European Commission logo
Skapa ett konto
Kan välja flera ord med kommatecken

EPALE - Elektronisk plattform för vuxnas lärande i Europa

Blog

Blog

Gra Habitica jako narzędzie uczenia się

Habitica jest bardzo prostą grą, wykorzystującą mechanizmy grywalizacji i pomagającą w kształtowaniu pożądanych nawyków.

ok. 5 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Jeśli doświadczyliście kiedyś stanu braku motywacji lub ewentualnie nie miał motywacji wasz klient coachingowy, to zachęcam do zapoznania się z narzędziem, jakim jest gra online Habitica. Gra ta od kilku lat pomaga mi w bezprokrastynacyjnym radzeniu sobie z zadaniami, których nie lubię robić.

Habitica jest bardzo prostą grą, wykorzystującą mechanizmy grywalizacji i pomagającą w kształtowaniu pożądanych nawyków. Kto liczy na wspaniałą grafikę i animację po wejściu na https://habitica.com/ mocno się zawiedzie…, ale nie o to tutaj chodzi.

Najprostszy opis gry to trzy kolorowe kolumny zadań i jedna kolumna nagród.

Habitica-as-of-jan-2017

W kolumnie Nawyki wpisujemy te zadania, które chcemy u siebie wzmacniać, za które chcemy się nagradzać. Przykładowo, jeśli zauważasz, że twoim zdaniem zbyt często stołujesz się w restauracjach typu Quick Service możesz ustawić sobie zadanie „Śmieciowe jedzenie” i nagradzać się plusem za każdy dzień bez wizyty w takim lokalu lub dawać sobie minusa, gdy jednak skusiłeś się na Big Mac’a. Kliknięcie plusa powoduje przypływ doświadczenia i złota potrzebnego do zdobywania przedmiotów w kolumny nagród. Przykładowe nawyki, które można sobie tutaj wzmacniać to: utrzymywanie właśnie zdrowej diety, ruch, spędzanie czasu w sposób, który uznajesz za produktywny, czytanie literatury fachowej czy powstrzymywanie się od bezproduktywnych godzin w internecie.

Kolumna  Codzienne to spis rzeczy „To Do” w dniu dzisiejszym. Są to te nawyki, które mają dla ciebie na tyle szczególne znaczenie, że chcesz je wykonywać codziennie. Tylko od ciebie zależy, co wpiszesz w drugiej kolumnie, a co znajdzie się w pierwszej. Jeśli tylko daną czynność da się jakoś zgrywalizować tj. przeliczyć na minuty lub liczbę, możesz wykorzystać Habiticę do jej wzmacniania u siebie.

Kolumna Do zrobienia to rzeczy, co do których zachodzi ryzyko, że będą ci „wisiały” w powietrzu i nigdy się za nie zabierzesz, jeśli nie będziesz sobie o nich przypominał. Może to być wymiana opon w samochodzie, sprawy remontowe, telefon, którego unikasz od jakiegoś czasu, opłacenie rachunków, rozliczenie księgowe.

Najprzyjemniejsza kolumna to „Nagrody”. W niej możesz wpisać cokolwiek jest dla ciebie przyjemne i co chciałbyś, żeby było dla ciebie nagrodą za ćwiczenie swoich pozytywnych nawyków, codziennych czynności i rzeczy do zrobienia. Jako nagroda może być potraktowany odcinek ulubionego serialu za 50 sztuk złota, zakup książki za 70 sztuk złota lub obejrzenie meczu za 100 lub wizyta w kinie za 150. Cokolwiek przyjdzie ci do głowy, jako atrakcyjne na tyle, żeby cię nakręcało do wykonywania czynności mniej lubianych, nudnych i rutynowych, ale koniecznych. Oprócz nagród wygenerowanych przez ciebie, gra oferuje ci ubrania, zbroję i broń dla twojej postaci. Te atrybuty pomagają Ci zwiększyć ilość złota otrzymywanego w kolejnych zadaniach.

