European Commission logo
Ein Konto erstellen
Mehrere Wörter mit Komma trennen

EPALE - Elektronische Plattform für Erwachsenenbildung in Europa

Neuigkeiten

NVO Identitet: DOSTOJANSTVO STARIJIH LICA I CJELOŽIVOTNO UČENJE

Profile picture for user NVO Identitet.
NVO PROJEKTI
Community Collaborator (Silver Member).

Odgovor projekta “Lična karta dostojanstva strarijih lica u Crnoj Gori” na trenutno stanje je način da se poboljša položaj starijih tako što su njima namijenjeni prilagođeni sadržaji koji upravo oni kreiraju ili participiraju u tom kreiranju.

Projekat realizuje NVO Identitet podrškom Ministarstva rada i socijalnog staranja u 2021. godini.

Projekat ima fokus na pozitivna vidjenja o vrijednosti starijih osoba i na njihovoj participaciji u društvu i daje doprinos povećavnjua potencijala društva za progres i u tom smislu doprinosi efektivnijem i savobuhvatnijem uvodjenju starenja u razvoj.

Veoma je važno da se izbjegnu politike u kojima su starenje i nesposobnosti povezani koncepti. Dok su nesposobnosti samo ponekad iskustvo starijih osoba pretpostavka da nesposobnosti prate starenje mora se obeshrabrivati, a činjenica je da starije osobe obično funkcionišu u okviru funkcionalnih kapaciteta normalnih za njihove godine, što je posebno biti naglašeno i dokazano kroz aktivnost Objavljivanje časopisa LIČNA KARTA DOSTOJANSTVA.

Prožimanje negativnim stereotipima se javlja i kod kapaciteta starijih osoba i može biti ozbiljna prepreka u njihovoj participaciji u društvu. Često je opisivano da starije osobe nemaju odgovarajuće vještine za mnoge forme ekonomskih aktivnosti. Ovo može biti istina u nekim slučajevima a u nekim ne. Bilo bi štetno ne koristiti potencijale rastuće starije populacije.

Strija lica u Crnoj Gori.

Postoji potreba da se prmovišu dobrobiti za starija lica je prepoznata u vidu socijalne pravde, ključujući i vrlo siromašne, one koji su u riziku od zloupotrebe, onih koji pripadaju manjinama i onih sa ograničenim stepenom obrazovanja. Ovjde se posebno misli da najugorženiji dio ciljne gurpe koji imaju ograničen pristup društvenom životu i koji su dodatno pogođeni siromaštvom, a uz to i bolestima. Mnoge starije osobe imaju nedostatak u vještini pismenosti i formalnom obrazovanju. Tamo gdje je ovo slučaj, ključno pitanje za starosno podržavajuću politiku je obezbjeđivanje da starije osobe dobiju mogućnosti kao i druge dobne grupe da steknu ili razviju nove vještine i kompetencije.

Ljudi svih uzrasta imaju sposobnost da uče nove vještine i ostvare lični i profesionalni razvoj ako im se obezbijedi odgovarajuće obučavanje. Ali, radeći dalje na tome, javlja se i značajan broj zahtjeva u programiranju odgovarajućih politika za permanentno (cjeloživotno) učenje koje ohrabruje kontinuirano „osvježavanje“ vještina i radnih kapaciteta i omogućava radnicima da ostanu produktivni i kompetitivni na tržištu rada sve do svojih kasnijih godina. Loše zdravstveno stanje u kasnijem životnom dobu može biti druga važna barijera u ekonomskoj participaciji.

Login (1)

Sie möchten einen Artikel schreiben?

Zögern Sie nicht!

Klicken Sie unten auf den Link und beginnen Sie mit einem neuen Artikel!

Neueste Diskussionen

TreeImage.
Zsuzsanna Dr Kiss-Szabó

Rollenwandel beim Ausbildungspersonal in der beruflichen Aus- und Weiterbildung im 21. Jahrhundert

Der Arbeitsmarkt des 21. Jahrhunderts befindet sich in einem ständigen Wandel. Erfahren Sie mehr über die Veränderungen im Arbeitsumfeld in dem vom BIBB veröffentlichten Artikel "Führung und Kommunikation in der Ausbildung".

Zusätzlich
Profile picture for user npchanta.
Chantal PIERLOT

Fähigkeiten für ein demokratisches Leben aufbauen. Die Rolle der Erwachsenenbildung und -erziehung

Starten Sie die Diskussion, wie die Fähigkeiten des 21. Jahrhunderts aktivere Bürger hervorbringen können!

Zusätzlich
Profile picture for user npchanta.
Chantal PIERLOT

Online-Diskussion - Kreativität und Kultur für den sozialen Zusammenhalt