMY
Trener przygotowujący się do zajęć może zwrócić się z prośbą do działu personalnego o wszelkie możliwe opracowania i dokumenty, które mogą mu pozwolić na lepsze zrozumienie specyfiki pracy uczestników oraz ich potrzeb szkoleniowych. Mogą to być profile kompetencyjne, wyniki oceny okresowej, raporty z poprzednich szkoleń, wskaźniki pozwalające na ocenę jakości pracy uczestników projektu, wyniki procedur DC itd. Analiza takich dokumentów jest oczywiście objęta pełną klauzulą poufności, która zakłada, że trener pozyskane informacje może wykorzystać wyłącznie na potrzeby przygotowania adekwatnej usługi szkoleniowej.

OBSERWACJA W MIEJSCU PRACY
Obserwacja jako metoda diagnozy potrzeb polega na obecności trenera podczas wykonywania pracy przez osobę badaną i prowadzeniu obserwacji pod kątem diagnozy luk kompetencyjnych ale także w celu poznania specyfiki pracy, atmosfery, firmowego slangu, przygotowania adekwatnych narzędzi (np.: scenek, case-study bliskich do realiów codziennej pracy grupy). Trzeba pamiętać, że obserwacja w miejscu pracy nie zawsze daje możliwość zauważenia dokładnie tych zachowań, których oczekujemy. Wyobraźmy sobie, że chcemy za pomocą obserwacji przyjrzeć się umiejętności danej osoby radzenia sobie z „trudnymi klientami”, może być tak, że w ciągu nawet całodniowej obserwacji – konieczność wykazania się taką sytuacją może nie wystąpić. 

Istnieją sytuacje, w których z obserwacji nie będziemy mogli skorzystać. Wystarczy sobie wyobrazić, że chcielibyśmy obserwować pracę doradców bankowych, negocjujących sprzedaż produktów dla Klienta korporacyjnego. Powaga prowadzonych rozmów i poufność informacji powoduje trudności we wprowadzeniu na spotkania dodatkowego podmiotu – trenera. 


Rafał Żak – trener / coach / autor / mówca. Zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji. Promuje rozwój oparty na dowodach. Autor książek „Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi” oraz „Nie myśl, że NLP zniknie”. Ambasador EPALE.


Zobacz także:

Badam sobie, badam a tu licho mnie kusi…

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana!

Rytuały szkoleniowe

Rady trenera w średnim wieku cz. II

Rady trenera w średnim wieku cz. I

Login (3)

Comentário

Profile picture for user m_rosalska.
Małgorzata Rosalska
Community Hero (Gold Member).
Sáb, 2019-04-13 23:51

W analizie potrzeb szkoleniowych kłopot polega czasem też na tym, iż stosujemy (tak, tak - mnie też to dotyczy) technik lub narzędzi, które pozwalają rozpoznać jedynie potrzeby uświadomione przez uczestników. Szczególnie dotyczy to ankiet przedszkoleniowych i innych technik sondażowych. Mam też wrażanie (i doświadczenie), że w obszarze raps duże znaczenie może mieć ewaluacja końcowa. Dobrze zrealizowane szkolenie może ujawnić obszary nieuświadomionych do tej pory niekompetencji.Wówczas uczestnicy mogą wskazać obszary wiedzy i umiejętności, które w kontekście ich sytuacji zawodowej są potrzebne i które warto uwzględnić w kolejnych ofertach szkoleniowych.
Login (0)
Profile picture for user Beata Ciężka.
Beata Ciężka
Sex, 2019-04-12 12:24

Często robię analizę potrzeb szkoleniowych (również jako osobną usługę, o której pisze autor artykułu). Bardzo często widzę, że osoby chcące się doskonalić same nie potrafią określić swoich potrzeb, a więc proste pytania w ankiecie np. w jakich szkoleniach chciałbyś/chycałabyś wziąć udział są zazwyczaj mało przydatne. Trzeba trochę bardziej wniknąć w specyfikę działania organizacji, aby zobaczyć czego pracownikom tak naprawdę potrzeba, niż tylko zapytać w jakich szkoleniach chcieliby wziąć udział.
Login (0)
Profile picture for user czahajda.
Radek Czahajda
Sex, 2019-04-05 10:50

Podzielę się przypadkiem z nieco innego obszaru. Miałem w ostatnim czasie kilka zleconych szkoleń otwartych, w których jedyne, na co miałem wpływ to informacja, jaka znajdzie się w opisie tego szkolenia. Napisałem więc na końcu: 
Przedstawiony program jest tylko moją wstępną propozycją, a ostateczna forma będzie zależała od tego, czego potrzebują uczestnicy. Napisz mi maila o tym co Ciebie motywuje do udziału i w jakich sytuacjach chcesz wykorzystać zdobyte umiejętności, a ja dopasuję szkolenie do tego, czego potrzebujesz. 
Każde z tych szkoleń wyglądało przez to zupełnie inaczej, ale dzięki temu miałem pewność, że nie marnuję mojego czasu i czasu uczestników. 
Login (0)

Users have already commented on this article

Faça login ou Registe-se para publicar comentários.

Pretende outro idioma?

This content may also be available in other languages. Please select one below
Switch Language

Want to write a blog post ?

Não hesite em fazê-lo!
Clique no link abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid teach
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais

Latest News

Eventos futuros