European Commission logo
Kirjaudu sisään Luo käyttäjätili
Valitse useampi sana erotinpilkun avulla

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Blogi

Jak się nauczyć człowieka starszego? Zrozumienie przez docenienie

Jak dobrze znamy swoich sąsiadów, zwłaszcza tych najstarszych? Czasem mamy świadomość, że do starszej pani z pierwszego piętra przychodzi jakaś osoba do pomocy, a pana z parteru już dawno nikt nie widział na ławeczce. To nie są odosobnione przypadki. Społeczna izolacja i w skrajnych wypadkach uzależnienie od form opieki instytucjonalnej osób starszych, wynika zarówno z postaw samych osób w podeszłym wieku, jak i niskiego zainteresowania otoczenia sąsiedzkiego ich życiem oraz braku zaangażowania sąsiadów/społeczności lokalnej w rozwiązywanie problemów tej grupy wiekowej.

W miastach tylko nieliczne osoby starsze są zintegrowane ze społecznością lokalną czy nawet sąsiadami. W znaczącej większości wycofują się z życia społecznego, popadają w osamotnienie i w momencie pojawienia się kłopotów z np. poruszaniem się, zostają uzależnione od opieki instytucjonalnej, rzadko zyskują wsparcie rodziny, której młodsi członkowie najczęściej żyją w innych miastach, pracują i nie mają dla nich czasu. Z drugiej strony sąsiedzi i społeczność lokalna mało angażują się w działania na rzecz osób starszych. Czasem otoczenie zwyczajnie nie posiada świadomości potrzeby takich działań, a nawet, gdy jest świadome konieczności podjęcia jakiejś inicjatywy na rzecz np. starszych sąsiadów, brakuje mu pomysłów i umiejętności ich wspierania. Nie pomaga w tym też duży stopień nieufności do otoczenia wśród samych osób starszych. Często brakuje katalizatora zmiany – pokazania społeczności lokalnej w przekonywujący sposób, że są starsi współmieszkańcy, którym warto i trzeba pomóc, że nawiązanie więzi międzypokoleniowej przynosi korzyści obu stronom.

Family-515530_1920

Rozwijana przez Federację FOSa inicjatywa 200 lat w ramach programu Generator Innowacji Sieci Wsparcia realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” może stać się częściowo swoistym panaceum na to wykluczenie, może pomóc zrozumieć, poznać i „nauczyć się” osób starszych (choć nie tylko, bo także siebie nawzajem, historii, zapomnianych tradycji, może wesprzeć w budowaniu własnej tożsamości). 200 lat to dobry i stosunkowo niedrogi sposób, aby dotrzeć i zaktywizować osoby starsze, zwłaszcza te zależne od innych i otoczenie sąsiedzkie, rozumiane szeroko, i jako najbliższych sąsiadów, i instytucje, i organizacje działające na danym osiedlu czy w miejscowości. Seniorzy nie muszą czekać setnych urodzin, aby do ich drzwi zapukał prezydent, burmistrz czy wójt i złożył życzenia, okraszając je kwiatami i „kopertą”, choć to niewątpliwie miły i ważny zwyczaj. Starszych mieszkańców warto docenić dużo wcześniej, bo za każdym z nich kryje się wyjątkowa historia, której możemy stać się częścią.

200 lat polega na organizacji jubileuszu urodzin (niekoniecznie okrągłych) osobom starszym przez członków lokalnej społeczności: sąsiadów, organizacje działające na danej przestrzeni, radnych osiedlowych, uczniów lokalnej szkoły itp. To pomysł na to, aby, z jednej strony dotrzeć do osób starszych, wchodzących w tzw. czwarty wiek i zmotywować ich do otwarcia się na społeczność, chociażby uczestnictwa w zajęciach klubu seniora, a z drugiej zaangażować społeczność sąsiedzką w pomoc tym osobom.  Inicjatywa 200 lat to nie zwyczajna impreza, nawet najbardziej uroczysta i przemyślana. To część procesu pozytywnej przemiany społeczności lokalnych w kierunku poznawania i uznawania wartości osób starszych. 

