European Commission logo
Izveidot profilu
Var atlasīt dažādus vārdus, atdalot ar komatu

EPALE - Eiropas pieaugušo mācīšanās elektroniskā platforma

Ziņas

Jачање улоге спорта у изградњи здравих и активних заједница

Profile picture for user Maja Antic Mikanovic.
Maja Antic
Community Collaborator (Silver Member).

Нови програм сарадње Међународног олимпијског одбора (МОО-а) и Свјетске здравствене организације (WHO-а) јача улогу спорта у изградњи здравих и активних заједница.

Недавно извјешће Свјетске здравствене организације показује да се 81 %  адолесцената и 27,5 % одраслих не бави довољно тјелесном активношћу. Као одговор на ситуацију, нови заједнички програм између МОО-а и WHO-а има за циљ ојачати улогу спорта у доприносу глобалном циљу смањења тјелесне неактивности за 15 % до 2030. године и подстицању здравог и активног живота.

Трогодишњи програм дио је МОО-ове стратегије Олyмписм365, усмјерене на јачање улоге спорта као покретача УН-ових циљева развоја.

Бављење спортом изузетно је јефтин, али врло учинковит алат за здравље и промицање тјелесне активности. Такођер има моћ његовања здравијих заједница. Са овим новим програмом, који је још један доказ плодоносне сурадње између МОО-а и WHO-а, желимо придонијети активнијем и здравијем друштву. То чинимо промичући вриједност судјеловања у спорту за људе свих доби и способности, чиме помажемо обликовати бољи свијет кроз спорт, рекао је предсједник МОО-а Тхомас Бах. “

Спорт је једна од најучинковитијих, најугоднијих и универзалних активности за побољшање здравља свих људи. Као дио нашег спортског и здравственог програма, WHO је узбуђен што ће додатно ојачати нашу сурадњу са МОО-ом и Олимпијским покретом како бисмо покренули заједнице и покренули дјеловање, како бисмо повећали могућности за људе да буду физички активни и здравији, рекао је др. Тедрос Адханом Гхебреyесус, главни директор WHO-а

 

На основу Глобалног акционог плана о физичкој активности Свјетске здравствене организације (ГАППА) 2018. – 2030. и Свјетског акцијског плана о тјелесној активности365, програм ће имат три циља:

- Побољшати приступ и одржавање у циљним програмима спортских и тјелесних активности у заједници, подупирући више људи, посебно жена и дјевојака те људи из различитих средина и способности, да буду активни;

- Побољшати знање, разумевање и уважавање вишеструких добробити редовите тјелесне активности и суђења у спорту, укључујући превенцију незаразних болести, побољшано ментално здравље и добро здравље људи.

- Ојачати планирање политике и учења у спортском заједништву и могућности суђења у тјелесним активностима и инфраструктури насљедје тјелесних активности Олимпијских игара и других глобалних спортских догађаја.

МОК и ВХО ће се удружити како би обезбедили смјернице, обуку и алате за здравствене и спортске организације како би помогли у осмишљавању и проведби програма чији је циљ помоћ имати учешће у спорту користећи већи број спортова.

Осим тога, организације ће окупити креаторе политике, практичаре и истраживаче из цијелог здравственог и спортског сектора како би подјелили успјехе, учење и добру праксу у раду према овом циљу. Истодобно, МОО ће пружити и финансијску и техничку помоћ за подршку спортским програмима у заједницама и програмима физичке активности које заједно проводе здравствене и спортске организације.

Опште је познато да физичка активност промиче и ментално и физичко здравље те да је учешће у сигурним и инклузивним спортским приликама кључни начин да се људи активирају. Редовита тјелесна активност корисна је за људе свих доби и способности, а никада није касније покренути бити активности и мање сједити како бисте боље здравље. Међутим, према ВХО-у, акције за учинковито смањење физичке неактивности су споре и неуједначене, а пандемија КОВИД-19 још је више уназадила ствари.

 

Login (0)

Vai vēlaties pievienot ierakstu?

Nekavējieties!

Spiediet zemāk uz saites un sāciet veidot jaunu ierakstu!

Jaunākās diskusijas

TreeImage.
Oksana Soročina

14. jūnijā notika Erasmus+ centralizētā projekta #PartnerUp virtuālā studiju vizīte, ko rīkoja Valsts Izglītības attīstības aģentūra un Latvijas Pieaugušo izglītības apvienība.

Kā politikas veidotājiem un īstenotājiem iesaistīt reģionālos partnerus, izglītības sniedzējus un citas organizācijas, lai veidotu pieaugušo izglītības ilgtspējīgu atbalsta sistēmu?

Vairāk
TreeImage.
Oksana Soročina

Ilgtspēja un pieaugušo izglītība: virzoties ārpus "zaļajām" prasmēm?

Pievienojieties mums, domājot par zaļajām prasmēm kā veidu, kā risināt tādus sarežģītus savstarpēji saistītus jautājumus kā klimata pārmaiņas un vides problēmas.

Vairāk
TreeImage.
Elīna Krasta
Community Hero (Gold Member).

Iekļaušana un daudzveidība visās izglītības jomās - projekta rezultāti

Erasmus+ projektā “Iekļaušana un dažādība visās izglītības jomās” (IN-DI) tapis rīku un labo prakšu kopums draudzīgas vides veicināšanai izglītības iestādēs.

Vairāk