European Commission logo
Ein Konto erstellen
Mehrere Wörter mit Komma trennen

EPALE - Elektronische Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Blog

Blog

Żeński hokej a teoria samodeterminacji

Jednym z prelegentów IX Kongresu Psychologii Sportu był Markus Arvaja i trener mentalny zawodniczek fińskiej kadry hokeja na lodzie.

Profile picture for user Se.
Sebastian Cieślak

ok. 7 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Jednym z prelegentów IX Kongresu Psychologii Sportu był Markus Arvaja, pracownik naukowy Uniwersytetu Nauk Stosowanych Haaga-Helia[1] w Helsinkach i trener mentalny zawodniczek fińskiej kadry hokeja na lodzie. Słuchałem jego wystąpienia o tworzeniu środowiska motywującego do uczenia się w kontekście sportu, dowiadywałem się, jak pomagał budować zaangażowany i zmotywowany zespół sportowy. Moje myśli jednak przez cały czas krążyły wokół pytania: „Czy te doświadczenia można wykorzystać w biznesie?”.

Field-hockey-3646017_1920_0

Kultura zespołu i filozofia motywowania

Markus zaczął od wyświetlenia krótkiego filmu o All Blacks , drużynie rugbistów z Nowej Zelandii. Pokazał, jak ważny jest duch zespołu, co w biznesie można przełożyć na kulturę organizacyjną firmy. Jest to niezwykle istotny aspekt, bo nawet jeśli szef buduje motywujące środowisko pracy dla części pracowników, a pozostali funkcjonują na innych zasadach, to całość będzie przypominać walkę z wiatrakami.

Phil Jackson, jeden z najbardziej utytułowanych trenerów w historii koszykarskiej ligi NBA, powiedział kiedyś, że zawodników nie da się zmotywować. Jedyna rzecz, którą jego zdaniem można zrobić, to stworzyć takie środowisko, w którym gracze sami będą siebie motywować. Z podobnego założenia wyszedł Marcus i właśnie w taki sposób pracował z zespołem fińskich hokeistek.

Brzmi to jak marzenie menedżera – mieć samomotywujący się zespół! Pojawia się zatem pytanie: „Co zrobić, żeby to było możliwe?”.

Teoria samodeterminacji

Teorię samodeterminacji (self-determination theory) stworzyli dwaj amerykańscy profesorowie, Edward Deci i Richard Ryan, specjalizujący się w motywacji[2]. Zgodnie z tym podejściem zaspokojenie trzech podstawowych potrzeb pozwoli uzyskać optymalny wzrost, umożliwiając jednostkom i całym zespołom (zarówno w sporcie, jak i poza nim) osiągnięcie najlepszych wyników. Są to:

  • potrzeba kompetencji,

  • potrzeba autonomii,

  • potrzeba relacji.

Zaspokoić je można poprzez budowanie motywującego środowiska. Poza lepszym wynikiem stawką jest zwiększanie zaangażowania, wytrwałości, ale także obniżanie poziomu stresu w pracy i ryzyka wypalenia zawodowego. W myśl tej teorii są to potrzeby uniwersalne, wrodzone i niewyuczone.

Żeby takie środowisko mogło powstać, szef (trener) musi znać swoich pracowników (zawodników), a oni muszą znać samych siebie, co pozwala im budować lepsze relacje. Ważne jest również, żeby przełożony umożliwiał pracownikom wybór sposobu pracy – dzięki czemu przejmują inicjatywę i angażują się w podejmowanie decyzji – dając możliwość zaspokojenia wszystkich trzech potrzeb. To właśnie zgodnie z tymi zasadami pracowały fińskie hokeistki.

Poczucie kompetencji

Jest ono najsilniejszym predyktorem psychicznego dobrostanu w pracy. Można je budować, wyznaczając pracownikom ambitne i jednocześnie realistyczne cele, pozwalając na popełnianie błędów, rozwijając ich i szkoląc (czasem na zewnątrz, ale przede wszystkim przez naukę od innych osób w zespole). Szef powinien regularnie sprawdzać stopień osiągania celów, skupiać się na wzroście kompetencji, a także uczyć swoich pracowników, jak samodzielnie – bez jego udziału – mogą się rozwijać. Ważną rolę odgrywa zatem stały, rzetelny feedback. Jeden pracownik potrzebuje więcej wskazówek odnośnie do tego, co robi źle, a innemu należy raczej pokazywać, co wykonuje poprawnie. Każdy powinien otrzymać pomoc w zwiększaniu swojego poczucia kompetencji. Szef i pracownik mogą także wspólnie podnosić wymagania dotyczące umiejętności na danym stanowisku.

