European Commission logo
Maak een account aan
Je kunt meerdere woorden selecteren met scheidingskomma

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blog

Jak uczyć młodych odpowiedzialności za środowisko?

Nie wystarczy powiedzieć, że troszczę się o środowisko, jeśli nie można tego poprzeć konkretnymi aktywnościami i postawami.

TreeImage.
Przemysław Bohonos

ok. 3 minuty czytania polub, linkuj, komentuj!


W obliczu uprzemysłowionego społeczeństwa i rosnącej populacji o ograniczonych zasobach ludzie muszą podejmować świadome decyzje dotyczące optymalnego wykorzystania zasobów planety. Pojawia się ważne dla edukatorów, nauczycieli i trenerów pytanie: Jak uczyć młodych odpowiedzialności za środowisko?

Poszerzając świadomość ekologiczną młodych ludzi, możemy pomóc w tworzeniu przyszłości, w której każdy świadomy swojego wpływu na planetę, podejmować będzie działania, aby ją chronić. Nie wystarczy powiedzieć, że troszczę się o środowisko, jeśli nie można tego poprzeć konkretnymi aktywnościami i postawami. Dlatego tak ważne, aby szkoły i organizacje pozarządowe uczyły młodych ludzi odpowiedzialności za środowisko.

Co to jest świadomość ekologiczna i dlaczego jest ważna?

Świadomość ekologiczna to świadomość konieczności ochrony środowiska. Obejmuje zarówno wiedzę na temat występujących problemów, jak i postawę aktywności, wyrażającą się chęcią podjęcia działań mających na celu ochronę planety. Wspólne działania osób świadomych ekologicznie mogą znacząco wpłynąć na środowisko.

Ekoedukacja to ważny proces służący przekazywaniu młodym ludziom wiedzy na temat potrzeby ochrony i gospodarowania zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Pomoże stworzyć zrównoważoną przyszłość i umożliwi młodym dokonywanie świadomych wyborów dotyczących ich wpływu na środowisko. Ważne, aby młodzież działała w sposób odpowiedzialny, chroniący środowisko i była zaangażowana.

Zbyt długo nadmiernie korzystaliśmy z zasobów Ziemi i nie zastanawialiśmy się, jakie będą tego konsekwencje. Dlatego odpowiedzialność za środowisko nie jest już sprawą marginalną. To podstawowa zasada dla ludzi, którzy chcą postępować w sposób zrównoważony. Teraz musimy działać dla dobra ludzi na całej planecie.

uczestnicy projektu

fot. archiwum autora

Wychowywanie młodzieży w sposób świadomy ekologicznie

Nauczenie młodych, jak prowadzić zrównoważony i przyjazny dla środowiska styl życia, sprawi, że wezmą odpowiedzialność za swoje działania i utrzymają zdrowszą planetę. Warto podkreślać, że każda mała, trwała zmiana ma wpływ.

Poszerzając świadomość ekologiczną młodych ludzi, możemy pomóc w tworzeniu przyszłości, w której każdy będzie świadomy swojego wpływu na planetę i podejmie działania, aby ją chronić.

Jak uczyć młodych odpowiedzialności za środowisko?

Edukując młodzież o znaczeniu dbania o środowisko, możemy pomóc w stworzeniu pokolenia osób świadomych ekologicznie, które aktywnie przyczyniać się będzie do propagowania i wdrażania zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego. Można to robić poprzez:

  1. Kształtowanie świadomości

Nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody pomaga młodym uświadomić sobie otaczający je świat przyrody. Sprzyja poczuciu związku z naturą i zachęca do docenienia jej piękna i znaczenia.

  1.  Wspieranie odpowiedzialności

Edukacja ekologiczna wpaja poczucie odpowiedzialności za planetę. Młodzież uświadamia sobie, że działania młodych ludzi mają wpływ na środowisko i mogą dokonywać pozytywnych zmian. 

  1. Rozwijanie krytycznego myślenia

Poruszanie kwestii środowiskowych zachęca do krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Młodzi mogą analizować problemy środowiskowe i szukać pomysłów na ich rozwiązanie. 

