European Commission logo
Creați un cont
Puteți selecta mai multe cuvinte folosind ca divizor virgula

EPALE - Platformă electronică pentru învățarea adulților în Europa

Blog

Akademia Aktywnego Seniora

Polsko-czeski projekt aktywizacji seniorów.

TreeImage.
Dąbrówka Petrow

ok. 7 minut czytania polub, linkuj, komentuj!


W ramach programu Erasmus + Centrum Kultury Wrocław Zachód zrealizowało projekt z czeskim partnerem Senioři Hradec Králové.

Realizacja projektu „Akademia Aktywnego Seniora” niosła za sobą dwa cele: 

  • podniesienie kwalifikacji i kompetencji zawodowych pracowników instytucji kultury, 
  • zaangażowanie seniorów do działań edukacyjnych i kulturotwórczych, włączając ich nie tylko w życie kulturalne, ale także ucząc poruszania się po współczesnym świecie techniki.

W ramach projektu zrealizowano 4 wizyty studyjne, 2 międzynarodowe warsztaty dla kadry instytucji kultury z wiedzy o dostosowaniu oferty programowej do potrzeb osób po 60. roku życia i 4 międzynarodowe spotkania dla seniorów z Polski i Czech. 

Wizyty studyjne

W ramach projektu „Akademia Aktywnego Seniora odbyły się 4 wizyty studyjne - międzynarodowe spotkanie komitetu sterującego w skład którego wchodzą po dwie osoby z Centrum Kultury Wrocław-Zachód oraz „Senioři Hradec Králové, z. s.”.

  • Wizyta studyjna, Czechy, 14.11.2022 r. – 16.11.2022 r.

W ramach spotkania zostały omówione poniższe tematy:

1. Ogólny przegląd projektu: założenia, cele, koszty, prowadzący warsztaty, terminy, zasady podejmowania decyzji - głosowanie, dokumenty: omówienie umowy partnerskiej i załączników do umowy, transze budżetowe - płatności, finanse projektu, uczestnicy (Seniorzy, kadra kultury)
2. zarządzanie projektem, plan działań projektowych, harmonogram wydarzeń ze szczegółowym omówieniem, dokumenty niezbędne do realizacji projektu, w tym m.in. ankiety dla uczestników szkolenia (niezbędne do analizy jakościowej), notatki służbowe po warsztatach
3. Raport – omówienie zasad i terminów
4. działania promocyjne, komunikacja, promocja projektu i działań w ramach projektu, komunikacja zewnętrzna: konferencje prasowe, reklama medialna, za pomocą druków: plakatów, ulotek, banerów; rozwiązywanie konfliktów.

uczestnicy projektu

fot. archiwum autora

  • Wizyta studyjna, 15.03.2023 r. - 17.03.2023 r.

W ramach spotkania zostały omówione poniższe tematy: 

1. Analiza warsztatów w Czechach dla Seniorów i kadry kultury – problemy, rozbieżności 
2. Zarządzanie projektem, omówienie kolejnych działań projektowych (warsztaty dla Seniorów), harmonogram wydarzeń, dokumenty niezbędne do realizacji projektu - ewaluacji, w tym m.in. ankiety dla uczestników szkolenia (niezbędne do analizy jakościowej), transze, ewaluacja 
3. działania promocyjne, komunikacja, promocja projektu i działań w ramach projektu, komunikacja zewnętrzna: konferencje prasowe, reklama medialna, za pomocą druków: plakatów, ulotek, banerów.

  • Wizyta studyjna, Czechy, 29.08.2023 r. – 31.08.2023 r. 

W ramach spotkania zostały omówione poniższe tematy: 

1. Omówienie warsztatów, które odbyły się w Polsce, problemów oraz dotychczasowej realizacji projektu 
2. Zarządzanie projektem, omówienie kolejnych działań projektowych, harmonogram wydarzeń, budżet, dokumenty niezbędne do realizacji projektu – ewaluacji, w tym m.in. ankiety dla uczestników szkolenia (niezbędne do analizy jakościowej), transze, ewaluacja. 
3. Działania promocyjne, komunikacja, promocja projektu i działań w ramach projektu, komunikacja zewnętrzna: konferencje prasowe, reklama medialna, za pomocą druków: plakatów, ulotek, banerów.

  • Wizyta studyjna, Polska, 10.10.2023r. – 12.10.2023r.

Dodatkowo w spotkaniu uczestniczyły osoby odpowiedzialne za dokumentację projektu.

