European Commission logo
Izveidot profilu
Var atlasīt dažādus vārdus, atdalot ar komatu

EPALE - Eiropas pieaugušo mācīšanās elektroniskā platforma

Ziņas

Czy warto było?

TreeImage.
Oksana ROLYA

Od 10 lat zajmuję się współpracą międzynarodową w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie. Koordynuję projekty PO WER (miesięczne staże zagraniczne dla uczniów wszystkich zawodów, które oferuje nasza szkoła w Hiszpanii, Bułgarii oraz wyjazdy nauczycieli na kursy doskonalące na Maltę, do Grecji i Hiszpanii). Udało się również otrzymać dofinansowanie w ramach programu Erasmus+ dla 25 nauczycieli różnych przedmiotów oraz przedmiotów zawodowych na kursy doskonalące z zakresu nowoczesnych technologii informacyjnych oraz wielokulturowości.

Nikt wcześniej nie mógł przewidzieć, że coś może nam stanąć na przeszkodzie. A tym czymś będzie Covid-19. W listopadzie 2019 roku pierwsza piątka nauczycieli wyjechała na kurs doskonalący: „Nauczanie w klasach wielokulturowych” do miejscowości Barcelona Pozzo di Gotto, Sycylia (Włochy). Wrócili z dużym doświadczeniem, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi kolegami po fachu. W lutym 2020 roku kolejne cztery osoby uczestniczyły w kursie: „Nowoczesne technologie na lekcjach przedmiotów zawodowych”. Następne zdobyte nowe umiejętności zawodowe, przeszkolona Kadra Pedagogiczna  i niesamowite wspomnienia z wyjazdu.

Mobilność_Sycylia.

Wszystko zostało przygotowane również na wyjazd do Hiszpanii dla kolejnych 3 uczestników projektu w marcu 2020 roku i nagle nieoczekiwana pandemia, zamknięcie lotnisk, zdalne nauczanie, mocne restrykcje epidemiologiczne i koniec wyjazdów zagranicznych w tym roku do Hiszpanii i na Maltę. Przesunęłam wszystko w harmonogramie na kolejny rok 2021. Obserwowałam wszystko dokładnie  na bieżąco od stycznia 2021, zastanawiając się czy uda mi się zorganizować kolejne mobilności. Na przełomie stycznia/lutego 2021 zorganizowałam pierwsze spotkania online z kolejnymi 5 uczestnikami wyjazdu na kurs o wielokulturowości do znanej nam już wcześniej miejscowości Barcelona Pozzo di Gotto na Sycylii. Zostały omówione wszystkie zasady wyjazdu ze szczegółami, terminy wszystkich kolejnych spotkań nie tylko ze mną jako koordynatorem, ale również z przedstawicielem instytucji EProject Consult. Zaczęliśmy wspólnie pracować na każdym szczegółem wyjazdu, rozdzielone zadanie, intensywna współpraca.

Według badań ankietowych każdy z uczestników pragną podnieść kompetencje w zakresie języka obcego, podnieść poziom kompetencji społecznych, językowych, kulturowych oraz poznać nowe metody pracy w klasie wielokulturowej. Odbyło się również przygotowanie kulturowe online z przedstawicielem z instytucji przyjmującej. Zostały podpisane umowy, zakupione bilety, wydawałoby się że wszystko jest już przygotowane. A co z restrykcjami? Każda linia lotnicza ma swoje wymagania, każdy kraj również ma swoje zasady wjazdu: testy PCR, system EU PLF, kody QR. Jak to wszystko dobrze zgrać i siedzieć już na pokładzie samolotu? Nie było łatwo, dużo przeżycia, dobra współpraca w grupie pomogła wyjść na prostą. Jak dzisiaj pamiętam wiadomość od Asi, na wcześniej założonej przeze mnie grupie what’s up, : „Uwaga!!!! Wszyscy mamy negatywne wyniki. Lecimy!!!!! Wcześniej się spakowaliśmy i  nie wiadomo było tylko czy nie będzie trzeba się rozpakowywać”. Mnóstwo emocji na grupie od razu i wielka ulga. Więc udało się! Szczęśliwy lot przez Amsterdam 29 maja do Katanii, wynajęty włoski samochodzik na lotnisku i za 2 godziny Barcellona Pozzo di Gotto już witała uczestników projektu.

