European Commission logo
Креирајте профил
Можете да изберете повеќе зборови со разделна запирка

ЕПАЛЕ - Електронска платформа за учење на возрасните во Европа

Blog

Blog

Keturios kelionės po mokymosi ir kūrybiškumo pasaulį

TreeImage.
Vilija Lukošūnienė
Community Hero (Gold Member).

Ar kada nors bandėte parašyti savo mintis kito žmogaus (poeto, rašytojo, filosofo) stiliumi?

Ar jums teko nematančiam ir negirdinčiam žmogui paaiškinti, kaip atrodo vanduo, piešiant jo delne?

 

Tokius iššūkius teko įveikti andragogams, susirinkusiems į 20 – osios suaugusiųjų mokymosi savaitės „Mokymosi pasaulis laukia. Keliaukim!“ atidarymo konferenciją lapkričio 15 d. Vilniaus geležinkelio stotyje. Į turiningas keliones po mokymosi pasaulį suaugusiųjų mokytojus sukvietė Suaugusiųjų mokymosi savaitės iniciatorė Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija (LSŠA) ir Švietimo mainų paramos fondo administruojama Europos Sąjungos programa „Epale“.

 

Pirmoji kelionė – interaktyvi kūrybiškumo pamoka

Į kelionę po kūrybiškumo gelmes dalyvius vedė filosofas, mokslininkas, rašytojas ir „Epale“ autoritetas Kristupas Sabolius. Atlikdami įtraukiančias užduotis ir klausydami vedėjo įžvalgų dalyviai patyrė, koks įdomus gali būti mokymosi pasaulis ir kiek išradingų, kūrybiškų kelių po jį vingiuoja. „Įsikūnijimo“, „Neregio ir aiškintojo“, „Režisieriaus ir aktoriaus“ užduotys reikalavo įdėti pastangų ir sugalvoti netradicinių būdų norimam rezultatui pasiekti. Apibendrindamas atliktų užduočių rezultatus vedėjas atkreipė dėmesį, kas padeda išlaisvinti žmogaus kūrybines galias, kokių sąlygų reikia kūrybiškiems sprendimams atsirasti, kokios technikos taikytinos idėjoms kurti. K.Saboliaus įžvalgos apie kūrybines smegenų zonas, teikiančias galimybes atrasti netiesioginių problemų sprendimo būdų, apie junglumą (gebėjimą arba bandymus sujungti nesujungiamą), apie neįmanomumo pavertimą įmanomybe, apie tai, kad kūrybiškumą skatina suvaržymai plėtė dalyvių kūrybingumo suvokimą, kvietė susimąstyti, kaip išgirstas mintis paversti realybe savo veikloje. 

 

Arunas_saboliaus_paskaita

Kristupo Saboliaus paskaitos konspektas. Konspektavo Arūnas Bėkšta

 

 

Antroji kelionė – mokomės vieni iš kitų

Vedami „Epale“ platformos koordinatorės dr. Editos Trečiokienės dalyviai leidosi į antrąją kelionę – susipažinimą su „Epale“ straipsnelių autoriais ir suaugusiųjų mokymosi temomis, analizuojamomis platformoje.  Ir šiais metais įvairių sričių suaugusiųjų švietėjai – bibliotekų darbuotojai, suaugusiųjų formaliojo ugdymo andragogai, tęstinio profesinio mokymo specialistai, mokytojų švietimo centrų ir visuomeninių organizacijų darbuotojai –pateikė įvairių, įdomių ir spalvingų naujienų, tinklaraščio įrašų bei šaltinių. Aktyviausieji, daugiausiai kokybiškų straipsnelių autoriai buvo paskelbti 2019 metų „Epale“ andragogais. Šiais metai tokių buvo net 14!

Itin aktyviai suaugusiųjų mokymo patirtimi dalijosi Panevėžio miesto suaugusiųjų mokytojai: „Epale“ andragogo vardas suteiktas trim Panevėžio darbo rinkos mokymo centro specialistėms – Agnei Taurienei, Vaidai Sinkevičienei ir Jūratei Raukštienei, taip pat Panevėžio Jaunuolių dienos centro direktorei Linai Trebienei. Dviem „Epale“ andragogais praturtėjo Telšiai: „epalietėmis“ tapo Aldona Kleivienė ir Nijole Vaičekauskė, Telšių švietimo centro metodininkės. Turi kuo džiaugtis ir Lietuvos bibliotekininkai. Už jų darbų suaugusiųjų švietimo ir mokymo baruose garsinimą „Epale“ platformoje garbingu „Epale“ andragogo vardu apdovanotos Jurgita Gudelienė, Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos bibliotekininkė ir Greta Bacevičiūtė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyriausioji metodininkė.

Be jau išvardintų šių metų apdovanotųjų „Epale“ andragogėmis dar tapo: Simona Mačėnaitė, lietuvių kalbos kaip svetimosios mokytoja, Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos savanorė, Rima Leimontienė, Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro metodininkė, Indrė Adomaitienė, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro anglų kalbos mokytoja ir Silva Blažulionienė, Klaipėdos valstybinės kolegijos specialistė, VšĮ „Kūrybinės ateities idėjos“ prezidentė. Su visų jų straipsneliais galima susipažinti

https://epale.ec.europa.eu/lt/content/apdovanotos-siu-metu-epale-andragoges

 

Trečioji kelionė – kas jie, jubiliejinės mokymosi savaitės geriausieji?

