LIVE! 20th Adult education forum on 26th October in Tallinn

20th Adult education forum 2017 focuses on educating different generations, including XYZ generations. Is and how adult education differs in different ages?
The first adult education forum took place in autumn 1997. Since the 2nd adult education forum, the event has been connected to the adult learner’s week.
Together, we will look for answers to the following questions:
- How can adult educator meet expectations of different generation learners’ in the fast-developing society?
- What methodics should be used when teaching learners, representing different generations? If old methods do not work, what are the new solutions?
- What are today’s learners like and what do they really need?
Watch the event live on October 26 at here!
Agenda:
11:00 – 11:30 | Opening words
- Harald Lepisk – Moderator
- Terje Haidak - Representative of the Ministry of Education and Research, Head of the Adult Education Department
- Ene Käpp – ETKA Andras, Chairman of the Board
11:30 – 11:40 | Test: Which generation do I belong to? Compilator – Toivo Niiberg, psychologyst
11:40 – 12:00 | Discussion
12:00 – 12:20 | Key performer ÄLI LEIJEN "Learning in the future – how can educator meet expectations of different generation learners’ in the fast developing society?"
12:20 – 12:30 | Discussion
12:30 – 12:50 | Key performer KAIJA TEEMÄGI "Company’s example story – things we have learned while teaching different generations."
12:50 – 13:00 | Intermission
13:30 – 14:00 | Speed date of adult education promoters
14:00 – 14:45 | Panel Discussion: Which methodics work in educating different generations.
Participants:
- Marika Kaasik - Director of Tartu Adult Gymnasium
- Kairi Pauskar - TransferWise Personnel Architect
- Tiina Tambaum - researcher at the Estonian Center for Demography at the Tallinn University, lecturer in education in gerontology at the Institute of Educational Sciences
- Elmo Puidet - Partner and Board Member of BDA Consulting OÜ
- Terje Haidak - Representative of the Ministry of Education and Research, Head of the Adult Education Department
- Jelena Lohmatova - Director of Adult Learning Center Vestifex Training, Member of the Management Board of the ETKA Andras
14:45 – 15:35 | Mapping the problems and opportunities at the World Cafe
15:35 - 16:00 | Summary of the Day
16:00 | The End
The THF Forum takes place within the frameworks of the European Social Fund project "Promoting the adult education and expanding learning opportunities".
Comments
"With age the ability to learn grows"
More eager to learn
I understand Katrin, but in my (own) experience I got more eager to learn the older I grew because I find so much more things interesting so I want to learn more about them. Now it seems that I can never learn everything I would like to learn in this lifetime... Maybe it's because I feel my time left for learning is getting shorter every day...
I liked "GrowWise" approach
I liked "GrowWise" approach used at the Trasferwise that Kairi Pauskar spoke about.
Intergenerational learning means...
"Every one is a teacher as well as a student"
Tiina Tambaum, researcher
Arousing curiosity
I liked Kaija Teemagi idea that it is very important to arouse curiosity for learning and according to her practise in “Elisa” it is possible when person understands the practical use of learning new things. For example, older people learn how to use smart phones or ipads when they feel the need to communicate with their relatives living far away or abroad.
NSS HU
Job shadowing has emerged as a mean of good practice sharing among EPALE NSSs. Also job shadowing can be an effective form of learning from each other like peer learning.Job shadowing allows people gain comprehensive knowledge about what an individual who holds a particular job does every day. Job shadowing is effective if it is practical since "seeing is believeing".
About job shadowing
This is what I learned from Kaija Teemagi (Elisa) about job shadowing: The person who is shadowed has to do his/her work. Job shadowing is not just about talking. That’s not a useful experience. You have to agree ahead of time what the person being shadowed is going to do. The shadower never can give negative feedback on the spot (in fact that’s the task of the person’s manager). And each person has to come up with at least one point of improvement.
The role of the person being shadowed
Thank you for pointing this out. I found this very important also. When we talk about "job shadowing" the focus is usually on the shadower. However, to get the most of the job shadowing the person being shadowed should also know what is expected of him/her. Also the feedback provided by the shadower is valuable for the organization and the person being shadowed so it is mutual benefit.
learning approach test
It would also be great to have the learning approach test :)
Highly relevant keynote speaker.
