European Commission logo
Είσοδος Δημιούργησε λογαριασμό
Μπορείτε να επιλέξετε πολλαπλές λέξεις χωρισμένες με κόμμα

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Ruch jest darem, czyli o aktywności fizycznej w starszym wieku

Kolejna odsłona projektu BaMhiL, którego celem jest opracowanie pomysłów na zajęcia dla osób w średnim i starszym wieku harmonizujących ciało i umysł

ok. 4 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Wyprawa do Rzymu wzbudziła wiele emocji i oczekiwań. W Krakowie poprzeczka została zawieszona wysoko, więc byliśmy ciekawi, jakie atrakcje przygotują nasi włoscy partnerzy. Czy będzie inspirująco i czy zaskoczą nas swoimi propozycjami pracy nad równowagą ciała i umysłu?

Baner projektu BaMhiL

Rzym przywitał nas deszczem, ale wkrótce słońce, cyprysy, pinie i oleandry wciągnęły nas we wspaniałą atmosferę Wiecznego Miasta. Pierwsze spotkanie wszystkich uczestników odbyło się na stadionie Nando Martinelli w pobliży Term Karakali. Zaproszono nas na zajęcia oddechowo-ruchowe, które odbywają się tam cyklicznie pod kierunkiem trenera i fizjoterapeuty. Możliwość zdrowego ruchu dostosowanego do potrzeb seniorów, w pięknym otoczeniu zabytkowych budowli wśród dobrych znajomych zyskuje nowy wymiar.

Kolejną niespodzianką było odwiedzenie grup ćwiczących w miejskim parku Giardini via Sannio. Ruch i aktywne oddychanie pod kierunkiem instruktora zapoznającego nas z podstawami Tai Chi i Qi Gong skłoniło do rozważań nad możliwościami organizowania podobnych spotkań w miejskiej przestrzeni wspólnej w Polsce i na Słowacji, np. na Bulwarach Wiślanych, w Parku Jordana, na Błoniach, ale również w Korzkwi, Ojcowie, Dolinie Będkowskiej, a nawet na wawelskim dziedzińcu. Widok ćwiczących seniorów być może zachęciłby spacerowiczów i turystów do przyłączenia się i wykonania kilku ruchów z przyjemnością i przekonaniem, że „ruch jest łaską - darem”.

Grupa osób wykonuje ćwiczenia fizyczne w parku.

Źródło: archiwum projektu

W tym dniu mieliśmy również okazję zapoznania się z ofertą zajęć Universita Popolare dello Sport i Libera Accademia di Roma przeznaczonych nie tylko dla seniorów. W czasie naszego pobytu odbywały się dni otwarte. Otrzymaliśmy karty uprawniające do udziału we wszystkich zajęciach. Wieczorem braliśmy udział w otwarciu nowego sezonu zajęć fotograficznych, które również polegają na wykonywaniu zadań w terenie, rywalizacji i współpracy, ale przede wszystkim stwarzają okazję do spotkań, rozmów z ludźmi, których towarzystwo jest atrakcyjne i inspirujące. Dodawanie do niemal każdej formy zajęć ruchu na świeżym powietrzu wydaje się bardzo dobrym pomysłem. W tym czasie koordynatorzy spotkali się na specjalnym spotkaniu, aby omówić następne zadania związane z realizacją projektu, w szczególności spotkanie na Słowacji.

W kolejnym dniu, podczas sesji porannej, braliśmy udział w niezwykłych warsztatach wykorzystujących techniki autobiograficzne i storytelling do głębszej refleksji nad balansowaniem ciała i umysłu. Każdy z uczestników przygotowywał historię do przywiezionego własnego zdjęcia ilustrującego moment, w którym doświadczył owej pełni, harmonii z własnym umysłem, ciałem i światem. Porównanie tych opowieści, odczuć i komentarzy było bardzo pouczające i zachęcało do stworzenia własnej kolekcji takich chwil doskonałych momentów życia idealnej równowagi między wewnętrznym spokojem, dobrym samopoczuciem, ruchem i pięknem przyrody lub architektury.

Po południu poznawaliśmy czynnie historię rzymskich akweduktów poprzez tracking z Tor Fiscale poprzez piękny park architektoniczno-przyrodniczy Rzymu. Towarzyszyła nam emerytowana profesorka jednej z rzymskich uczelni, która wraz z wolontariuszami opiekuje się tym niezwykłym miejscem. Wspólny spacer połączony był ze zbiórką śmieci. To ważne, żeby sympatia dla ulubionego miejsca łączyła się ze zrobieniem czegoś użytecznego – aby wszyscy  mogli się cieszyć się pięknymi i czystymi  widokami.   

Ale na tym dzień się nie kończył – nasi gospodarze zaprosili nas do udziału organizowanym przez nich wspólnie z Libera Academia di Roma, festiwalu kultury i sportu. W jednym z miejskich parków zorganizowane zostały zajęcia ruchowe i kulturalne otwarte dla wszystkich. Jednym z ciekawszych elementów było stoisko projektu „Pamięć Europy”, na którym czytane były (i tłumaczone na angielski, na nasz użytek) fragmenty nowo wydanej książki o niezwykłym życiu jednej z emigrantek z Tajlandii. Spacerujący w pobliżu mieszkańcy Rzymu zostali zaproszeniu do wspólnej taranteli, prowadzonej przez instruktorkę tańca naszych gospodarzy. W zajęciach tanecznych, a właściwie ekspresji swobodnego, spontanicznego ruchu do niezbyt głośnej muzyki na świeżym powietrzu, w przestrzeni wspólnej miasta, wzięły udział również osoby z niepełnosprawnościami wraz ze swoimi opiekunami. Wszyscy dobrze się bawili, spontanicznie i wesoło, pełni inwencji w wymyślaniu najdziwniejszych form ruchu.