Samo wydarzenie nie wymaga wielu nakładów, zwłaszcza finansowych (kwiaty, tort, jakiś poczęstunek), można się oprzeć na zasobach własnych i partnerów (sala, dekoracje, oprawa muzyczna, ciasto upieczone przez sąsiadów itp.). Potrzebny jest inicjator/organizator (organizacja pozarządowa pracująca na rzecz seniorów, instytucja: biblioteka, ośrodek kultury, ośrodek pomocy społecznej, gmina, szkoła, uczelnia, rada osiedla czy sąsiedzi), partnerzy (bo mówimy o aktywizacji i edukacji otoczenia) – te same podmioty, jak w przypadku organizatorów, no i oczywiście sam jubilat czy jubilatka.  Tych ostatnich należy wybrać starannie, z dużą dozą uważności i empatii oraz przy zgodzie samych zainteresowanych. Oni także powinni mieć od początku wpływ na program, listę gości, menu i cały przebieg wydarzenia. Niespodzianką może być występ artystyczny uczniów ze szkoły muzycznej lub jakiejś artystycznej grupy seniorów a także prezent. Nie ma potrzeby zaskakiwać jubilatów czymś w czasie wydarzenia, ono i tak niesie za sobą wiele emocji. 

Cały proces aktywizacji osób starszych i otoczenia sąsiedzkiego jest natomiast dużo bardziej skomplikowany i długotrwały, niż organizacja jubileuszu. Wymaga umiejętności pracy w środowisku, najlepiej wsparcia osoby – animatora czy animatorki, która ma doświadczenie w pracy z ludźmi, to on lub ona mogą być odpowiedzialni za rozmowy z jubilatami, rodziną, sąsiadami. Za cały proces tkania sieci wsparcia otoczenia już od momentu diagnozy po ewaluację- szukania oznak, że osoba starsza rzeczywiście się otworzyła na społeczność (np. uczęszcza na zajęcia klubu seniora, angażuje się w wydarzenia sąsiedzkie), a otoczenie interesuje się nią i wspiera.

Jako Federacja FOSa zorganizowaliśmy kilkanaście takich jubileuszy. To co zaspokaja inicjatywa 200 lat osobom starszym, a co udało na się potwierdzić w procesie testowania innowacji  to z pewnością:

  • Potrzebę bycia docenionym, w znaczeniu dostrzeżonym, uhonorowanym, wysłuchanym, a przez to bycia kimś ważnym, potrzebnym;
  • Potrzebę kontaktu z ludźmi – jeśli uda nam się zaprosić osoby z byłej pracy, które osoba starsza dobrze wspomina, jakiś dawnych znajomych, sąsiadów możemy sprawić, że te kontakty się odnowią;
  • Potrzebę oderwania się od codzienności i zwykłego życia, zwłaszcza jeśli osoby starsze są zależne od pomocy innych, rzadko wychodzą z domu, a rytm dnia wyznaczają im rutynowe czynności .

Obchody urodzin stworzyły naturalną przestrzeń do otwarcia się starszych ludzi na innych, możliwość opowiedzenia swoich historii. Na co dzień rzadko mają taką okazją, a często skromne wychowanie w przekonaniu, że nie wypada mówić o sobie, a także niewielkie zainteresowanie rodziny i środowiska ich życiem, skutecznie blokuje wszelkie przejawy osobistej narracji.  Każdy z naszych jubilatów podczas uroczystości 200 lat był wysłuchany, o życiu pani Stanisławy, która była więźniarką obozu koncentracyjnego powstał wywiad w gazecie oraz został nagrany materiał filmowy. Pani Weronika, kiedyś dowódczyni pułku kobiet, obecnie w stopniu majora, opowiadała na sąsiedzkich urodzinach o swych trudnych wojennych losach, podobnie pozostałe jubilatki. To były ważne i wzruszające chwile, zarówno dla samych pań, jak i gości. Lekcje historii i człowieczeństwa.  