W taki właśnie sposób Markus i cały zespół trenerów pracowali z fińskimi hokeistkami. Cel – ambitny i realistyczny – był jasno określony: zdobycie medalu na olimpiadzie. Wszyscy wiedzieli, o co grają i jakie są kroki milowe w projekcie. Podobnie mogą pracować menedżerowie poza sportem.  

Poczucie autonomii

Kiedy hokeistki wiedziały, jaki mają uzyskać rezultat w trakcie treningów, na zawodach kontrolnych (przedbiegach przed olimpiadą) same były odpowiedzialne za to, w jaki sposób do tego celu dojść. Oczywiście trenerzy przez cały czas byli z nimi, pomagali korygować sposób działania, wspierali. Zawodniczki zastanawiały się nad tym, jak pracować, żeby osiągnąć sukces. Jak powiedział Markus, zamiast jednej osoby, która o tym myśli (trener), było 20 takich osób. Została także wybrana rada drużyny, składająca się z kilku zawodniczek, które brały udział w wielu spotkaniach i naradach sztabu szkoleniowego. Bardzo pomagały w tym wspólnie ustalone zasady pracy.

Ich zastosowanie możliwe jest również poza sportem. Szef razem z zespołem ustala sposób działania, przekazuje swoim ludziom odpowiedzialność i daje im wolną rękę (w określonych granicach) w sposobie realizacji zadań – dzięki temu mają oni poczucie autonomii i swobody działania. Kiedy szef stale kontroluje pracowników, ale nie sprawdza ich na każdym kroku, czują na sobie odpowiedzialność, szukają najlepszego sposobu osiągnięcia celów. Oczywiście przełożony nie odsuwa się od zespołu – wspiera go lub pomaga w uzyskaniu wsparcia.

Relacje

Służebne przywództwo, o którym pisał Ken Blanchard[3], polegające na tym, że szef przede wszystkim pomaga swoim ludziom osiągać ich cele, przez co cały zespół uzyskuje dobre rezultaty, to jeden z ważnych elementów relacji zawodowych. Taki sposób pracy to dla pracowników sygnał, że są ważni, a ich potrzeby są dla przełożonego istotne. Znacząca jest też otwarta komunikacja w zespole, poczucie, że można powiedzieć, co się myśli, że dopuszczalne są pomyłki, a wyrażenie niezgody nie powoduje odrzucenia. W takiej sytuacji wszyscy chętniej dzielą się swoimi emocjami, przemyśleniami, co bardzo zbliża ludzi. Buduje się w ten sposób atmosferę zespołowości, poczucia zjednoczenia wokół wspólnego celu. Nie ma zamiatania problemów pod dywan, niesnasek. W takim środowisku o wiele łatwiej radzić sobie z pojawiającymi się konfliktami. Kiedy relacje są dobre, wtedy koledzy i koleżanki chętniej dzielą się wiedzą, wspierają, cieszą się nawzajem ze swoich sukcesów. Mają także do siebie większe zaufanie, mogą być sobą. W dobrym zespole każdy może mieć gorszy dzień, i wtedy ktoś inny daje z siebie więcej, bo wszyscy grają na wspólny wynik.

Tak właśnie było z fińskimi hokeistkami. Bardzo dobrze się ze sobą czuły. Znały cel, który miały osiągnąć. Z chęcią wprowadzały do drużyny nowe zawodniczki. Wszystkie otrzymywały wsparcie w sztabie szkoleniowym i miały poczucie, że działając wspólnie, osiągną więcej. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w 2018 r. zdobyły brązowy medal i już przygotowują się do kolejnych igrzysk. 