Od 31.05 do 4.06 uczestnicy byli zanurzeni w naukę o wielokulturowości podczas kursu prowadzonego przez doświadczonego lektora z Portugalii. Poruszali tematy wykluczenia, integracji, włączenia oraz izolacji od grupy. Tematyka zajęć przyniosła głęboką refleksję i zrozumienie, jak czuje się  młodzież, pochodząca z innych krajów i kultur, w sytuacji zagrożenia poprzez wykluczenie grupowe. Uczestnicy poznali również ciekawe metody i formy pracy:

  • karciane gry logiczne, które  umożliwiają lepsze poznanie innych, poprzez wyrażanie swoich uczuć i umiejętność wyrażenia swojego własnego zdania na różne tematy;
  • lepienie z plasteliny, inna  metoda, która pozwala  wyrażać swoje wrażenia i refleksje poprzez działalność artystyczną;
  • gra miejska w terenie z wykonywanymi zadaniami;
  • wymyślenie własnej gry oraz reguł i zasad, akceptowanych przez wszystkich jej uczestników.

Udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych z zakresu pracy wychowawczej i dydaktycznej pozwolił uczestnikom zapoznać się z: rodzajem i częstotliwością kontaktów na płaszczyźnie religijnej występującej w szkołach, umożliwił również poznanie efektywnych sposobów zapobiegania, identyfikowania oraz rozwiązywania konfliktów wynikających z różnic narodowościowych, rasowych, kulturowych i religijnych. Lektor przybliżył bardzo szczegółowo zagadnienie wielokulturowości, przedstawił zasady współpracy w klasach wielokulturowych, utrwalił poznane nowe metody i formy pracy z uczestnikami kursu.

Wszyscy uczestnicy zdobytą wiedzę wykorzystają w swoich klasach wielokulturowych na godzinach wychowawczych oraz podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych w szkole i otwartych zajęciach dla nauczycieli nie tylko Dzielnicy Targówek a również dla nauczycieli z innych dzielnic m.st.Warszawy. Do południa nauka, debata, dyskusja o wielokulturowości, wykonywanie zadań w sali i w terenie, intensywna praca, a po południu zwiedzanie miejsc historycznych oraz poznawanie kultury włoskiej od kuchni. Katania, Taormina, Palermo, Serakuzy, Messsina, a na końcu wejście wspólne na wulkan Etna.

Czy warto było? - zapytałam po powrocie uczestników projektu. A w odpowiedzi:

Dużo pozytywnych wrażeń, zdobyta wiedza oraz niezapomniane wspomnienia, dzielenie się wiedzą z kolegami w pracy, z nauczycielami nie tylko z dzielnicy Targówek, ale ze wszystkimi zainteresowanymi osobami programem Erasmus+. Dla nas to nie koniec historii...

Login (0)

Commentaire

TreeImage.
Oksana ROLYA
Sv, 06/06/2021 - 17:48

Realizowanie projektu Erasmus+  "Nowoczesne technologie oraz wielokulturowość kluczem do sukcesu edukacyjnego" bardzo zmotywowała nauczycieli przedmiotów zawodowych do wdrażania poznanych metod, a najbardziej do wdrażania ich w nauczaniu online. 

Login (0)

Users have already commented on this article

Lai komentētu, Pierakstieties kontā vai Reģistrējieties.

Vai vēlaties pievienot ierakstu?

Nekavējieties!

Spiediet zemāk uz saites un sāciet veidot jaunu ierakstu!

Jaunākās diskusijas

TreeImage.
Oksana Soročina

14. jūnijā notika Erasmus+ centralizētā projekta #PartnerUp virtuālā studiju vizīte, ko rīkoja Valsts Izglītības attīstības aģentūra un Latvijas Pieaugušo izglītības apvienība.

Kā politikas veidotājiem un īstenotājiem iesaistīt reģionālos partnerus, izglītības sniedzējus un citas organizācijas, lai veidotu pieaugušo izglītības ilgtspējīgu atbalsta sistēmu?

Vairāk
TreeImage.
Oksana Soročina

Ilgtspēja un pieaugušo izglītība: virzoties ārpus "zaļajām" prasmēm?

Pievienojieties mums, domājot par zaļajām prasmēm kā veidu, kā risināt tādus sarežģītus savstarpēji saistītus jautājumus kā klimata pārmaiņas un vides problēmas.

Vairāk
TreeImage.
Elīna Krasta
Community Hero (Gold Member).

Iekļaušana un daudzveidība visās izglītības jomās - projekta rezultāti

Erasmus+ projektā “Iekļaušana un dažādība visās izglītības jomās” (IN-DI) tapis rīku un labo prakšu kopums draudzīgas vides veicināšanai izglītības iestādēs.

Vairāk