Przejdź do treści
Blog
Blog

Biblioteka otwarta na świat

O Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach – miejscu edukacji osób dorosłych

ok. 11 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Nowa przestrzeń dla kultury w centrum Żor przyciąga swoją nowoczesnością, niebanalnymi wnętrzami  i bogactwem możliwości. Dziś Biblioteka w Żorach to instytucja dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale i ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym.

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach znalazła długo oczekiwane miejsce w samym sercu miasta. Połączenie historycznego obiektu dawnego młyna z ciekawą architekturą wnętrz, nowymi technologiami oraz bogatą ofertą kulturalną i edukacyjną stwarza ogromny potencjał. W nowej odsłonie biblioteka jest ważnym ośrodkiem integrującym i stymulującym lokalną społeczność, miejscem które daje impuls nie tylko intelektualny, ale i społeczny, twórczy, artystyczny, oraz pobudza do innowacyjnego działania. Edukacyjny charakter biblioteki podkreśla także jej patron, którym został wybitny syn naszego miasta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Otto Stern[1].

Siedziba biblioteki w Żorach. Trzypiętrowy budynek w kolrze piaskowym.

fot. Wojciech Bęczarski

Nowoczesne rozwiązania

Przez sześć dni w tygodniu w dogodnych godzinach otwarcia (08:00-21:00) na przestrzeni ponad 2.000m2 biblioteka oferuje dostęp do atrakcyjnych zbiorów, usług, wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Liczne udogodnienia pozwalają samodzielnie oddać i wypożyczyć zbiory z użyciem selfchecka, zwrócić książki w całodobowej wrzutni. Można skorzystać z dostępnych wszędzie stanowisk komputerowych, wypożyczyć laptop lub tablet, a także wykonać ksero, skan czy wydruk. Do dyspozycji są konsole PlayStation i Xbox, podłoga interaktywna, gogle VR, drukarka 3D, dron, roboty czy ploter laserowy. Jest też studio nagrań i internetowe Radio Żory, a nawet mała sala kinowa, w której z rodziną lub przyjaciółmi można obejrzeć wypożyczony film.

Miłośników sztuki i twórców zaprasza galeria „Na Piętrze”, obok której znajdują się cztery pracownie. Na ostatnim piętrze, a właściwie na dachu budynku została wyodrębniona przeszklona kawiarenka z tarasem i widokiem na miasto. Przed budynkiem znajduje się letnia czytelnia z zielenią i miejscami na relaks, w której organizowane są wydarzenia plenerowe. Tutaj także swoje miejsce znalazła instalacja, na którą sentencje specjalnie dla żorskiej biblioteki napisali uznani twórcy, w tym noblistka Olga Tokarczuk. Cały obiekt jest pięknie oświetlony i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. A nad wszystkim czuwa kompetentny i przyjazny zespół pracowników biblioteki.

Korzystanie ze zbiorów i usług biblioteki ułatwia także bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety z systemem Android, która zapewnia między innymi dostęp do bibliotecznego konta czytelnika, możliwość prolongaty wypożyczonych zbiorów czy sprawdzenie nadchodzących wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. 

Wnętrze biblioteki w Żorach. Na pierwszym planie regał z książkami oraz stół z ośmioma krzesłami.

fot. Wojciech Bęczarski

Działania edukacyjne

Oczywiście działalność żorskiej biblioteki nie ogranicza się do wypożyczania zbiorów! Dużą uwagę skupiamy na najmłodszych czytelnikach, aby kształtować ich potrzeby czytelnicze i wspomagać rozwój. Ale nie mniejszej naszej uwagi wymaga młodzież, która ma w bibliotece miejsce wyłącznie dla siebie - Strefę Młodych. W tej fazie życia szczególnie duże jest zapotrzebowanie na informację, edukację oraz sensowne zagospodarowanie czasu wolnego. Zarówno w Strefie Młodzieży jak i w Strefie Dzieci pracują wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy prowadzą różnorodne warsztaty wg własnego pomysłu, np. fotograficzne, plastyczne, artystyczne, rękodzieła, językowe i wiele innych.

