European Commission logo
Izveidot profilu
Var atlasīt dažādus vārdus, atdalot ar komatu

EPALE - Eiropas pieaugušo mācīšanās elektroniskā platforma

Blog

Blog

Istota Coachingu

Szkolenia nie budzą już takiego zainteresowania jak na przykład w latach dziewięćdziesiątych, niektórzy wręcz uważają, że stały się przereklamowane. Coraz częściej szefowie myślą, że szkoda czasu na szkolenie, gdzie treści jest albo zbyt ogólna, albo okazuje się nie do wykorzystania w danej branży. Dlatego, zamiast wysyłać pracowników na szkolenia zaczęto organizować szkolenia zamknięte – takie, gdzie program był ściśle dopasowany do potrzeb i oczekiwań firmy. I o ile szkolenia bardziej przypominają relację nauczyciel-uczeń, tak pojawia się nieco inna forma rozwoju – coaching, czyli proces nauki, pomagający rozwijać umiejętności i osiągać lepsze wyniki w pracy poprzez trafną diagnozę problemu, właściwą obserwację, rzetelne i obiektywne informacje zwrotne, oparte na dobrej relacji pomiędzy coachem i szkolonym pracownikiem.

Szkolenia nie budzą już takiego zainteresowania jak na przykład w latach dziewięćdziesiątych, niektórzy wręcz uważają, że stały się przereklamowane. Coraz częściej szefowie myślą, że szkoda czasu na szkolenie, gdzie treści jest albo zbyt ogólna, albo okazuje się nie do wykorzystania w danej branży. Dlatego, zamiast wysyłać pracowników na szkolenia zaczęto organizować szkolenia zamknięte – takie, gdzie program był ściśle dopasowany do potrzeb i oczekiwań firmy. I o ile szkolenia bardziej przypominają relację nauczyciel-uczeń, tak pojawia się nieco inna forma rozwoju – coaching, czyli proces nauki, pomagający rozwijać umiejętności i osiągać lepsze wyniki w pracy poprzez trafną diagnozę problemu, właściwą obserwację, rzetelne i obiektywne informacje zwrotne, oparte na dobrej relacji pomiędzy coachem i szkolonym pracownikiem. Nauczanie jest przekazywaniem wiedzy przez nauczyciela uczniowi; nauczyciel wie coś, czego nie wie uczeń; to nauczyciel jest ekspertem. Odwrotnie dzieje się w przypadku coachingu. Coachowany jest ekspertem i to on zna odpowiedzi, a nie coach. Więc jak tu się uczyć? Żeby to zrozumieć, należy wyjaśnić istotę coachingu.

Beautiful-brainstorming-businesswomen-601170

Coaching jest sztuką osiągania rezultatów za pomocą rozmowy. Coach i coachowany nawzajem się uczą, ponieważ obaj zyskują w czasie rozmowy. To szczególny sposób rozmawiania, który daje bardzo konkretne efekty. Dzięki niemu ludzie odnajdują siłę, żeby wyznaczać sobie cele, o których do tej pory nawet nie mieli odwagi marzyć. Ludzie zdobywają się na działania, które do tej pory były poza ich zasięgiem. Coaching to metoda osobistego i zawodowego doskonalenia, która opiera się na założeniu, że wszystko, czego potrzebujemy do osiągania życiowych celów, już mamy. Trzeba tylko nauczyć się jak te zasoby wykorzystywać. Coaching to metoda pracy, która pozwala rozpoznać własny potencjał  i skorzystać z niego. Rolą coacha nie jest dawanie rad, a zadawanie klientowi przenikliwych pytań, które wprowadzą go w obszary, których wcześniej nigdy nie brał pod uwagę w swoich rozważaniach. Coaching jest procesem, który trwa i umiejscowiony jest w czasie- jest inwestycją w stały i dalekosiężny rozwój. Każdy efekt uzyskany dziś jest wzmacniany w taki sposób, by powodować efektywność również w przyszłości.

