European Commission logo
Crear una cuenta
Can select multiple words with divider comma

EPALE - Plataforma electrónica de aprendizaje de adultos en Europa

Resource Details

RECURSO

Mental Master - raport z drugiej edycji badania „Praca, Moc, Energia w polskich firmach”

Profile picture for user rafal_zak.
Rafał Żak

Co trzeci pracownik przyznaje, że jego obecny sposób działania wpływa negatywnie na efektywność wykonywanej przez niego pracy, a co czwarty nie ma pewności, że wykonuje swoje obowiązki wystarczająco wydajnie. Takie zaskakujące wyniki niesie ze sobą tegoroczne badanie „Praca, moc, energia w polskich firmach” zrealizowane przez Human Power. Wyniki opublikowane zostały w raporcie „Mental Master”.

 

"Dominujący w polskich organizacjach styl pracy w dużej mierze sabotuje efektywność pracowników i managerów"– uważa Małgorzata Czernecka, psycholog, szefowa Human Power i inicjatorka badania.

Presja wielozadaniowości

W tegorocznym badaniu – podobnie jak w edycji ubiegłorocznej – ujawniły się problematyczne kwestie związane z tzw. wielozadaniowością. Blisko 60 proc. pracowników czuje presję, aby wykonywać kilka zadań naraz. Jednocześnie fatalną normą stała się sytuacja, w której godzimy się na przerywanie naszych zadań przez maile, telefony czy rozmowy ad hoc ze współpracownikami (w takich warunkach pracuje ponad 66 proc. badanych). Ale też i co trzeci ankietowany ocenia, że nie potrafi pracować bez ciągłego sprawdzania poczty czy powiadomień na telefonie!

Koszty obecnego stylu pracy, opartego na ciągłej mobilizacji, konieczności obsługiwania ogromnej liczby danych i informacji oraz presji wielozadaniowości, są wysokie. Z raportu „Mental Master” wynika, że aż 40 proc. badanych odczuwa w pracy frustrację i zniecierpliwienie. Blisko połowa pracowników obserwuje u siebie pogorszenie zapamiętywania bieżących informacji czy terminów. Wielu ma problemy z koncentracją uwagi na wykonywanym zadaniu. Co czwarty nie pamięta, co robił poprzedniego dnia w pracy!

Chęć samorealizacji

Niewiele firm na polskim rynku zdaje sobie sprawę z czynników, które mają bezpośredni wpływ na obniżanie efektywności ich pracowników i managerów. Pracodawcy muszą być świadomi, że efektywność pracowników zależy nie tylko od samych organizacji, ale i od chęci jednostek do wzięcia odpowiedzialności za sposób wykonywania przez nie zadań, dbania o siebie i innych czy wprowadzania w życie nowych nawyków i rytuałów.

Obecna sytuacja na rynku pracy pokazuje, za czym podążają pracownicy – coraz rzadziej jest to kwestia wyższego wynagrodzenia. Czynnikiem silnie prowokującym do zmiany jest chęć samorealizacji, doświadczania większego dopasowania, komfortu, spójności i równowagi. I tu jest ogromne pole do działania dla organizacji, w kontekście kreowania nowoczesnego, pełnego energii środowiska pracy.

Resource Details
Autor del recurso
Human Power
Tipo de recurso
Estudios e informes
País
Polska
Fecha de publicación
Idioma del documento
Polski
Login (0)

Comentario

Profile picture for user MDS.
Monika Dawid-Sawicka
Mié, 01/08/2018 - 13:12

Na różnego rodzaju zebraniach spędzamy często ponad 3 godziny dziennie, a połowa tych spotkań oceniania jest jako bezwartościowa. Do tego codzienne zadania aż 66% pracowników są wielokrotnie przerywane przez maile, telefony czy zapytania od współpracowników. Wszystko to sprawia, że czujemy presję, aby wykonywać wiele zadań równolegle, ale brakuje przy tym czasu na prace koncepcyjne. Wybieranie priorytetowych działań, odpowiednia organizacja pracy własnej i podległego zespołu, ale też… odpowiednia kreacja przestrzeni, w której pracujemy czy czas na hobby mogą znacząco wpłynąć na jakość i efektywność naszej pracy. Tylko czy dajemy sobie i innym przyzwolenie na krótkie przerwy w pracy ...na spacer, słuchanie  muzyki czy… krótki turniej w grę komputerową. To pozorne marnowanie czasu może sprawić, że będziemy bardziej wypoczęci, kreatywni i skuteczniejsi.
Login (0)

Users have already commented on this article

Inicia sesión o Regístrate para publicar comentarios.

Want to add a resource ?

No dude en hacerlo.
Haga clic en el siguiente enlace y comience a publicar un nuevo recurso.