European Commission logo
Luo käyttäjätili
Valitse useampi sana erotinpilkun avulla

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Blog

Blogi

Prawo wyborcze kobiet jako temat działań edukacyjnych

Dość często projekty czy działania edukacyjne są skierowane do kobiet. 

TreeImage.
Ewa Maria Grzesiak

ok. 3 minuty czytania - polub, linkuj, komentuj!


Projekty skierowane do kobiet rzadziej jednak wykazują, czy badają związek między prawami kobiet a ich sytuacją.

Okazją, by poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi może być  obecny rok, bowiem Sejm Rzeczpospolitej Polski ustalił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek zarówno ze stuleciem odzyskania niepodległości przez nasz kraj, jak i ze stuleciem przyznania Polkom praw wyborczych (28 listopada 1918 roku).

Ciekawym projektem edukacyjnym może być analiza czy porównanie praw wyborczych kobiet na świecie czy choćby tylko w Europie i wpływ tego uprawnienia na sytuację społeczną.

W Europie jako pierwsze prawo wyborcze uzyskały obywatelki Finlandii, stało się to 1 czerwca 1906 roku. Kolejnymi krajami były: Dania (1908),  Norwegia (1913), Islandia (1915).

Tuż po  rewolucji 1917 roku prawo udziału w wyborach władz przyznała kobietom Rosja Radziecka. W tym samym roku co Polki prawa wyborcze uzyskały obywatelki  Litwy, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Azerbejdżanu i Armenii.

Co ciekawe, w wielu krajach  uznawanych dziś za prekursorów demokracji prawo wyborcze przyznano kobietom znacznie później: w 1919 w Belgii (Luksemburgu, Gruzji i na Węgrzech; a w 1920 w Albanii i Czechosłowacji); w 1921 w Szwecji, w 1922 w Irlandii; w 1931 w Portugalii i Hiszpanii, a dopiero w 1944 we Francji i Bułgarii.

Dopiero po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku, brać udział w wyborach mogły Włoszki, Jugosłowianki, rok później Rumunki.

Najpóźniej w Europie prawo wyborcze uzyskały obywatelki Cypru (1960), Monako (1962), Szwajcarii (1971) i  Liechtensteinu (1984).

Interesującym projektem może być nie tylko porównanie procentu udziału kobiet w życiu publicznym w poszczególnych krajach (w parlamencie, rządzie, samorządzie), ale analiza, co ma wpływ na tę sytuację i jak ona wpływa na politykę społeczną państwa. Rezultaty takich działań mogą być źródłem rekomendacji: czy nadal należy mówić o uprawnieniu kobiet, czy to już nieaktualny (przynajmniej w Europie) temat.

Realizując projekt "Violence - Important Problem" programu Erasmus+ (KA2 Edukacja dorosłych 2017-2019), postanowiliśmy włączyć wątek praw wyborczych kobiet, bo doszliśmy do wniosku, że ma to ścisły związek ze zjawiskiem przemocy wobec nich. Partnerami w projekcie są Rumunia, Belgia i Włochy. We wszystkich krajach mamy do czynienia z przemocą wobec kobiet (przemoc domowa, handel ludźmi, imigranci, mobbing, przemoc ekonomiczna). Rok Praw Kobiet obchodzony w Polsce w 2018 roku to dobra okazja przy zarówno  w działaniach lokalnych jak i międzynarodowych przypomnieć , że prawo wyborcze (bierne i czynne) daje kobietom możliwość wyboru polityków, którzy będą efektywniej działali na rzecz większego uprawnienia płci i ograniczenia zjawiska przemocy wobec kobiet, bo to one są najczęściej ofiarami różnego typu przemocy.

W przypadku naszego projektu będzie to tylko poboczny, dodatkowy wątek. Sądzę jednak, że wpływ praw wyborczych (uczestnictwa w życiu publicznym, parytetów wyborczych itd.) na sytuację kobiet jest na tyle interesującym zagadnieniem, że mógłby się stać tematem oddzielnego projektu. Ze względu na ciężar problematyki takie projekt może podjąć tylko edukacja dorosłych. Realizacja z pewnością nie będzie łatwa, za to jej rezultaty mogą być niezwykle interesujące.

Login (0)
Tagit

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.

Want to write a blog post ?

Älä epäröi tehdä niin!
Napsauta alla olevaa linkkiä ja aloita uuden artikkelin julkaiseminen!

Viimeisimmät keskustelut

Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tekoäly nyky-yhteiskunnassa

Tule mukaan pohtimaan ja keskustelemaan tekoälyn roolista nyky-yhteiskunnassa ja miettimään keinoja, joilla sitä voidaan oppia käyttämään parhaalla mahdollisella tavalla.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Kestävä kehitys osana aikuiskoulutusta

Tule mukaan pohtimaan, miten ilmastonmuutosta ja ympäristöön kohdistuvia haasteita voidaan käsitellä osana kestävän kehityksen taitoja.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tule mukaan keskustelemaan perustaidoista!

Tutustu, millainen rooli perustaidoilla on Euroopan osaamisohjelman ”Pact for Skills” -aloitteessa.

Lisää

Latest News

Taloja Romaniassa.
Blogi

Katse kirkon sisältä ulospäin!

Kalajoen Kristillisen Opiston Erasmus+ -hankkeessa kehitetään maahanmuuttajien ja muiden...

TreeImage.
EPALE NSS Suomi
Community Collaborator (Silver Member).