European Commission logo
Crear una cuenta
Can select multiple words with divider comma

EPALE - Plataforma electrónica de aprendizaje de adultos en Europa

Blog

Blog

O czym marzą seniorzy mieszkający w Domu pomocy społecznej?

„Smakuje lepiej niż miłość!” – tak podsumowała smak malinowych pralinek Pani Miecia – 86 - letnia mieszkanka Domu pomocy społecznej podczas wspólnego wyjścia do kawiarni z wolontariuszami pracowniczymi. Wolontariusze spędzili z seniorką cały dzień tak, jak wcześniej to sobie wymarzyła.

Profile picture for user Nina Woderska.
Nina Woderska
Community Hero (Gold Member).

„Smakuje lepiej niż miłość!” – tak podsumowała smak malinowych pralinek Pani Miecia – 86 - letnia mieszkanka Domu pomocy społecznej podczas wspólnego wyjścia do kawiarni z wolontariuszami pracowniczymi. Wolontariusze spędzili z seniorką cały dzień tak, jak wcześniej to sobie wymarzyła.


O tym, jakie marzenia ma Pani Miecia i inni mieszkańcy Domu mogłam się przekonać wraz z wolontariuszami, którzy podjęli się realizacji innowacji społecznej w poznańskich DPS-ach. W ramach projektu „Mój własny kąt” przez jeden lipcowy dzień realizowana była metamorfoza pokoju seniora (w różnym zakresie – od malowania ścian po wymianę mebli na wymiar i potrzeby/ograniczenia mieszkańca). W tym czasie senior uczestniczył w wycieczce i aktywnościach zaplanowanych w oparciu o jego potrzeby i marzenia. [1]

 

Img_9274_1


Wydawać by się mogło, że seniorzy mieszkający w DPS-ie (będący w okresie późnej starości i długowieczności, częściowo zależni) - jako osoby mające większą część życia za sobą - żyją z dnia na dzień i nie mają już marzeń. Pozostawili je w przeszłości, uważając marzenia za przywilej ludzi młodych. Bo jeśli marzyć, to przede wszystkim o podróżach, wyższych zarobkach, wakacjach czy posiadaniu własnej przestrzeni życiowej w postaci domu czy mieszkania. [2]
Nic bardziej mylnego – o tym, że marzenia nie są seniorom obce (choć dalekie od fantazji młodych), a ich posiadanie jest niezbędne dla poprawy jakości życia (pełnią bowiem funkcję motywacyjną czy regulacyjną) [3] wskazują liczne badania - realizowane między innymi przez dr A. Kałóżną-Wielobób. [4]

Wracając do marzeń seniorów…
#1 marzenie Pani Mieci: wizyta w salonie z bielizną

Wyjście do kawiarni nie było głównym marzeniem Pani Mieci. W odpowiedzi na pytanie – jak chciałaby spędzić jeden dzień poza Domem pomocy społecznej, który ze względu na stan zdrowia już od ponad 30 lat jest jej domem (nie tylko z nazwy) – ujawniło się marzenie wyjścia do sklepu z bielizną dla amazonek. „Mimo że nie widzę od urodzenia, to wiem, że nikt nie dobierze mi bielizny tak, jak ja sama.” Zatem jednym z punktów wycieczki, który w ciągu dnia odwiedziła z wolontariuszami Pani Miecia, był salon braffitingu – miejsce wcześniej nieznane seniorce.


#2 marzenie Pani Weroniki: dziewiczy rejs i wizyta po latach w Kórniku
Pani Weronika, kolejna uczestniczka projektu, spędziła „swój dzień” zupełnie inaczej. Po 30-letniej przerwie ponownie odwiedziła miasto Kórnik, które było miejscem wspólnych wycieczek z mężem. Po jego śmierci więcej tam nie pojechała. Dzięki naszej podróży — choć (jak stwierdziła seniorka) przez ten czas wiele się tam zmieniło – wspomnienia wróciły. Tego dnia Pani Weronika – jak sama określiła – odbyła także dziewiczy rejs statkiem po Warcie. Choć mieszkała w Poznaniu całe życie (75 lat), „nigdy nim nie płynęła i nie widziała miasta od strony rzeki”.


