European Commission logo
Kontot looma
Saab valida mitu sõna koma abil

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Blog

Blog

Топ 5 тенденции в обучението на работното място

TreeImage.
Iliana Taneva

Дата: 08.09.2018 г.

Автор: Албена, Счетоводна къща Гарант

Основният потенциал на всяка фирма (компания) е нейният персонал. Потенциалът се изразява в това число и в онези знания и умения, които притежава всеки конкретен човек. Но високата скорост на промени във всички сфери води до бързо остаряване на уменията. И в крайна сметка се стига до пропуски в знанията, които са необходими за работата.

Това, което е било актуално преди половин година, когато човекът е започвал работа, сега вече може да бъде ненужно: нов софтуер или технология, промяна в тенденциите. И ако фирмата иска да развие своя потенциал, тя трябва да инвестира в развитие и обучение на персонала. Това важи с особено голяма степен за новосъздадените фирми.

HR-технологията, която решава тези проблеми, се нарича управление на таланта (Talent Development). Един от аспектите на развитие на таланти е обучение на работното място. Компанията LinkedIn е направила проучване, в което участват 4 000 специалисти и разкрива 5 тенденции за обучение на работното място.

1. Без развитие на гъвкави умения е невъзможно да се намерят нови решения в бизнеса

Приоритет в обучението на работното място е развитието на гъвкави умения (Soft Skills), като например лидерство, комуникация, сътрудничество, управление на времето (тайм мениджмънт). Доколкото автоматизацията на всички процеси се ускорява, именно личностните, а не профилираните умения излизат на първо място. Умението да натискате нужното копче вече не е конкурентно предимство на пазара на труда. Да намерите полза в провалена ситуация, да предлагате системни решения, да преговаряте, да бъдете гъвкав – ето какво е нужно на бизнеса. Намирането на бързо адаптиращ се и критично мислещ служител е много трудно, така че правилното решение е да се развиват тези умения в настоящите служители.

2. За успех в бизнеса трябва да се добиват умения, които ще са нужни в бъдещето

Обучение само в онези умения, които са нужни днес, ще създаде проблеми. Поради бързото остаряване на информацията и методите на такъв подход ще доведат до празнини в знанията, които ще се нужни в перспектива.

За да си представите какви компетенции трябва да имат служителите за в бъдеще, трябва да се обръща достатъчно внимание на прогнозиране на тенденциите в развитието на бизнеса. Сътрудниците с умения за утрешния ден ще са адекватни на бизнеса или поне ще позволят да сте конкурентни.

3. Времето в офиса, което не е заето с работа, може да се използва за усвояване на нови знания

Съвременната фирма трябва да поддържа желанието на служителите да се развиват и учат в професионален план. Защото, колкото по-компетентен служител, толкова по-полезен е за бизнеса. Освен това 94% от участниците в проучването отбелязват, че по-дълго ще останат в компанията, ако тя инвестира в развитието на тяхната кариера.

Служителите искат да се учат и развиват с цел по-бързо решаване на задачите. И възможността да се въвлече всеки един от тях в обучение на работното място ще даде добър резултат. Защото 85% от работещите признават, че по-голямата част от деня в офиса не работят активно, така че защо да не използвате това време, за да отговорите на нуждите от нови знания и умения?

4. Онлайн обучението дава възможност на служителите да придобият нови умения при необходимост

Невъзможно е да си представим съвременното обучение без онлайн присъствие, в това число и обучение на работното място. Повече от половината от участниците в проучването посочват, че предпочитат обучение при собствено темпо и когато те преценят за необходимост. Онлайн курсовете идеално отговарят на тези изисквания: няма строги придържания към времето за преминаване, както на курс, така и на отделните уроци. Може да се започне във всеки един момент, без да се чака за набиране на следващия поток, както в традиционното обучение.

5. Мотивираният служител ще използва своите знания и умения за развитие на фирмата

Когато компанията е готова да инвестира в своите служители, те ще се обучават: 56% от служителите са съгласни да отделят повече време за обучение, ако компанията е готова да ги изпрати на курсове.

Ако сътрудникът иска да получава нови знания и да ги прилага в компанията, вдъхновете го за това. Научете кое място иска да заеме и му разкажете за влиянието на обучението по пътя му в компанията.

Помогнете на служителите да разберат какви качества трябва да култивират, за да стигнат до следващото ниво от своята кариера.

Узнайте какво искат като възможности от обучението и ги привлечете за участие във въвеждане на промени в организацията на процеса.

Обучението сега е игра на скорост. И служителите на фирмата трябва не само успешно да изпълняват своята работа, но и да бъде готови за получаване на нови знания и умения, които ще позволят на бизнеса да се развива: да търсят и създават нови решения, да бъдат гъвкави, да могат да извличат ползи от сложни ситуации. И обучението на работното място ще даде възможност на всеки служител да развива своя потенциал и потенциала на фирмата.

Публикувано в За малкия бизнес на 08.09.2018 от Albena.

Източник: https://www.kantora-plovdiv.com/blog/on-the-job-training/

 

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Viimased arutelud

Profile picture for user nskoroge.
Georgi SKOROBOGATOV

Üleskutse avalikule arutelule täiskasvanute koolitaja kutsestandardite tuleviku üle

Tänapäevane ja tulevikku suunatud kutse. Enamuse, mitte vähemuse kutse. Valdkonna arengut ja professionaliseerumist tüüriv kutse.

Veel
Profile picture for user Piret.maiberg.
Piret Maiberg-Nõu

Demokraatlikuks eluks vajalike oskuste kujundamine. Täiskasvanuõppe ja -hariduse roll.

Arutle, kuidas 21 sajandi oskused aitavad kaasa kodanikuaktiivsusele.

Veel
Profile picture for user Piret.maiberg.
Piret Maiberg-Nõu

EPALE 2021 fookusteemad. Alustame!

Kutsume sind rikastama eelseisvat aastat oma panuse ja ekspertiisiga! Alustuseks võta osa veebiarutelust, mis toimub teisipäeval, 9. märtsil kell 10-16 (CET). Kirjalik arutelu toimub otseülekandena ja juhatab sisse 2021. aasta fookusteemad. Arutelu juhivad EPALE toimkonna nimel Gina Ebner ja  Aleksandra Kozyra EAEA-st.

Veel

Latest News

Eelseisvad sündmused