Potencjał miejsca sprzyja także tworzeniu atrakcyjnej oferty dla dorosłych. Organizując cykliczne wystawy sztuki i spotkania z ludźmi kultury i nauki budujemy klimat do ciekawych rozmów, dyskusji i spotkań. Biorą w nich udział znamienici profesorowie, reżyserzy, pisarze, znawcy literatury i języka, artyści, ale także twórcy rozpoczynający swoją drogę zawodową. W społecznym Radiu Żory będącym w strukturze biblioteki inicjujemy i współtworzymy wiele audycji. Jest wśród nich Biblioteka Babel. Książki warte zachodu – audycja o książkach intrygujących, ważnych, dotykających naszego doświadczenia i mówiących coś istotnego o świecie, w którym żyjemy.

Standardem naszych działań edukacyjnych stała się już nauka programowania, której służą różnego rodzaju roboty w przestrzeni makerspace’u. Seniorom oferujemy edukację w zakresie obsługi komputera czy tabletu. Uczymy także obróbki filmów i zdjęć oraz modelowania i druku 3D. W celu popularyzacji nowych technologii współpracujemy z Politechniką Śląską, a z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach w zakresie wystaw prac artystów. Sami także prowadzimy edukację artystyczną poprzez sztukę i rozwijamy pasje naszych czytelników w tym zakresie. Z kolei partnerstwa zawarte z biznesem czy instytucjami publicznymi umożliwiają nam realizację autorskiego programu Z kartą biblioteczną taniej. Z powodzeniem realizujemy atrakcyjne wydarzenia podczas Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, Tygodnia Zakazanych Książek, czy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz. Myśląc o efektywnym wykorzystaniu nowoczesnej strefy wielofunkcyjnej organizujemy konferencje i seminaria w obszarze szeroko rozumianej kultury i edukacji. Mamy również w planach goszczenie bibliotekarzy z innych bibliotek w ramach wizyt studyjnych. Niebawem do kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta wejdzie organizowany przez bibliotekę festiwal literatury.

Wnętrze studia Radia Żory. W szarym pomieszczeniu przy długim stole są trzy stanowiska radiowe z mikrofonami.ą

fot. Wojciech Bęczarski

Współpraca

Kompleksowej edukacji dorosłych służy także realizacja różnorodnych projektów zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Projekt W rolach głównych: Leopold Tyrmand miał za zadanie przybliżenie postaci Leopolda Tyrmanda jako uniwersum symbolicznego i pozwolił ponownie wydobyć na światło dzienne jego dorobek, rozmaite życiowe aktywności, styl życia, przekonania, czyli wszystko to, co składa się na biografię tego artysty i zasługuje na uznanie. Z kolei projekt MyśLEM więc jestem.  Czy Stanisław Lem był prorokiem? to inicjatywa przybliżająca sylwetkę wybitnego pisarza, wizjonera i innowatora w setną rocznicę urodzin. Podkreśla jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i animuje społeczność lokalną, oferując szerokie spektrum nowatorskich działań przeznaczonych dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Realizacja obejmuje spotkania z pisarzami i propagatorami nauki, wciągającą grę RPG, koncert pt. Moon Hoax będący jazzową opowieścią o kosmosie, i kino pod gwiazdami. Na chętnych czekają warsztaty 3D, testy na astronautę i nocna obserwacja nieba, obserwacja słońca z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i wykład o sztucznej inteligencji. Fani poezji mogą porównać wiersze stworzone przez algorytm z tymi pisanymi przez ludzi. Bezprecedensowe będzie przygotowanie i ukrycie kapsuły czasu z wizjami przyszłości, która zostanie otworzona za 20 lat. Obydwa projekty zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Instytucja, która proponuje tak szerokie spektrum działań wymaga odpowiedniej kadry. Dla jej rozwoju i wzmocnienia potencjału biblioteki ważna jest zarówno wymiana doświadczeń bibliotekarskich, jak i kontakt z innowacjami czy wiedzą spoza środowiska bibliotekarskiego. W poszukiwaniu inspiracji oraz aby rozwinąć kompetencje zawodowe pracowników realizujemy projekty międzynarodowe dofinansowane ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Obecnie toczy się realizacja dwóch naszych projektów partnerskich polegających na wymianie dobrych praktyk. Odpowiedzialny tata. Edukacja rodzicielska w bibliotece podejmuje ważny temat bycia odpowiedzialnym ojcem w zmieniających się warunkach społecznych i ma na celu wymianę dobrych praktyk i nabycie przez uczestników kompetencji, które będą wykorzystywane w edukacji pozaformalnej w bibliotekach na rzecz budowania środowiska wsparcia dla rozwoju ojców i ich rodzin. Realizowany jest w partnerstwie z Nieuwe Veste Breda w Holandii oraz Camara Municipal de Lisboa w Portugalii.