#3 marzenie Pani Bożeny: wizyta w salonie piękności
„Zadbana kobieta to piękna i szczęśliwa kobieta” taki napis przywitał 85-letnią Panią Bożenę w salonie kosmetycznym. Mimo że nie mogła go zobaczyć, gdyż straciła wzrok parę lat temu, to z pewnością odczuła to na własnej skórze. Pani Bożena także zdecydowała się zrobić w swoim życiu coś po raz pierwszy, choć podjęcie tej decyzji, nie przyszło jej łatwo. Nie pogodziwszy się z utratą wzroku, niechętnie i z rezerwą podchodziła do proponowanych aktywności. „Jak mogę płynąć statkiem, skoro nic nie widzę?!” – pytała. Na propozycję wyjścia do salonu piękności zareagowała jednak inaczej. Masaż twarzy, maseczka, manicure sprawiły jej dużą przyjemność. Choć pod koniec dnia stwierdziła, że nasza obecność dała jej najwięcej radości – „zainteresowanie i całodzienne towarzystwo dało mi więcej, niż niejedna w przeszłości połknięta pigułka”.

Podsumowanie
Spacer ulicami znanymi od dzieciństwa, rejs statkiem, modlitwa na cmentarzu przy grobach bliskich, zrobienie czegoś pierwszy raz, przejażdżka kabrioletem tak, by poczuć wiatr we włosach – o czym jeszcze marzą seniorzy, z którymi wspólnie spędziłam dzień i ci, z którymi nie miałam okazji porozmawiać - nie wiem. Ale nie jest to trudne, żeby się tego dowiedzieć. Bo z pewnością ta kategoria w przestrzeni życiowej seniorów jest obecna i co istotne - możliwa (częściowo) do spełnia.


dr Nina Woderska – z wykształcenia pedagog, wykładowca w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu i Studium Kształcenia Kadr, pracownik Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu oraz trener w Stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Ambasadorka EPALE.

 

Pracujesz z osobami zagrożonymi wykluczeniem? Działasz na rzecz włączenia społecznego? 

Szukasz sprawdzonych metod i narzędzi, które możesz wykorzystać w pracy w zakładach karnych lub domach pomocy społecznej?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

        

     

Jesteś zainteresowany edukacją seniorów? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

    

Zobacz także:

Warsztaty o starości za murami więzienia

Zoom na innowacje społeczne w Domach pomocy społecznej

Potencjał i wyzwania klubów seniora jako miejsc aktywizacji osób starszych

Miasto przyjazne starzeniu, czyli jakie?

6 powodów, dla których seniorzy (nie) korzystają z mediów społecznościowych

Być czy nie być … wolontariuszem na starość? Oto jest pytanie. O znaczeniu wolontariatu w życiu seniorów

#Zdrowie – kampanie prozdrowotne w edukacji pozaformalnej dorosłych

Edukacja (d)o starości. Dlaczego i dla kogo nawiązywanie relacji międzypokoleniowych jest ważne


Źródła:

[1] W sumie w projekcie wzięło udział 10 seniorów. Więcej o projektach innowacji społecznej WINS napisałam w tekście „Zoom na innowacje społeczne w Domach pomocy społecznej”, /pl/blog/zoom-na-innowacje-spoleczne-w-domach-pomocy-spolecznej
[2] O czym marzą Polacy. Raport Blue Media, sierpień 2016 https://bluemedia.pl/pressroom/informacje-prasowe/o-czym-marza-polacy (20.06.2018)
[3] A. Majewska - Kafarowska, Marzenia w przestrzeni życiowej seniorów – konteksty, znaczenia, Edukacja Dorosłych, Akademickie Towarzystwo Andragogiczne, Warszawa 2012, nr 1, s. 43 -51.
[4] A. Kałóżna-Wielobób, Marzenia kobiet w wieku średnim, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2010.   

