European Commission logo
Fiók létrehozása
Több szót is választhat vesszővel elválasztva

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Business Model Canvas i inne dobre praktyki polsko-francuskie

Kanwa BMC jako narzędzie pracy trenerskiej, nie tylko w przedsiębiorczości.

TreeImage.
Monika Być
Community Contributor (Bronze Member).

ok. 3 minuty czytania polub, linkuj, komentuj!


Business Model Canvas [BMC] to narzędzie do modelowania biznesowego stworzone przez Alexandra Osterwaldera. To prosty, ale zarazem wszechstronny szablon, który umożliwia zrozumienie, analizę i doskonalenie modelu działalności przedsiębiorstwa. I to motyw przewodni polsko-francuskiego projektu Erasmus+, którego realizację niedawno zakończyliśmy. Przez dwa lata we współpracy ze stowarzyszeniem Rich’ESS wymienialiśmy się doświadczeniami i narzędziami służącymi do szkolenia i wspierania przyszłych przedsiębiorców społecznych. BMC znajduje zastosowanie na różnych etapach wsparcia: w fazie koncepcji, prototypowania i przygotowania do uruchomienia działalności. Wypełniona kanwa to dokument, do którego się powraca, uzupełnia go, to podstawa do refleksji i oceny tego, co już udało się zrealizować.

Nowością dla nas była kanwa BMC 3D, czyli klasyczna kanwa ekonomiczna wzbogacona o dwa wymiary: 

  • społeczny, zawierający pytania na temat wartości, którymi kieruje się przedsiębiorca, potrzeb odbiorców usług, sposobu zarządzania zespołem, równości szans oraz pozytywnego i negatywnego wpływu działalności na zdrowie i samopoczucie pracowników i klientów;

  • środowiskowy, w którym pochylamy się nad cyklem życia produktu, stosowanymi materiałami i surowcami, pozytywnym i negatywnym wpływem planowanej działalności na środowisko.

BMC 3D.

BMC 3D to narzędzie do pracy z przyszłymi przedsiębiorcami społecznymi, czyli naszą grupą docelową. Przetestowaliśmy je na sobie, podczas warsztatów w Rich’ESS, na naszych słuchaczach – osobach objętych wsparciem w ramach realizowanego przez nas projektu OWES, a także na osobach, które z przedsiębiorczością społeczną mają do czynienia od zupełnie innej strony – pracownikach urzędów, przedstawicielach powiatowych zespołów ds. rozwoju ekonomii społecznej z naszego województwa.

Francuskie podejście do BMC i do planowania przedsiębiorstwa opiera się mocno na odbiorcy końcowym usługi, kliencie, beneficjencie – to jego potrzeby chcemy zaspokoić, jego problemy rozwiązać, do jego przyzwyczajeń się dostosować, dlatego tak ważne jest prawidłowe określenie odbiorców. Narzędziem do tego stosowanym jest persona. Choć wygląda niepozornie, to narzędzie, dzięki któremu można przeprowadzić szeroką analizę różnych grup docelowych, a przy tym dobrze się bawić – wystarczy puścić wodze wyobraźni.

Przykład persony.

Kolejnym krokiem jest określenie usługi, która będzie odpowiadać na rzeczywistą potrzebę naszego odbiorcy: do tego można wykorzystać proste narzędzie – Speed service design. Odpowiadając na pytania (ważna jest ich kolejność!) krok po kroku określamy dla kogo, z kim, gdzie chcemy działać, jaki problem rozwiązać, w jaki sposób – czyli dążymy do opisania jednym zdaniem pomysłu na usługę.

Speed service design - pytania.

Powstałe w ten sposób zapiski pogłębiamy i przenosimy do BMC, aby otrzymać trójwymiarową kanwę będącą syntetyczną prezentacją planowanego przedsiębiorstwa.

Zarówno BMC, jak i pozostałe narzędzia mogą z powodzeniem być wykorzystane przez trenerów podczas warsztatów na tematy niezwiązane z przedsiębiorczością, ale na przykład z planowaniem usług społecznych, kulturalnych, animacji dla różnych grup odbiorców. 

Więcej o projekcie i narzędzia do pobrania: https://eswip.pl/projekty/56 

Zachęcamy do obejrzenia materiału prezentującego naszą dwuletnią przygodę polsko-francuską związaną z poznawaniem i rozbudową narzędzi do pracy z przyszłymi przedsiębiorcami społecznymi

https://www.youtube.com/watch?v=2QJq-3BfJRI 

Projekt „Wymiana i doskonalenie polskich i francuskich dobrych praktyk w zakresie rozwoju systemu kształcenia przedsiębiorczości społecznej na przykładzie Business Model Canvas” dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Login (2)

Want to write a blog post ?

Ne habozzon!
Kattintson az alábbi linkre, és kezdje el egy új cikk közzétételét!

Legfrissebb beszélgetések

Profile picture for user BajkaGy.
Györgyi Bajka

A mesterséges intelligencia vezérlése a kortárs társadalomban

Csatlakozzon hozzánk, hogy átgondoljuk és megvitassuk a mesterséges intelligencia szerepét a kortárs társadalomban, és a lehetséges eszközöket, amelyek segítségével megtanulhatjuk a lehető legjobban használni.

Több
Profile picture for user BajkaGy.
Györgyi Bajka

Fenntarthatóság és felnőttkori tanulás: túlmutat a zöld készségeken?

Csatlakozzon hozzánk, és elmélkedjünk együtt a zöld készségekről, mint az olyan összetett, egymással összefüggő problémák megoldásának módjáról, mint az éghajlatváltozás és a környezeti kihívások.

Több
Profile picture for user BajkaGy.
Györgyi Bajka

Középpontban az alapkészségek a Készségek európai évében

Ha azt szeretnénk, hogy a Készségek európai évének célkitűzései teljesüljenek, egyértelműen szükség van az alapkészségekre irányuló beruházásokra.

Több