Poradnik, w którym krok po kroku opisana jest inicjatywa 200 lat można będzie znaleźć na stronach Federacji FOSa  jesienią. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

Monika Hausman-Pniewska – trenerka i animatorka, od wielu lat związana z sektorem pozarządowym i edukacją dorosłych, zwłaszcza tą pozaformalną i nieformalną, w działaniu. Jest członkinią zarządu Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Pracuje w Federacji Organizacji  Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa w Olsztynie. Ambasadorka EPALE.

Zobacz także:

Edukacja w konsultacjach

JOBfirma, jako edukacyjne narzędzie inkluzji społecznej

JAK UCZY SIĘ SPOŁECZNOŚĆ? OBSZARY REWITALIZOWANE

Przychodzi dorosła osoba do doradcy zawodowego

Pociąg do Niemiec

Zagrajmy w domowy budżet

Likeme (2)

Kommentti

Niewątpliwie coraz częściej zapominamy o osobach w podeszłym wieku, nawet jeśli mieszkają tuż obok nas. Młode osoby często żyją w pośpiechu, zapominając przy tym o trosce i wsparciu najbliższych. Inicjatywa 200 lat to bardzo ciekawy i zachęcający pomysł, który pomoże zintegrować osoby starsze ze społeczeństwem. Wydarzenie z racji tego, iż nie wymaga dużych nakładów finansowych, powinno zachęcić wiele osób, przyczynić się do wzbudzenia pozytywnych emocji u osób w podeszłym wieku oraz dać możliwość do tego, aby jubilaci otworzyli się przed społeczeństwem i podzielili swoją historią.
Likeme (0)

Jestem poruszona tym wpisem ponieważ wprowadza on pewną dozę smutku, że to od nas, młodszego pokolenia zależy jak swoją starość przeżyją nasi dziadkowie, babcie, czy po prostu osoby starsze. Od naszego zaangażowania i empatii. Ważne jest abyśmy zdawali sobie z tego sprawę, że te osoby często nie chcąc się narzucać wycofują się całkowicie ze społeczeństwa, zapominając często przy tym o sobie i swoich własnych potrzebach. Pozostawione same sobie nie zwracają uwagi na siebie, przestają spotykać się z innymi, wychodzić z domu. Zamykają się w swoich bezpiecznych kątach izolując się od społeczeństwa i to właśnie w nas jest ta wielka odpowiedzialność aby zachęcić seniorów do kontaktów z innymi aby zapewnić im możliwość poczucia przynależności do grupy, czy poczucia się potrzebnym. 
Likeme (0)

Wpis jest niezwykle interesujący i porusza bardzo ważną kwestię. Dzięki niemu dowiedziałam się o inicjatywnie 200 lat, która jest pomocą dla osób starszych i równocześnie niesie korzyść dla otaczających ich ludzi. Bardzo Pani dziękuję za ten wpis. Jest on głosem w bardzo istotnym problemie  dotykającym osoby starsze. Myślę, że należy od najmłodszych lat uczyć szacunku do osób starszych. Szerzyć wśród ludzi wiedzę na temat tego, z jakimi trudnościami borykają się seniorzy i jak im pomagać. Żyjemy w społeczeństwie starzejącym się, postarajmy się więc zapewnić im piękny czas w okresie jesieni ich życia.
Likeme (0)

Dziękuję Moniko za ten tekst. Myślę sobie, że im starsi jesteśmy tym bardziej nasze historie i doświadczenia są pomocne podtrzymywaniu ciągłości naszej historii jako społeczności oraz podtrzymywaniu równowagi. Przychodzi mi do głowy "starszyzna", jako ciało (ale też symbol), którego rozumienie świata, zdarzeń i decyzje ogarniały zarówno tendencje do zmian jak i tendencje zachowawcze, które dzięki doświadczeniu i mądrości potrafiło doceniać wszystkie pojawiające się tendencje i perspektywy. Bardzo chciałabym abyśmy na nowo zaczęli dostrzegać to co mają do zaoferowania starsi członkowie naszych społeczności.
Likeme (0)

Users have already commented on this article

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.