Coachowanym powinno się pomagać w dokonywaniu zmian w taki sposób, w jaki tego oczekują. Wynika z tego, że coachowani przede wszystkim muszą znać i dobrze rozumieć swoje potrzeby rozwojowe. Co więcej, coachować można tylko osoby, które tego chcą. Coaching jest procesem doskonalenia kompetencji w obszarze, który chce rozwijać klient (coachowany). Stąd wniosek, że coaching jest dla osób bardziej świadomych, ale przede wszystkim dla chcących się rozwijać. Wynika z tego, że nie można pracować z klientem, który nie chce zmiany. Ważne jest również, by coach uświadomił klientowi, że to on sam jest odpowiedzialny za podjęcie działań związanych ze zmianami, które w swoim życiu chce wprowadzić. Do coachingu nie można nikogo zmusić. Decyzja o coachingu wymaga dużej samoświadomości. Coaching jest  uzupełnieniem klasycznych szkoleń i treningów. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy pracownicy różnią się między sobą w sposób znaczący poziomem kwalifikacji lub kiedy pracownik napotyka w pracy problemy, u podłoża których mogą leżeć jego osobiste bariery.

Coaching to dziedzina, w której najważniejszy jest rozwój i zmiana, a nie stagnacja. Idea coachingu polega na dojrzewaniu i umiejętności przystosowania się do zmiennych warunków. Co prawda rynek usług coachingowych w Polsce jest wciąż w tzw. fazie młodzieńczej. Czasem zdarza się, że niektóre procesy coachingowe są realizowane dlatego, że jest na nie budżet lub po prostu temat jest modny, jednak bez samoświadomości coachowanego takie podejście jest zupełnie bez sensu. To strata czasu i pieniędzy. Na szczęście klienci coraz częściej potrafią określić swoje potrzeby rozwojowe i wiedzą jak wykorzystać coaching do wsparcia w realizacji swoich celów zawodowych. Z tego wynika, że dla wielu coaching zaczyna być koniecznym elementem na ścieżce rozwoju.

Login (0)

Comentario

Parę lat temu zakochałem się w tej formie wsparcia drugiej osoby w dążeniu do jej celów. Miłość pozostała do dziś. Ja i coaching to dobre połączenie. Nie jesteśmy już jednak w tej fazie "zakochania" co kiedyś. Zweryfikowałem swoje podejście i wiem, że nie zawsze na wszystko dobry jest coaching. Obserwuję też, że rynek coachingowy też się zmienia. Gdzie nie rzucisz kamieniem, tam trafisz coacha (nie rzucam tym kamieniem, to kamień metaforyczny :)). Widzę, że coaching dostał taką trochę niewygodną gębę. Może to dlatego, że istnieją coachowie od usuwania polipów z nosa siłą umysłu i inni ciekawi szamani. Kluczem jest chyba dobre sprawdzanie kompetencji coacha zanim się go zatrudni.
Login (0)

COACHING JĘZYKOWY coraz częściej pojawia się jako alternatywa "zwykłej" nauki języka. Część osób uważa, że to po prostu marketingowy chwyt, żeby opakować zwykłe lekcje w coś modnego. Ja uważam, że to zmiana  myślenia na temat procesu nauki języków obcych, które bierze pod uwagę różne ograniczenia i blokady, z których często uczący się nie zdają sobie sprawy, a które sprawiają, że stale jesteśmy w tym samym miejscu. "Coaching, czyli proces nauki, pomagający rozwijać umiejętności i osiągać lepsze wyniki w pracy poprzez trafną diagnozę problemu, właściwą obserwację, rzetelne i obiektywne informacje zwrotne, oparte na dobrej relacji pomiędzy coachem i szkolonym pracownikiem" -  dokładnie tego potrzeba też do skutecznej nauki języka obcego.
Login (0)

Users have already commented on this article

Lai komentētu, Pierakstieties kontā vai Reģistrējieties.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

TreeImage.
Oksana Soročina

Ilgtspēja un pieaugušo izglītība: virzoties ārpus "zaļajām" prasmēm?

Pievienojieties mums, domājot par zaļajām prasmēm kā veidu, kā risināt tādus sarežģītus savstarpēji saistītus jautājumus kā klimata pārmaiņas un vides problēmas.

Vairāk
TreeImage.
Elīna Krasta
Community Hero (Gold Member).

Iekļaušana un daudzveidība visās izglītības jomās - projekta rezultāti

Erasmus+ projektā “Iekļaušana un dažādība visās izglītības jomās” (IN-DI) tapis rīku un labo prakšu kopums draudzīgas vides veicināšanai izglītības iestādēs.

Vairāk
TreeImage.
Oksana Soročina

Prasmju paktā iekļautās pamatprasmes

Izpētiet pamatprasmju integrēšanu Prasmju pakta iniciatīvā!

Vairāk

Latest News

Gaidāmie pasākumi