Ettepanek
Eesti keeles on mitmeid mõisteid, mis kõlavad süütult, kuid teevad halba. Nii ka eile. Räägiti "ealistest iseärasustest". "Iseärasus" on pigem veidrus või kõrvalekalle. "Vanuselised iseärasused" tulevad kõige sagedamini jutuks ikka vanuse kasvades ja kokkuvõttes tekitab arusaama justkui vanuse kasvades muutume aina imelikumaks. Võiks rääkida "vanuse tunnustest" või "vanuselistest muutustest".
There is an English version
There is an English version of the test at this test as well. Find it on this page: https://kaemus.psych.ut.ee/Tests/startTest/502/766/&lang=Eng
Mõtted tänasele päevale
Väga tore päev oli, meie laudkond arutas teemasid, olid väga aktiivsed ...
Tänane koolitaja peab tegema väga palju eeltööde enne kui läheb koolitama: sihtrühma taustauuring, materjalide kaasajastamine, kriitilne metoodikate ja vahendite valik, koolitatavate kaasavad võtted. Kõik töötab, kui koolitus on ettevalmistatud tervikuks.... ja kõigile ei saa ega peagi meeldima (E. Puidet tänaselt paneeldiskussioonilt). Tänane õppija on kriitiline, tahab olla partner. Kuid kindlasti meeldib talle ka turvaline ja koolitaja poolt juhitud õppeprotsess.
A person is like an orchestra
When it comes to learning the person itself is like an orchestra, and the person itself is the conductor. I never looked at someone from this perspective :-)
Hi Chantal
Hi Chantal, nice that you join us from (Ost)Belgium! :-)
Inspiring metaphor
I really like the metaphor for learner as an orchestra.
Many thanks to Äli Leijen for her performance!
It's time to start ask
It's time to start ask presenters questions. Ask your questions at https://www.sli.do/ code M653 and follow answers during the live stream
Kogemusi raamatukogust
Ka mina ühinen selle mõttega, et vanus pole oluline, oluline on inimese soov õppida. Parima näitena võiksin tuua ühe 80+ vanuses proua, kes haarab individuaalkoolituse käigus uusi oskusi lennult ja suhtleb sotsiaalmeedias ilmselt aktiivsemalt kui mina. Jelena näite juurde lisaksin põlvkondadevahelise õppe kohta meie kogemuse hiljuti korraldatud nutiseadmete koolituse näol, kus õpetajateks olid Võru Noortekeskuse noored, kellel küll puudus kogemus olla õpetaja, aga selle eest oli kuhjaga head tahet. Õppijateks olid vanemaealised, igal neist mingi konkreetne küsimus või mure oma nutiseadme kasutamisel. See oli suurepärane kogemus nii õppijatele kui õpetajatele, kõik jäid rahule ja me püüame sarnaseid koolitusi ka edaspidi korraldada.
Mõned näided
Paar mõtet..
Kõik inimesed on erinevad ja väärtuslikud. Tähtis on inimene ise, mitte tema vanus. Vanus on ainult üks aspektidest, nagu rahvus, sugu, keeleoskuse tase, kultuuriline taust, kogemus, mingi erivajadus, jne. Loomulikult, koolitajana pean ma kogu aeg õppima selleks, et erinevaid aspekte arvestama, aga mitte mingi karakteristik on peamine.
Nagu Tiina kirjutas oma viimases artiklis EPALEs, inimesed õppivad hea meelega, väärikate ülikoolide loengud on kuulajate täis. Minu arvates, väärtuslikum ja tulemuslikum aga on see, kui erinevate põlvkondade inimesed õpivad koos, kui nad on ühes rühmas. Kui suhtlevad ja osalevad aktiivselt, jagavad oma mõtteid ja kogemusi. Inimestel on erinevad motiivid ja eesmärgid vaatamata vanusele. Hiljuti oli teises artiklis EPALEs näide, kui erinevate põlvkondade inimesed õpivad koos vene keele kursusel. Keegi teeb seda selleks, et suhelda oma tütre abikaasaga, teine – reisimiseks, kolmas – selleks, et lugeda Tšehhovi või Dostojevski originaalis. Põhjused on erinevad ja nad ei sõltu vanusest. Koolitajana peame neid põhjusi mõistma ja õppijaid toetama.
