European Commission logo
Create an account
Can select multiple words with divider comma

EPALE - Elektronisk Plattform for Voksnes Læring i Europa

Blog

Edukacja ekologiczna

Ochrona środowiska stanowi od lat poważne wyzwanie, zwłaszcza wobec dynamicznego rozwoju nowych technologii i pojawiania się coraz nowszych produktów wysokoprzetworzonych, tak przemysłowych, jak i konsumpcyjnych. Czasy współczesne obfitują w katastrofy ekologiczne, zanieczyszczenia i kryzysy środowiskowe, wpływające na zmianę klimatu. Tym niekorzystnym zjawiskom można przeciwdziałać, między innymi poprzez edukację ekologiczną młodego pokolenia Polaków.

Czym jest edukacja ekologiczna?

Ekologia jest nauką o przyrodzie ze szczególnym uwzględnieniem jej ochrony. Umożliwia poznanie współzależności różnych zjawisk przyrodniczych i ich wpływu na życie różnych organizmów, w tym także człowieka. Kształtowanie świadomości ekologicznej jest niezwykle ważne, ponieważ jest ona podstawą utrzymania prawidłowego poziomu życia. A decydując się na odpowiednie postępowanie w życiu codziennym, można odegrać istotną rolę w kształtowaniu środowiska. Najprostszym i najczęstszym przykładem jest niepozostawianie śmieci i odpadków w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Edukacja ekologiczna w Polsce ma charakter obowiązkowy na podstawie dokumentów państwowych oraz ratyfikowanych przez Polskę umów międzynarodowych, w których zostały przyjęte te zobowiązania. Głównym polskim dokumentem jest ustawa Prawo ochrony środowiska. 1

Edukacja ekologiczna obejmuje bardzo różne formy upowszechniania wiedzy o przyrodzie i podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej. Wprowadzenie do szkół programów nauczania z zakresu ochrony środowiska ma na celu ukształtowanie u uczniów odpowiednich postaw, przejawiających się m.in. w umiejętności zauważania zjawisk zachodzących w przyrodzie, ale i przewidywania ich następstw, stosunku emocjonalnym do tych zjawisk oraz znajomości zasad i sposobów działania na rzecz ochrony środowiska. Duże znaczenie ma także propagowanie określonych zachowań, przyjaznych dla otoczenia.

Regulacje prawne

Art. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska określa cel działań, podejmowanych przez człowieka na rzecz utrzymania środowiska naturalnego w możliwie najlepszym stanie. Celem tym jest zachowanie i przywracanie równowagi przyrodniczej, zatem ochrona środowiska polega na:

  1. racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju

  2. przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom

  3. przywracaniu elementów przyrodniczych do stanu właściwego. 2

Główne ustalenia zapadają w Ministerstwie Ochrony Środowiska, a nadzór nad przestrzeganiem przepisów sprawuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska. Z kolei Państwowa Rada Ochrony Przyrody ma za zadanie dokonywanie oceny stanu środowiska i sporządzanie raportów z badań kontrolnych. Natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej finansuje inwestycje, umożliwiające dostosowanie naszych standardów ochrony środowiska do wymogów Unii Europejskiej, np. budowę oczyszczalni ścieków. Swój udział w działaniach prośrodowiskowych ma także Minister Zdrowia, który wydał rozporządzenie o wymogach bezpieczeństwa dla zdrowia wody z własnych ujęć 3. Badaniami wody zajmują się wyspecjalizowane instytucje, np. https://strefawodna.pl/content/11-badania-wody .

Nie sposób nie wspomnieć o organizacjach pozarządowych, działających na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej, jak Liga Ochrony Przyrody, Polski Klub Ekologiczny, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych czy Greenpeace.

Przykłady działań proekologicznych

Edukacja ekologiczna powinna mieć charakter kompleksowy, kształtujący świadomość w zakresie ochrony środowiska w skali od ogólnoświatowej do lokalnej. Przykładem tej pierwszej może być niedawno zakończona Konferencja ws. Zmian Klimatu COP24 w Katowicach i poruszana podczas obrad tematyka emisji dwutlenku węgla do atmosfery czy ekologiczne metody pozyskiwania energii. Oprócz tego istotne znaczenie ma przeciwdziałanie zanieczyszczeniom wód oceanicznych na skutek awarii statków, zwłaszcza tankowców. W skali krajowej jest to tworzenie stref chronionych, jak rezerwaty, parki krajobrazowe i narodowe, które umożliwiają zachowanie przyrody w jej naturalnym stanie, ocalenie ekosystemów i rzadkich gatunków flory i fauny. Należy podkreślić rolę Polskiego Związku Łowieckiego, który – wbrew szkodliwym stereotypom – zajmuje się dokarmianiem zwierzyny, jej introdukcją i reintrodukcją (np. przygotowania do reintrodukcji dropia w Wielkopolsce) oraz walką z kłusownictwem, niszczeniem naturalnych siedlisk zwierząt oraz walką z wypieraniem szlachetnych gatunków rodzimych przez inwazyjne (np. norki europejskiej przez norkę amerykańską).

