European Commission logo
Oħloq kont
Tista’ tagħżel diversi kliem b’virgola diviżorja

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim tal-Adulti fl-Ewropa

Blog

Blog

Savas profesionālās kompetences novērtēšana,atzīšana un iespējamā izmaksu kompensēšana – soli pa solim

Ja esi nodarbināts, vecumā no 25 gadiem un esi izvēlējies iegūt valsts atzītu dokumentu, novērtējot savu profesionālo kompetenci, par ko vēlies saņemt kompensāciju no ES fondu un valsts budžeta līdzekļiem, šeit atradīsi informāciju, kā to izdarīt.
Profile picture for user Aldis Lazda.
Aldis Lazda

Ja esi nodarbināts, vecumā no 25 gadiem un esi izvēlējies iegūt valsts atzītu dokumentu, novērtējot savu profesionālo kompetenci, par ko vēlies saņemt kompensāciju no ES fondu un valsts budžeta līdzekļiem, šeit atradīsi informāciju, kā to izdarīt.

 

1. SOLIS - jāvēršas profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā, kurai ir kvalitātes dienesta deleģējums.

Ar profesionālās kompetences novērtēšanas institūciju un novērtējamo profesionālo kvalifikāciju sarakstu, kurās var iegūt novērtēšanu projekta "Nodarbināto profesionālās kompetences pilnveide" ietvaros, vari iepazīties šeit (.xlsx).

Izvēlētajā profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā var saņemt ne mazāk kā divas bezmaksas konsultācijas par profesijas standarta prasībām un profesionālās kvalifikācijas eksāmena norisi, un vienas bezmaksas konsultācijas ilgums ir 60 minūtes. Profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā pēc nepieciešamības var saņemt papildu konsultācijas, par kurām var būt noteikta samaksa. Lūgums ņemt vērā, ka papildus konsultāciju izmaksas netiks kompensētas.

Profesionālās kvalifikācijas eksāmena saturs tiek izstrādāts, balstoties uz attiecīgā profesijas standartā noteikto profesionālo kompetenču pārbaudi. Profesionālās kvalifikācijas eksāmens sastāv no divām daļām:

  • teorētiskā daļa,
  • praktiskā daļa.

Eksāmena teorētiskās daļas saturu izstrādā, balstoties uz profesijas standartā noteiktajām profesionālajām kompetencēm, kuras tiek izmantotas atbilstošas profesionālās pamatizglītības (pirmais kvalifikācijas līmenis), arodizglītības (otrais kvalifikācijas līmenis) vai profesionālās vidējās izglītības (trešais kvalifikācijas līmenis) programmas apguves laikā. Attiecībā uz pretendentiem, kuri vēlas novērtēt savu profesionālo kompetenci, nav noteiktas prasības par iepriekš iegūto izglītību. Lūgums ņemt vērā, ka profesionālās kvalifikācijas eksāmeni jākārto valsts valodā (Izglītības likuma 9. panta 4. punkts).

 

2. SOLIS - jāapzinās, kādā līmenī ir iepriekš iegūtās praktiskās un teorētiskās zināšanas.

Pašvērtējums palīdzēs apzināties savas zināšanas, prasmes un iemaņas, kā arī to līmeni. Pašvērtējumā jāatzīmē personiskajā un profesionālajā pieredzē iegūtās kompetences, ko vēlies novērtēt.

Pirms veikt pašvērtējumu, rūpīgi jāapdomā, kādus darbus un uzdevumus vari veikt kvalitatīvi, kādus mazāk kvalitatīvi, ko vēlies vēl apgūt papildus.

Lai sekmīgāk izvērtētu savas zināšanas, iesakām atbildēt uz šādiem jautājumiem:

  • Vai es pietiekamā līmenī pārzinu profesionālo terminoloģiju?
  • Vai es orientējos profesijai nepieciešamajās tehnoloģijās, materiālos, normatīvajos aktos un darba paņēmienos?
  • Kādas ir manas teorētiskās zināšanas profesijā?
  • Kādas ir manas praktiskās prasmes un iemaņas?
  • Vai es interesējos par jaunākajām tehnoloģijām, darba paņēmieniem, materiāliem, normatīvajiem aktiem attiecīgajā nozarē un esmu ar tiem iepazinies?

 

3. SOLIS - profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā iesniedz iesniegumu par profesionālās kompetences novērtēšanu (pēc tam, kad esi guvis pārliecību par savu kompetenču atbilstību un gatavību profesionālās kvalifikācijas eksāmena kārtošanai).