Login (1)
Etiquetas

Comentario

Świetny pomysł! Ludziom niestety, często wydaje się, że osobom starszym nie pozostało już nic innego, jak tylko żyć z dnia na dzień, bo przecież "swoje życie już przeżyli". Nic bardziej mylnego! Owszem, przeżyli swoje lata, jednak to nie wykreśla ich z różnych rzeczy, w tym prawa do marzeń. Uważam, że każdy ma prawo marzyć, bez względu na to w jakim jest wieku. Marzenia ludzi starszych, mogą czasem się okazać dla nas bardzo drobnostkowe, błahe, które my mamy na co dzień. Przykładem jest właśnie wyjście do kosmetyczki, czy zwykły spacer w dawno nieodwiedzanym miejscu. Właśnie przez to, że mamy je na wyciągnięcie ręki, marzymy o czymś większym, bardziej niedostępnym, jak wakacje za granicą czy kupno nowego samochodu. Osobom starszym często tak naprawdę chodzi o zwykłą obecność drugiej osoby, rozmowę i zainteresowanie. My w natłoku codziennych spraw o tym zapominamy - aby spełnić czyjeś marzenie, tak proste, goniąc jednocześnie "nasze marzenia" - przypominając sobie o tym, czasami już za późno.
Login (0)

Wspaniała inicjatywa! Osoby starsze często tracą chęć do życia, poddają się apatii i sądzą, że już nic miłego ich nie czeka. A jednak, jak pokazuje artykuł, często niewiele trzeba, by mocno poprawić ich samopoczucie.
Bo przecież każdy ma prawo marzyć!
Chętnie poczytałabym więcej o tego typu przedsięwzięciach.
Login (0)

Pani Beato,

dziękuję za słowa uznania. Pod poniższym linkiem znajdzie Pani szerszy opis zrealizowanej innowacji -/pl/resource-centre/content/model-innowacji-spolecznej-moj-wlasny-kat

To było wyjątkowe doświadczenie. Mam nadzieję, że będę realizowała jeszcze nie jeden taki projekt.
Login (0)

Users have already commented on this article

Inicia sesión o Regístrate para publicar comentarios.

Want to write a blog post ?

No dude en hacerlo.
Haga clic en el siguiente enlace y comience a publicar un nuevo artículo.

Últimos debates

TreeImage.
Marcial Pamies Berenguer
Community Contributor (Bronze Member).

Explorando el concepto de persistencia en la educación de adultos

¡Únete a nuestra conversación sobre un tema vital en la educación de adultos! Exploramos la persistencia del alumnado - un viaje lleno de retos únicos.
¿Eres un adulto retomando tus estudios, un educador apasionado por el aprendizaje continuo, o simplemente interesado en la educación? Queremos escuchar tus historias y reflexiones.
Comparte tus experiencias, consejos y preguntas. Juntos, podemos descubrir nuevas formas de apoyar y motivar a los estudiantes adultos en su recorrido educativo. ¡Participa en esta importante discusión!

Más
Profile picture for user n00aq5pg.
Soraya Veronica Medina Fuentes
Community Contributor (Bronze Member).

Educo desde lo que soy

Educación consciente, Educación desde el Ser, Modelos educativo

Más
TreeImage.
Inmaculada Alonso Franco
Community Contributor (Bronze Member).

Teatro y Educación

Técnicas, opiniones, etc. acerca del teatro y su uso como herramienta para la educación en sus diferentes ámbitos.

Más

Latest News

foto.
Blog

Mi Carpeta Ciudadana

Mi Carpeta Ciudadana es un espacio personal en línea que te permite interactuar fácilmente con las...

Profile picture for user n0031t9j.
NSS SPAIN
Placeholder
Blog

Europa de la alegría

O por qué es es fundamental celebrar el 9 de mayo

Profile picture for user n00dkopj.
López García Susana
Community Hero (Gold Member).

Próximos eventos