European Commission logo
Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Elektronska platforma za obrazovanje odraslih u Evropi

Blog

Finansowo Silni 2 – jak edukować o finansach obrazkami?

Projekt Finansowo Silni 2 stanowi wsparcie Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

TreeImage.
Łukasz Sołtysiak

ok. 3 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


W ramach tego przedsięwzięcia Banki Żywności, oprócz przekazywania żywności, realizują również działania edukacyjne. Jest to jeden z większych tego typu programów edukacyjnych w Polsce. W ciągu trzech lat zostało zrealizowanych około 15 tys. warsztatów, a blisko 1/3 z nich była poświęcona edukacji finansowej. 

Warsztaty w ramach programu Finansowo Silni 2 są prowadzone przez edukatorów. I to właśnie oni przekazują informacje o wyzwaniach, na które natrafili podczas dzielenia się wiedzą z zakresu finansów. Dlatego Banki Żywności w ramach projektu postanowiły opracować narzędzie, które byłoby proste, a zarazem na tyle użyteczne, aby trener w elastyczny sposób mógł go używać podczas zajęć z osobami o zróżnicowanym poziomie kompetencji. 

Dwie rysunkowe karty. Znajdujaca się po lewej przedstawia dwie kobiety w sklepie - jedna znich dziękuję za proponowany jej mikser słowami: "Dziękuję. Taki zakup nie mieści się w moim budżecie". Karta z prawej przedstawia mężczyznę, który na planerze miesięcznym zaznacza dzień z komentarzem: "Całkowita spłata zadłużenia".

W ramach projektu powstały karty storytellingowe, które mają na celu pobudzenie wyobraźni uczestników poprzez obrazkowe przedstawienie zagadnień finansowych. Są one opracowane w formie plakatu, na którym przedstawione są następujące zagadania w formie rysunkowej:  

  1. Wyjście z zadłużenia krok po kroku  

  1. Niemarnowanie żywności i innych zasobów w kontekście finansowym  

  1. Ustalanie celów finansowych.

Karty zawierają historie obrazkowe, które można wykorzystać w wieloraki sposób i dostosować do odbiorców oraz wielkości grupy (można podzielić grupę na kilka podgrup lub zaprosić do wspólnej pracy).  

Przykładowy warsztat warto rozpocząć od zaprezentowania karty storytellingowej i pobudzenia uczestników do własnych interpretacji obrazków, np. poprzez przedstawienie pierwszego skojarzenia. Następnie trener może zadać pytanie o zachowania osób z karty, które występują też w ich życiu lub które mogliby przenieść do swojego życia. Na koniec należy dokonać podsumowań – przedstawić wnioski, które płyną z opisywanych na obrazku sytuacji oraz porozmawiać o tym, które finansowe SuperMoce uczestnicy odnaleźli w sobie, a które chcieliby wzmocnić, ponieważ są dla nich ważne.

Dokładne opisy kart, scenariusze warsztatów oraz karty storytellingowe są do pobrania ze strony projektu: Finansowo Silni 2

Projekt Finansowo Silni 2 skoncentrował się również na zwiększeniu wiedzy trenerów poprzez cykl webinariów z tematyki finansów dotyczących: spadków i dziedziczenia, zadłużenia, upadłości konsumenckiej oraz umiejętności trenerskich. Trenerzy dowiedzieli się, jak pracować z grupami międzypokoleniowymi oraz jak używać storytellingu na warsztatach. Poza zwiększeniem wiedzy merytorycznej i umiejętności trenerskich celem projektu było również opracowanie narzędzi do warsztatów finansowych z osobami w trudnej sytuacji materialnej.  

Ta część projektu Finansowo Silni 2 realizowana jest dzięki dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego, uzyskanemu w ramach programu edukacji ekonomicznej. Banki Żywności mogą realizować projekt, który wzmacnia zasoby naszej organizacji na poziomie ogólnopolskim, pozwala wypracować narzędzia i je upowszechnić wśród osób pracujących z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Rezultaty uzyskane w ramach Finansowo Silni 2 pozwolą edukatorom na dalszą pracę z zakresu edukacji finansowej, nawet po zakończeniu projektu. 


Zobacz także:

Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych – model edukacji nieformalnej dorosłych użytkowników biblioteki

Małe kroki, duże zmiany. Animacja dla ekonomizacji wsi

Edukacja ekonomiczna na wsi

Raport „Cyfrowe Usługi Finansowe a Seniorzy”

Login (1)

Komentari

Users have already commented on this article

Prijavite se ili Registrujte da biste postavljali komentare.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Najnovije diskusije

Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

European Tools for Recognition of Prior Learning

Recognition of Prior Learning

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

Mikrokvalifikacije u sistemu obrazovanja i učenja odraslih

Mikrokvalifikacije

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

How to motivate members of the EPALE community to become active platform users

EPALE platforme

More