European Commission logo
Oħloq kont
Tista’ tagħżel diversi kliem b’virgola diviżorja

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim tal-Adulti fl-Ewropa

News

Aħbarijiet

Slovensko má prvú mládežnícku delegátku pri Svetovej zdravotníckej organizácii - WHO

Profile picture for user Monique.
Monika Petlušová
Screenshot_23_0

Odbor mládeže Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvorilo v spolupráci s organizáciou IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Študentskou radou vysokých škôl nový program pre mladých ľudí - mládežnícky delegát/mládežnícka delegátka SR pri WHO.

Dňa 5. mája 2020 v IUVENTE zasadala výberová komisia v zložení zástupcov vyššie uvedených organizácií, ktoré nad programom prevzali záštitu a 5 kandidátok, ktoré uspeli v prvom kole výberového konania. To pozostávalo z napísania eseje v anglickom jazyku na tému: „Ako by ste zabezpečili, aby daná krajina mala optimálnu kombináciu technologických a ľudských zdrojov na efektívne zvládnutie šírenia koronavírusu COVID-19?“, popisu agendy, ktorej sa počas mandátu mládežníckeho delegáta plánujú venovať, motivácie, zodpovedania osobnostných otázok a zaslania životopisu.

V druhom kole, ktoré prebiehalo formou ústneho pohovoru v slovenskom a anglickom jazyku, komisia overovala ďalšie znalosti a predpoklady kandidátok, ako aj bližšie detaily k uskutočňovaniu nimi navrhnutej agendy.

V dvojkolovom výberovom procese napokon zvíťazila Katarína Dudová, ktorá sa tak stala prvou mládežníckou delegátkou SR pri WHO. Katarína bude reprezentovať slovenskú mládež na pôde WHO a zároveň zvyšovať povedomie o témach duševného a globálneho zdravia medzi mladými ľuďmi na Slovensku.

Screenshot_24_0

Katarína Dudová, pochádza z východného Slovenska, je absolventkou bakalárskeho štúdia Globálneho zdravotníctva a sociálnej medicíny na King’s College London, vďaka ktorému jej témy globálneho zdravotníctva prirástli k srdcu. Počas štúdia mala príležitosť stráviť rok na Western University v Kanade a leto na humanitárnom projekte STEP-IN v Iraku. Po vyštudovaní bakalárskeho štúdia sa rozhodla vrátiť na Slovensko a absolvovať študijno-formačný program v Kolégiu Anton Neuwirtha. Od septembra pracuje na národnom projekte PIAAC - Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých.

„Prvá reakcia po oznámení výsledku bola rozhodne radosť. Radosť, ktorá bola následne sprevádzaná príjemným pocitom zodpovednosti. Veľmi ma potešilo, že som dnes dostala skvelú príležitosť, aby som mohla svoj čas a energiu investovať do diela, o ktorom verím, že bude pre mladých na Slovensku prínosné,“ opísala svoje prvé dojmy Katarína.

V rámci svojho mandátu sa plánuje venovať nesmierne aktuálnej a významnej téme duševného zdravia. „Ako svoju hlavnú agendu som si vybrala zvýšenie povedomia o dôležitosti duševného zdravia medzi mladými. Po návrate zo zahraničia som si túto problematiku začala všímať viac v slovenskom kontexte. Najmä osobné skúsenosti s mladými ľuďmi naokolo, mi pomohli navnímať, že to čo tu chýba je práve pozitívny prístup k duševnému zdraviu a potreba pozdvihnutia tejto témy vo verejnom diškurze. Mladí sú dnes vystavení mnohým stresujúcim faktorom, ako vysoké očakávania zo strany príbuzných a okolia, komplikované rodinné vzťahy, či narastajúcemu syndrómu vyhorenia. Je dôležité, aby mladí ľudia cítili, že na tom, čo prežívajú naozaj záleží a dá sa s tým efektívne pracovať. Mojím primárnym cieľom je tak vytvoriť priestor na potrebnú diskusiu a pozvať mladých rozprávať sa o týchto dôležitých témach.“

V nasledovných týždňoch čaká mládežnícku delegátku príprava plánu aktivít na základe stanovenej agendy v spolupráci s IUVENTOU. Zároveň sa bude pripravovať na reprezentáciu slovenskej mládeže pri WHO v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

ZDROJ: www.minedu.sk 

Login (1)

Trid tikteb artiklu?

Toqgħodx lura milli tagħmel dan!

Ikklikkja l-link t’hawn taħt u ibda ibgħat artiklu ġdid!

L-aħħar diskussjonijiet

Profile picture for user tom.borg.
Tom Borg

EPALE 2021 Thematic Focuses. Let's start!

We invite you to enrich what is set to be an intense year ahead with your contributions and expertise! Let's start by taking parto in this online discussion. The online discussion will take place Tuesday 9 March 2021 from 10 a.m. to 4 p.m. CET. The written discussion will be introduced by a livestream with an introduction to the 2021 Thematic Focuses, and will be hosted by Gina Ebner and Aleksandra Kozyra of the EAEA on the behalf of the EPALE Editorial Board.

More
Profile picture for user Mahira.
Mahira Spiteri

Diskussjoni ta’ EPALE: Il-forniment ta’ tagħlim ta’ ħiliet bażiċi

Il-ħiliet bażiċi huma trasversali. Dawn mhumiex rilevanti biss għall-politika edukattiva, iżda huma rilevanti wkoll għall-politiki tal-impjiegi, tas-saħħa, soċjali u ambjentali. Il-bini ta’ miżuri ta’ politika koeżivi li jappoġġjaw lill-persuni bi ħtiġijiet bażiċi ta’ ħiliet huwa meħtieġ mhux biss biex il-Perkorsi ta’ Titjib tal-Ħiliet ikunu suċċess, iżda wkoll biex jgħinu fil-bini ta’ soċjetajiet aktar reżiljenti u inklużivi. Id-diskussjoni online se ssir f’din il-paġna fis-16/17 ta’ Settembru bejn l-10:00 u s-16:00 CET u se tkun immoderata mill-Koordinaturi Tematiċi ta’ EPALE tal-EBSN

More

Latest News

Avvenimenti li ġejjin