European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Blog

Blog

Istota Coachingu

Szkolenia nie budzą już takiego zainteresowania jak na przykład w latach dziewięćdziesiątych, niektórzy wręcz uważają, że stały się przereklamowane. Coraz częściej szefowie myślą, że szkoda czasu na szkolenie, gdzie treści jest albo zbyt ogólna, albo okazuje się nie do wykorzystania w danej branży. Dlatego, zamiast wysyłać pracowników na szkolenia zaczęto organizować szkolenia zamknięte – takie, gdzie program był ściśle dopasowany do potrzeb i oczekiwań firmy. I o ile szkolenia bardziej przypominają relację nauczyciel-uczeń, tak pojawia się nieco inna forma rozwoju – coaching, czyli proces nauki, pomagający rozwijać umiejętności i osiągać lepsze wyniki w pracy poprzez trafną diagnozę problemu, właściwą obserwację, rzetelne i obiektywne informacje zwrotne, oparte na dobrej relacji pomiędzy coachem i szkolonym pracownikiem.

Szkolenia nie budzą już takiego zainteresowania jak na przykład w latach dziewięćdziesiątych, niektórzy wręcz uważają, że stały się przereklamowane. Coraz częściej szefowie myślą, że szkoda czasu na szkolenie, gdzie treści jest albo zbyt ogólna, albo okazuje się nie do wykorzystania w danej branży. Dlatego, zamiast wysyłać pracowników na szkolenia zaczęto organizować szkolenia zamknięte – takie, gdzie program był ściśle dopasowany do potrzeb i oczekiwań firmy. I o ile szkolenia bardziej przypominają relację nauczyciel-uczeń, tak pojawia się nieco inna forma rozwoju – coaching, czyli proces nauki, pomagający rozwijać umiejętności i osiągać lepsze wyniki w pracy poprzez trafną diagnozę problemu, właściwą obserwację, rzetelne i obiektywne informacje zwrotne, oparte na dobrej relacji pomiędzy coachem i szkolonym pracownikiem. Nauczanie jest przekazywaniem wiedzy przez nauczyciela uczniowi; nauczyciel wie coś, czego nie wie uczeń; to nauczyciel jest ekspertem. Odwrotnie dzieje się w przypadku coachingu. Coachowany jest ekspertem i to on zna odpowiedzi, a nie coach. Więc jak tu się uczyć? Żeby to zrozumieć, należy wyjaśnić istotę coachingu.

Beautiful-brainstorming-businesswomen-601170

Coaching jest sztuką osiągania rezultatów za pomocą rozmowy. Coach i coachowany nawzajem się uczą, ponieważ obaj zyskują w czasie rozmowy. To szczególny sposób rozmawiania, który daje bardzo konkretne efekty. Dzięki niemu ludzie odnajdują siłę, żeby wyznaczać sobie cele, o których do tej pory nawet nie mieli odwagi marzyć. Ludzie zdobywają się na działania, które do tej pory były poza ich zasięgiem. Coaching to metoda osobistego i zawodowego doskonalenia, która opiera się na założeniu, że wszystko, czego potrzebujemy do osiągania życiowych celów, już mamy. Trzeba tylko nauczyć się jak te zasoby wykorzystywać. Coaching to metoda pracy, która pozwala rozpoznać własny potencjał  i skorzystać z niego. Rolą coacha nie jest dawanie rad, a zadawanie klientowi przenikliwych pytań, które wprowadzą go w obszary, których wcześniej nigdy nie brał pod uwagę w swoich rozważaniach. Coaching jest procesem, który trwa i umiejscowiony jest w czasie- jest inwestycją w stały i dalekosiężny rozwój. Każdy efekt uzyskany dziś jest wzmacniany w taki sposób, by powodować efektywność również w przyszłości.