Po suaugusiųjų mokymosi pasaulį vingiavo ir trečioji renginio kelionė: Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija pažymėjo įstaigas, kurios visus 20 metų nenuilstamai organizavo suaugusiųjų mokymosi savaites. Ištvermingiausiųjų titulas atiteko Marijampolės suaugusiųjų mokymo centrui, VšĮ Soros International House, Telšių suaugusiųjų mokyklai, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės – Bitės suaugusiųjų mokymo centrui ir Vilniaus suaugusiųjų mokymo centrui.

 

Ypatingos suaugusiųjų mokymosi savaitės iniciatorių padėkos nusipelnė marijampolietė Roma Koncevičienė ir Rita Vargalytė iš Telšių, nuo pat pirmosios Savaitės, vykusios 2000 metais, nenuilstamai koordinuojančios jos vyksmą savo kraštuose. 

Geriausiais 2019 metų konkurso „Kelionė po mokymosi pasaulį“ projektais/iniciatyvomis paskelbti Šakių Trečiojo amžiaus universiteto veikla, skirta nuolat kelti kompetencijas dirbantiems su suaugusiaisiais bei teikti kokybiškas suaugusiųjų mokymo paslaugas  ir Telšių rajono Kaunatavos kaimo bendruomenės projektas „Vietovardžių metams - Kaunatavos vietovardžiai ir Žemaitškā“.

 

Šiltų konferencijos dalyvių aplodismentų ir nuoširdžių sveikinimų sulaukė 2019 m. Metų andragogė – Onutė Sakalauskienė, Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto įkūrėja ir direktorė. Ką apie savo veiklą galvoja pati Onutė? Paskaitykite https://epale.ec.europa.eu/lt/blog/gyvenimas-kitaip-kai-kiekviena-savaite-mokymosi-savaite

 

Onute_0

2019 m. Metų andragogė Ona Sakalauskienė. A.Bėkštos nuotrauka

 

Ketvirtoji kelionė – mokymosi stotelės „įlipam – išlipam“

Renginio kulminacija buvo aktyvaus mokymosi stotelės „įlipam – išlipam“ Geležinkelio stoties keleivių salėje. Ir renginio dalyviai, ir neskubantys stoties praeiviai galėjo prisijungti prie lengvus mankštos pratimus nutirpusioms rankoms ir kojoms demonstruojančių Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centro metodininkų ir jiems talkinusių Vilniaus kolegijos studentų.

Sveikatos_stotele

„Sveikatos stotelė“. A.Bėkštos nuotrauka

 

Poezijos skaitymo entuziastus Vilniaus „Varpo“ suaugusiųjų gimnazijos mokytoja Vilma Auglytė „vedžiojo“ po intriguojančią Henriko Radausko poeziją. Į neįprastą anglų kalbos pamokėlę kvietė Soros International House dėstytojai, pasitikrinti vertybines nuostatas, prioriteto tvarka sudėliojant vertybes ir antivertybes – LSŠA narės Gražina Mongirdienė ir Arūnė Taunytė. Didelio susidomėjimo sulaukė Asociacijos „Langas į ateitį“ žaidimas „Išmanus laimės ratas“ planšetėje: pasukęs ratą žmogus išsukdavo klausimą apie skaitmenines technologijas ir taip galėjo pasitikrinti savo žinias. „Muzikos stotelėje“ Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės – Bitės suaugusiųjų mokymo centro kolektyvas kvietė... „piešti muziką“:  po geležinkelio stoties keleivių salės skliautais skambant lyriškai melodijai stotelės lankytojai piešė fraktalus.

 

Muzikos lydimi atidarymo konferencijos dalyviai, susimaišę su tikraisiais keliautojais, dar ilgokai klaidžiojo nuo stotelės prie stotelės, tyrinėjo naujai atrandamas geležinkelio stoties erdves, buriavosi ir dalijosi renginio įspūdžiais.

 

Login (2)

Коментари

Profile picture for user rentukas.
Renata JANKEVICIENE
Community Hero (Gold Member).
Mon, 12/02/2019 - 20:04

Perkelti mokymąsi į netradicines erdves – puiki idėja, dėkojame jos autoriams! Atlikę kūrybines Kristupo Saboliaus užduotis didžiausioje Lietuvos traukinių stotyje LSŠA Panevėžio krašto Skyriaus koordinatorės Vitalijos Banaitienės ir LSŠA Valdybos nario Mindaugo Libiko pakviesti Panevėžio, Panevėžio rajono, Biržų suaugusiųjų švietėjai sėdo į savo mylimą SIAURUKĄ Panevėžyje. Keliaudami jie sužinojo siauruko istoriją, pasidalijo NSŠ idėjomis, užmezgė bendradarbiavimo ryšius bei domėjosi „Epale“ veikla. Tikimės, kad ir kitais metais Panevėžio regiono andragogai džiugins „Epale“ skaitytojus įdomiais ir profesionaliais straipsniais.

Login (0)
Profile picture for user Inga Jagelavičiūtė.
Inga Jagelavičiūtė
Thu, 11/28/2019 - 17:03

Lapkričio 15-osios penktadienio kelionė buvo išties įspūdinga. Keliavome dideliame bendraminčių ir bičiulių būryje. Mokėmės būti kūrybiški, dalinomės prisiminimais, padėkojome vieni kitiems už buvimą kartu jau 20 metų. Norisi tikėti, kad keliauti nepavargome per visą renginių gausią suaugusiųjų mokymosi savaitę ir toliau vis „įlipsime" kokioje nors sau įdomioje mokymosi stotelėje. Įdomių kelionių mums visiems.
Login (0)

Users have already commented on this article

Логирај се или регистрирај се за да постираш коментари.

Want to write a blog post ?

Не двоумете се да го сторите тоа!
Кликнете на линкот подолу и започнете со објавување нова статија!

Latest News

Претстојни настани