Z kolei projekt Most Sztuki jest bezpośrednią odpowiedzią na konsekwencje pandemii COVID-19, która spowodowała znaczny wzrost problemów psychicznych i emocjonalnych wśród seniorów i osób dorosłych 50+. Różne działania i warsztaty mają na celu wymianę dobrych praktyk oraz rozwijanie kreatywności i ekspresji kulturowej wśród uczestników, wykorzystując arteterapię jako sposób radzenia sobie z trudnymi i nieoczekiwanymi sytuacjami. Ukierunkowany jest na realizację wspólnych inicjatyw promujących współpracę, partnerskie uczenie się i wymianę doświadczeń na poziomie europejskim, budujących świadomość problemu wykluczenia społecznego, szczególnie wśród seniorów jako grupy wysokiego ryzyka, w trudnych okresach izolacji społecznej podczas pandemii. Powstanie także publikacja zawierająca know-how o arteterapii i jej wpływie na zdrowie człowieka po pandemii, a także krótkie eseje o kreatywnym myśleniu, integracji społecznej i świadomości kulturowej, oparte na pomysłach i informacjach, które będziemy rozwijać w trakcie trwania projektu. Partnerami Biblioteki w Żorach są organizacje działające w obszarze kultury z Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

W ramach Ponadnarodowej mobilności kadry niezawodowej edukacji dorosłych zrealizowaliśmy projekty Kurs na sukces w bibliotece oraz Pracuj w europejskim stylu. Pozwoliło to na organizację wyjazdów edukacyjnych typu job-shadowing we wzorcowych bibliotekach europejskich, na konferencje i szkolenia dla bibliotekarzy, kursy językowe. Dzięki takim działaniom uczestnicy projektów mogą porównać jak funkcjonują innowacyjne biblioteki w innych krajach, nabywają nowych umiejętności w zakresie tworzenia atrakcyjnej oferty edukacji dorosłych, poszerzają wiedzę i sprawność w wykorzystaniu nowych technologii do celów edukacji i marketingu, wzmacniają kompetencje językowe, społeczne i zarządcze. Wszystko po to, aby być dobrze przygotowanym do pełnienia swej zawodowej i społecznej roli.


Interesujesz się edukacją osób dorosłych w bibliotekach? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 


Zobacz także:

Migruj do biblioteki! Rezultaty

Przekraczać granice

Bibliotekarzu, ogarnij się!


Źródła:

[1] Otto Stern był drugą najczęściej nominowaną osobą do Nagrody Nobla. W latach 1925–1945 otrzymał aż 82 nominacje! Nagrodę przyznano mu w 1943 r. za uznanie jego wkładu w rozwój metody wiązki molekularnej i odkrycie momentu magnetycznego protonu. Był wieloletnim przyjacielem Alberta Einsteina. Dawny młyn parowy w Żorach, w którym obecnie mieści się biblioteka, został założony przez dziadka przyszłego noblisty, Abrahama, w 1849 roku.

Login (1)

Users have already commented on this article

Chcesz zamieścić komentarz? Zaloguj się lub Zarejestruj się.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Najnowsze dyskusje

Dyskusja EPALE: Aktywne starzenie się i życiowe zmiany

W jaki sposób edukacja międzypokoleniowa może pomóc w aktywnym starzeniu się i życiowych zmianach?

Więcej

Dyskusja EPALE: Blended learning w edukacji dorosłych

W czwartek 26 listopada 2020 r., od godz. 10.00 do 16.00, EPALE będzie gospodarzem internetowej dyskusji na temat blended learning w edukacji dorosłych. Dyskusja będzie miała zupełnie nowy format, zaczynając od 30-minutowej transmisji na żywo, której towarzyszyć będzie rozmowa w formie komentarzy na platformie.

Więcej

Dyskusja EPALE: Integracja społeczna starzejącego się społeczeństwa i edukacja międzypokoleniowa

W środę 28 października, od godziny 10.00, EPALE będzie gospodarzem internetowej dyskusji na temat integracji społecznej starzejącego się społeczeństwa i edukacji międzypokoleniowej. Komentarze będą otwarte 19 października, aby uczestnicy mogli się przedstawić i zamieścić swoje uwagi z wyprzedzeniem. Dołącz do dyskusji!

Więcej