chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

Spletni dnevnik

Mida head on täiskasvanuhariduses maailma eri nurkades?

05/12/2019
objavil Marin JOHNSON
Jezik: ET

/sl/file/imaesctekstigajpgimaesc_tekstiga.jpg

Täiskasvanuharidus on mitmetähenduslik ning maailma eri paigus on sel palju erinevaid lähenemisi, praktikaid ja viise kuidas täiskasvanuharidus toetab, mõjutab ja muudab täiskasvanute elu. Mitte-konverentsi aruteluringis püüdsime üheskoos viie IMAESC magistriõppekava üliõpilasega laiendada neid perspektiive, kuidas me täiskasvanuharidust mõistame ning milles seisneb selle headus. 

Oma mõtteid jagasid Richard Ghanast, Boonrana Taist, Abigail Mehhikost, Meerim Kõrgõzstanist ja Jordan Suurbritanniast. Neid ühendab hoolimine ja kirg täiskasvanuhariduse valdkonna vastu aga ka kriitiline meel ja soov viia ellu muutusi. Üheskoos õpivad nad rahvusvahelises magistriõppes Täiskasvanuõpe sotsiaalsetes muutustes (Erasmus Mundust Joint Masters Degree Adult Education for Social Change). Õpingute jooksul omandatakse teoreetilisi teadmisi täiskasvanuhariduse ja poliitika, täiskasvanute koolituse ja õppimise valdkonnas, analüüsitakse ennast täiskasvanute koolitajatena, mõtestatakse täiskasvanuhariduse rolle ja võimalusi sotsiaalsete muutuste kontekstis. Õppekava partneriks on Tallinna Ülikool, kus veedetakse õpinugte jooksul üks semester. 

Täiskasvanuhariduse headuses me vast ei kahtle, kuid mis on need aspektid, mis muudavad täiskasvanuhariduse heaks? Osalt võib näha täiskasvanuhariduse võimalusi seal, kus formaalhariduse raamid pitsitavad. Võimalus õppida paindlikult, olla õppijana loov ning kogeda õppimist mitte-formaalses keskkonnas, kus dialoog ja partnerlussuhted on olulised. Täiskasvanuhariduse headuse mõõdupuuks on ka hariduse kättesaadavus ja juurdepääsetavus ning seda läbi paindlike ning taskukohaste õppimisvõimaluste. Lisaks võib headust näha ka täiskasvanuhariduse kriitilises positsioonis, mis toetab õppijaid maailma mõistmisel ja selle muutmisel. Sotsiaalsed muutused on see, mida täiskasvanuharidus saab esile kutsuda ning ühtlasi ka toetada. 

Muutuse vajadust on IMAESCi tudengid väljendanud ühiselt loodud manifestis. Tõdetakse, et tänane maailm on kriisis, kus ebavõrdsus ja võimuahelad takistavad arengut ja piiravad võimalustele ligipääsu. Lahendusena nähakse täiskasvanuharidust, mis väärtustab avatust, ühtsust, dialoogi ning kriitlist mõtlemist. Luues seeläbi võimalusi igaleühele meist, et õppida ja olla osa kogukonnast. Muutuse elluviimiseks ei saa jääda ootama, et keegi kuskil hakkab midagi tegema vaid igaüks meist saab tegutseda ja kutsuda muutust ellu. Selles seisnebki koolitaja roll – olla muutuse ellukutsujaks, toetajaks ja elluviijaks. 

Pikemat arutelu saad kuulata pocastis (arutelu on inglise keeles), kus arutelu all on küsimused, milline on hea täiskasvanuharidus ja mis roll selles on täiskasvanute koolitajatel? 

Marin Johnson on koolitaja ja täiskasvanu õppe lektor Tallinna Ülikoolis. Teda huvitab kuidas digivahendite abil toetada õppimist ja õpetamist. Omab täiskasvanukoolitaja tase 8 kutset.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn