European Commission logo
Izveidot profilu
Var atlasīt dažādus vārdus, atdalot ar komatu

EPALE - Eiropas pieaugušo mācīšanās elektroniskā platforma

Ziņas

Заместник-министър Мариета Георгиева: професионалната квалификация на младите хора е полезна и за обществото, и за икономиката в регионите

TreeImage.
Марина Христова

Дуалното обучение е най-краткият път за младите хора от образованието до намиране на добра работа, а в същото време и най-бързият начин за компаниите до кадрите, от които се нуждаят. Затова този вид професионално образование е приоритет за МОН. Това бе основното послание по време на срещите на заместник-министъра на образованието и науката Мариета Георгиева с учители, ученици и родители, регионални управления на образованието, бизнес и местна власт във Видин и в Монтана, организирани в рамките на проекта с европейско финансиране „Подкрепа за дуалната система на обучение“.

„Придобиването на професионална квалификация е ценно и за обществото, и за развитието на икономиката във всеки регион“, посочи зам.-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева, която дълги години е била директор на професионална гимназия във Видин и познава проблемите на бизнеса и реализацията на младите хора в Северозападния регион. Тя акцентира върху ключовата роля на сътрудничество между училища, работодатели и местна власт. „Само така можем да гарантираме подготовка на можещи млади хора със знания и умения, които могат да създадат производителност и резултат за всички нас“, каза тя. Представяйки възможностите на дуалното образование, се надявам да намерите своята професия и това да стане с подкрепа на бизнеса, каза зам.-министър Георгиева.

В рамките на срещите беше поставен акцент върху ролята на местните власти и бизнес при определянето на паралелките, които обучават ученици по професии, търсени и важни за икономиката в регионите.

В проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“ с 18 милиона лева бюджет (финансиран от оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, изпълняван от МОН) участваха 170 професионални гимназии и средни училища с професионални паралелки. В рамките на тригодишния проект училищата успяха да закупят оборудване, работно облекло и лични предпазни средства и учебни помагала и материали. Финансират се 47 учебни помагала и материали за специфична професионална подготовка и ключови компетентности, разработени от 26 училища – нещо, което липсва и е сериозен проблем за подготовката по професии. Изготвени са насоки за обучението на учители или учители методици. От началото на изпълнение на проекта общо 935 учители са се включили в обучение за повишаване на квалификацията, а 10 096 ученици са преминали пробно стажуване. От началото на проекта 1 396 наставници, чиято роля е от голямо значение за обучението, са включени в обучението за придобиване на педагогически и методически умения.

Източник: 

https://mon.bg/bg/news/5514

 

 

Attachements
pic.
Login (0)

Vai vēlaties pievienot ierakstu?

Nekavējieties!

Spiediet zemāk uz saites un sāciet veidot jaunu ierakstu!

Jaunākās diskusijas

TreeImage.
Oksana Soročina

14. jūnijā notika Erasmus+ centralizētā projekta #PartnerUp virtuālā studiju vizīte, ko rīkoja Valsts Izglītības attīstības aģentūra un Latvijas Pieaugušo izglītības apvienība.

Kā politikas veidotājiem un īstenotājiem iesaistīt reģionālos partnerus, izglītības sniedzējus un citas organizācijas, lai veidotu pieaugušo izglītības ilgtspējīgu atbalsta sistēmu?

Vairāk
TreeImage.
Oksana Soročina

Ilgtspēja un pieaugušo izglītība: virzoties ārpus "zaļajām" prasmēm?

Pievienojieties mums, domājot par zaļajām prasmēm kā veidu, kā risināt tādus sarežģītus savstarpēji saistītus jautājumus kā klimata pārmaiņas un vides problēmas.

Vairāk
TreeImage.
Elīna Krasta
Community Hero (Gold Member).

Iekļaušana un daudzveidība visās izglītības jomās - projekta rezultāti

Erasmus+ projektā “Iekļaušana un dažādība visās izglītības jomās” (IN-DI) tapis rīku un labo prakšu kopums draudzīgas vides veicināšanai izglītības iestādēs.

Vairāk