European Commission logo
Δημιούργησε λογαριασμό
Μπορείτε να επιλέξετε πολλαπλές λέξεις χωρισμένες με κόμμα

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Blog

Do socijalne inkluzije obrazovanjem odraslih – izazovi u praksi

Povećava se broj odraslih koji, prema različitim kriterijumima, pripadaju osjetljivim grupama, kao i rizik od njihove socijalne isključenosti. Obrazovanje odraslih otvara puteva ka njihovoj većoj participaciji i društvenoj aktivaciji, punom učestvovanju i povezivanju sa drugima. Nudi li praksa valjane dokaze u prilog tome?
TreeImage.
Vukosava Pekovic

Povećava se broj odraslih koji, prema različitim kriterijumima, pripadaju osjetljivim grupama, kao i rizik od njihove socijalne isključenosti. Obrazovanje odraslih otvara puteva ka njihovoj većoj participaciji i društvenoj aktivaciji, punom učestvovanju i povezivanju sa drugima. Obrazovanje odraslih se posmatra kao sredstvo za prevazilaženje nejednakosti i nejednakih mogućnosti između različitih grupa odraslih, ono se vidi i kao moćna poluga u povećanju stope socijalne uključenosti ranjivih građana.

Odnos obrazovanja odraslih i socijalne uključenosti sagledava i iz drugačije perspektive: postavljaju se pitanja da li ono može još više produbiti razlike, ukoliko se ne sprovodi ispravno (Simon Broek), u kojoj mjeri je dostupno svima, koje su barijere na putu učenja, nudi li adekvatne podsticaje i mehanizme podrške, da li je prilagođeno potrebama onih kojima je najpotrebnije i tome slično.

Najpotrebnije je, tu su stavovi usaglašeni, ranjivim grupama, isključenim po različitim kriterijumima: siromašnim, dugoročno nezaposlenim, pripadnicima romske populacije, migrantima, nezaposlenim samohranim majkama, starijim licima, mladima bez roditeljskog staranja, (bivšim) zatvorenicima, osobama sa problemom zavisnosti, licima sa invaliditetom (posebno osobama sa intelektualnim i mentalnim teškoćama) kako bi izašli iz začaranog kruga siromaštva, nezaposlenosti, socijalne izolacije.

Da li obrazovanje odraslih ima tu snagu da točak začaranog kruga pokrene u drugom smjeru, u pravcu socijalne uključenosti i da omogući osetljivim grupama odraslih da se lakše nose sa svakodnevnim problemima i promjene život na bolje?

Istraživači ovog područja (Maurice de Greef i saradnici) ukazuju na nedostatak istraživanja i instrumenata za mjerenje ishoda u oblasti uticaja obrazovanja na socijalnu inkluziju odraslih iz kategorija osjetljivih grupa. U poređenju sa inkluzivnim obrazovanjem djece sa posebnim potrebama zamjera se i nedostatak strasti, diskusije, debate kada je riječ o uključenosti i obrazovanju odraslih iz ugroženih društvenih grupa (Peter Brandt), a razlozi se traže u dobrovoljnom, “neobaveznom” karakteru  obrazovanja odraslih, u malom broju osposobljenih stručnjaka za ovo izazovno područje obrazovnog rada, u širokom određenju pojma  uključenosti, u političkim, finansijskim barijerama i tome slično, čemu ćemo dodati i nedovoljan broj (prilagođenih) programa koji  omogućavaju formalno sertifikovanje stečenih znanja i vještina za ove ranjive grupe odraslih.

Uz pristupačnost objekata i usluga polaznicima sa invaliditetom, predlažu se fleksibilni putevi i modeli učenja sa učenikom u centru, učešće polaznika u planiranju, inovativne metode i sredstva, poput sporta, umjetničkih i kreativnih sredstava, digitalnih tehnologija i sl.

Na koji način programi obrazovanja odraslih mogu povećati socijalnu inkluziju osetljivih grupa?

Navode se brojni benefiti obrazovanja u ovom pravcu. “Ranjivi učenici” stiču veće samopouzdanje i unaprjeđuju vještine (jezičke, digitalne, komunikacijske…), doživljavaju lični rast, uspostavljaju bolje kontakte sa drugima, manje su izolovani, za neke od njih poboljšava se status na tržištu rada, aktivniji su u traženju posla, neki pronalaze posao, dok se drugi uključuju u programe daljeg osposobljavanja. Uključivanje u proces obrazovanja odraslih odražava se pozitivno na kvalitet i zadovoljstvo životom, a time i na njihovo opšte psihofizičko zdravlje.

Nudi li praksa valjane dokaze u prilog ovim tvrdnjama?

Radeći više od deset godina na kreiranju, prilagođavanju i realizaciji široke lepeze programa obrazovanja, osposobljavanja, pripreme za zapošljavanje i profesionalne rehabilitacije namijenjenih, prije svega, pomenutim osjetljivim kategorima, svjedok sam mnogih izazova. Sa jedne strane, ove učenike često prati niska motivacija i samopouzdanje, nedostajuće vještine, zastarela znanja, nedostatak profesionalne prakse i radnog iskustva, umanjene radne sposobnosti i sl., a sa druge strane povećani su obrazovni zahtjevi i zahtjevi tržišta rada u cilju njihove radne integracije.

