Πρόγραμμα Κινητικότητας Erasmus+ (KA122-VET) στη Βαρκελώνη – Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς
![Profile picture for user n008qvdj.](/sites/default/files/styles/icon/public/pictures/LOGO%20%CE%95%CE%A3%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%9D%CE%9F%20%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9B%20%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%A3%20%28EPALE%29.jpg.webp?itok=__XuPEqX)
Το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς υλοποίησε κατά το σχολικό έτος 2023-2024, ευρωπαϊκό πρόγραμμα επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης «Erasmus+», με κωδικό προγράμματος: 2022-1-EL01-KA122-VET-000071508 και τίτλο: «Κατάρτιση σε τεχνολογίες φόρτισης και αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας των Ηλεκτρικών Οχημάτων». Η οργάνωση και η προετοιμασία του προγράμματος πραγματοποιήθηκε από το σχολείο, σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής στην Βαρκελώνη «Moveu» και με την υποστήριξη του «Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών» (ΙΚΥ), που αποτελεί τον εθνικό φορέα συντονισμού.
Η κινητικότητα μαθητευομένων τύπου Short-term mobility of VET learners (ΚΑ122-VET) υλοποιήθηκε στη Βαρκελώνη της Ισπανίας, από τις 03/02/2024 ως τις 16/02/2024, με την συμμετοχή 17 μαθητών-μαθητριών και 2 συνοδών εκπαιδευτικών. Οι συμμετέχοντες των τομέων «Ηλεκτρολογίας - Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού» και «Μηχανολογίας», καταρτίστηκαν σε κέντρα εκπαίδευσης-εταιρείες και απέκτησαν πολύτιμα εφόδια και εμπειρίες. Γνώρισαν νέες τεχνολογίες, καινοτόμες εφαρμογές και πρακτικές στο αντικείμενο των «Ηλεκτρικών οχημάτων» και βελτίωσαν τις γνώσεις, τις ικανότητες και τις δεξιότητες τους.
Οι βασικοί στόχοι του σχεδίου ήταν:
- Η απόκτηση γνώσεων και η ανάπτυξη δεξιοτήτων των συμμετεχόντων σχετικά με τις τεχνολογίες φόρτισης και αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας ηλεκτρικών οχημάτων (EVs).
- Η ενσωμάτωση νέων γνωστικών πεδίων στο αναλυτικό πρόγραμμα εκπαίδευσης του σχολείου στις ειδικότητες «τεχνικός οχημάτων» και «τεχνικός ηλεκτρολογικών συστημάτων εγκαταστάσεων και δικτύων».
- Η απόκτηση εμπειρίας για τη διαχείριση, οργάνωση και υλοποίηση προγραμμάτων κινητικότητας επαγγελματικής εκπαίδευσης για ροές μαθητών και εκπαιδευτικών.
Εκτός από τους παραπάνω βασικούς στόχους επιτεύχθηκαν από τους συμμετέχοντες και οι παρακάτω :
- Η εμπειρία κατάρτισης και αλληλεπίδρασης των συμμετεχόντων με επαγγελματίες και οργανισμούς σε μια ευρωπαϊκή χώρα.
- Η ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων (συνεργατικότητα, αλληλεγγύη, κοινωνικό ενδιαφέρον κ.α.).
- Η ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων στην Αγγλική και την Ισπανική γλώσσα.
- Η γνωριμία με την κουλτούρα και τον πολιτισμό μιας άλλης χώρας.
- Η καλλιέργεια της ευρωπαϊκής ταυτότητας.
Οι στόχοι επιτευχθήκαν με κατάλληλα δομημένο πρόγραμμα εκπαίδευσης, προσαρμοσμένο στις ανάγκες των μαθητών, με αντικείμενο τις τεχνολογίες φόρτισης και αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας για τα EVs. Η κατάρτιση περιλάμβανε θεωρητικές διδασκαλίες, εργαστήρια σε συγκεκριμένες γνωστικές ενότητες και πρακτική άσκηση σε φορείς και επιχειρήσεις.