  1. Kształtowanie zrównoważonych nawyków

Edukacja ekologiczna promuje prośrodowiskowe nawyki i zachowania. Kiedy młodzież zrozumie znaczenie ochrony zasobów i ekosystemów, chętniej stosować będzie praktyki przyjazne dla środowiska.

uczestnicy projektu

fot. archiwum autora

Dobry przykład

Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju „Amicus”, realizujące polsko-rumuński projekt „ZIELONY WOLONTARIAT MŁODYCH” do swojej pracy edukacyjno-rozwojowej młodych wykorzystuje m.in. metodę eksploracji przyrody. Metoda ta daje szansę młodzieży na naukę w sposób atrakcyjny i skuteczny poprzez odkrywanie, obserwowanie i eksperymentowanie. Uczestniczący w projekcie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu uczestniczyli w Eko-Evencie pt. PRZYRODA i ŚWIAT. Najpierw odbyli spacer przyrodniczy w towarzystwie edukatora przyrodniczego Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy, by poznać tajemnice nadgoplańskiego świata przyrody – drzewa, rośliny, ptaki, tworzące ekosystem. Dyskutowali o znaczeniu przyrody dla świata, o tym dlaczego przyrodę należy chronić. Wymyślali też hasła promujące proekologiczne postawy do wykorzystania w młodzieżowej kampanii społecznej w Internecie pt. JA CHRONIĘ PRZYRODĘ, A TY? Uczestniczyli w akcji sprzątania brzegów jeziora Gopło.


Interesujesz się edukacją osób dorosłych w zakresie ekologii?

Szukasz inspiracji, sprawdzonych źródeł informacji i niestandardowych form pracy?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat opublikowane na polskim EPALE!


Zobacz także:

Potrzeby edukacyjne i luki w stosunku do osób starszych w zakresie stosowania rozwiązań przyjaznych starzeniu się i środowisku (AFECO)

Możliwości indywidualnego poszerzania wiedzy w obszarze alfabetyzacji energetycznej

Spacery botaniczno-historyczne

Łąki kwietne w edukacji dorosłych

Login (0)

Commentaar

Profile picture for user n00f9x0x.
Natalia Marciniak-Madejska
Community Hero (Gold Member).
vr, 06/21/2024 - 15:21

Popieram! W dobie rosnących wyzwań związanych z degradacją środowiska, edukacja ekologiczna nie jest już opcjonalna, ale konieczna. Aby rzeczywiście troszczyć się o środowisko, nie wystarczy mówić – musimy działać. Konkretnie.

Kształtowanie świadomości ekologicznej zaczyna się od małych kroków: od codziennych nawyków, przez praktyczne działania, po edukację. Szkoły i organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w tym procesie, ucząc młodzież, jak prowadzić zrównoważony styl życia. Dzięki temu młodzi ludzie nie tylko zrozumieją, ale i poczują, że ich działania mają realny wpływ na planetę.

Edukujmy młodzież o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, wspierajmy poczucie odpowiedzialności, rozwijajmy krytyczne myślenie i kształtujmy zrównoważone nawyki. Każda, nawet najmniejsza, zmiana w codziennym zachowaniu może przynieść pozytywne efekty.

To my, dorośli, musimy być przykładem dla młodych. Pokażmy, że dbanie o środowisko to nie tylko trend, ale fundamentalna zasada, którą należy wprowadzać w życie. Takie podejście zapewni, że przyszłe pokolenia będą żyć w bardziej zrównoważonym i zdrowym świecie.

Login (0)
Profile picture for user Katarzyna Zak.
Katarzyna Zak-Caplot
Community Hero (Gold Member).
wo, 06/19/2024 - 20:50

Kształtowanie nawyków to świetna rzecz. Mój mąż nauczył się w szkole we Francji, żeby każdego dnia podnieść jeden śmieć. Proste, a genialne.

Login (0)
Profile picture for user karosusk.
Karolina Suska
Community Hero (Gold Member).
wo, 06/19/2024 - 14:09

Ekologia to bardzo ważny temat, który warto wprowadzać w środowiska lokalne (nie tylko młodzieżowe). Sposoby, które wymieniasz mogą mieć realne przełożenie na przyszłe wybory i zachowania pro_ekoligoczne. Ważne jest, by edukacja w tym zakresie zaczynała się możliwie wcześnie i była prowadzona w sposób przemyślany i konsekwentny. Daje to większą szansę na realną zmianę, która często wymaga czasu.

Login (0)

Users have already commented on this article

Log in of Registreer om te reageren.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Laatste discussies

TreeImage.
NSS EPALE Vlaanderen

Wat staat er in de jobomschrijving van de centrumcoördinator?

'It's lonely at the top' voor de directeur van een centrum voor volwasseneducatie. Dat gevoel staat nergens beschreven in vacatures.
Dit is een oproep van om jobomschrijvingen te delen én een uitnodiging om het over het gevoel van eenzaamheid, of andere gevoelens, aan de top van een organisatie te hebben.

Meer
Profile picture for user Karine Nicolay.
Karine Nicolay

EPALE Discussie: Wat kunnen we doen om de volwasseneneducatie beter te maken voor mensen met een beperking?

In juni richt EPALE de schijnwerpers op hoe mensen met een beperking kunnen bijleren. We horen graag van jou hoe we volwasseneneducatie voor mensen met een beperking kunnen verbeteren. De schriftelijke discussie (in het Engels) zal plaatsvinden op 8 juni om 14 uur (CEST).
Meer