W ramach spotkania zostały omówione poniższe tematy: 

1. omówienie dotychczasowych działań, problemów, realizacji całego projektu (współpraca, kontakt pomiędzy partnerami, uczestnikami, prowadzącymi warsztaty), 
2. działania promocyjne, w tym także poprojektowe (dodatkowe działania)
3. budżet całego projektu (analiza wydatków), 
4. zarządzanie projektem (dodatkowe spotkania on-line, kontakty telefoniczne), 
5. raport końcowy (dokumenty niezbędne do raportu końcowego) 
6. Ewaluacja (jakościowa analiza całości projektu).

uczestnicy projektu

fot. archiwum autora

Warsztat dla kadry kultury - przygotowanie oferty programowej dostosowanej do potrzeb Seniorów

W warsztacie uczestniczyło 17 osób - 3 osoby z Czech i 14 osób z Polski. Byli to pracownicy bibliotek, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Temat warsztatów obejmował następujące zagadnienia: 

  • Edukacja i aktywizacja seniorów jako przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i kulturalnemu seniorów na przykładzie działalności instytucji kultury, 
  • Aktywizacja seniorów poprzez działania teatralne w instytucjach kultury, 
  • Włączanie seniorów w życie społeczne poprzez edukację multimedialną i cyfrową w instytucjach kultury, 
  • Rozwój zainteresowań kulturalnych seniorów, dostęp do wydarzeń kulturalnych, działania plastyczne, arteterapeutyczne w pracy z seniorami na przykładzie działań instytucji kultury. 

W ramach warsztatów uczestnicy poznali teoretyczną i praktyczną stronę przystosowania oferty programowej do osób okresu późnej dorosłości. Dla czeskich uczestników został zatrudniony tłumacz. Uczestnicy podnieśli swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe, które będą mogli wdrażać w swoich instytucjach oraz przekazywać innym pracownikom.

Na zakończenie warsztatów została przeprowadzona ankieta. Jej wynik to 4,69 (maksymalna wartość ankiet wynosi 5,0). Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili, że warsztaty były bardzo merytoryczne i z pewnością zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w ich pracy zawodowej. Bardzo wysoko ocenili również pracę w międzynarodowej grupie, wymianę doświadczeń, nawiązane znajomości i możliwość wspólnych działań.

Warsztat dla pracowników instytucji kultury - dostępność dla Seniorów oraz pozyskiwanie funduszy z zewnątrz

W warsztatach udział wzięły 3 osoby z Czech oraz 5 osób z Polski. Warsztaty odbyły się w siedzibie partnera, a uczestniczyli w nich przedstawiciele bibliotek, instytucji kultury, urzędu miasta.

Zagadnienia poruszane podczas warsztatów: 

  • Jak pozyskać dotacje ze środków Unii Europejskie w perspektywie finansowej 2021-2027, 
  • Jak skutecznie przygotować i realizować projekt finansowy ze środków Unii Europejskiej.

Uczestnicy warsztatów podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe, zgodnie stwierdzili, że zdobyta wiedza na warsztatach bardzo przyda im się w sowim życiu zawodowym. Wiedzę przekażą innym pracownikom. 

Video file

Warsztaty dla Seniorów

  • Serfowanie po internecie

Uczestnicy w międzynarodowej grupie spotykali się przez 4 dni po 4 godziny. W ramach warsztatów poznali środowisko Windows, nauczyli się korzystać z przeglądarki i poczty interetowej, nauczyli się jak bezpiecznie korzystać z sieci społecznościowych. Zajęcia były teoretyczne i praktyczne.

Program warsztatów: Celem warsztatów było nabycie wiedzy przez uczestników w zakresie orientacji w środowisku Windows, korzystania z przeglądarki internetowej i wyszukiwarki, poczty elektronicznej, sieci społecznościowych.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z przebiegu i tematyki warsztatów, o czym świadczą powarsztatowe ankiety. Zgodnie twierdzili, że zdobyli wiedzę i umiejętności, które z pewnością wykorzystają w życiu. Nawiązali także nowe przyjaźnie i znajomości, wymienili się doświadczeniami, a przede wszystkim spędzili aktywnie czas. 

  • Obsługa smartfona

W warsztacie wzięło udział 14 osób: 5 z Polski i 9 z Czech. Został zrealizowane w siedzibie czeskiego partnera. Podczas spotkania uczestnicy poznali systemy operacyjne, dowiedzieli się jak skonfigurować telefon, jak dodawać kontakty, wysyłać i usuwać wiadomości, jak łączyć się z internetem, wi-fi, jak robić zdjęcia, jak założyć konto google. Warsztaty były bardzo przydatne zarówno dla polskich, jak i czeskich seniorów, którzy zgodnie twierdzili, że umiejętność posługiwania się nową technologią wpłynie na ich jakość życia. Ponadto współpraca w międzynarodowej grupie wpłynęła bardzo motywująco na uczestników.

Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili, że warsztaty były dla nich nieocenioną skarbnicą wiedzy. Nauka, ale także zabawa, nowe przyjaźnie i wspólnie spędzony czas ocenili bardzo wysoko w ankiecie powarsztatowej. 