Włoska kolacja w pobliskiej restauracji zakończyła ten niezwykły dzień pełen wrażeń. Wesoła atmosfera sprzyjała wymianie myśli i żartów.

Grupa pięciu osób wykonuje ćwiczenie na utrzymanie równowagi. Siedząc na podłodze w kręgu trzymają wspólnie hula hop - każdy podtrzymuje je jednym palcem każdej dłoni.

Źródło: archiwum projektu

Ostatnie spotkanie było swoistym podsumowaniem lokalnych działań projektowych testujących pomysły na zbalansowanie ciała i umysłu. Każda grupa narodowa przedstawiła w postaci fotografii i filmów zajęcia lokalne, wskazując na najcenniejsze nowe doświadczenia. Formy zajęć były zróżnicowane. Uczestniczki z małych podkrakowskich miejscowości, słowackich wsi i Rzymu wykazały się ciekawością i otwartością na nowe doświadczenia. Okazało się, że oceny i rezultaty były podobne, choć uzyskane w odmienny sposób.

Skoncentrowano się na przyjemności wspólnego ruchu i skupieniu się na oddechu, a nie na liczeniu powtórzeń ćwiczenia w oczekiwaniu szybkiego zakończenia. Takie podejście zupełnie zmienia dotychczasowe wyobrażenia o ćwiczeniach fizycznych. Otwartość na uczenie się nowych umiejętności jest kluczem do pozytywnego postrzegania siebie i innych na każdym etapie życia. Wiek nic tu nie zmienia.

Pożegnaliśmy Rzym naładowani nową energią, wrażeniami i przekonaniem, że magia tego miasta wciąż działa – zwiększając harmonię ciała i umysłu.

Do zobaczenia w Bańskiej Szczawnicy!


Interesujesz się edukacją seniorów? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń i niestandardowych form aktywizacji seniorów?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 


Zobacz także:

Mały projekt – wielki temat

Przywróćmy ruch do codziennego życia

Ludzie, pomysły, inspiracje

Pedagogika ekspresji – to jest to!

Złap balans

Jak zachować zdrowie fizyczne w okresie jesieni życia?

Likeme (1)

Σχόλιο

Wspaniałe zdjęcia (projekt oczywiście również). Wiadomo, jak ruch jest ważny dla osób w okresie późnej dorosłości. Ciekawym przykład kryje się w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Od kilku lat, żeby nie skłamać, napiszę, że minimum od pięciu lat wygrywa projekt Trener osiedlowy, który to zakłada prowadzenie zajęć dla różnych grup wiekowych - w tym dla seniorów (trener senioralny). Zajęcia prowadzone są na siłowniach otwartych i obszarach sportowych (baseny, boiska i inne). Projekt deklasuje rywali. Pojawiają się głosy, że powinien wejść do działań odgórnych, realizowanych przez samorząd, a nie oddolnych jako projekt PBO (i dać miejsce innym). Ja też jestem tego zdania. TYm przykładem chciałam zwrócić uwagę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie projektu, który zakłada ruch i aktywność fizyczną (także dla seniorów). Uważam,że jeśli zrozumie się potrzeby danej grupy, to działania (projekt) nie be∂zie miał sobie równych. Mysłę,że Państwu to także się udało:).

Likeme (0)

Ale fajne komentarze!!

Skoro jest kilka osób które dostrzegają ten problem podobnie jak my, a przede wszystkim widzą potencjał przestrzeni publicznych w organizowaniu zajęć ruchowych dla wszystkich, to mamy już punkt startowy.

Oczywiście, że tym powinien się zajęć samorząd - ale póki co dajmy im dobrzy przykład!!

Pozdrawiam serdecznie!!

Likeme (0)

Każdy powód jest dobry, by wyjść z domu i się poruszać. Szczególnie jeśli ten temat dotyczy seniorów. W kontekście edukacji myślę, że mamy tu jeszcze wiele do zrobienia. W naszym kraju, sport w przestrzeni publicznej, w wykonaniu seniorów, nie jest "obrazkiem" powszechnym. Dobrze, że takie inspiracje trafiają do Polski. Mam nadzieję, że trafią też do polskich parków, skwerków i przestrzeni publicznych. 

Likeme (0)

Ale fajne komentarze!!

Skoro jest kilka osób które dostrzegają ten problem podobnie jak my, a przede wszystkim widzą potencjał przestrzeni publicznych w organizowaniu zajęć ruchowych dla wszystkich, to mamy już punkt startowy.

Oczywiście, że tym powinien się zajęć samorząd - ale póki co dajmy im dobrzy przykład!!

Pozdrawiam serdecznie!!

Likeme (0)

Ruch jest fajny w każdym wieku, a w takich okolicznościach tym bardziej! Kiedyś w naszej fundacji prowadziliśmy sesje jogi dla seniorów i to było bardzo satysfakcjonujące zajęcie - i dla trenerów, i dla korzystających. Mocną stroną aktywności fizycznej jest wspólne doświadczanie i możliwość porozumiewania się bez słów. To działa każdej konfiguracji - międzypokoleniowej, międzykulturowej czy międzypłciowej. 

Likeme (0)

Ale fajne komentarze!!

Skoro jest kilka osób które dostrzegają ten problem podobnie jak my, a przede wszystkim widzą potencjał przestrzeni publicznych w organizowaniu zajęć ruchowych dla wszystkich, to mamy już punkt startowy.

Oczywiście, że tym powinien się zajęć samorząd - ale póki co dajmy im dobrzy przykład!!

Pozdrawiam serdecznie!!

Likeme (0)

Users have already commented on this article

Συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να δημοσιεύσετε σχόλια.