European Commission logo
Creați un cont
Puteți selecta mai multe cuvinte folosind ca divizor virgula

EPALE - Platformă electronică pentru învățarea adulților în Europa

Blog

Blog

Profil kompetencji trenera w edukacji hybrydowej

Artykuł prezentuje profil kompetencji trenera edukacji hybrydowej, wypracowany w ramach projektu Breathe the future – hybrid education in VET – hVET

TreeImage.
Elżbieta Talik

ok. 4 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Edukacja hybrydowa oznacza, że niektórzy uczestnicy szkolenia realizują zadania oraz wykonują ćwiczenia w sali szkoleniowej, w bezpośrednim kontakcie z trenerem, podczas gdy inni otrzymują w tym samym czasie instrukcje poza salą lekcyjną, łącząc się online z pozostałymi osobami i trenerem. Zatem wymaga to od trenera dopasowania strategii i metod nauczania oraz wykorzystania odpowiednich narzędzi ICT.

Grafika z projektu „Breathe the future – hybrid education in VET – hVET”

Sukces edukacji hybrydowej zależy w głównej mierze od kompetencji nauczyciela, który takie zajęcia prowadzi. W tym artykule zaproponowano profil kompetencji wypracowany w ramach projektu Breathe the future – hybrid education in VET – hVET, realizowanego przez Polską Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” (koordynator projektu) w partnerstwie z: İnstituto Politécnico de Santarém (Portugalia), PROGRESS Kalińska, Talik spółka jawna (Polska), G.G. Eurosuccess Consulting Limited (Cypr), Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü (Turcja) i C.M. Skoulidi & Sia E.E. (Grecja).

Profil kompetencji trenera edukacji hybrydowej obejmuje następujące umiejętności:

  • Elastyczność – oznacza umiejętność skutecznego dostosowywania się do zmieniających się warunków edukacyjnych oraz realizacji celu edukacyjnego, zarówno w przypadku uczestników online, jak i stacjonarnych. Zakłada konieczność zachowania równowagi w zakresie zajęć online i stacjonarnych, a także indywidualizację nauki. Umiejętność ta związana jest z wykorzystaniem nowych metod nauczania.  
  • Otwartość – umiejętność związana z nastawieniem na wykorzystanie nowych metod i form nauczania oraz wdrażania innowacyjnych procedur. To także ciekawość i otwartość na nowe pomysły oraz wszelkie nowości w dziedzinie edukacji. Otwartość oznacza również łatwość uczenia się i samorozwoju. Wiąże się z otwartym umysłem, chęcią zmiany rutyny, świeżym podejściem do edukacji.
  • Kreatywność – zdolność do generowania pomysłów, rozwiązań problemów lub spostrzeżeń, które są nowatorskie, a zarazem adekwatne. Wyraża się w umiejętności podejmowania inicjatywy i wdrażania innowacyjnych działań w edukacji. Kreatywność wskazuje na umiejętność wykorzystania szerokiej gamy technik do generowania nowych i wartościowych pomysłów.
  • Komunikacja w edukacji hybrydowej – obejmuje odpowiednią komunikację pisemną i werbalną z uczestnikami online i twarzą w twarz. Uwzględnia również umiejętność słuchania i właściwe stosowanie wszystkich dostępnych narzędzi komunikacji w edukacji hybrydowej. Ponadto obejmuje zrozumienie różnic komunikacyjnych, a także identyfikację czynników, które mogą stać się barierą w sukcesie edukacyjnym. Komunikacja jest niezbędna do jasnego zaliczenia zadań i przekazywania instrukcji obu grupom uczestników.
  • Umiejętność korzystania z technologii cyfrowych – kolejna umiejętność, obejmująca wykorzystanie narzędzi ICT w edukacji hybrydowej. Oznacza znajomość nowoczesnych technologii usprawniających proces nauczania, a także pewność, krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych w nauczaniu oraz zdolność do zaangażowania się w ich stosowanie. Osoba kompetentna w tym zakresie zna i kreatywnie wykorzystuje platformy internetowe, narzędzia i aplikacje cyfrowe do komunikacji na odległość wspierające nauczanie i uczenie się w edukacji hybrydowej
  • Zarządzanie procesem grupowym – ta kompetencja wskazuje na efektywne kształtowanie przebiegu procesów, zjawisk, zdarzeń w grupie uczestników oraz zachowań uczestników online i twarzą w twarz, tak aby można było osiągnąć założone cele dydaktyczne. Oznacza uważność na to, co dzieje się w grupie (np. mowa ciała osób uczestniczących w zajęciach za pośrednictwem Internetu, jak i tych biorących udział stacjonarnie, ich aktywność na zajęciach) oraz umiejętność koordynowania pracy zespołu i uczestnika korzystającego z nauki zdalnej. To umiejętność prowadzenia i motywowania uczestników szkolenia.
  • Projektowanie procesu rozwoju i procesu uczenia się hybrydowego – umiejętność zaprojektowania procesu edukacyjnego i planu szkolenia dostosowanego do specyfiki edukacji hybrydowej. To również znajomość form i metod nauczania hybrydowego oraz umiejętność dostosowania metod tradycyjnych do specyfiki edukacji hybrydowej. Wskazuje na możliwość definiowania działań i tworzenia treści dla obu grup uczestników.
  • Prowadzenie edukacji hybrydowej – kompetencja skutecznej realizacji planu zajęć edukacji zawodowej w formie hybrydowej. Wskazuje na możliwość jednoczesnego aktywowania różnych metod i technik nauczania zarówno uczestników stacjonarnych, jak i tych korzystających z zajęć online. To również umiejętność budowania współpracy i wspierania komunikacji pomiędzy dwiema grupami uczestników.