Coachowanym powinno się pomagać w dokonywaniu zmian w taki sposób, w jaki tego oczekują. Wynika z tego, że coachowani przede wszystkim muszą znać i dobrze rozumieć swoje potrzeby rozwojowe. Co więcej, coachować można tylko osoby, które tego chcą. Coaching jest procesem doskonalenia kompetencji w obszarze, który chce rozwijać klient (coachowany). Stąd wniosek, że coaching jest dla osób bardziej świadomych, ale przede wszystkim dla chcących się rozwijać. Wynika z tego, że nie można pracować z klientem, który nie chce zmiany. Ważne jest również, by coach uświadomił klientowi, że to on sam jest odpowiedzialny za podjęcie działań związanych ze zmianami, które w swoim życiu chce wprowadzić. Do coachingu nie można nikogo zmusić. Decyzja o coachingu wymaga dużej samoświadomości. Coaching jest  uzupełnieniem klasycznych szkoleń i treningów. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy pracownicy różnią się między sobą w sposób znaczący poziomem kwalifikacji lub kiedy pracownik napotyka w pracy problemy, u podłoża których mogą leżeć jego osobiste bariery.

Coaching to dziedzina, w której najważniejszy jest rozwój i zmiana, a nie stagnacja. Idea coachingu polega na dojrzewaniu i umiejętności przystosowania się do zmiennych warunków. Co prawda rynek usług coachingowych w Polsce jest wciąż w tzw. fazie młodzieńczej. Czasem zdarza się, że niektóre procesy coachingowe są realizowane dlatego, że jest na nie budżet lub po prostu temat jest modny, jednak bez samoświadomości coachowanego takie podejście jest zupełnie bez sensu. To strata czasu i pieniędzy. Na szczęście klienci coraz częściej potrafią określić swoje potrzeby rozwojowe i wiedzą jak wykorzystać coaching do wsparcia w realizacji swoich celów zawodowych. Z tego wynika, że dla wielu coaching zaczyna być koniecznym elementem na ścieżce rozwoju.

Login (0)

Comentário

Parę lat temu zakochałem się w tej formie wsparcia drugiej osoby w dążeniu do jej celów. Miłość pozostała do dziś. Ja i coaching to dobre połączenie. Nie jesteśmy już jednak w tej fazie "zakochania" co kiedyś. Zweryfikowałem swoje podejście i wiem, że nie zawsze na wszystko dobry jest coaching. Obserwuję też, że rynek coachingowy też się zmienia. Gdzie nie rzucisz kamieniem, tam trafisz coacha (nie rzucam tym kamieniem, to kamień metaforyczny :)). Widzę, że coaching dostał taką trochę niewygodną gębę. Może to dlatego, że istnieją coachowie od usuwania polipów z nosa siłą umysłu i inni ciekawi szamani. Kluczem jest chyba dobre sprawdzanie kompetencji coacha zanim się go zatrudni.
Login (0)

COACHING JĘZYKOWY coraz częściej pojawia się jako alternatywa "zwykłej" nauki języka. Część osób uważa, że to po prostu marketingowy chwyt, żeby opakować zwykłe lekcje w coś modnego. Ja uważam, że to zmiana  myślenia na temat procesu nauki języków obcych, które bierze pod uwagę różne ograniczenia i blokady, z których często uczący się nie zdają sobie sprawy, a które sprawiają, że stale jesteśmy w tym samym miejscu. "Coaching, czyli proces nauki, pomagający rozwijać umiejętności i osiągać lepsze wyniki w pracy poprzez trafną diagnozę problemu, właściwą obserwację, rzetelne i obiektywne informacje zwrotne, oparte na dobrej relacji pomiędzy coachem i szkolonym pracownikiem" -  dokładnie tego potrzeba też do skutecznej nauki języka obcego.
Login (0)

Users have already commented on this article

Faça login ou Registe-se para publicar comentários.

Want to write a blog post ?

Não hesite em fazê-lo!
Clique no link abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid teach
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais

Latest News

Eventos futuros