European Commission logo
Vytvorenie konta
Môžete vybrať viac slov a oddeľte ich čiarkou

EPALE - Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

Správy

Uniwersytety Ludowe wobec wyzwań współczesności - konferencja w Sejmie RP - Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych

Profile picture for user nmincjak.
Jakub MINCEWICZ

ok. 3 minuty czytania - polub, linkuj, komentuj!

Autorka tekstu: Zuzanna Ślifierz


10 czerwca w Sejmie RP miało miejsce wyjątkowe dla polskich uniwersytetów ludowych wydarzenie. Tego dnia odbyła się konferencja “Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”, którą Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych współorganizowała wraz z Parlamentarnym Zespołem ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich oraz
Narodowym Instytutem Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Honorowy patronat nad konferencją objęli Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek; Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Wicepremier, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Profesor dr hab. Piotr Gliński.

Spotkanie było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji na temat rozwoju i kształcenia osób dorosłych w holistycznej metodyce grundtvigiańskiej. Poza członkami OSUL, w spotkaniu uczestniczyli znakomici goście: Wiceprezes Rady Ministrów, prof. dr hab. Piotr Gliński, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, Poseł Barbara Dziuk, Poseł Sławomir Skwarek, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka, dr Anders Holm z uniwersytetu w Kopenhadze, dr Iwona Błaszczak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr hab. Tomasz Maliszewski z Akademia Marynarki Wojennej, Prezes Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych, Jakub Mincewicz oraz przedstawiciele różnych uniwersytetów ludowych.

przedstawiciele uniwersytetów ludowych na spotkaniu w Sejmie

fot. https://www.facebook.com/Og%C3%B3lnopolska-Sie%C4%87-Uniwersytet%C3%B3w-Ludowych 

Swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele zarówno tych uniwersytetów ludowych, które działają już kilkadziesiąt lub kilkanaście lat, jak i nowopowstałych z całej Polski, wygłaszając prelekcje i odpowiadając na pytania. 
Dokonano także uroczystego otwarcia wystawy poświęconej polskim uniwersytetom ludowym zorganizowanej przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, której autorami są dr hab. Tomasz Maliszewski i dr Mirosława Bednarzak-Libera. Spotkanie uświetnił występ chóru Widymo, którego członkowie są związani z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

inauguracja wystawy w Sejmie o uniwersytetach ludowych

fot. https://www.facebook.com/Og%C3%B3lnopolska-Sie%C4%87-Uniwersytet%C3%B3w-Ludowych 

Co sprawia, że pomimo upływu lat i przemian uniwersytety ludowe, jako placówki nieformalnego kształcenia dorosłych, cieszą się coraz większym zainteresowaniem odbiorców? 

“Pasja i zaangażowanie na rzecz środowiska lokalnego oraz wsłuchiwanie się w jego potrzeby i odpowiadanie na nie, to klucz do funkcjonowania i rozwijania się każdego uniwersytetu ludowego. Myślę, że jest to główny powód, dla którego Uniwersytet Ludowy w Radawnicy z powodzeniem funkcjonuje od ponad 75 lat”

- Barbara Mincewicz, Dyrektor najstarszego w Polsce Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy.
 

"Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych skupia w tej chwili 12 uniwersytetów. Chcielibyśmy, by było ich w przyszłości jak najwięcej. Wartości kształcenia i rozwoju w duchu grundvigiańskim są nadal aktualne, choć formy pracy wymagają stałego dostosowywania się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Obserwowanie i diagnozowanie potrzeb edukacyjnych i rozwojowych osób dorosłych jest zatem konieczna częściej niż kiedykolwiek. OSUL jako zrzeszenie bardzo doświadczonych i od dziesięcioleci funkcjonujących UL-i oraz młodych, nowopowstałych placówek, pragnie być (i dąży to tego) wyznacznikiem jakości kształcenia w UL w Polsce. Dzięki wydawanym publikacjom, spotkaniom, konferencjom, wymianom doświadczeń, stałej współpracy projektowej w ostatnich latach systematycznie rośnie liczba osób korzystających z usług UL-i.  Naszym celem jest rozszerzenie zasięgu Sieci na obszar całego kraju, bo na to wskazują potrzeby Polaków. Aby stało się to możliwe, pula środków, pochodzących z budżetu Państwa, także powinna wzrastać." 

- mówi Jakub Mincewicz, Prezes Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych.

“W najbliższym czasie, w dniach 28-29 lipca 2022 roku zapraszamy wszystkich na Festiwal uniwersytetów ludowych w Koszałkowie koło Wieżycy, którego organizatorem jest Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych. Będzie to wspaniała okazja do poznania i integracji ruchu uniwersytetów ludowych w Polsce."

- zapewnia Mariusz Mówka, dyrektor KUL i gospodarz tego wydarzenia, które zostanie połączone z obchodami 40-lecia powstania tej placówki.


Pod koniec roku Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych ponownie zaprosi na konferencję poświęconą tematyce uniwersytetów ludowych. To znakomite okazje do zapoznania się z działalnością polskich uniwersytetów ludowych i nie tylko, poszerzenie bazy kontaktów między członkami OSUL i innymi uniwersytetami ludowymi oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

Login (0)

Komentár

Profile picture for user m_rosalska.
Małgorzata Rosalska
Community Hero (Gold Member).
Št, 06/30/2022 - 17:38

Spotkanie było niezwykłe. W jednym miejscu spotkali się przedstawiciele uniwersytetów o bogatej i wieloletniej tradycji i tych, które uczą się historii uniwersytetów ludowych i ich metodyki pracy z dorosłymi. Formalna otoczka była ważna, ale dla mnie najważniejsze było spotkanie praktyków i pasjonatów, dzielenie się dobrymi praktykami i rozwiązaniami, wzajemne inspirowanie się. Myślę, że nie tylko dzięki wsparciu finansowemu aktualnie obserwujemy rozwój ULi. Ta metoda zwyczajnie się sprawdza :)

Login (1)

Users have already commented on this article

Aby ste mohli pridať komentár, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Chcete napísať článok?

Neváhajte!

Kliknite na odkaz nižšie a uverejnite nový článok!

Posledná diskusia

Profile picture for user PeterMa.
Peter Maľa

Nasmerovávanie umelej inteligencie v súčasnej spoločnosti

Pridajte sa k nám a diskutujte o úlohe umelej inteligencie v súčasnej spoločnosti a o možných nástrojoch, pomocou ktorých sa ju naučíme čo najlepšie využívať.

Viac
Profile picture for user PeterMa.
Peter Maľa

Udržateľnosť a vzdelávanie dospelých: posun za rámec zelených zručností?

Pridajte sa k nám a zamyslite sa nad zelenými zručnosťami ako spôsobom riešenia zložitých vzájomne prepojených problémov, ako je zmena klímy a environmentálne výzvy.

Viac
Profile picture for user PeterMa.
Peter Maľa

Základné zručnosti v rámci Paktu pre zručnosti

Preskúmajte začlenenie základných zručností do iniciatívy Pakt pre zručnosti!

Viac