Για την αναγνώριση των μαθησιακών αποτελεσμάτων του προγράμματος κινητικότητας Erasmus+ που υλοποιήθηκε στη Βαρκελώνη, σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής χορηγήθηκε στους συμμετέχοντες μαθητές πιστοποιητικό Europass mobility. Επίσης ο φορέας υποδοχής χορήγησε στους μαθητές πιστοποιητικό παρακολούθησης του προγράμματος κατάρτισης, στο οποίο αναγράφεται το όνομα του συμμετέχοντα, η διάρκεια και το περιεχόμενο της κατάρτισης.
Οι δαπάνες ταξιδιού, ατομικής υποστήριξης, οργανωτικής υποστήριξης, αλλά και της ασφάλισης των συμμετεχόντων, καλύφθηκαν από οικονομικούς πόρους του προγράμματος της ευρωπαϊκής ένωσης «Erasmus+».
Όλοι οι συμμετέχοντες επέστρεψαν με επαγγελματικές γνώσεις, δεξιότητες, μοναδικές εμπειρίες και όμορφες αναμνήσεις!!!
Μπορείτε να παρακολουθήσετε και βίντεο από την κινητικότητα στον σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=HgiI6ZHy-5s
ΔΔήλωση αποποίησης ευθύνης: Η EPALE είναι μια ηλεκτρονική πλατφόρμα με περιεχόμενο που δημιουργείται από χρήστες της κοινότητας. Όλο το περιεχόμενο που δημιουργείται από τους χρήστες παρέχεται ως έχει. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης για την Ελλάδα δεν υποστηρίζουν οποιεσδήποτε απόψεις ή συμβουλές που εκφράζονται από χρήστες σε αυτήν την πλατφόρμα.
![ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A61_0.jpg.webp?itok=I_-roGOo)
![AXIL.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A63_0.jpg.webp?itok=lLt3_U9s)
![AXIL.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A64_0.jpg.webp?itok=M-e9HvGQ)
![AXIL.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A66_0.jpg.webp?itok=vnNhOP0J)
![ECOTECH.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A68_0.jpg.webp?itok=IY2Jmssn)
![ECOTECH.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A69_0.jpg.webp?itok=cYOyCXFV)
![EURECAT.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A610.jpg.webp?itok=IC3gWnR4)
![PARK GUELL.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A611_0.jpg.webp?itok=3vm5-5CH)
![SAGRADA FAMILIA.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A612_0.jpg.webp?itok=_urt13rg)
![BARCELONA.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A613_0.jpg.webp?itok=HprvqxIn)
![ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A615_1.jpg.webp?itok=9QpblGCi)
![UNIVERSITAT POLITECNICA DE CATALUNYA.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A616_0_1.jpg.webp?itok=dKU1eXgG)
![UNIVERSITAT POMPEU FABRA.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A617_0_0.jpg.webp?itok=izvIc0pw)
![MOVEU.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A619_0_1.jpg.webp?itok=vVrsDnMb)
![MOVEU.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A620_0_1.jpg.webp?itok=N2j5tlNK)
![SEAT.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A624_1.jpg.webp?itok=9ASnZEBE)
![SEAT.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A625_1.jpg.webp?itok=Gi0G0bPV)
![TMB TMB.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A627_1.jpg.webp?itok=2jwBaJIP)
![TMB.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A628_1.jpg.webp?itok=NAYYja_B)
![EUROPASS.](/sites/default/files/styles/icon/public/2024-07/%CE%A630_1.jpg.webp?itok=6AW31oZb)
Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Καστοριάς - Πρόγραμμα Κινητικότητας Erasmus+
#ErasmusPlusIKY, #ErasmusPlusGreece,#ErasmusPlus, #ΣυνεχίζουμεErasmus