European Commission logo
Ustvari račun
Izberete lahko več besed z ločilno vejico

EPALE - Spletna platforma za učenje odraslih v Evropi

Blog

Blog

Profil kompetencji trenera w edukacji hybrydowej

Artykuł prezentuje profil kompetencji trenera edukacji hybrydowej, wypracowany w ramach projektu Breathe the future – hybrid education in VET – hVET

TreeImage.
Elżbieta Talik

ok. 4 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Edukacja hybrydowa oznacza, że niektórzy uczestnicy szkolenia realizują zadania oraz wykonują ćwiczenia w sali szkoleniowej, w bezpośrednim kontakcie z trenerem, podczas gdy inni otrzymują w tym samym czasie instrukcje poza salą lekcyjną, łącząc się online z pozostałymi osobami i trenerem. Zatem wymaga to od trenera dopasowania strategii i metod nauczania oraz wykorzystania odpowiednich narzędzi ICT.

Grafika z projektu „Breathe the future – hybrid education in VET – hVET”

Sukces edukacji hybrydowej zależy w głównej mierze od kompetencji nauczyciela, który takie zajęcia prowadzi. W tym artykule zaproponowano profil kompetencji wypracowany w ramach projektu Breathe the future – hybrid education in VET – hVET, realizowanego przez Polską Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” (koordynator projektu) w partnerstwie z: İnstituto Politécnico de Santarém (Portugalia), PROGRESS Kalińska, Talik spółka jawna (Polska), G.G. Eurosuccess Consulting Limited (Cypr), Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü (Turcja) i C.M. Skoulidi & Sia E.E. (Grecja).

Profil kompetencji trenera edukacji hybrydowej obejmuje następujące umiejętności:

  • Elastyczność – oznacza umiejętność skutecznego dostosowywania się do zmieniających się warunków edukacyjnych oraz realizacji celu edukacyjnego, zarówno w przypadku uczestników online, jak i stacjonarnych. Zakłada konieczność zachowania równowagi w zakresie zajęć online i stacjonarnych, a także indywidualizację nauki. Umiejętność ta związana jest z wykorzystaniem nowych metod nauczania.  
  • Otwartość – umiejętność związana z nastawieniem na wykorzystanie nowych metod i form nauczania oraz wdrażania innowacyjnych procedur. To także ciekawość i otwartość na nowe pomysły oraz wszelkie nowości w dziedzinie edukacji. Otwartość oznacza również łatwość uczenia się i samorozwoju. Wiąże się z otwartym umysłem, chęcią zmiany rutyny, świeżym podejściem do edukacji.
  • Kreatywność – zdolność do generowania pomysłów, rozwiązań problemów lub spostrzeżeń, które są nowatorskie, a zarazem adekwatne. Wyraża się w umiejętności podejmowania inicjatywy i wdrażania innowacyjnych działań w edukacji. Kreatywność wskazuje na umiejętność wykorzystania szerokiej gamy technik do generowania nowych i wartościowych pomysłów.
  • Komunikacja w edukacji hybrydowej – obejmuje odpowiednią komunikację pisemną i werbalną z uczestnikami online i twarzą w twarz. Uwzględnia również umiejętność słuchania i właściwe stosowanie wszystkich dostępnych narzędzi komunikacji w edukacji hybrydowej. Ponadto obejmuje zrozumienie różnic komunikacyjnych, a także identyfikację czynników, które mogą stać się barierą w sukcesie edukacyjnym. Komunikacja jest niezbędna do jasnego zaliczenia zadań i przekazywania instrukcji obu grupom uczestników.
  • Umiejętność korzystania z technologii cyfrowych – kolejna umiejętność, obejmująca wykorzystanie narzędzi ICT w edukacji hybrydowej. Oznacza znajomość nowoczesnych technologii usprawniających proces nauczania, a także pewność, krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych w nauczaniu oraz zdolność do zaangażowania się w ich stosowanie. Osoba kompetentna w tym zakresie zna i kreatywnie wykorzystuje platformy internetowe, narzędzia i aplikacje cyfrowe do komunikacji na odległość wspierające nauczanie i uczenie się w edukacji hybrydowej
  • Zarządzanie procesem grupowym – ta kompetencja wskazuje na efektywne kształtowanie przebiegu procesów, zjawisk, zdarzeń w grupie uczestników oraz zachowań uczestników online i twarzą w twarz, tak aby można było osiągnąć założone cele dydaktyczne. Oznacza uważność na to, co dzieje się w grupie (np. mowa ciała osób uczestniczących w zajęciach za pośrednictwem Internetu, jak i tych biorących udział stacjonarnie, ich aktywność na zajęciach) oraz umiejętność koordynowania pracy zespołu i uczestnika korzystającego z nauki zdalnej. To umiejętność prowadzenia i motywowania uczestników szkolenia.
  • Projektowanie procesu rozwoju i procesu uczenia się hybrydowego – umiejętność zaprojektowania procesu edukacyjnego i planu szkolenia dostosowanego do specyfiki edukacji hybrydowej. To również znajomość form i metod nauczania hybrydowego oraz umiejętność dostosowania metod tradycyjnych do specyfiki edukacji hybrydowej. Wskazuje na możliwość definiowania działań i tworzenia treści dla obu grup uczestników.
  • Prowadzenie edukacji hybrydowej – kompetencja skutecznej realizacji planu zajęć edukacji zawodowej w formie hybrydowej. Wskazuje na możliwość jednoczesnego aktywowania różnych metod i technik nauczania zarówno uczestników stacjonarnych, jak i tych korzystających z zajęć online. To również umiejętność budowania współpracy i wspierania komunikacji pomiędzy dwiema grupami uczestników.