Przy każdej czynności z kolumn nawyków, codziennych i do zrobienia dookreślasz poziom trudności, a system gry już sam przelicza ci tę trudność na ilość zarabianego złota i punkty doświadczenia. Sama ciekawość „jak dużo złota za to zarobię” jest już czynnikiem motywującym do pracy.

Dużym plusem gry jest możliwość wykreowania swojej postaci, która może należeć do jednej z czterech klas: wojownik, mag, łotrzyk lub uzdrowiciel. Każda klasa niesie ze sobą inne przeliczniki zadań na nagrody i scenariusze. Gdy znudzi ci się bycie wojownikiem, zawsze możesz zacząć grę od nowa na nowych zasadach, związanych z byciem magiem i odkrywać Habiticę na nowo. Kształtowanie pozytywnych nawyków odbywa się jakby przy okazji i bezboleśnie. Jak to działa? Wyobraź sobie sytuację, w której za nic nie możesz się zmusić do dokonania rozliczenia księgowego. Wiesz jednak, że dziś wieczorem polska reprezentacja piłki nożnej gra ważny mecz, a tobie brakuje jeszcze 30 sztuk złota, żeby móc go obejrzeć. Jeśli potrafisz wciągnąć się w tryb grania w Habiticę i potrafisz być sam ze sobą szczery, zrobisz to, co jest do zrobienia, a potem bez poczucia winy będziesz się cieszył kolejnymi golami Lewandowskiego.

Oprócz prostego mechanizmu przerabiania nielubianych zadań w złoto, Habitica wykorzystuje jeszcze inne mechanizmy wzmacniające nawyk, typowe dla grywalizacji. Ważny jest efekt niespodzianki – za każdym razem możesz dostać extra nagrodę, którą losowo przydzieli ci system. Pojawia się też efekt kolekcjonera – możesz w grze kolekcjonować śmieszne zwierzaki w różnych kolorach (mnie ten element bawił tylko za pierwszym razem). W miarę zbierania doświadczenia zwiększa się poziom trudności. Możesz podejmować dodatkowe wyzwania, które mogą ci przynieść dodatkową nagrodę w postaci złota, punktów doświadczenia lub extra przedmiotu. System umożliwia także współpracę z innymi graczami online. Tak naprawdę może pełnić rolę platformy społecznościowej, w której motywujesz się do działania wraz ze znajomymi i nieznajomymi.

Minusem gry może być to, że system zbudowany jest na zewnątrzsterowności. Nie jestem zwolennikiem takiego spojrzenia na człowieka, w którym do każdej czynności musi on być nakręcany przez płynącą z zewnątrz nagrodę. Nie mam jednak nic przeciwko motywowaniu się poprzez zabawę do czynności, które po prostu są nudne, żmudne, ale są do zrobienia i tyle. Poza tym, w wersji podstawowej (dla mnie zupełnie wystarczającej) gra jest darmowa.

Na mnie działa, choć nie określiłbym siebie, jako kogoś, kto dużo gra w gry komputerowe. Wiem, że nie jest to narzędzie dla każdego, ale każdy może sprawdzić: https://habitica.com/.


Tomasz Szustakiewicz – psycholog, coach, trener i doradca działający pod szyldem Openminder. W 2013 roku zdobył akredytację coacha Associate Certyfied Coach w International Coach Federation. Posiada Certyfikat Konsultanta Extended DISC oraz Certyfikat Trenera i Edukatora profilaktyki uzależnień. Jako psycholog specjalizuje się w zakresie skuteczności działania. Ambasador EPALE.


Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń, narzędzi trenerskich i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat technik prowadzenia szkoleń, narzędzi szkoleniowych i pracy trenera dostępne na polskim EPALE!