Koos õppimine rikastab õpppeprotsessi ja õpetab meid olla lugupeetav, tolerantne, inimlik, empaatiline.
Meie näidised (Vestifex ja VitaTiim):
- Nädal „Everyone is learning“ – iga aasta ühe nädala jooksul saavad erinevate põlvkondade inimesed õppida koos ja jagada seda, mis hästi teevad - see on väga populaarne ja toob palju rõõmu. Meistri-klassid on näiteks: joonistamine, keel, loovkirjutamine, tantsud, aromateraapia, jne.
- Laps õpetab täiskasvanut – selleks, et rääkida laste ja noorte aktiivse osalemise ja interaktiivsete meetodite kaasamisest, korraldame „meistri-klassi“, kui laps on koolitaja rollis. See annab palju mõtlemist ja energiaat, täiskasvanud hakkavad käituma nagu lapsed (uudishiimulikud, avatud, rõõmsad)
- Ühel meie andragoogika koolitusel osales mees, kes oli 81 aastat vana. Ma ei saa kujuta selle grupi ilma teda. Tema jaoks tegin ma ainult materjalid suurema šriftiga ja meil oli praktikant, kes tegeles temaga eraldi digiülesannetega.
- Emade ja tütrete õhtud (suhtlemine, koos tegemine, arutelud).
Interesting to hear that Äli
Interesting to hear that Äli Leijen from Tartu university says that to instructional design individual differences are more important than generational differences...
Lahtritest ja siltidest ei ole kasu
Olen Jelena mõtetega sama meelt, et vanus sh põlvkond on vaid üks osa meie eripärast õppijatena. Miks seda nõnda palju rõhutada ja lahterdada õppijaid sellest tulenevalt? Kipume nõnda nägema esmalt silti ja seejärel alles õppijat ehk inimest ja nii läheb palju kaduma. Pigem mõtleme, kuidas erisus ja erpära tuua koos õppima, kuidas luua õppimiseks võimalusi, mis kõnetavad meid inimesena ja mitte niivõrd grupina kuhu me peaks kuuluma. Kahtlemata on teinekord vajadus ja soov olla rohkem "omasuguste" seas, sest justkui lihtsam on üksteist mõista ja poolelt sõnalt saadakse meist aru, kuid eks siin väljakutsed peituvadki.
Kui soovite lugeda, mida
Kui soovite lugeda, mida arvavad Eesti foorumist teiste Euroopa riikide kolleegid, siis saate lugeda väga aktiivset arutelu siin /en/blog/live-adult-education-forum-26th-october-tallinn kasutades EPALEsse sisse ehitatud Google translate funktsiooni. Selle abil saate kirjutada ka eestikeelse kommentaari, mille teised saavad endale tõlkida. EPALE on mitmekeelne veebikeskkond ja tingimused rahvusvaheliseks koostööks on loodud.
Adult Education in Estonia
Detailed information about adult education in Estonia can be found on the website of the Estonian Ministry of Education and Research (available in English).
Do you agree?
Often the problem with older generations is their fixed prejudices.
"Siis kui minu vanaema oli väike plika..."
Hindan väga kõrgelt erinevate põlvkondade vahelise interaktsiooni puhul õppimisvõimalust, mida mina noorema põlvkonna esindajana saan. Need lood, mida oma eakatelt tuttavatelt kuulen, on õpetlikud mulle, kuigi meie kontekstid on erinevad. Lisaks märkan ka, et loo jutustaja võib sama lugu korduvalt jutustades teha hoopis teised järeldused ise enda jaoks, mis tähendab, et ka eakate jaoks muutuvad nende endi kogemuste tähendused.
True, but...
I deffinitely agree that
I deffinitely agree that younger generations can also teach older generation. In my own experience, older generation can be quite cautious when a younger person tries to teach them something new, sometimes they even tend to be a bit bitter. But it makes me very happy seeing that by the end of the training, I usually have overcome the older generatsions fear, at least some of them. Maybe not all of them have had new knowledge, but at least I have introduced them a new way of thinking, methods to learn or where to get information. In these situations I truely value that both younger and older generations actually learn from each other by exchanging experience for new ideas.
