European Commission logo
Oħloq kont
Tista’ tagħżel diversi kliem b’virgola diviżorja

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim tal-Adulti fl-Ewropa

Blog

O PROJEKTU "PRAVO NA ZDRAVLJE"

„Održavanje niske prevalencije HIV-a u Crnoj Gori“

Profile picture for user NVO Identitet.
NVO PROJEKTI
Community Hero (Gold Member).

Projekat PRAVO NA ZDRAVLJE podržan je od Ministarstva zdravlja u prioritetnom prodručju socijalna i zdrastvena zaštita po Javnom konkursu za prijavu projekata/programa „Održavanje niske prevalencije HIV-a u Crnoj Gori“ – 2021. (Projekte/programe usmjerene na prevenciju HIV/AIDS-a među Romima i Egipćanima).

Opšti cilj projekta je preveniranje u HIV/AIDS-a među Romima i Egipćanima. Specifični ciljevi su povećan nivo svijesti o preveniranju i o zaštiti zdravlja od polno prenosivih bolesti i povećano znanje i praktično djelovanje za preveniranje HIV/AIDS među RE populacijom.

MOJE ZDRAVLJE.

Ciljna grupa su pripadnici/e romske i egipćanske populacije uzrasta od 13 -  15 godina starosti, koja obuhvata 50 djevojčica i dječaka kao direktnih korisnika i participatora u projektnim aktivnostima i 200 djevojčica i dječaka kao indirektnih korisnika, sa posrednim aktivizmom u prmovisanju projektnih sadržaja.

Razlog za odabir ove ciljne grupe je činjenica da su djeca i mladi RE populacije grupa u riziku, da je stepen informisanosti i znanja o HIV/AIDS-u kod ove populacije na veoma niskom nivou, da su testiranja na HIV/AIDS veoma rijetka i nepopularna, da je fenomen dječjeg braka i dalje prisutan, što znači da djeca (djevojčice) često i prije navršenih 15 godina života stupaju u seksualne odnose, bez korišćenja zaštitinih sredstava.

Prepoznate potrebe ciljne grupe se onsose na neophodnost podizanja svijesti o značaju preveniranja na HIV/AIDS, o polno prenosivim bolestima, o zdravstvenoj zaštiti i pravima na zdravstvenu zaštitu. Moglo bi se reći da je neophodno zdravstveno opismenjavanje djevojčica i dječaka RE populacije, naročito onih kojima je promaklo seksualno vaspitanje, a sa akcentom na pravima na tjelesni integritet, na slobodu kretanja, izbora itd. Projekat će se fokusirati na aktivnosti koje će doprinijeti smanjenju neznanja i neinformisanosti o HIV/AIDS, a time i do smanjenja broja novooboljelih od HIV-a/AIDS-a u budućnosti.

Potreba za realizacijom projekta sa aspekta ciljne grupe se ogleda u nedovoljnoj otvorenosti ciljne grupe za primanje znanja o HIV/AIDS-u, utoliko što je tabuiranje teme konstantno prisutno i u okviru formalnog obrazovanja, zatim u okviru tradicionalnih normi, a redovno je prisutno i negiranje činjenica koje najčešće dovode do infekcije. I dalje je, u velikoj mjeri, odsutno mišljenje da se HIV može dogoditi svima. Uz sve to je karatkerističan i nizak nivo svijesti o riziku od HIV/AIDS i koje posljedice on nosi.

Projekat realizuje NVO Identitet u partnerstvu sa Udruženjem sportskih novinara Crne Gore.

U okviru projekta osmišljeni su interaktivna stranica: https://nvoidentitet.wixsite.com/zdravlje-i-ja, promotivni spot: https://nvoidentitet.wixsite.com/zdravlje-i-ja/blank-1 i forum: https://nvoidentitet.wixsite.com/zdravlje-i-ja/forum na kome će se razvijati stavovi i vrijednosti na temu zdravlja, odnosno na temu preveniranja HIV/AIDS-a.

V. Drljević

Login (1)

Want to write a blog post ?

Toqgħodx lura milli tagħmel dan!
Agħfas fuq il-ħolqa t'hawn taħt u tella' artiklu ġdid!

L-aħħar diskussjonijiet

Profile picture for user tom.borg.
Tom Borg

EPALE 2021 Thematic Focuses. Let's start!

We invite you to enrich what is set to be an intense year ahead with your contributions and expertise! Let's start by taking parto in this online discussion. The online discussion will take place Tuesday 9 March 2021 from 10 a.m. to 4 p.m. CET. The written discussion will be introduced by a livestream with an introduction to the 2021 Thematic Focuses, and will be hosted by Gina Ebner and Aleksandra Kozyra of the EAEA on the behalf of the EPALE Editorial Board.

More
Profile picture for user Mahira.
Mahira Spiteri

Diskussjoni ta’ EPALE: Il-forniment ta’ tagħlim ta’ ħiliet bażiċi

Il-ħiliet bażiċi huma trasversali. Dawn mhumiex rilevanti biss għall-politika edukattiva, iżda huma rilevanti wkoll għall-politiki tal-impjiegi, tas-saħħa, soċjali u ambjentali. Il-bini ta’ miżuri ta’ politika koeżivi li jappoġġjaw lill-persuni bi ħtiġijiet bażiċi ta’ ħiliet huwa meħtieġ mhux biss biex il-Perkorsi ta’ Titjib tal-Ħiliet ikunu suċċess, iżda wkoll biex jgħinu fil-bini ta’ soċjetajiet aktar reżiljenti u inklużivi. Id-diskussjoni online se ssir f’din il-paġna fis-16/17 ta’ Settembru bejn l-10:00 u s-16:00 CET u se tkun immoderata mill-Koordinaturi Tematiċi ta’ EPALE tal-EBSN

More