Profil kompetencji trenera edukacji hybrydowej zawiera kompetencje poznawcze związane z nastawieniem i podejściem do edukacji trenera, kompetencje interpersonalne związane z nawiązywaniem i utrzymaniem kontaktu z uczestnikiem oraz kompetencje techniczne i metodyczne nawiązujące do przygotowanie i prowadzenia zajęć z uczestnikami, którzy są obecni w sali szkoleniowej i online w tym samym czasie.

Login (1)

Komentar

Profile picture for user m_rosalska.
Małgorzata Rosalska
Community Hero (Gold Member).
Tor, 10/24/2023 - 20:03

Bardzo ciekawa propozycja obszarów kompetencyjnych i cech przydatnych w edukacji hybrydowej.  Nie jestem pewna jednak, czy jest to profil kompetencyjny. Dla mnie jest on dość nieprecyzyjny. Niektóre z jego elementów to cechy, a nie kompetencje. Jeśli profil kompetencyjny ma być użyteczny, to powinien dawać wskazówki w zakresie wiedzy i umiejętności potrzebnych, aby realizować zadania zawodowe. Dla mnie najbardziej użyteczne są te profile, które są pisane językiem efektów uczenia się. Inspirujące są dla mnie profile pisane w ramach kwalifikacji rynkowych, dobrym przykładem może być https://kwalifikacje.gov.pl/k?id_kw=13886

Login (1)

Users have already commented on this article

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Want to write a blog post ?

Ne oklevajte!
Kliknite na spodnjo povezavo in pričnite s pripravo novega prispevka!

Zadnje razprave

Profile picture for user spelamoc.
Spela Mocilnikar

Vabljeni k spremljanju EPUO foruma Spretnosti za vse

Spretnosti so ključne – za posameznika in skupnost, za vsa življenjska obdobja in okolja!
Pridružite se nam 16. aprila in spremljajte EPUO forum v živo od 10. ure dalje

Več
Profile picture for user spelamoc.
Spela Mocilnikar

Finančne in potrošniške spretnosti za življenje Štirinajsti forum EPUO

Je obilica denarja blagor ali breme? Je pomanjkanje denarja od- in popravljivo? Gresta finančna in potrošniška pismenost vštric? Sta komplementarni ali se celo medsebojno izzivata? So finančne in potrošniške spretnosti enake oziroma enako pomembne vse življenje?
Pridružite se nam 16. novembra 2023 na spletnem dogodku in z nami poiščite odgovore na ta pomembna vprašanja.

Več
Profile picture for user spelamoc.
Spela Mocilnikar

Forum EPUO o osebnih (čustvenih) in medosebnih spretnostih za življenje

Spremljajte v živo trinajsti forum EPUO, v sredo 4. oktobra med 13. in 16:15 uro po spletu. Pogovarjali se bomo o še kako pomembnih spretnostih za življenje: o osebnih (čustvenih) in medosebnih spretnostih.

Več

Latest News

Prihajajoči dogodki