European Commission logo
Crear una cuenta
Can select multiple words with divider comma

EPALE - Plataforma electrónica de aprendizaje de adultos en Europa

Blog

Blog

Prawo wyborcze kobiet jako temat działań edukacyjnych

Dość często projekty czy działania edukacyjne są skierowane do kobiet. 

TreeImage.
Ewa Maria Grzesiak

ok. 3 minuty czytania - polub, linkuj, komentuj!


Projekty skierowane do kobiet rzadziej jednak wykazują, czy badają związek między prawami kobiet a ich sytuacją.

Okazją, by poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi może być  obecny rok, bowiem Sejm Rzeczpospolitej Polski ustalił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek zarówno ze stuleciem odzyskania niepodległości przez nasz kraj, jak i ze stuleciem przyznania Polkom praw wyborczych (28 listopada 1918 roku).

Ciekawym projektem edukacyjnym może być analiza czy porównanie praw wyborczych kobiet na świecie czy choćby tylko w Europie i wpływ tego uprawnienia na sytuację społeczną.

W Europie jako pierwsze prawo wyborcze uzyskały obywatelki Finlandii, stało się to 1 czerwca 1906 roku. Kolejnymi krajami były: Dania (1908),  Norwegia (1913), Islandia (1915).

Tuż po  rewolucji 1917 roku prawo udziału w wyborach władz przyznała kobietom Rosja Radziecka. W tym samym roku co Polki prawa wyborcze uzyskały obywatelki  Litwy, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Azerbejdżanu i Armenii.

Co ciekawe, w wielu krajach  uznawanych dziś za prekursorów demokracji prawo wyborcze przyznano kobietom znacznie później: w 1919 w Belgii (Luksemburgu, Gruzji i na Węgrzech; a w 1920 w Albanii i Czechosłowacji); w 1921 w Szwecji, w 1922 w Irlandii; w 1931 w Portugalii i Hiszpanii, a dopiero w 1944 we Francji i Bułgarii.

Dopiero po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku, brać udział w wyborach mogły Włoszki, Jugosłowianki, rok później Rumunki.

Najpóźniej w Europie prawo wyborcze uzyskały obywatelki Cypru (1960), Monako (1962), Szwajcarii (1971) i  Liechtensteinu (1984).

Interesującym projektem może być nie tylko porównanie procentu udziału kobiet w życiu publicznym w poszczególnych krajach (w parlamencie, rządzie, samorządzie), ale analiza, co ma wpływ na tę sytuację i jak ona wpływa na politykę społeczną państwa. Rezultaty takich działań mogą być źródłem rekomendacji: czy nadal należy mówić o uprawnieniu kobiet, czy to już nieaktualny (przynajmniej w Europie) temat.

Realizując projekt "Violence - Important Problem" programu Erasmus+ (KA2 Edukacja dorosłych 2017-2019), postanowiliśmy włączyć wątek praw wyborczych kobiet, bo doszliśmy do wniosku, że ma to ścisły związek ze zjawiskiem przemocy wobec nich. Partnerami w projekcie są Rumunia, Belgia i Włochy. We wszystkich krajach mamy do czynienia z przemocą wobec kobiet (przemoc domowa, handel ludźmi, imigranci, mobbing, przemoc ekonomiczna). Rok Praw Kobiet obchodzony w Polsce w 2018 roku to dobra okazja przy zarówno  w działaniach lokalnych jak i międzynarodowych przypomnieć , że prawo wyborcze (bierne i czynne) daje kobietom możliwość wyboru polityków, którzy będą efektywniej działali na rzecz większego uprawnienia płci i ograniczenia zjawiska przemocy wobec kobiet, bo to one są najczęściej ofiarami różnego typu przemocy.

W przypadku naszego projektu będzie to tylko poboczny, dodatkowy wątek. Sądzę jednak, że wpływ praw wyborczych (uczestnictwa w życiu publicznym, parytetów wyborczych itd.) na sytuację kobiet jest na tyle interesującym zagadnieniem, że mógłby się stać tematem oddzielnego projektu. Ze względu na ciężar problematyki takie projekt może podjąć tylko edukacja dorosłych. Realizacja z pewnością nie będzie łatwa, za to jej rezultaty mogą być niezwykle interesujące.

Login (0)
Etiquetas

Want to write a blog post ?

No dude en hacerlo.
Haga clic en el siguiente enlace y comience a publicar un nuevo artículo.

Últimos debates

TreeImage.
Marcial Pamies Berenguer
Community Contributor (Bronze Member).

Explorando el concepto de persistencia en la educación de adultos

¡Únete a nuestra conversación sobre un tema vital en la educación de adultos! Exploramos la persistencia del alumnado - un viaje lleno de retos únicos.
¿Eres un adulto retomando tus estudios, un educador apasionado por el aprendizaje continuo, o simplemente interesado en la educación? Queremos escuchar tus historias y reflexiones.
Comparte tus experiencias, consejos y preguntas. Juntos, podemos descubrir nuevas formas de apoyar y motivar a los estudiantes adultos en su recorrido educativo. ¡Participa en esta importante discusión!

Más
Profile picture for user n00aq5pg.
Soraya Veronica Medina Fuentes
Community Contributor (Bronze Member).

Educo desde lo que soy

Educación consciente, Educación desde el Ser, Modelos educativo

Más
TreeImage.
Inmaculada Alonso Franco
Community Contributor (Bronze Member).

Teatro y Educación

Técnicas, opiniones, etc. acerca del teatro y su uso como herramienta para la educación en sus diferentes ámbitos.

Más

Latest News

Próximos eventos