European Commission logo
Maak een account aan
Je kunt meerdere woorden selecteren met scheidingskomma

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Nieuws

NVO Identitet realizuje projekat “Lična karta dostojanstva strarijih lica u Crnoj Gori”

Profile picture for user NVO Identitet.
NVO PROJEKTI
Community Collaborator (Silver Member).

Polazeći od pretpostavke da starije osobe često sačinjavaju jadnu od najranjivijih grupa u društvu i da se suočavaju sa rizicima pojave staračke nemoći, diskriminacije, zanemarivanja pa čak i zlostavljanja, sa karakterističnom dimezijom dosijalne isključenosti, projekat ”Lična karta dostojanstva starijih lica u Crnoj Gori“ je osmišljen da na niz potreba u oblasti zaštite starijih lica odgvori tako što će dati doprinos oblasti i tako što će starija lica kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite imati konkretne benefite i inkluzivni model aktivnog i kvalitetnog življenja.

S obzirom da zajednički život po automatizmu za starije ne znači i obezbedjenu socijalnu zaštitu od strane drugih članova porodice, projekat upravo daje mogućnost uključivanja starijih koji će na konkretnom primjeru dokazivati svoju participaciju, značaj dejlovanja i sopstvenog postojanja, što JE upravo njihova “lična karta dostojanstva”.

Na taj način se smanjije i osjetljivost starijih osoba na rizike koji su direktno u vezi sa godinama života, uključujući staračku nemoć, gubitak zarađenih prihoda i odredjene forme bolesti, a život dobija suštinu i smisao.

Glavni cilj projekta: Povećanje socijalne uključenosti starijih lica i poboljšanje kvaliteta njihovog života je proces i zadatak koji se permanentno postiže i kome projekat daje doprinos utoliko što je ovaj opti cilj osmišljen tako da su ka njemu orijentisane sve projektne aktivnosti i misija projekta.

Časopis.

Prvi posebni cilj projekta: Uspostavljanje obrazaca korišćenja kapaciteta starijih za samostalan život i društvenu inkluziju je ostvaren utoliko što je obrazac obrazaca korišćenja kapaciteta starijih za samostalan život i društvenu inkluziju uspostavljen na samom početku realizacije projekta i što se po njemu odvijaju projektne aktivnosti.

Drugi posebni cilj projekta: Povećana svijest javnosti o značaju poštovanja dostojanstva starijih lica i nediskriminacije na osnovu starosti je cilj na kome projekat insistira i on je uveliko počeo da se konfirmiše u društvu.

Treći posebni cilj projekta: Prevaziđeni stereotipi i predrasude o mogućnostima starijih lica u posebnim okolnostima i socijalnom riziku kroz povećanu društveno odgovornu praksu je napor da se poveže što veći broj društvenih subjekata i da na taj način, kroz odgovorno ponašanje i razumijevanje socijalnog rizika starijih lica dođe do prevazilaženja stereotipa i predrasuda o tome šta i koliko mogu starija lica u posebnim okolnostima, što je povezano i sa socijalnom inkluzijom i sa dostojanstvom starijih lica.

Direktna ciljna grupa su stara lica – lica starija od 67 godina kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite.

Po strukturi: 150 žena i muškaraca sa teritorije cijele Crne Gore – 43% žena i 57% muškaraca, od kojih 50 lica obuhvaćeno u okviru aktivnosti 3. Objavljivanje časopisa “Lična karta dostojanstva”, a 100 lica u okviru aktivnosti 4. Promovisanje časopisa (koju moderira 10 najaktivnijih predstanika/ca ciljne grupe.

POTREBE CILJNE GRUPE na koje se projektne aktivnosti odnose su:

1. Prevazilaženje negativnih stereotipa

Prožimanje negativnim stereotipima se javlja i kod kapaciteta starijih osoba i može biti ozbiljna prepreka u njihovoj participaciji u društvu. Često je opisivano na primjer, da starije osobe nemaju odgovarajuće vještine za mnoge forme ekonomskih aktivnosti. Ovo može biti istina u nekim slučajevima a u nekim ne. Bilo bi štetno ne koristiti potencijale rastuće starije populacije.

2. Promovisanje dobrobobiti

Potreba da se prmovišu dobrobiti za starija lica je prepoznata u vidu socijalne pravde, ključujući i vrlo siromašne, one koji su u riziku od zloupotrebe, onih koji pripadaju manjinama i onih sa ograničenim stepenom obrazovanja. Ovjde se posebno misli da najugorženiji dio ciljne gurpe koji imaju ograničen pristup društvenom životu i koji su dodatno pogođeni siromaštvom, a uz to i bolestima. Mnoge starije osobe imaju nedostatak u vještini pismenosti i formalnom obrazovanju. Tamo gdje je ovo slučaj, ključno pitanje za starosno podržavajuću politiku je obezbjeđivanje da starije osobe dobiju mogućnosti kao i druge dobne grupe da steknu ili razviju nove vještine i kompetencije.

3. Podizanje nivoa svijesti, zastupanje i obrazovanje u vezi sa pitanjima starenja

Ljudi svih uzrasta imaju sposobnost da uče nove vještine i ostvare lični i profesionalni razvoj ako im se obezbijedi odgovarajuće obučavanje. Ali, radeći dalje na tome, javlja se i značajan broj zahtjeva u programiranju odgovarajućih politika za permanentno (cjeloživotno) učenje koje ohrabruje kontinuirano „osvježavanje“ vještina i radnih kapaciteta i omogućava radnicima da ostanu produktivni i kompetitivni na tržištu rada sve do svojih kasnijih godina. Loše zdravstveno stanje u kasnijem životnom dobu može biti druga važna barijera u ekonomskoj participaciji.

 

Projekat realizuje NVO Identitet podrškom Ministarstva rada i socijalnog staranja u 2021. godini.

 

Veselin D.

Login (1)
Labels

Wil je een artikel schrijven?

Aarzel niet!

Klik op de link hieronder en plaats jouw artikel!

Laatste discussies

TreeImage.
NSS EPALE Vlaanderen

Wat staat er in de jobomschrijving van de centrumcoördinator?

'It's lonely at the top' voor de directeur van een centrum voor volwasseneducatie. Dat gevoel staat nergens beschreven in vacatures.
Dit is een oproep van om jobomschrijvingen te delen én een uitnodiging om het over het gevoel van eenzaamheid, of andere gevoelens, aan de top van een organisatie te hebben.

Meer
Profile picture for user Karine Nicolay.
Karine Nicolay

EPALE Discussie: Wat kunnen we doen om de volwasseneneducatie beter te maken voor mensen met een beperking?

In juni richt EPALE de schijnwerpers op hoe mensen met een beperking kunnen bijleren. We horen graag van jou hoe we volwasseneneducatie voor mensen met een beperking kunnen verbeteren. De schriftelijke discussie (in het Engels) zal plaatsvinden op 8 juni om 14 uur (CEST).
Meer