5 prostych sposobów, by Twój flipczart wyglądał lepiej

Czy korzystasz z rysowania podczas szkoleń, aby wzmacniać swój przekaz? Czy Twój flipczart wspiera uczenie? Myślenie wizualne, jak potwierdzają badania (1) , pomaga w przekazywaniu i przyswajaniu wiedzy i może być też ważnym elementem atrakcyjności szkolenia dla uczestników. Oto kilka prostych ulepszeń zapisu na flipczarcie dla początkujących w rysowaniu…
Flipczart i zapis na nim to nadal codzienność szkoleń. Pewnie każdy już widział wzbudzające zachwyt flipczarty prezentowane uczestniczkom i uczestnikom zajęć, o starannie dobranych kolorach, z pewną kreską stawianą ręką profesjonalistki lub profesjonalisty. Zanim dojdziesz do takiego poziomu (a z własnego doświadczenia mogę powiedzieć – da się!), 5 prostych ulepszeń dla Twoich flipczartów.
1. Ramka. Obramowanie flipu czy choćby kartki potrafi nadać im nową jakość. Spróbuj! sNawet najprostsza ramka, czyli zwykła linia (niekiedy przerwana, bo akurat tam jest fragment tekstu) nadaje całości szlif i profesjonalny wygląd. Możliwości obramowań jest oczywiście dużo więcej – od rysunków pinezek na brzegach, zawadiacko wywiniętych rogów, zawijasów czy elementów dekoracyjnych związanych z tematem. Najprostsza, czarna linia – wystarczy na początek. Ramkę najlepiej rysować po zapisaniu wszystkich elementów na flipczarcie a nie wcześniej.
Prosty przykład poniżej:

2. Kolory. Nawet jeśli w pudełku obok tablicy leżą wszystkie kolory tęczy, zdecyduj się najwyżej na kilka. Warto pamiętać – mniej znaczy więcej. Chodzi o uzyskanie efektu edukacyjnego i estetycznego a nie o feerię barw (chyba, że akurat ważne jest szaleństwo kolorystyczne)
Dbając o naszych uczestników i uczestniczki, używaj do zapisu kluczowych kwestii kolorów widocznych równie dobrze dla wszystkich (także dla starszych, z wadami wzroku czy daltonistów) – czarnego i niebieskiego. Do rysunków, podkreśleń i ikon możesz już wprowadzać własne, ulubione kolory.
Na jedno szkolenie w zupełności wystarczą 4 kolory, w tym czarny i szary. Do pobudzenia służą pary kolorów komplementarnych (naprzeciwko siebie na kole kolorów), np. niebieski i pomarańczowy a spokojniejszy zestaw to kolory analogowe (obok siebie na kole kolorów) np. niebieski z zielonym.
3. Litery. Zapis na flipie powinien przede wszystkim być czytelny. Odrzuć styl pisania, który ucieszyłby nauczycielkę klas 1-3, czyli bez odrywania ręki, ładnie połączone literki. Tak, to dobrze wygląda, ale - nie, to nie jest czytelne! Pisanie na flipie nie oznacza pisania jak w zeszycie, tylko większymi literami. Porzucenie liter pisanych na rzecz drukowanych także nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto wprowadzić litery podobne do drukowanych, małe a nie wielkie, pisane pojedynczo, bez zbędnych ozdób. W takim stylu można pisać naprawdę szybko, także na flipczarcie, to tylko kwestia przyzwyczajenia. Porównaj zapis z poniższego obrazka - ten z nr 2 jest odbierany jako czytelniejszy.

4. Punktory. Dzięki wypunktowaniom treść wygląda dużo czytelnej i jest łatwiej zapamiętywana. Punktory mogą być wizualnym znakiem rozpoznawczym: poza tradycyjnymi kółkami może to być gwiazda, strzałka, kwadrat, buźka, logo. Kolorowy punkt listy może być też ożywiony kolorem. Przykład:

5. Rysunki. Każdy flipczart będzie wyglądał atrakcyjnie z rysunkiem. Wiele osób pomyśli w tym momencie: „ale ja nie umiem rysować!”? A przecież nie chodzi o szkice w stylu Leonarda da Vinci czy dzieł impresjonistów, które mają zachwycać kilka pokoleń uczestników szkoleń! Chodzi o proste, schematyczne symbole pozwalające lepiej zapamiętać to, o czym mowa, podkreślić, to co najważniejsze. Rysunki złożone z kilku kresek i kółek. Jeśli potrafisz narysować schematycznie podstawowe figury geometryczne, strzałki, linie, ludzika – to dasz radę narysować wszystko, przekonuje Dan Roam w swojej książce poświęconej myśleniu wizualnemu „Narysuj swoje myśli”.
Odrobina pomocy na początek? Można skorzystać z gotowych materiałów np. karty Bikablo lub poszukać w mediach społecznościowych haseł: sketchnoting, myślenie wizualne, flipowanie, facylitacja wizualna. Jeśli macie obok dzieci, polecam zajrzenie do ich książeczek, to może być bardzo inspirujące!
Warto obejrzeć także takie filmy, jak ten poniżej, mające przy okazji wartość edukacyjną:
https://www.youtube.com/watch?v=arYX7MtGivU
Kadr z filmu - zwróć uwagę na rysunek chleba!

Czy Twój apetyt na rysowanie rośnie? Polecam nie tylko warsztaty flipowania, myślenia wizualnego czy sketchnotingu, warto także zajrzeć:
- na pinterest: https://pl.pinterest.com/flipowanie/
- instagram: https://www.instagram.com/magdarysuje/
- do grup na facebooku: np. FLIPOWANIE® i facylitacja graficzna,
Polecam też osoby rysujące:
https://jadzkarysuje.pl/?v=9b7d173b068d
https://www.explainvisually.co/pl/
Życzę Ci wszystkiego rysunkowego i flipczartów, które porwą tłumy!
PS. W tym miejscu ogromne podziękowania dla Gabrysi Borowczyk,

która 5 lat temu ośmieliła mnie do rysowania i flipowania®.
Daria Sowińska-Milewska - trenerka, menedżerka projektów edukacyjnych, doradczyni. Absolwentka 1. edycji Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Menedżerka ds. projektów w organizacjach pozarządowych, członkini władz Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Od 1997 r. związana z sektorem pozarządowym. Od 1998 r. prowadzi szkolenia dla dorosłych, seniorów, wspiera zespoły w 3. sektorze. Przygotowuje i prowadzi projekty edukacyjne.
Comentario
Dzięki za cenne wskazówki
- Inicie sesión o registrese para enviar comentarios
Rysunek - tego się można nauczyć!