Agree with you
I also think, that younger people in some fields are even more experienced. Sometimes it is not important how old are you, but what experience you are able to share. So, different generations can learn from each other and in my opinion it is one of the main advantages of adult education when different generations meet in learning or training process.
peamine takistus
Tiina Tanbaumi tõdemus selle kohta, et vanemaealiste inimeste õppimist takistab ainult kaks "asja" - inimene ise oma elatud elu ja uskumustega ning teised inimesed, kes kas kahtlevad vanemate inimeste õppimises või siis loovad oma käitumisega, nt vanemate inimeste "ära unustamisega" tegelikkust, mis ei toeta õppimist, oli muljetavaldav oma selguses ja sügavuses.
Which generation do I belong to?
A test was conducted during the conference in order to check which generation one belongs to - the test takes the following criteria:
1. Legal age
2. Biological age
3. Social age
Unfortuantly the test was available only in the Estonian language. It would be great if it is available in English so as to check which generation I would belong to.
Would it be possible to have the English version?
Regards,
Mahira
Nii tihti kuulen omaealiste,
Nii tihti kuulen omaealiste, veidi vanemate, veidi nooremate inimeste suust hoiakuid, et vanemaealised tegijad peaksid tegema tee vabaks noortele. Ka see on väga piirav hoiak.
Thank you for the suggestion,
Thank you for the suggestion, Mahira. We'll translate the test and publish it together with the video recording on EPALE later. Keep an eye on the fron page of EPALE during next few working days so you don't miss it.
I filled the test in Estonian
I filled the test in Estonian and had 16 positive answers, being myself 32 y.o. A colleague next to me who is ten years older is much younger than me - she got nly 12 pluses. And two 25 y.o. colleagues got 27 and 28 pluses, which means they are much older than both of us. So to which generations we belong?
Pluses are negative?
Do you mean that the more pluses one gets the older they are?
Educating different generations
It is very interesting to participate in this event. I look forward knowing about the methods and ideas of teaching different generations.
Väga lahe lähenemine
Väga lahe lähenemine "GrowWise" (Kairi Pauskar sõnavõtt)!
Riina, olen sinuga nõus,
Riina, olen sinuga nõus, ootasin samuti arutelu. Paneelis osalejate kogemust ja ekspertiisi arvestades oleks olnud väga huvitav arutelu, kui ehk oleks küsimustega paremini juhitud... Paneeldiskussiooni tõesti ei olnud.
Urmas, aitäh, ma pidasin
Urmas, aitäh, ma pidasin silmas, et Trasnferwise kasutab "GrowWise" lähenemist
Interesting and relevant topics
Hello! The forum covers very interesting topics and I believe it is very important to discuss the different approaches of educators depending on the generation of the learners. Different generations were raised in different context which had the influence on developing their learning styles and motivation for learning. Educators should definitely have this in mind when planning their methodologies.
Kaija arvamus sõna "koolitus"
Kaija arvamus sõna "koolitus" kohta kõnetas mind sügavalt. Olen sellist arusaama kuulnud varemgi. Kas oleme jõudnud olukorda, kus õppijakeskset õppeprotsessi tuleb nimetada uue mõistega? Mis see olema peaks? Ehk lihtsalt "õppimine"? Näiteid: "Mul on homme õppimine". "Mina olen õppija" (endine "koolitaja). "Õpin täna koos teiste õppijatega" (endine: "Koolitan täna"). Kuidas arvate?
õppimise toetamine
Looking at how different generations learn....
Participants in 20th Adult education forum in Tallinn are discussing which generation they belong to... Interesting to see how learning evolved from generation to generation...
Why do I claim that with age the ability to learn grows
Thank you for your question.
The idea behind this statement is the question: what is learning? It is not a conscious process of implementation of learning techniques. Most of our learning takes place unintentionally and unconsciously and the result of our learning – knowledge and skills – have the tacit nature. This tacit knowledge is just as valuable and usable as explicit knowledge. The only difference is that although we are able to use it we are rather unable to share it.
The second point is that learning is the process during which connections are created between brain cells. The more you have connections the easier is to create new one.