  • Warsztaty teatralne

W warsztatach teatralnych wzięło udział 19 osób: 11 z Polski i 8 z Czech. Warsztaty trwały 4 dni po 4 godziny w siedzibie lidera i zakończyły się pokazem etiudy powstałej na warsztatach. 

uczetsnicy warsztatów teatralnych na scenie

fot. archiwum autorki

Na pokaz zostali zaproszeni seniorzy współpracujący z liderem oraz podopieczni MOPS-u. Podczas warsztatów uczestnicy zostali wprowadzeni do warsztatu teatralnego, wykonywali proste ćwiczenia dykcyjne, emisyjne i impostacyjne. Wspólnie stworzyli scenariusz i pracowali nad rolami, które także wspólnie podzielili. Warsztat był niezwykłym wyzwaniem i przygodą, a praca w międzynarodowej grupie okazała się ciekawym doświadczeniem i zabawą. Także pokaz przed szeroką publicznością wywołał pozytywne emocje i chęć dalszej pracy artystycznej.

uczetsnicy warsztatów teatralnych na scenie

fot. archiwum autorki

Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili, że warsztat teatralny był nieocenioną przygodą, rozwinął ich horyzonty i pokazał, że aktywność artystyczna także w okresie późnej dorosłości może przynieść dużo satysfakcji. Warsztaty zostały bardzo wysoko ocenione w ankiecie wypełnianej na ich zakończenie. 

  • Eko-krawiectwo

W warsztatach wzięło udział 19 osób- 5 z Czech i 14 z Polski. Przez 4 dni po 4 godziny warsztatowe uczestnicy poznawali sztukę szycia, wykorzystując przy tym materiały z reciklingu (stare zasłony, pościele, prześcieradła). Podczas warsztatów uczestnicy wycinali, farbowali, szyli- powstały torby płócienne, woreczki na chleb, fartuszki oraz rękawice. Uczestnicy warsztatów podnieśli swoje kompetencje, ale także nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie, wymienili się doświadczeniami, spostrzeżeniami. Warsztaty prowadzone były przez przedstawicieli organizacji Róża Rozpruwacz.

uczestnicy warsztatów

fot. archiwum autora

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, bardzo wysoko ocenili warsztaty. Docenili zdobytą wiedzę, ale także te rezultaty, których nie można w żaden sposób zmierzyć- nawiązane przyjaźnie, wspólnie spędzony czas w międzynarodowej grupie rówieśniczej, wymianę doświadczeń.

uczestnicy warsztatów

fot. archiwum autora

Login (2)

Comentariu

Profile picture for user karosusk.
Karolina Suska
Community Hero (Gold Member).
Lun, 01/08/2024 - 16:20

Bardzo ciekawe działanie. Zawsze kibicuję inicjatywom skierowanym do osób starszych. Z tego co czytam sporo się w projekcie działo. A czy możecie podzielić się tym co było trudne, albo wymagało większego zaanagażowania z Waszej strony? Pytam, bo mam świadomość, że wielu seniorów na hasło "projekt międzynarodowy" bardzo często reaguje chęcią wycofania się z działania...

Login (0)
Profile picture for user Katarzyna Zak.
Katarzyna Zak-Caplot
Community Hero (Gold Member).
Dum, 01/07/2024 - 10:58

Mnie najbardziej ciekawi, w jaki sposób porozumiewaliście się w projekcie. Czy seniorzy używali swoich języków i się rozumieli? Czy próbowali swoich sił w angielskim? Jak to zadziałało pod względem językowym? Polski i czeski są wystarczająco podobne, by się z odrobiną dobrej woli porozumieć :)

Login (0)
Profile picture for user ritchie81.
Maciej Bielawski
Community Hero (Gold Member).
Sâm, 01/06/2024 - 17:31

Potrzeby seniorów, ich zainteresowania i potencjał do zagospodarowania zmieniły się istotnie w ostatnich latach. Dlatego ważne jest podnoszenie kwalifikacji kadr różnych instytucji wspierających seniorów. Niezwykle cenna w tym procesie jest wymiana doświadczeń z podmiotami z innych państw UE. 

Login (0)

Users have already commented on this article

Logați-vă sau înregistrați-vă pentru a posta comentarii

Want to write a blog post ?

Nu ezitați!
Faceți click pe linkul de mai jos pentru a începe să postați un nou articol!

Cele mai recente discuții

Profile picture for user n002ers4.
Mihaela Popovici
Community Contributor (Bronze Member).

Media Education for Aware Adults

Media Education for Aware Adults

Mai multe
TreeImage.
Cuta DRAGOS

Proiectul FAST: O Inițiativă Erasmus+ pentru Formarea Adultilor prin Specializarea Trainerilor

In perioada 01.03.2023- 28.02.2024 Fundația pentru Dezvoltarea Economiei Sociale (FDES) a derulat proiectul FAST (Formarea Adultilor prin Specializarea Trainerilor), nr. 2022-2-RO01-KA122-ADU-00099155, finanțat prin programul Erasmus+.

Mai multe
TreeImage.
Luminita Ramona Bandas

Diseminare- „Beyond borders-etwinning contact-making seminar”, Dublin

Erasmus+, Acțiunea cheie 3

Mai multe