European Commission logo
Vytvořit účet
Může vybrat více slov, slova oddělujte čárkou

EPALE - Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

Blog

Blog

Tapkime savo tobulėjimo šeimininkais! Įspūdžiai iš konferencijos „Savivaldus mokymasis suaugusiųjų švietimui“

TreeImage.
Indrė Adomaitienė

Būdama čia bent kelis kartus nuklystu į vaikystę. Nebūtų taip nuostabu (mintimis į vaikystę juk nukeliaujame nuolat), jei čia viskas neatrodytų taip formalu ir oficialu, jei aplink nesėdėtų tiek nepažįstamų smalsių veidų ir nežinotum, jog tai visai nevaikiška – atvykau į andragogų konferenciją labai rimtu pavadinimu – „Savivaldus mokymasis suaugusiųjų švietimui“.

Žmonės vardija miestus, iš kurių atvykę: Šiauliai, Panevėžys, Ukmergė, Kaunas, Telšiai, Alytus, Druskininkai (atleiskite, jei nepaminėjau jūsų miesto), visi susikaupę, žingeidūs, visi suaugusiųjų švietėjai. Ir visgi nesijaučiu išskirtinė konferencijos metu klaidžiodama vaikystės prisiminimuose, kur jautėmės saugūs būti laisvi, klysti, eksperimentuoti, kai taisyklės buvo ne tokios griežtos, klaidos neatrodė tokios baisios, kai nebuvom tiek kritiški sau ir mokėmės patys iš savo patyrimų ir klaidų. Tokios mintys kyla klausant Klaipėdos universiteto vyr. mokslo darbuotojos, „Epale“ ekspertės Dr. Julijos Melnikovos, kuri siūlo pasaulį pažinti tiesiogiai per patyrimus, o ne iš vadovėlių. Ji teigia, jog neformalios mokymosi aplinkos yra puikus būdas žmogui pažinti pasaulį (tuo metu pajuntu, kaip ima maištauti mano vidinis mokytojas, susirūpinęs, kiek trukdžių patirsiu organizuodama mokiniams kelionę į Londoną, bet tai tik mano vidinis suaugęs kritikas, o vidinis vaikas krykštauja iš džiaugsmo ir jau spaudžia ranką Anglijos karalienei). Būdama anglų kalbos mokytoja nuolat girdžiu istorijas, kai jaunimas išmoksta kalbos pirmiau, nei atsiverčia vadovėlį, kad susitikęs su mokytoju jau gali kalbėti su juo šia užsienio kalba, nes ją patyrė pirmiau nei jos išmoko; saugiai, natūraliai, neraginamas ir nevertinamas.

Konferencijos dalyviai.

Panašią sėkmės istoriją konferencijos metu liudijo ir Paulius – Panevėžio dienos centro auklėtinis, kuris, supamas auklėtojų meilės ir rūpesčio, kuria savo portfolio, kuriame vardija asmeninius tikslus ir uoliai juos įgyvendina: neįgaliųjų kavinė, Takeši pilis. Transo apimta stebiu, ką gali pasiekti net ir proto negalią turintis žmogus, kai nebijo klysti, žinodamas, jog jo tikslas – skleistis ir augti, o šalia – rūpestingos, empatiškos auklėtojų akys. Tas vaikiškas mažų dalykų džiaugsmas ir pasitikėjimas aplinka.

Darbas grupėse.

Mintimis nuklystu į savo klasę ir prisimenu dėstomas pamokas suaugusiesiems, pirmąsias, į kurias susirenka įvairaus amžiaus, patirties, statuso žmonės ir visus juos jungia tyrinėjantis, nepatiklus ir nesaugus žvilgsnis, ir aš jaučiu, kad šiandiena mano pareiga suteikti jiems saugumo jausmą, sugrąžinti į vaikystę, kur gali klysti ir eksperimentuoti, leisti būti suaugusiu vaiku. Tam, kad pagaliau pradėtų mokytis, o ne priešintųsi, kad jaustųsi saugūs klysti ir iš savo klaidų mokytis, kad taptų savo tobulėjimo šeimininku, o ne įkaitu. O tada, kai matau pražystančias šypsenas ir atvirus veidus, suprantu: mokslai prasideda...

O pabaigai – apie mokytoją, kurio nėra. Apie tokį, kokį piešia pranešėjas Dr. Kristupas Sabolius, skaitmeninio amžiaus mokytoją, kuris bus (jau yra Kinijoje) pasiekiamas visiems ir kiekvienam, bet kuriuo laiku ir bet kurioje vietoje, paspaudus klaviatūros klavišą – jis pakartos tiek kartų, kiek reikės ir kalbės norimu tempu. Neklystantis, nepailstantis, algoritminis, tobulas mokytojas. Ar aš norėčiau tokio mokytojo? Nežinau. Reikėtų paklausti Pauliaus, koks mokytojas jį įkvėpė įkurti neįgaliųjų kavinę ir statyti Takeši pilį...

Indrė Adomaitienė, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro anglų kalbos mokytoja, projektų koordinatorė.

Login (1)
Štítky

Komentář

Profile picture for user Elena Trepule.
Elena Trepule
Community Contributor (Bronze Member).
Út, 10/08/2019 - 08:58

Man taip pat konferencijoje patiko mintis apie Dirbtinio intelekto (DI) mokytojus, kurie bus tobulai kantrūs, mokantis tam tikrų konkrečių faktų, taisyklių, žodyno ar veiksmų, kur rezultatai pasiekiami kartojimo ir pratybų metu, kai reikia besimokančiajam pateikti vis tą pačią užduotį, klausimą, bet kitaip, ir žmogiškajam mokytojui natūraliai kyla reakcija "Na, kiek galima apie tą patį...", kai nenorom išsprūsta "Kada tu pagaliau išmoksi...?". Bet tuo pat metu, pagalvojau, kad kai robotai atlieka tobulą repetitoriaus ir instruktoriaus vaidmenį gi žmogui mokytojui tuomet lieka pačios aukščiausios rolės: įkvėpti, motyvuoti ir skatinti besimokantįjį!
Login (0)
Profile picture for user Lina T.
Lina Trebiene
St, 10/02/2019 - 08:24

Džiugu, kad į svarbias diskusijas įtraukiami žmonės su negalia. Mes žengėme didelį žingsnį tolerancijos, supratingumo, pozityvios kaitos link. Išmokome klausytis ir išgirsti ką kalba kiekvienas iš mūsų! Sekantis žingsnis- sprendimus priimti pirmiausiai pasiklausus didžiausią socialinę atskirtį patiriančių mūsų bendruomenės narių!!!

Login (0)

Users have already commented on this article

Chcete-li psát komentáře, přihlaste se nebo zaregistrujte.

Want to write a blog post ?

Neváhejte tak učinit!
Klikněte na odkaz níže a začněte vkládat nový článek!

Nejnovější diskuze

Profile picture for user MonikaSm.
Monika Smekalová

Důležitost základních dovedností v rámci Evropského roku dovedností

Investice do základních dovedností v rámci Evropského Roku dovedností jsou nutné, aby se jeho cíle splnily.

Více
Profile picture for user MonikaSm.
Monika Smekalová

EPALE Diskuse: Budování inkluzivní jazykové rozmanitosti v Evropě

Učení se cizích jazyků je klíčem nejen pro sociální začlenění, mobilitu pracovní síly, ale také přispívá k soudržné a kulturně obohacené Evropě. Zúčastněte se naší další diskuse a diskutujte o roli jazykového vzdělávání v dnešní Evropě!

Více
Profile picture for user MonikaSm.
Monika Smekalová

Nový web EPALE – problémy a dotazy

České národní středisko EPALE by vás, členy komunity EPALE, chtělo požádat, abyste v této diskuzi sdíleli zjištěné nedostatky nebo vaše dotazy, týkající se například vkládání nového obsahu na platformu.

Více