Iesnieguma paraugu var lejuplādēt šeit (.docx). Iesniegumam obligāti pievieno maksājuma dokumentu, kas apliecina samaksu par profesionālās kvalifikācijas eksāmenu.

Lūgums ņemt vērā, ka maksājumu par profesionālās kompetences novērtēšanu var veikt pats pretendents vai cita fiziska vai juridiska persona (piemēram, darba devējs), taču maksājuma uzdevumā obligāti norāda informācija par maksājuma mērķi, t.i., par profesionālās kvalifikācijas eksāmenu, kā arī pretendenta vārdu, uzvārdu, personas kodu, ja maksā cita persona.

Noteikti saglabā iesniegtā iesnieguma un tam pievienotā maksājuma dokumenta kopiju!

 

4. SOLIS - kārto profesionālās kvalifikācijas eksāmenu profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā:

  • divu mēnešu laikā pēc iesnieguma iesniegšanas profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā;
  • tuvākā laikā, kad profesionālās kompetences novērtēšanas institūcija var nodrošināt profesionālās kompetences novērtēšanu, bet ne ilgāk par sešiem mēnešiem.

 

5. SOLIS - pēc sekmīgi nokārtota profesionālās kvalifikācijas eksāmena saņem valsts atzītu profesionālo kvalifikāciju apliecinošu dokumentu – profesionālās kvalifikācijas apliecību.

 

6. SOLIS - vērsies ar iesniegumu Valsts izglītības attīstības aģentūrā par ārpus formālās izglītības sistēmas apgūtās profesionālās kompetences novērtēšanas izmaksu kompensēšanu.

Iesnieguma paraugs pieejams šeit (.docx)

Iesniegumam ir jāpievieno:

  • iesnieguma par profesionālās kompetences novērtēšanu un tam pievienotā maksājuma dokumenta, kas abi tika iesniegti profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā, kopijas;
  • iegūtās profesionālās kvalifikācijas apliecinošā dokumenta kopija;
  • ja piesakoties profesionālās kompetences novērtēšanai (3. SOLIS), biji ar trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusu, jāpievieno izziņas par maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu kopija;
  • aizpildītu un parakstītu dalībnieka anketu, kuru var lejuplādēt lejuplādēt šeit.

 

Izmaksas tiks kompensētas, ja, piesakoties profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā (3.SOLIS), atbilsti mērķa grupai! Mērķa grupa ir nodarbinātas personas (darba ņēmējs, pašnodarbinātā persona) vecumā no 25 gadiem. Pretendentam jāatbilst šiem nosacījumiem dienā, kad iesniedz iesniegumu profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijā (3.SOLIS). 


Pārpublicēts no www.macibaspieaugusajiem.lv.

Login (0)

Want to write a blog post ?

Toqgħodx lura milli tagħmel dan!
Agħfas fuq il-ħolqa t'hawn taħt u tella' artiklu ġdid!

L-aħħar diskussjonijiet

Profile picture for user tom.borg.
Tom Borg

EPALE 2021 Thematic Focuses. Let's start!

We invite you to enrich what is set to be an intense year ahead with your contributions and expertise! Let's start by taking parto in this online discussion. The online discussion will take place Tuesday 9 March 2021 from 10 a.m. to 4 p.m. CET. The written discussion will be introduced by a livestream with an introduction to the 2021 Thematic Focuses, and will be hosted by Gina Ebner and Aleksandra Kozyra of the EAEA on the behalf of the EPALE Editorial Board.

More
Profile picture for user Mahira.
Mahira Spiteri

Diskussjoni ta’ EPALE: Il-forniment ta’ tagħlim ta’ ħiliet bażiċi

Il-ħiliet bażiċi huma trasversali. Dawn mhumiex rilevanti biss għall-politika edukattiva, iżda huma rilevanti wkoll għall-politiki tal-impjiegi, tas-saħħa, soċjali u ambjentali. Il-bini ta’ miżuri ta’ politika koeżivi li jappoġġjaw lill-persuni bi ħtiġijiet bażiċi ta’ ħiliet huwa meħtieġ mhux biss biex il-Perkorsi ta’ Titjib tal-Ħiliet ikunu suċċess, iżda wkoll biex jgħinu fil-bini ta’ soċjetajiet aktar reżiljenti u inklużivi. Id-diskussjoni online se ssir f’din il-paġna fis-16/17 ta’ Settembru bejn l-10:00 u s-16:00 CET u se tkun immoderata mill-Koordinaturi Tematiċi ta’ EPALE tal-EBSN

More

Latest News

Avvenimenti li ġejjin