Profil kompetencji trenera edukacji hybrydowej zawiera kompetencje poznawcze związane z nastawieniem i podejściem do edukacji trenera, kompetencje interpersonalne związane z nawiązywaniem i utrzymaniem kontaktu z uczestnikiem oraz kompetencje techniczne i metodyczne nawiązujące do przygotowanie i prowadzenia zajęć z uczestnikami, którzy są obecni w sali szkoleniowej i online w tym samym czasie.

Login (1)

Comentariu

Profile picture for user m_rosalska.
Małgorzata Rosalska
Community Hero (Gold Member).
Mar, 10/24/2023 - 20:03

Bardzo ciekawa propozycja obszarów kompetencyjnych i cech przydatnych w edukacji hybrydowej.  Nie jestem pewna jednak, czy jest to profil kompetencyjny. Dla mnie jest on dość nieprecyzyjny. Niektóre z jego elementów to cechy, a nie kompetencje. Jeśli profil kompetencyjny ma być użyteczny, to powinien dawać wskazówki w zakresie wiedzy i umiejętności potrzebnych, aby realizować zadania zawodowe. Dla mnie najbardziej użyteczne są te profile, które są pisane językiem efektów uczenia się. Inspirujące są dla mnie profile pisane w ramach kwalifikacji rynkowych, dobrym przykładem może być https://kwalifikacje.gov.pl/k?id_kw=13886

Login (1)

Users have already commented on this article

Logați-vă sau înregistrați-vă pentru a posta comentarii

Want to write a blog post ?

Nu ezitați!
Faceți click pe linkul de mai jos pentru a începe să postați un nou articol!

Cele mai recente discuții

TreeImage.
Cuta DRAGOS

Proiectul FAST: O Inițiativă Erasmus+ pentru Formarea Adultilor prin Specializarea Trainerilor

In perioada 01.03.2023- 28.02.2024 Fundația pentru Dezvoltarea Economiei Sociale (FDES) a derulat proiectul FAST (Formarea Adultilor prin Specializarea Trainerilor), nr. 2022-2-RO01-KA122-ADU-00099155, finanțat prin programul Erasmus+.

Mai multe
TreeImage.
Luminita Ramona Bandas

Diseminare- „Beyond borders-etwinning contact-making seminar”, Dublin

Erasmus+, Acțiunea cheie 3

Mai multe
TreeImage.
ASOCIATIA INOVATRIUM

Proiectul NOW-SEE: „Noi Oportunitati pentru Femei prin Antreprenoriat Sustenabil cu Mediul”

Latest News

Evenimente viitoare