 

Login (1)

Kommentar

Profile picture for user Monikahp.
Monika Hausman-Pniewska
sön, 05/13/2018 - 16:23

Takie narzędzia zawsze bardzo mnie kuszą- oto nowy, wspaniały środek na moją prokrastynację! Może nareszcie zapłacę rachunek za telefon o czasie lub oddam jakiś tekst nie zwlekając do ostatniej chwili! Niestety, jak każde narzędzie do zarządzania czymś wymaga systematycznego wpisywania i monitorowania, a u mnie to leży, zatem dostrzegam u siebie pewną trudność w stosowaniu. Jako narzędzie do wykorzystania w pracy edukacyjnej wydaje mi się interesujące, jak przećwiczę z innymi, to pewnie sama skorzystam. Dam znak :) dzięki za jasny opis gry. 
Login (0)

Dziękuję Beata za to pytanie. Rzeczywiście gra nie jest dla wszystkich i nie chciałem jej jako takiej przedstawić. Jest dla tych, których system wciągnie na tyle, że jest motywujący. To możemy wiedzieć tylko próbując. Działa to tak, że ciekawość, dążenie do nagrody i wciągnięcie w grywalizacyjną mechanikę gry ma być silniejsze niż niechęć do działania. Jeśli nie jest to nie zadziała. Zauważyłem też, że u mnie przestaje działać w przypadku przeciążenia zadaniami. Kiedy i tak nie mam czasu na skorzystanie z nagrody....
Login (0)
Profile picture for user Monika Sulik.
Monika Sulik
mån, 04/30/2018 - 23:12

Wstyd się przyznać ale nie znałam gry.. :) Dziękuję za podzielenie się :) 
Moniś ...taką grę na wzór tej z Muzeum Śląskiego można opracować w wersji andragogicznej :) A tak serio, to w Zakopanem Cię poproszę o poopowiadanie o tej kolejnej fajnej inspiracji : )Coś czuję, że przygotowujesz kolejna grę pt."Torpeda" :) :) 
Login (0)

Super fajna gra ale... jako Matka Polka w pełni oddana wychowaniu dwójki dzieci z czego jedno to HNB - upraszczając hajnid ;) nie wiem, kiedy wykrzesać czas na grę a tyle mam przecież rutynowych nudnych już czynności. Brak motywacji doskwiera mi każdego dnia około 21-ej ;) . Mam wrażenie, że nawet kolorowe zwierzaki by mnie nie cieszyły ;) chociaż moją 2 letnią pierworodną pewnie tak... ona to pierwsza do cyfryzacji. Kolumny - codziennie, do zrobienia oraz nawyki to u mnie jakby jedno ;) .
Login (0)
Profile picture for user Monika G.
Monika Gromadzka
mån, 04/30/2018 - 21:01

Tomku, 
dla sportu sama czasem lubię pobawić się Habiticą. Nie jest to u mnie narzędzie do budowania nawyków, ale... Pracując z ludźmi nad efektywnością często otrzymywałam pytania dotyczące właśnie appek/programów itp. Zaczęłam je wypróbowywać i akurat Habitica przypadła mi do gustu. Właśnie ta siermiężna grafika :) i niebyt rozbudowane funkcje są według mnie zaletami  tej "gry". Miło, że o niej napisałeś i czekam na więcej tego typu wpisów!
Login (0)

Users have already commented on this article

Logga in eller Registrera dig så kan du kommentera.

Want to write a blog post ?

Tveka inte att göra det!
Klicka på länken nedan och börja lägga upp nya artiklar!

De senaste diskussionerna

Profile picture for user NSS Sverige.
EPALE NSS Sverige

Att navigera artficiell intelligens i dagens samhälle

Kom med och reflektera över och diskutera AI:s roll i dagen samhälle och möjliga verktyg för att lära oss använda artificiell intelligens på bästa sätt.

Mer
Profile picture for user NSS Sverige.
EPALE NSS Sverige

Hållbarhet och vuxnas lärande: att röra sig bortom gröna kompetenser?

Var med när vi reflekterar över hur vi kan utnyttja gröna kompetenser för att lösa komplexa sammankopplade frågor så som klimatförändringar och miljöproblem.

Mer
Profile picture for user NSS Sverige.
EPALE NSS Sverige

Grundläggande kompetenser i Pact for Skills

Utforska integrationen av grundläggande kompetenser i Pact for Skills-initiativet!

Mer

Latest News

Kommande evenemang