W firmach często cele wydają się mniej spektakularne niż medal olimpijski, ale kiedy cały zespół wie, że pracuje nad czymś ciekawym i wartościowym, a do tego ma poczucie kompetencji, autonomii oraz dobre relacje, to może osiągnąć więcej. To właśnie jest motywujące środowisko uczenia się i efektywnej pracy. Dlaczego tak rzadko stosujemy je w firmach?


Sebastian Cieślak - Ambasador EPALE, HR Biznes Partner, z 14-letnim doświadczeniem w HR, w dużych bankach. Odpowiedzialny za wspieranie menedżerów i ich pracowników w rozwoju, zmianie, motywacji, rekrutacji, ocenie, feedbacku, budowaniu zespołów i zaangażowania.

Współpraca: Magda Przepiórkowska – HR Biznes Partner.


      

Interesujesz się programami rozwojowymi pracowników, doskonaleniem kadry i doradztwem zawodowym? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

  

Login (0)
Schlagwörter

Kommentar

Profile picture for user Monika Sulik.
Monika Sulik
Di., 14.05.2019 - 13:39

Bardzo dziękuję za ten tekst! Jakże prawdziwa i ważna uwaga o motywującym środowisku, do której również odniósł się mój przedmówca - Rafał. Myślałam o tym wielokrotnie w kontekście swojej pracy - nauczyciela akademickiego. Bo jak to jest, że nawet jeśli prowadzę zajęcia z tą samą energią i entuzjazmem w dwóch różnych grupach, na ten sam temat, to widzę ogromną różnicę w motywacji obu grup. W tekście można się doszukać uzasadnienia takiej sytuacji, a sformułowanie "motywujące środowisko" jest tutaj kluczem. Nie wszystko zależy od nas - prowadzących, na wiele spraw nie mamy wpływu. Mam takie doświadczenie, że zwykle grupy koedukacyjne, gdzie jest przynajmniej jedna osoba płci przeciwnej, pracują z większym zaangażowaniem, a przecież skład grupy nie jest ode mnie zależny. Co zatem zrobić żeby zbudować motywujące środowisko i w takich sytuacjach? To oczywiście tylko przykład. Tekst z pewnością skłania do refleksji nad tym co ważne w pracy z grupą - i za to z całego serca dziękuję.  
Login (0)
Profile picture for user rafal_zak.
Rafał Żak
Mo., 29.04.2019 - 23:16

Zacytowałeś: "Powiedział on kiedyś, że nie motywuje swoich zawodników, bo nie da się nikogo zmotywować. Jedyna rzecz, którą jego zdaniem można zrobić to stworzyć na tyle motywujące środowisko, że zawodnicy będą motywować się sami. Z podobnego założenia wyszedł Marcus i tak pracował z zespołem fińskich hokeistek."
To jest najważniejsza rzecz, którą staram się pokazać menedżerom podczas szkoleń. Motyrowanie nie jest osobną kompetencją, jedyne, co można robić, to tworzyć motywujące środowisko pracy. Nic więcej!
Login (0)

Users have already commented on this article

Loggen Sie sich ein oder registrieren Sie sich, um zu kommentieren.

Want to write a blog post ?

Zögern Sie nicht, es zu tun!
Klicken Sie auf den untenstehenden Link und beginnen Sie mit der Veröffentlichung eines neuen Artikels!

Neueste Diskussionen

TreeImage.
Zsuzsanna Dr Kiss-Szabó

Rollenwandel beim Ausbildungspersonal in der beruflichen Aus- und Weiterbildung im 21. Jahrhundert

Der Arbeitsmarkt des 21. Jahrhunderts befindet sich in einem ständigen Wandel. Erfahren Sie mehr über die Veränderungen im Arbeitsumfeld in dem vom BIBB veröffentlichten Artikel "Führung und Kommunikation in der Ausbildung".

Zusätzlich
Profile picture for user npchanta.
Chantal PIERLOT

Fähigkeiten für ein demokratisches Leben aufbauen. Die Rolle der Erwachsenenbildung und -erziehung

Starten Sie die Diskussion, wie die Fähigkeiten des 21. Jahrhunderts aktivere Bürger hervorbringen können!

Zusätzlich
Profile picture for user npchanta.
Chantal PIERLOT

Online-Diskussion - Kreativität und Kultur für den sozialen Zusammenhalt

Latest News

Nächste Veranstaltungen