European Commission logo
Δημιούργησε λογαριασμό
Μπορείτε να επιλέξετε πολλαπλές λέξεις χωρισμένες με κόμμα

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Νέα

Uniwersytety Ludowe wobec wyzwań współczesności - konferencja w Sejmie RP - Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych

Profile picture for user nmincjak.
Jakub MINCEWICZ

ok. 3 minuty czytania - polub, linkuj, komentuj!

Autorka tekstu: Zuzanna Ślifierz


10 czerwca w Sejmie RP miało miejsce wyjątkowe dla polskich uniwersytetów ludowych wydarzenie. Tego dnia odbyła się konferencja “Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”, którą Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych współorganizowała wraz z Parlamentarnym Zespołem ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich oraz
Narodowym Instytutem Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Honorowy patronat nad konferencją objęli Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek; Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Wicepremier, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Profesor dr hab. Piotr Gliński.

Spotkanie było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji na temat rozwoju i kształcenia osób dorosłych w holistycznej metodyce grundtvigiańskiej. Poza członkami OSUL, w spotkaniu uczestniczyli znakomici goście: Wiceprezes Rady Ministrów, prof. dr hab. Piotr Gliński, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, Poseł Barbara Dziuk, Poseł Sławomir Skwarek, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka, dr Anders Holm z uniwersytetu w Kopenhadze, dr Iwona Błaszczak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr hab. Tomasz Maliszewski z Akademia Marynarki Wojennej, Prezes Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych, Jakub Mincewicz oraz przedstawiciele różnych uniwersytetów ludowych.

przedstawiciele uniwersytetów ludowych na spotkaniu w Sejmie

fot. https://www.facebook.com/Og%C3%B3lnopolska-Sie%C4%87-Uniwersytet%C3%B3w-Ludowych 

Swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele zarówno tych uniwersytetów ludowych, które działają już kilkadziesiąt lub kilkanaście lat, jak i nowopowstałych z całej Polski, wygłaszając prelekcje i odpowiadając na pytania. 
Dokonano także uroczystego otwarcia wystawy poświęconej polskim uniwersytetom ludowym zorganizowanej przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, której autorami są dr hab. Tomasz Maliszewski i dr Mirosława Bednarzak-Libera. Spotkanie uświetnił występ chóru Widymo, którego członkowie są związani z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

inauguracja wystawy w Sejmie o uniwersytetach ludowych

fot. https://www.facebook.com/Og%C3%B3lnopolska-Sie%C4%87-Uniwersytet%C3%B3w-Ludowych 

Co sprawia, że pomimo upływu lat i przemian uniwersytety ludowe, jako placówki nieformalnego kształcenia dorosłych, cieszą się coraz większym zainteresowaniem odbiorców? 

“Pasja i zaangażowanie na rzecz środowiska lokalnego oraz wsłuchiwanie się w jego potrzeby i odpowiadanie na nie, to klucz do funkcjonowania i rozwijania się każdego uniwersytetu ludowego. Myślę, że jest to główny powód, dla którego Uniwersytet Ludowy w Radawnicy z powodzeniem funkcjonuje od ponad 75 lat”

- Barbara Mincewicz, Dyrektor najstarszego w Polsce Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy.
 

"Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych skupia w tej chwili 12 uniwersytetów. Chcielibyśmy, by było ich w przyszłości jak najwięcej. Wartości kształcenia i rozwoju w duchu grundvigiańskim są nadal aktualne, choć formy pracy wymagają stałego dostosowywania się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Obserwowanie i diagnozowanie potrzeb edukacyjnych i rozwojowych osób dorosłych jest zatem konieczna częściej niż kiedykolwiek. OSUL jako zrzeszenie bardzo doświadczonych i od dziesięcioleci funkcjonujących UL-i oraz młodych, nowopowstałych placówek, pragnie być (i dąży to tego) wyznacznikiem jakości kształcenia w UL w Polsce. Dzięki wydawanym publikacjom, spotkaniom, konferencjom, wymianom doświadczeń, stałej współpracy projektowej w ostatnich latach systematycznie rośnie liczba osób korzystających z usług UL-i.  Naszym celem jest rozszerzenie zasięgu Sieci na obszar całego kraju, bo na to wskazują potrzeby Polaków. Aby stało się to możliwe, pula środków, pochodzących z budżetu Państwa, także powinna wzrastać." 

- mówi Jakub Mincewicz, Prezes Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych.

“W najbliższym czasie, w dniach 28-29 lipca 2022 roku zapraszamy wszystkich na Festiwal uniwersytetów ludowych w Koszałkowie koło Wieżycy, którego organizatorem jest Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych. Będzie to wspaniała okazja do poznania i integracji ruchu uniwersytetów ludowych w Polsce."

- zapewnia Mariusz Mówka, dyrektor KUL i gospodarz tego wydarzenia, które zostanie połączone z obchodami 40-lecia powstania tej placówki.


Pod koniec roku Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych ponownie zaprosi na konferencję poświęconą tematyce uniwersytetów ludowych. To znakomite okazje do zapoznania się z działalnością polskich uniwersytetów ludowych i nie tylko, poszerzenie bazy kontaktów między członkami OSUL i innymi uniwersytetami ludowymi oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

Login (0)

Σχόλιο

Profile picture for user m_rosalska.
Małgorzata Rosalska
Community Hero (Gold Member).
Πέμ, 06/30/2022 - 17:38

Spotkanie było niezwykłe. W jednym miejscu spotkali się przedstawiciele uniwersytetów o bogatej i wieloletniej tradycji i tych, które uczą się historii uniwersytetów ludowych i ich metodyki pracy z dorosłymi. Formalna otoczka była ważna, ale dla mnie najważniejsze było spotkanie praktyków i pasjonatów, dzielenie się dobrymi praktykami i rozwiązaniami, wzajemne inspirowanie się. Myślę, że nie tylko dzięki wsparciu finansowemu aktualnie obserwujemy rozwój ULi. Ta metoda zwyczajnie się sprawdza :)

Login (1)

Users have already commented on this article

Συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να δημοσιεύσετε σχόλια.

Θέλετε να γράψετε ένα άρθρο?

Μη διστάσετε να το πράξετε!

Κάντε κλικ πιο κάτω και αρχίστε τη δημοσίευση ενός νέου άρθρου!

Τελευταίες συζητήσεις

TreeImage.
Elsa Neophytou

Πλοήγηση στην Τεχνητή Νοημοσύνη στη Σύγχρονη Κοινωνία

Ελάτε μαζί μας για να αναλογιστούμε και να συζητήσουμε τον ρόλο της Τεχνητής Νοημοσύνης στη σύγχρονη κοινωνία και τα πιθανά εργαλεία για να τη χρησιμοποιούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Περισσότερα
TreeImage.
Elsa Neophytou

Βιωσιμότητα και εκπαίδευση ενηλίκων: μετάβαση πέρα από τις πράσινες δεξιότητες;

Ελάτε μαζί μας καθώς σκεφτόμαστε τις πράσινες δεξιότητες ως έναν τρόπο αντιμετώπισης σύνθετων αλληλένδετων ζητημάτων όπως η κλιματική αλλαγή και οι περιβαλλοντικές προκλήσεις.

Περισσότερα
TreeImage.
Elsa Neophytou

Χρηματοοικονομικός αλφαβητισμός σε περιόδους κρίσης

Γνωρίστε τους ειδικούς μας και βυθιστείτε στον κόσμο των οικονομικών πολιτικών και του κοινωνικού τους αντίκτυπου.

Περισσότερα