European Commission logo
Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Elektronička platforma za obrazovanje odraslih

Blog

Finansowo Silni 2 – jak edukować o finansach obrazkami?

Projekt Finansowo Silni 2 stanowi wsparcie Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

TreeImage.
Łukasz Sołtysiak

ok. 3 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


W ramach tego przedsięwzięcia Banki Żywności, oprócz przekazywania żywności, realizują również działania edukacyjne. Jest to jeden z większych tego typu programów edukacyjnych w Polsce. W ciągu trzech lat zostało zrealizowanych około 15 tys. warsztatów, a blisko 1/3 z nich była poświęcona edukacji finansowej. 

Warsztaty w ramach programu Finansowo Silni 2 są prowadzone przez edukatorów. I to właśnie oni przekazują informacje o wyzwaniach, na które natrafili podczas dzielenia się wiedzą z zakresu finansów. Dlatego Banki Żywności w ramach projektu postanowiły opracować narzędzie, które byłoby proste, a zarazem na tyle użyteczne, aby trener w elastyczny sposób mógł go używać podczas zajęć z osobami o zróżnicowanym poziomie kompetencji. 

Dwie rysunkowe karty. Znajdujaca się po lewej przedstawia dwie kobiety w sklepie - jedna znich dziękuję za proponowany jej mikser słowami: "Dziękuję. Taki zakup nie mieści się w moim budżecie". Karta z prawej przedstawia mężczyznę, który na planerze miesięcznym zaznacza dzień z komentarzem: "Całkowita spłata zadłużenia".

W ramach projektu powstały karty storytellingowe, które mają na celu pobudzenie wyobraźni uczestników poprzez obrazkowe przedstawienie zagadnień finansowych. Są one opracowane w formie plakatu, na którym przedstawione są następujące zagadania w formie rysunkowej:  

  1. Wyjście z zadłużenia krok po kroku  

  1. Niemarnowanie żywności i innych zasobów w kontekście finansowym  

  1. Ustalanie celów finansowych.

Karty zawierają historie obrazkowe, które można wykorzystać w wieloraki sposób i dostosować do odbiorców oraz wielkości grupy (można podzielić grupę na kilka podgrup lub zaprosić do wspólnej pracy).  

Przykładowy warsztat warto rozpocząć od zaprezentowania karty storytellingowej i pobudzenia uczestników do własnych interpretacji obrazków, np. poprzez przedstawienie pierwszego skojarzenia. Następnie trener może zadać pytanie o zachowania osób z karty, które występują też w ich życiu lub które mogliby przenieść do swojego życia. Na koniec należy dokonać podsumowań – przedstawić wnioski, które płyną z opisywanych na obrazku sytuacji oraz porozmawiać o tym, które finansowe SuperMoce uczestnicy odnaleźli w sobie, a które chcieliby wzmocnić, ponieważ są dla nich ważne.

Dokładne opisy kart, scenariusze warsztatów oraz karty storytellingowe są do pobrania ze strony projektu: Finansowo Silni 2

Projekt Finansowo Silni 2 skoncentrował się również na zwiększeniu wiedzy trenerów poprzez cykl webinariów z tematyki finansów dotyczących: spadków i dziedziczenia, zadłużenia, upadłości konsumenckiej oraz umiejętności trenerskich. Trenerzy dowiedzieli się, jak pracować z grupami międzypokoleniowymi oraz jak używać storytellingu na warsztatach. Poza zwiększeniem wiedzy merytorycznej i umiejętności trenerskich celem projektu było również opracowanie narzędzi do warsztatów finansowych z osobami w trudnej sytuacji materialnej.  

Ta część projektu Finansowo Silni 2 realizowana jest dzięki dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego, uzyskanemu w ramach programu edukacji ekonomicznej. Banki Żywności mogą realizować projekt, który wzmacnia zasoby naszej organizacji na poziomie ogólnopolskim, pozwala wypracować narzędzia i je upowszechnić wśród osób pracujących z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Rezultaty uzyskane w ramach Finansowo Silni 2 pozwolą edukatorom na dalszą pracę z zakresu edukacji finansowej, nawet po zakończeniu projektu. 


Zobacz także:

Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych – model edukacji nieformalnej dorosłych użytkowników biblioteki

Małe kroki, duże zmiany. Animacja dla ekonomizacji wsi

Edukacja ekonomiczna na wsi

Raport „Cyfrowe Usługi Finansowe a Seniorzy”

Login (1)

Komentar

Users have already commented on this article

Prijavite se ili Registrirajte za postavljanje komentara.

Want to write a blog post ?

Ne oklijevajte to učiniti!
Kliknite poveznicu dolje i počnite objavljivati novi članak!

Najnovije rasprave

TreeImage.
Nives VUCIC

Naglašavanje osnovnih vještina u Europskoj godini vještina

Ulaganje u osnovne vještine u okviru EU godine vještina neizbježno je kako bi se osiguralo ispunjenje njezinih ciljeva.

Više
TreeImage.
Nives VUCIC

Izgradnja vještina za demokratski život. Uloga učenja i obrazovanja odraslih

Počnite raspravljati o tome kako vještine 21. stoljeća mogu učiniti građane aktivnijima!

Više
TreeImage.
Nives VUCIC

Online EPALE rasprava o kreativnosti i kulturi za društvenu koheziju

U srijedu, 7. prosinca, od 10 do 16 sati po srednjoeuropskom vremenu, EPALE će održati online raspravu o kreativnosti i kulturi za društvenu koheziju.

Više