Mitől jó szakember a coach?


Coachnak lenni divat lett! De vajon mi tesz valakit valóban jó szakemberré? A válaszom az, hogy ugyanaz, mint ami jó vezetővé. Komoly önismereti munka, melynek eredménye a hitelesség. A coaching elméleti tudásanyagát és ezzel a képesítést pár napos képzések során szinte bárki megszerezheti. Azt gondolni azonban, hogy ettől már jó szakemberek vagyunk, hiba lenne. Jó esetben ez a tudás már egy olyan érett személyiséggel rendelkező ember birtokába kerül, aki valóban jól tudja használni a megszerzett szaktudást. Kevésbé jó esetben még hiányzik a személyes tapasztalatok feldolgozásán nyugvó mélyebb önismeret, és a bizonytalanságból fakadóan nem tud beleállni a feladatba a végzett coach. Sajnos azonban van példa arra a szomorú helyzetre is, amikor a hiányzó önismeret tudatlanságból fakadó túlzott magabiztossággal párosul, és ez mérhetetlen károkat okoz a gyanútlan ügyfél számára.
Visszatérve a kérdésre, hogy mitől lesz valaki igazán jó coach, vegyük számba, hogy a kiváló önismeretből fakadó hitelesség mögött pontosan milyen kompetenciák rejlenek, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki jól gyakorolja a hivatását!
Ráhangolódás képessége – képes itt és most a jelenben lenni és kizárólag az ügyfélre és helyzetére fókuszálni. Nem vonódik be érzelmileg, de képes meglátni a lényeget, az összefüggéseket.
Aktív hallgatás és értő figyelem – attól még, mert hallgat valaki, nem biztos, hogy valóban figyel is a másikra. A legtöbb ember a másik mondandója közben, nem a mondottak tartalmán, hanem már a saját válaszán gondolkodik. Ezzel a fókusz saját magán van, nem a másikon. Könnyen belátható, hogy coachként ennek a kompetenciának a hiánya mekkora hátrány az ügyfél számára, hiszen az ügyfél nem fog eljutni saját felismeréseihez, nem fogja tudni megfogalmazni saját válaszait, hiszen nagy valószínűséggel azok a coachtól származnak majd.
A másik ember elfogadása, tisztelete – elengedhetetlen, hogy olyan nyitottsággal rendelkezzen a coach, ami bármilyen történet befogadását megengedi a szemben ülő ügyféltől. A minősítéstől, hibáztatástól mentes hozzáállás alapvető követelmény. Mindenkit emberségében, azaz tökéletlenségében tökéletesként szükséges szemlélni. Ha ez nem megy, inkább ne is erőltessük a coach hivatást!
Empátia – Ahhoz, hogy valóban megértsük a másik ember helyzetét, át kell tudnunk lépni az ő cipőjébe, vagy másképp fogalmazva tudnunk kell látni az ő szemüvegén keresztül. Ez nem együttérzést vagy sajnálkozást jelent, hanem a helyzetével való azonosulás képességét. Azt érzem, amit ő érez. Tudom, min megy keresztül.
Belátható, hogy ezen kompetenciák mindegyike magas fokú önismeretet igényel, és összességében adják azt a támogató attitűdöt, amely az ügyfelet valóban segíteni fogja abban, hogy fejlődjön, tudatosabbá váljon, végeredményben elégedettebb életet éljen.
Vezetői kompetenciák