To pred stručnjake u ovoj oblasti postavlja dodatne zahtjeve kao što su npr: profesionalna procjena (prethodnog obrazovnog postignuća, nivoa funkcionalne pismenosti, stečenog nivoa ključnih vještina, procjena sposobnosti za učenje i upotrebe efikasnih tehnika učenja i sl.) kako bi se utvrdile potrebe za obrazovanjem/osposobljavanjem, prilagodili obrazovni zahtjevi i planirali primjereni oblici podrške učesnicima, u skladu sa njihovim (preostalim) sposobnostima, individualnim potrebama i zahtjevima tržišta rada, često u cilju nadoknađivanja njihovih obrazovnih zaostataka - kompenzaciona funkcija obrazovanja odraslih.

U prilog tome, izdvojiću neke primjere koji potkrepljuju prethodno rečeno. Evaluacija programa podsticanja i pripreme za zapošljavanje dugoročno nezaposlenih lica, nakon šestomjesečnog praćenja aktivnosti učesnika, (na uzorku polaznika iz sedam gradova) pokazala je interesantne rezultate. Ne iznenađuje podatak da se blizu 90% polaznika (od ispitanog uzorka) osjećao sigurnije u pogledu mogućnosti zaposlenja, da se 36% zaposlilo i da je 77% izjavilo da su motivisaniji za dalje učenje, od čega se 25% učesnika prijavilo za različite programe obrazovanja/osposobljavanja.

Iako smo pretpostavili da se program (koji je uključivao i psihosocijalnu podršku učesnicima) pozitivno odražava i na njihovu interpersonalnu integraciju – rezultati su nas pozitivno iznenadili, 95% od ispitanih polaznika je izjavilo da im se društveni i porodični život poboljšao nakon učešća u programu. Više godina po završetku programa jedna polaznica (lice sa invaliditetom) izjavila je, da se nakon učešća u programu nikada više nije “zatvorila u kuću” (nije se “isključila”). Brojni su pozitivni efekti obrazovanja na različite aspekte socijalne uključenosti polaznika, ali nam se sve čini nedovoljnim spram strateških opredjeljenja i zacrtanih ciljeva, naših profesionalnih očekivanja, a prije svega potreba onih kojima je obrazovanje namijenjeno. Sjećam se polaznika programa profesionalne rehabilitacije (OSI) koji je nakon stručnog osposobljavanja i zapošljavanja ponovo okupio svoju porodicu pod isti krov. To je već značajan korak ka punoj integraciji (ekonomskoj, socijalnoj).

Tokom obrazovnog rada sa najosjetljivijom od osjetljivih kategrija socijalno isključenih učenika – licima sa intelektualnim i mentalnim teškoćama ponovo se pitamo, mi koji obrazovanje odraslih vidimo kao moćno sredstvo - “svjetlo” razvoja, da li smo na ove izazove i odgovorili, posebno kada se radi o licima sa takvim smetnjama koja se, nakon stručne procjene, ne upućuju na otvoreno tržište rada. U upitnicima za evaluaciju seminara za podsticanje socijalnog preduzetništa OSI nailazim na komentar “Bilo je puno seminara u radionici” (jasna preporuka za poboljšanje), dok drugom prilikom, ocjenjujući radionice za podsticanje domaće radinosti za OSI, na pitanje: Imate li neku sugestiju ili komentar na bilo koji aspekt radionice, polaznica kratko odgovara: “Vrata svjetlosti”.To je ono što priželjkujemo.

Login (0)

Want to write a blog post ?

Μην διστάσετε να το κάνετε!
Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο και ξεκινήστε να δημοσιεύτε ένα νέο άρθρο!

Τελευταίες συζητήσεις

TreeImage.
Elsa Neophytou

Πλοήγηση στην Τεχνητή Νοημοσύνη στη Σύγχρονη Κοινωνία

Ελάτε μαζί μας για να αναλογιστούμε και να συζητήσουμε τον ρόλο της Τεχνητής Νοημοσύνης στη σύγχρονη κοινωνία και τα πιθανά εργαλεία για να τη χρησιμοποιούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Περισσότερα
TreeImage.
Elsa Neophytou

Βιωσιμότητα και εκπαίδευση ενηλίκων: μετάβαση πέρα από τις πράσινες δεξιότητες;

Ελάτε μαζί μας καθώς σκεφτόμαστε τις πράσινες δεξιότητες ως έναν τρόπο αντιμετώπισης σύνθετων αλληλένδετων ζητημάτων όπως η κλιματική αλλαγή και οι περιβαλλοντικές προκλήσεις.

Περισσότερα
TreeImage.
Elsa Neophytou

Χρηματοοικονομικός αλφαβητισμός σε περιόδους κρίσης

Γνωρίστε τους ειδικούς μας και βυθιστείτε στον κόσμο των οικονομικών πολιτικών και του κοινωνικού τους αντίκτυπου.

Περισσότερα

Latest News

Επερχόμενες εκδηλώσεις