W skali lokalnej należy zwrócić uwagę na niewypalanie traw i niedokonywanie wycinki lasów tam, gdzie nie jest to absolutnie konieczne. W jeszcze bardziej zawężonym zakresie trzeba uświadamiać młodzież w aspekcie prawidłowego segregowania śmieci, niespalania ich w domowych urządzeniach grzewczych, oszczędzania wody, recyklingu opakowań, budowy karmników przed zimą i regularnego wykładania pożywienia dla ptaków.

Projekty ekologiczne

Rolą trenera jest wspólna praca w środowisku i na jego rzecz w taki sposób, aby wszyscy umieli zauważać, analizować, oceniać zjawiska i podejmować odpowiednie działania. Służą temu różne formy projektów:

  • konkursy – np. fotograficzne, o tematyce roślinnej, zwierzęcej, związanej z krajobrazem regionu

  • doświadczenia i badania – np. dlaczego rośliny więdną, dlaczego nie powinno się stosować pestycydów, znaczenie czystości powietrza

  • akcje jednorazowe, np. sprzątanie świata

  • nauka segregowania odpadów.

Propozycji może być znacznie więcej; chodzi o to, aby zainteresować problematyką. Wszystko zależy od inwencji i zaangażowania trenera.

Login (1)

Kommentarer

W dzisiejszych czasach obserwuje się coraz więcej zmian klimatycznych i problemów ekologicznych na naszej planecie. To był główny powód zorganizowania szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Pytanie czy można już od najmłodszych lat wyjaśniać dzieciom coraz szerzej rozwijające się kłopoty związanego z klimatem? Oczywiście , że tak. Moim zdaniem już w przedszkolu powinno się uzmysławiać dzieci jakie są problemy i w jaki sposób możemy im przeciwdziałać. Edukacja ekologiczna jest bardzo ważnym elementem w nauczaniu. Nauczyciele mają szansę już od małego wpajać dzieciom jakie zachowania mogą pomóc środowisku, w którym sami żyją. Dzięki edukacji ekologicznej pobudza się wrażliwość na potrzeby środowiska, kształci się umiejętność dostrzegania i przeciwdziałania problemów środowiskowych. Oprócz teorii powinno się w placówkach wdrażać pewne czynności ratujące naszą planetę, aby dzieci mogły same zaobserwować i uczestniczyć w tych działaniach np. zbieranie zużytych baterii, segregacja odpadów i wiele innych. 
Login (0)

Edukacja ekologiczna to pojęcie pojawiające się coraz częściej w szkolnej rzeczywistości. Wszyscy znają akcję sprzątania świata czy segregowania śmieci. Coraz częściej wśród najmłodszych świadomie funkcjonuje pojęcie recyklingu. Dzieciaki dzięki mądrym i odpowiedzialnym zajęciom wiedzą, że papier czy szkło można wielokrotnie przetwarzać. W formie zabaw (budowanie pojazdu z surowców wtórnych, plakaty ekologiczne) uczniowie przyswajają wiedzę i umiejętności praktyczne. A wiadomo,że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci :)
Login (0)

Edukacja młodego pokolenia, która odbywa się w placówkach oświaty jest niewątpliwie ważną nauką. Młodzi ludzie często nie zwracają uwagi na zanieczyszczanie środowiska oraz nie wiedzą jak temu przeciwdziałać. Moim zdaniem, ważne jest, aby w szkołach, oprócz typowych lekcji na temat ekologii, nauczyciele organizowali wycieczki do parków czy lasów, a także zachęcali uczniów do brania udziału w konkursach związanych z ekologią. Dzięki temu zwiększy się świadomość młodych ludzi, którzy wkrótce przyczynią się do działań na rzecz ochrony środowiska.
Login (0)

Zanieczyszczanie środowiska przyrodniczego jak wspomniano w artykule jest tematem dyskusji na całym świecie od kilku lat. Jak temu przeciwdziałać? Odpowiedź jest prosta, przede wszystkim należy kształtować właściwe podstawy wobec środowiska już od najmłodszych lat, ponieważ świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie, a jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie. Również uważam, że nauczenie dzieci szacunku do przyrody, pokazanie sposobów jej ochrony, zauważanie zjawisk i przewidywanie następstw w przyrodzie powinny stać się podstawowymi komponentami edukacji ekologicznej. Dzięki temu wiedza na temat ochrony środowiska będzie mogła być przekazywana z pokolenia na pokolenie. 
Login (0)

Login or Sign up to join the conversation.

Want another language?

This content may also be available in other languages. Please select one below
Switch Language

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Siste diskusjoner

TreeImage.
Linda Beate BERG

Hvilken rolle spiller voksnes læring og utdanning i utviklingen av folks ferdigheter for et demokratisk liv?

Bli med i diskusjonen om hvordan ferdigheter for det 21. århundret kan skape flere aktive borgere!

Mer
Profile picture for user Ingrid Radtke.
Ingrid Radtke

Online diskusjon om Kultur i en krisesituasjon.

? Hold av dato 28. april fra kl 10 til 16 til ny EPALE diskusjon.

? Denne gangen blir det en online diskusjon om et viktig tema som handler om "Kultur i en situasjon med krise".

Mer
Profile picture for user Ingrid Radtke.
Ingrid Radtke

EPALE Discussion: Building inclusive linguistic diversity in Europe

Learning languages is a key not only for social inclusion, workforce mobility, but it also contributes to a cohesive, culturally enriched Europe. Take part in our next discussion to discuss the role of language learning in Europe today!

Mer