European Commission logo
Izveidot profilu
Var atlasīt dažādus vārdus, atdalot ar komatu

EPALE - Eiropas pieaugušo mācīšanās elektroniskā platforma

Ziņas

DUGOTRAJNI ORGANISKI ZAGAĐIVAČI I MI – NVO Centar za ruralni razvoj Crne Gore u borbi za zdravlje, budućnost i opštu dobrobit

Profile picture for user NVO Identitet.
NVO PROJEKTI
Community Collaborator (Silver Member).

Projekat “EKOLOŠKOM ETIKOM DO CILJA - Sačuvamo životnu sredinu i zdravlje” je osmišljen da ukaže na značaj tretiranja Dugotrajnih organskih zagađivača (POPs), utoliko što su u pitanju organska jedinjenja postojana u životnoj sredini u odnosu na hemijske, biološke i fotolitičke procese, odnosno što su postojani u životnoj sredini duži vremenski period, što imaju sposobnost prenosa na velike udaljenosti, što se bioakumuliraju u ljudskom i životinjskom tkivu i u lancima ishrane, te imaju potencijalno značajne uticaje na ljudsko zdravlje i životnu sredinu. Projekat polazi od činjenice po kojoj izloženost POPs-ovima može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme uključujući određene vrste kancera, urođene mane, nefunkcionisanje imunološkog i reproduktivnog sistema, veću osjetljivost na bolesti i u krajnjem slučaju i smanjenu inteligenciju, tako da će deontološkim pristupom zasnovanom na ekološkoj etici projekat planirati aktivnosti za postizanje ciljeva i rezultata u ovoj oblasti, za zdravlje, budućnost i opštu dobrobit.

U okviru projekta “EKOLOŠKOM ETIKOM DO CILJA - Sačuvamo životnu sredinu i zdravlje” organizovan je okrugli sto u cilju sprovođenja edukativnih kampanja o bezbjednom upravljanju dugotrajnim organskim zagađujućim supstancama (POPs), u Bijelom Polju, 21. 04. 2020. godine.

OKRUGLI STO U BIJELOM POLJU.

Okrugli sto je organizovan za širu javnost, utoliko što je tok stručnog holističkog poliloga okruglog stola koristan za javnost, odnosno za svakog pojedicna, sa primarnom temom koja se odnosi na zdravlje i na očuvanje životne sredine, sa primjerima posljedica od nerazumijevanja problema upravljanja POP-s-ovoma.

Učesnici okruglog stola bili su: Dr Ifeta Erovic, epidemiolog, Jocić Ivona, magistar agronomije, Tomislav Tomović, prof biologije i ekologije u gimnaziji Miloje Dobrasinović, Zehra Balić, biolog u osnovnoj školi „Marko Miljanov“ i Olivera Marković, pedagoškinja kao predsavnica obrazovanja. Planirani učesnik Samedin Agović koji je trebalo da nastupi ispred lokalne uprave nije bio u prilici fizički da prisustvuje, ali je poruka okruglog stola bila jasna: „Svi smo odgovorni za očuvanje životne sredine i na prvom mjestu za očuvanje zdravlja ljudi, za šta je potrebno informisanje i razumijevanje rizika, ali i afirmativne akcije i kampanje“.

Učesnici okruglog stola su predstavnici lokalne zajednice, ljekar, tehnolog, ekolog i predstanici obrazovanja i medija. Teme orkuglog stola bile su: kako dati doprinos lokalnoj upravi u promociji bezbjednost upravljanja POPs-ovima, šta o dugotrajnim zagađivačima treba da znaju mali, pijačni prodavci voća i povrća organske proizvodnje, kako da se u cilju zaštite zdravlja građana u uključe veliki marketi koji prodaju voće i povrće. Upravo je bilo važno nagalsiti kakva je korelacija POPs materija i dijagnoza – najčešće bolesti čiji su uzročnici dugotrajne organske zagađujuće supstance.

Okrugli sto je realizovalo udruženje građana Centar za ruralni razvoj Crne Gore u partnerstvu sa udruženjem građana Dobro Crne Gore, u okviru projekta projekta “EKOLOŠKOM ETIKOM DO CILJA - Sačuvamo životnu sredinu i zdravlje” podržanog od Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma u cilju sprovođenja edukativnih kampanja o bezbjednom upravljanju dugotrajnim organskim zagađujućim supstancama (POPs) u 2021. godini.

Opšti cilj projekta “EKOLOŠKOM ETIKOM DO CILJA - Sačuvamo životnu sredinu i zdravlje” je spostavljanje empirijske etike u oblasti zaštite životne sredine i zdravlja stanovništva postiže se arproksimativno i podrazumijeva se kao permanentni zadatak svih subjekata i cjelokupnog stanovništa Crne Gore kao zalog za budućnost i postizanje navećih vrijednosti populacije. Specifični ciljevi su: poboljšanje dostupnosti informacija o POPs hemikalijama i podizanja nivoa javne svijesti o značaju tretiranja dugotrajnih organskih zagaživača u ovom izvještajnom periodu je otpočeo da se postiže, postavljanjem klučnih tematskih cjelina i uspostavljanje integriteta djelovanja operatera, reciklera, neformalnih sakupljača otpada i građana kroz dostupnost informacija o POPs hemikalijama, proizvodima koji ih sadrže i njihovom uticaju je otpočeo da se postiže kroz razrađenost operativnig plana implematnacije projekta.

 

Jelena B.

Login (0)
Tagi

Vai vēlaties pievienot ierakstu?

Nekavējieties!

Spiediet zemāk uz saites un sāciet veidot jaunu ierakstu!

Jaunākās diskusijas

TreeImage.
Oksana Soročina

14. jūnijā notika Erasmus+ centralizētā projekta #PartnerUp virtuālā studiju vizīte, ko rīkoja Valsts Izglītības attīstības aģentūra un Latvijas Pieaugušo izglītības apvienība.

Kā politikas veidotājiem un īstenotājiem iesaistīt reģionālos partnerus, izglītības sniedzējus un citas organizācijas, lai veidotu pieaugušo izglītības ilgtspējīgu atbalsta sistēmu?

Vairāk
TreeImage.
Oksana Soročina

Ilgtspēja un pieaugušo izglītība: virzoties ārpus "zaļajām" prasmēm?

Pievienojieties mums, domājot par zaļajām prasmēm kā veidu, kā risināt tādus sarežģītus savstarpēji saistītus jautājumus kā klimata pārmaiņas un vides problēmas.

Vairāk
TreeImage.
Elīna Krasta
Community Hero (Gold Member).

Iekļaušana un daudzveidība visās izglītības jomās - projekta rezultāti

Erasmus+ projektā “Iekļaušana un dažādība visās izglītības jomās” (IN-DI) tapis rīku un labo prakšu kopums draudzīgas vides veicināšanai izglītības iestādēs.

Vairāk